SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Judo a siłownia

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8702

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Obwodowka generalnie moze rozwijac wiele cech. Sile i mase w pewnym stopniu tez. Moze byc tez np. na szybkosc. Zreszta trzeba uscislic o czym mowa. Sam trening obwodowy moze znaczyc 10 roznych rzeczy. ACT to konkretnie odmiana obwodowki.

Jedzenie wg informacji na forum - duzo i zdrowo. Naprawde nie rob martwego ciagu i cwiczen na stojaco. Masz jeszcze czas na silownie.

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 50 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7348
Moj trener wymyslil dla mnie taki plan treningowy.

Calosc jest nastawiona na cwiczenia kompleksowe,
w ktore jest zaangazowane cale cialo.
Na kazdym treningu robimy max 4 glowne cwiczenia
+ uzupelniajace do osiagniecia stanu zmeczenia

niedziela
wytrzymalosc silowa - 10 powtorzenie jest juz wykonywane z trudem
4 serie
w kazdej serii 10 powtorzen lub do zalamania
- zarzut
- wyciskanie
- przysiad
- pajacyki (podrzut sztangi z barkow plus wejscia nogami)
lub wykroki w roznych kierunkach

poniedzialek
judo

wtorek
typowy trening silowy (trojbojowy) od 80% obciazenia w gore

- wyciskanie
- przysiad
- zarzut
- martwy

sroda
judo

czwartek
szybkosc silowa 60% obciazenia

- pajacyki
- wyciskanie z "odbijakami" - partner amortyzuje koncowa faze wycisku
- zarzut
- wioslowanie w lezeniu na lawce na brzuchu

poza tym cwiczenia uzupelniajace,
szczegolnie tutaj trzeba wziac pod uwage
cwiczenia na sile "sciagajaca"
czyli wszelkiego rodzaju podciagania na drazku i na linie

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Samuray-X - zdecydowanie odradzam taki plan treningowy jak wyzej. Zbyt ciezkie cwiczenia, zbyt czesto i w zlych polaczeniach. W konsekwencji przetrenowanie, brak czasu na regeneracje i mozliwe przeciazenia kregoslupa i stawów. I jeszcze do tego judo. Nie widzę tego. A wytrzymalosc/szybkosc wymagaja cyklicznosci - nie pojedynczego treningu. Poza tym 10 powt to masa/sila. Ćwiczenia do załamania mięśniowego również odradzam.

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2006-12-29 11:16:58

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 50 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7348
W takim razie wytrzymalosc to ile powtorzen
i na jakim procencie obciazenia maxymalnego ???

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Zależy jaka. Taka typowa na ciężarach to przeważnie stosunkowo mały ciężar (40-60% CM) i 15 lub więcej powtórzeń.

W ogóle z tą wytrzymałością to jest problem, gdyż słowo to ma wiele znaczeń. Objaśniłem to tutaj: http://klub.chip.pl/mma/trening_silowy.html#3

Wytrzymałość siłowa, kondycja - a sporty walki.

Wg definicji: "Wytrzymałość siłowa jest zdolnością stawiania oporu zmęczeniu wywołanemu długo trwającym, albo powtarzającym się obciążeniem. Jest zależna od siły maksymalnej, aerobowej i anaerobowej zdolności do dostarczenia energii. Jednostką wytrzymałości jest czas podejmowanej aktywności (godziny, minuty, sekundy)"

Kondycja (wydolność): "zdolność organizmu do podejmowania intensywnych i długotrwałych wysiłków fizycznych bez szybko narastającego zmęczenia i związanych z nim zmian w środowisku wewnętrznym organizmu. Za miarę wydolności przyjmuje się poziom maksymalnego zużycia tlenu - VO2 max, czyli ilość tlenu (w mililitrach) pochłoniętego w ciągu 1 minuty na 1 kg masy ciała, co niesie pośrednią informację dotyczącą sprawności układu krążenia i przemiany materii."

Jak widać oba terminy określają to samo zjawisko poprzez różne wskaźniki. Pojęć i określeń w literaturze fachowej są dziesiątki (odsyłam do zasobów internetu; hasła: wytrzymałość siłowa, siła szybkościowa, wytrzymałość specjalna) - jednak nie chodzi o komplikowanie zagadnienia, tylko jego maksymalne uproszczenie. Ogólnie rzecz biorąc wyróżnia się wiele rodzajów wytrzymałości: siłową, szybkościową, tlenową, beztlenową itp. W wytrzymałości mierzy się czas pracy pod obciążeniem, jednostką może być też liczba powtórzeń danego ćwiczenia (np. ilość przysiadów, podciągnięć na drażku itp.). Kondycja zawsze oznacza wytrzymałość przy pewnym rodzaju pracy. Niestety - wytrzymałość tlenowa np. kolarska lub biegowa (60%-75% HRmax), nie przełoży się na wytrzymałość w strefie beztlenowej np. w pracy z ciężarami. Co więcej praca tlenowa nie rozbudowuje muskulatury, w odróżnieniu od treningu z ciężarami. Analogicznie: duża wytrzymałość w pracy beztlenowej, z ciężarami wcale nie musi oznaczać wytrzymałości w aktywnościach mieszanych czy aerobowych. Znam wielu ćwiczących na siłowni którzy bez problemu wykonują trening na masę (są wytrzymali w pracy beztlenowej z ciężarami - mogą robić nawet 50 powtórzeń w serii), a mieliby problem chociażby z bieganiem, pływaniem czy treningiem sportów walki. Przyznał to też kulturysta, Robert Piotrkowicz (zdobywca Pucharu Polski w roku 2005): "Ważyłem 130 kg. O bieganiu nie było mowy, wchodząc na schody już na trzecim piętrze dostawałem zadyszki. Nawet dłuższe spacery stały się męczące" (Kulturystyka i Fitness, listopad 2006)

Cytując stronę http://www.judoinfo.pl/:

Wytrzymałość można podzielić na:

* wytrzymałość ogólną - wykonywanie przez dłuższy czas pracy fizycznej, angażującej liczne grupy mięśniowe, nie związanej z daną dyscypliną sportu
* wytrzymałość ukierunkowaną - ma na celu stopniowe adaptowanie organizmu do przyszłych wysiłków specjalistycznych (angażuje mięśnie wykorzystywane w danej dyscyplinie sportowej)
* wytrzymałość specjalną - wykonywanie specyficznego wysiłku ściśle związanego z konkretną dyscypliną sportową

oraz

* wytrzymałość tlenową - wytrzymałość długiego czasu (od kilku minut do kilku godzin), mała intensywność. Wartości tętna wahają się od 120 do 180 ud./min.

Wyróżnia się tu wysiłki:
1. regenerujące - tętno 120-135 ud./min.
2. podtrzymujące - tętno 140-155 ud./min.
3. kształtujące - tętno 155-165 ud./min.


* wytrzymałość beztlenowa - intensywność maksymalna, czas trwania wysiłku waha się od kilku do kilkudziesięciu sekund. Wartość tętna 180-220 ud./min
* wytrzymałość mieszana - duża intensywność, wysiłki trwające kilka, kilkanaście minut, następuje wydzielanie małych ilości kwasu mlekowego. Wartość tętna 165-175 ud./min.

Więcej na stronie http://www.judoinfo.pl/

Czy trening na siłowni ma odwzorowywać wysiłek w sportach walki i czy może pomóc w aspekcie wytrzymałości siłowej? Stosowane są różne podejścia. Traktuję siłownię jako uzupełnienie i nie profiluję jej mocno pod wysiłek w SW. Tzn. gdyby założyć, że mamy w walce np. 3 rundy x 10 minut (BJJ) i w podobny sposób zaczniemy ćwiczyć ciężarami - dużo ruchu, małe ciężary (wytrzymałościowo-siłowo) pewnie sprawdziło by się to w walce. Jednak jest to trudne (w walce są przerwy, praca mięśni jest inna, pracuje całe ciało, występuje stały ruch, należy uwzględnić aktywność oponenta... ). Można potraktować siłownię jako zupełnie inny rodzaj aktywności fizycznej - jedynie wzmacniając słabe partie mięśniowe itp.

Tak więc nie licz na poprawę wytrzymałości siłowej w walce - gdyż tam masz do czynienia z zupełnie innym rodzajem pracy. Nieważne, że plan treningowy nosi nazwę "wytrzymałość siłowa". Jakim sposobem kilkanaście powtórzeń ruchu ze sztangą/sztangielkami ma wpłynąć na wytrzymałość siłową w trakcie walki na BJJ która trwa co najmniej 5 minut lub w seriach na worku w ramach muay thai - gdzie praca trwa 2-5 minut? Już nie wspominam o zupełnie innym charakterze pracy niż krótkie, ustalone ruchy z ciężarem na siłowni - a chaotyczne, zmienne w trakcie sportu walki. Należałoby robić trwające wiele minut ćwiczenia z obciążeniem (i tak też trenuje wielu zawodników). Zawsze w walce mamy aspekt siły połączony z wytrzymałością / kondycją. Bez wytrzymałości / kondycji kolosalna siła jest na nic - zawodnik nie ma siły nawet trzymać gardy (stójka) lub zrzucać z siebie przeciwnika mającego dosiad lub inną pozycję dominującą (BJJ). Dlatego też trening kondycyjny zarówno w BJJ jak i muay thai obejmuje aspekt siły i kondycji czyli wytrzymałości siłowej (bardzo długie wysiłki obejmujące fazy anaerobowe, ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, ćwiczenia z partnerem, ćwiczenia na worku; w końcu ćwiczenia z niewielkimi ciężarami). Klasycznym przykładem ćwiczenia wytrzymałości siłowej są pompki zapaśnicze (pierwsza seria: 5 powtórzeń, druga 6, trzecia 7 ... aż do 15 powtórzeń; później w dół do pięciu. Między seriami nie ma przerwy, jeśli ćwiczenie wykonuje się w dwie osoby. To znaczy, jedna z osób odpoczywa w czasie gdy pompki robi druga. Jeśli ćwiczysz sam, robisz krótkie przerwy między seriami - im krótsze, tym lepiej.). Najbardziej charakterystyczna zarówno dla muay thai jak i BJJ jest długotrwała praca - trwająca powyżej 45 minut. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Trening kondycyjny w muay thai, MMA, BJJ

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2006-12-29 11:27:49

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 605 Wiek 30 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5801
-obodowy jest hyba tesz FBW
1.treening na wytszymałość ma działanie podobne jak rzeżba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
Nie, obwodowy MOŻE być FBW (czyli całego ciała) - ale nie musi. Za to FBW w ogóle może nie mieć nic wspólnego z treningiem obwodowym.

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 605 Wiek 30 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5801
dzięki knif a mam jeszcze jedno głupie pytanie jak wyglądaja pompki zapaśnicze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 607 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3397
micku:

trening techniczny plus randori w twoim wieku wystarczy
jak juz jestes super techniczny, to moze cos dokladaj

na dzien dzisiejszy: podciaganie na drazku, pompki na jednej rece, przysiady na jednej nodze, skok w dal z miejsca, wyskok z przysiadu w gore
nie wiecej niz 5 w serii, co najmniej 3 minuty miedzy seriami, i na swiezosci

a najlepiej randori i na dokladke randori

nie staraj sie kopiowac treningy zawodowcow

a jak bedziesz starszy i super techniczny to przysiad, martwy ciag, podrzut, rwanie i jakies wyciskania - duze cwiczenia angazujace cale cialo - zadnej izolacji, chyba ze masz kontuzje, albo specyficzne braki
i wszystko na sile, nie mase, chyba ze przechodzisz do wyzszej kategorii, albo masz niedowage
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 605 Wiek 30 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5801
dzięki ale takie ćwiczenia na siłowni bez obciążenia kręgosłupa ps.czym zastąpić martwyciąg.moge wykonywaćc i czy treening obwodowy moge stosować na rzeżbę,
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

TKD ITCF

Następny temat

Mike Tyson i Riddick Bowe zaproszeni do Rosji

WHEY premium