SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

snowbord

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 19375

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez zaborek z działu Sporty Extremalne.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 0
Witam zaczne od tego że nie miałem zielonego pojecia gdzie napisać tego posta wiec za pomyłke sorry a teraz sprawa nie wiecie albo i wiecie czy jest a moze macie gdziesz w necie kurs nauki jazdy na desce snowbordowej ?????? z góry dzieki jezeli posiadacie to prosze o kontakt nie hcodzi mi o ksiazke tylko interaktywny kurs :)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 32
W tym sezonie ani razu nie byłem na desce, mało śniegu, później czasu brakowało i tak zima przeleciała, ale nadrobie na drugi rok :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
pojedz w gory i tam na pewno beda kursy, nie nauczysz sie jazdy na desce z ksiazki

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
chyba pasuje do działu ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
no tutaj pasuje

ale lepiej juz zeby sie uczyl plywac w akwarium niz jezdzic na desce z ksiazki, bec cwiczen na sniegu sie nie nauczysz

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 387 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6551
Zawodny ma racje bez ćwiczenia na śniegu sie nie nauczy , ale jak nie ma zielonego pojęcia to z książki może zobaczyć troche jak sie ustawić itp. a później na śniegu tego próbować
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 12783 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 104474
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 265 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 948
To taki niezbednik




Przygotowując się do wyjazdu na urlop trzeba pamiętać, by wziąść ze sobą podstawowe leki i środki opatrunkowe. Podróżna apteczka nie zajmie wiele miejsca, a w razie potrzeby pozwoli szybko zapomnieć o kłopotach.

Drobne kontuzje zwykle przytrafiają się w pierwszych dniach snowboardowej przygody, gdy łapczywie chcemy wykorzystać chwilę, by poszaleć na stoku. Organizm nie przyzwyczajony do wysiłku, a często nawet nieprzygotowany do intensywnego wypoczynku odczuwa to boleśnie. Wszystkie mięśnie i ścięgna są sforsowane, dotkliwiej też odczuwamy skutki każdego upadku. Również zmiana klimatu może się skończyć katarem lub stanem podgorączkowym. Dolegliwości te najczęściej dają znać wieczorem. Dlatego warto mieć odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Oszczędzi nam to jednego stresu : poszukiwania w nocy lekarza lub apteki.

Gripovita - jest napojem rozgrzewającym, który bazuje na wyłącznie naturalnych wyciągach z malin, czarnej porzeczki, czarnego bzu i hibiskusa. Ta mieszanka roślin, znanych z korzystnego wpływu na osłabiony organizm, wzbogacona jest witaminą C i cynkiem, składnikami wspomagającymi układ odpornościowy. Łagodzi objawy przeziębień.

Altacet - jest najczęściej polecanym przez farmaceutów i lekarzy lekiem na likwidację opuchnięć, przy kontuzjach, obrzękach, stłuczeniach i oparzeniach. Dzięki zawartości octanowinianu glinu, Altacet ma działanie ściągające, odkażające, przeciwzapalne, natomiast mentol zawarty w żelu działa chłodząco i przeciwbólowo.

Tantum Verde - Kiedy boli gardło, sprawdzają się takie preperaty jak Tantum Verde, które działają miejscowo, przynosząc szybką ulgę. Może on również uzupełnić terapię antybiotykiem zalecanym wcześniej przez lekarza. Można go kupić w aptekach bez recepty w postaci nebulizatora bądż pastylek do ssania.

Oscillococcinum - to preparat, który zapobiega rozwinięciu się objawów przeziębienia i grypy wzmacniając naturalne mechanizmy obronne organizmu. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm.

Strepsils - to tabletki do ssania, które łagodzą dolegliwości tj.katar, bóle gardła, chrypka. Substancje lecznicze w nim zawarte rozpuszczają się w ślinie i szybko docierają do żródeł infekcji, dzięki temu bezpośrednio działają na chore miejsca. Strepsils z miodem i cytryną zawiera dwa antybakteryjne składniki.

Nurofen - zimowy wypoczynek mogą zakłócić bóle głowy spowodowane zmianą klimatu, bóle zęba bądż inne dolegliwości. Lek pomaga również zwalczyć objawy przeziębienia i grypy oraz obniża temperaturę.

Halset - ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Można go stosować zapobiegawczo i leczniczo przy lekkich i średnich zapaleniach jamy ustnej i gardła.

Tussidex - bardzo dobry środek na kaszel. Nie utrudnia odkrztuszania, nie powoduje zalegania wydzieliny w oskrzelach i nie wpływa na jej konstystencję, a co najważniejsze preparat nie uzależnia.


ęKontrolowany upadek i bezproblemowe wstawanie to podstawowe umiejętności snowboardzisty. Przewracając sie do przodu, staraj się nie upaść na dłonie, lecz oprzeć się na przedramieniach. Ochronią Ci one twarz i nie doznasz urazu nadgarstków. Następnie podkurcz kolana i podnieś deskę ponad śnieg.
Upadając do tyłu, gwałtownie ugnij kolana, aby obniżyć środek ciężkości. Ręce lekko rozstawione, ugięte w łokciach, pozostaw z przodu. W żadnym wypadku nie próbuj się podpierać rękami do tyłu. Staraj się zetknąć z podłożem pośladkami, brodę przyciągnij do piersi, aby ochronić głowe.
Leżąc na plecach, podciągnij deske mocno pod siebie i unieś tłów. Prawa ręką podeprzyj się z lewej strony. Podciągnij do góry nogę, która została z tyłu. Wykonaj dynamiczną rotacje biodrami, wciąż podciągając noge. Lekki dociągnięcie nogi spowoduje, że ciężar upadającej deski przerzuci się na brzuch. Leżąc na brzuchu, podciągnij deske pod siebie mocniej i oprzyj ją na przedniej krawędzi. Mocne odepchnięcie się rękami przy jednoczesnym wyprostowaniu nóg pozwoli Ci wstać.


Opanowanie równowagi

Umiejętność utrzymania równowagi można wyćwiczyć. Początki zawsze są trudne, ale nie należy się zrażać. Stojąc na palcach, obciążaj krawędż przednią, następnie stając na palcach, krawędż tylną. Balansując staraj się naciskać na krawędzie, coraz mocniej aż wyznaczysz granice, w których możesz utrzymać się na nogach. Staraj się też ustać na jednej a póżniej na drugiej krawędzi, jak najdłużej. Umiejętność przenoszenia nacisku z krawędzi na krawędż jest podstawą skrętow ciętych.
Tulów : stojąc swobodnie, środek ciężkości pochyl lekko do przodu. Noga przednia : ciężar ciała oprzyj na nodze przedniej. Ręka : Za pomoca ruchu rąk możesz ustabilizować pozycje lub dodać ćwiczeniu dynamiki.

Zeslizg boczny

Dla początkujacych snowboardzistów jest to niezwykle przydatna umiejetność umożliwiająca pokonywanie najtrudniejszych odcinków trasy. Wymaga dokładnego rozłożenia ciężaru ciała na obie nogi oraz precyzyjnego obciążenia krawędzi. Ześlizg bokiem na krawędzi tylnej: Przy ześlizgu bardzo ważne jest precyzyjne obciążenie krawędzi. Jeżeli jedziesz w dól na tylnej krawędzi, stojąc na piętach, musisz wystrzegać się przeniesienia ciężaru ciała na palce nóg. Mogłoby to spowodować zakrawędziowanie i nieprzyjemny upadek do przodu. Rozpocznij ćwiczenia od ześlizgu na krawędzi tylnej, który jest zdecydowanie łatwiejszy. Ześlizg bokiem na krawędzi przednie: Stań na krawędzi przedniej, zwrócony twarzą do stoku. Rozstaw szeroko ręce, ugnij kolana i biodra. Sterowanie deską poprzez zmianę nacisku na tylną krawędż, a także przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę powinny przebiegać precyzyjnie i powoli.

ęOpanowanie umiejętności jazdy na desce bez wykonywania skrętów.
Jazda na wprost :
Do tego ćwiczenia trzeba wybrać łagodny stok zakończony płaskim wybiegiem. Odpowiednie miejsce powinno uchronić Cię przed niekontrolowanym nabraniem nadmiernej prędkości. Jazdę rozpocznij lekko pochylając się do przodu, nieznacznie przenosząc ciężar ciała na nogę przednią.
Jazda w skos stoku :
Jest to jedna z podstawowych umiejętności. Umożliwia kontrolowanie szybkości poprzez zmiane kąta między kierunkiem jazdy i linią spadku stoku. Jeżeli na końcu trawersu zatrzymasz się i obrócisz, siadając na śniegu lub podskakując z obrotem, będziesz mógł zjechać ze stoku, regulując szybkość. Pojedziesz tym szybciej im bardziej skierujesz się na stronę zgodną z linią spadku stoku.

Zatrzymywanie się

Nie da sie zatrzymać snowboardu, jeśli jego dziób jest skierowany wzdłuż lini spadku stoku. Zatrzymać się można dzięki wytraceniu szybkości poprzez wykonanie skrętu w kierunku stoku. Wiesz juz, jak przenosić ciężar ciała z nogi na nogę i z krawędzi na krawędż. Umiesz utrzymać równowagę. Podstawą zatrzymywania się jest jazda na krawędzi, mocne pochylenie w kierunku stoku i silna rotacja. Połącz znane Ci elementy, aby zatrzymać się bez upadku.

Pokonywanie nierówności terenu

Ponieważ trasy, z którymi będziesz miał do czynienia rzadko kiedy są wyrównane, prędzej czy póżniej napotkasz na swej drodze różnego typu nierówności i muldy. Co gorsza, wyrastają one jak spod ziemi w miejscach, w których się ich zupełnie nie spodziewamy.
Nierówności terenu pokonujesz, obniżając i prostując sylwetkę, a także dostosowując pochylenie ciała do nachylenia stoku. Amortyzacja nogami jest podstawą tej techniki.
Muldy dla początkowego snowboardzisty są prawdziwym utrapieniem. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że to nic strasznego. Przed odcinkiem pokrytym muldami lepiej się zatrzymać i zaplanować trasę przejazdu. Muldy można pokonać, przejeżdżając przez wzniesienia lub je objeżdżając. Patrz przed siebie i obserwuj ukształtowanie terenu, rozstaw szeroko ramiona. Pozwoli Ci to na łatwiejsze utrzymanie równowagi.


Świeży śnieg

Deska snowboardowa wyjątkowo dobrze nadaje się do jazdy po świeżym śniegu. Duza jej powierzchnia sprawia, że już przy niewielkiej prędkości snowboard wydostaje się na powierzchnie nie zapadając się. Dzieki temu skręty i ewolucje w puszystym śniegu nie stanowią problemu. Do jazdy w głębokim śniegu najlepiej nadaje się sprzet freeridowy. Deski takie są szerokie i długie, zatem ich powierzchnia jest duża. Deski freestylowe także spisują się w tych warunkach dobrze. Ich powierzchnia jest co prawda nieco mniejsza, ale wystarczająca. Pomocny jest też wysoko podwinięty dziób.



Jazda w dziewiczym terenie

Trudność takiej jazdy polega na tym, że nie jesteś w stanie przewidzieć, z jakim niebezpieczeństwem możesz się spotkać za chwilę. Konieczna jest spostrzegawczość, refleks i wyobrażnia. Tego typu jazda może być żrodłem wielkiej przyjemności i silnych przeżyc. Wymaga wysokich umiejętności i doświadczenia.
Nie należy jeżdzic w miejscach lawinowych oraz tam, gdzie są szczeliny lodowe. W dziewicze tereny nie wybieraj sie nigdy sam. Najlepiej jechać z miejscowym przewodnikiem lub grupą doświadczonych i znających teren snowboardzistów. Nie oddzielaj się od grupy, jeśli nie chcesz narażac służb górskich na udział w niepotrzebnej interwencji.


W górach

Wszystkich nas obowiązują zasady bezpieczeństwa. Łamiąc je, narażamy życie swoje i innych. Nie lekceważ gór, one szybko mogą Ci udowodnić, jak straszliwe żywioły w nich drzemią.
Zasady podstawowe: Nie utrudniaj jazdy innym. Wymijaj w bezpiecznej odleglości. Obserwuj trase wokół siebie. Staraj się realnie oceniać swoje możliwości. Respektuj znaki narciarskie. Poza ogólnodostępne tereny narciarskie nie wypuszczaj się samotnie bez przewodnika.


ęA

AIR - skok zarówno na pipe, jak i na stoku
ASYMETRICAL - asymetryczna budowa deski
ALPIN - odmiana snowboardingu, jazda po twardym stoku na desce z twardymi wiązaniami i w twardych butach

B

BACK FLIP - salto do tyłu
BACKSIDE - pojecie określające tylną krawędź deski (od strony pięty) obciążana przy skrętach i skokach
BAIL - kontrolowany upadek
BANK - bardzo płaskie ściany pipe'u, na których nie można już wykonać skoków
BLUNT - zatrzymanie się na krawędzi pipe'u
BONE - styl skoku, w którym jedna noga jest podkurczona, a druga wyprostowana
BUCKLE - klamra w wiązaniach miękkich

C

CAMBER - wypukłość deski
CANTING - metalowy lub plastikowy klin, który jest umieszczany pod wiązaniem w celu zmiany kata ich pochylenia
CARVE - jazda na krawędziach
CONTEST - zawody snowboardowe
COPING - rampa, górna krawędź pipe'u
CORE - rdzeń deski
CRUISE - spokojna jazda
CUT - zawodnicy, którzy podczas zawodów wchodzą do finału (16 lub 8)

D

DESASTER - ewolucja, w czasie której zawodnik kładzie deskę na krawędzi pipe'u
DOWNHILL - zjazd
DROP IN - określenie zawodnika, który będzie jako następny jechał na pipe


E

EDGE - krawędź
EDGE GRIP - zdolność deski do wykonywania skrętu
ENTRY JUMP - pierwszy skok w pipe

F

FAKIE - jazda tyłem
FALL LINE - najkrótsza linia pomiędzy najwyższym i najniższym punktem na stoku
FUN BOX - sztuczne wzniesienie, skocznia z podjazdami z kilku stron
FLAT - płaska powierzchnia pomiędzy ścianami pipe'u
FLEX - regulowany kat pomiędzy wiązaniem w desce a butem
FLOAT - daleki, plaski skok
FLIP - salto
FREECURVE - odmiana freeridingu zorientowana bardziej na jazdę na krawędziach
FREERIDE - odmiana snowboardingu, jazda dowolna, wykorzystywanie wszystkich możliwości ukształtowania terenu
FREESTYLE - odmiana snowboardingu zorientowana bardziej na skoki, miękkie wiązania i buty, jazda w pipe, snowparku lub w puchu
FRONTLOOP - salto w przód
FRONTSIDE - pojęcie określające przednią krawędź deski (od strony palców) obciążana podczas skrętów i skoków
FTIFFIE - skok, w którym obie nogi są wyprostowane, a tylna ręka trzyma przednia krawędź

G

GOOFY - prawa noga z przodu deski
GRAB - chwyt deski podczas skoku
GRID - ześlizgiwanie się razem z wierzchnia warstwa śniegu

H

HALFPIPE - rynna śnieżna
HANDPLANT - grupa ewolucji, w których zawodnik opiera ręce o rampę pipe'u, a głowa jest poniżej deski
HARDCORE - jazda w trudnych warunkach
HARD BOOT - but twardy
HIGH TOP BINDINGS - trzyklamrowe wiązanie miękkie stosowane w freeridingu
HIGH BACK - wysoki tył w wiązaniu miękkim
HIKING - piesza wspinaczka ze snowboardem
HIP - dwa quarterpipe'y lub banki stojące jeden po drugim

I

INDY - ewolucja, w której tylna ręka przechodząc pod kolanem i między nogami chwyta przednią krawędź deski
INSERT - metalowe nagwintowane gniazda służące do przykręcenia wiązań
INVERTED AIRS - ewolucje, w których głowa jest poniżej deski

J

JUDGES - sędziowie
JUMPS - skoki

K

KANT - metalowa krawędź deski
KRAWĘDŹ EFEKTYWNA - odcinek stykający się ze śniegiem
KICK - podgięcie deski
KICKER - sztuczna lub naturalna skocznia

L

LATE - ewolucja wykonana z opóźnieniem
LEASH - pasek mocujący
LIFTING - pochylenie wiązania podnoszące tył buta
LOCAL - miejscowy

M

MC TWIST - ewolucja, w której zawodnik wykonuje obrót zarówno w pionie, jak i w poziomie
MELON GRAB - przednia ręka przechodząc między nogami chwyta za krawędź tylną
METHOD AIR - ewolucja, w której zawodnik rozkłada ręce w poziomie, przednia ręka chwyta tylną krawędź tuż przy nosie, a ciało jest wygięte w łuk
MOUNTING ANGLE - kąt montażowy w wiązaniach
MUTE GRAB - ewolucja, w której zawodnik chwyta przednia ręką przednia krawędź

N

NOSE - nos, przód deski
NOSE GRAB - chwyt za przód deski
NOSE KICK - podgięcie nosa

O

OFF THE LIP - ciasne skręty na wale śnieżnym
ONE FOOTER - skoki wykonane z zapiętą tylko jedną nogą

P

P-TEX - materiał, z którego wykonuje się ślizgi
PLATE BINDINGS - wiązania twarde
PLATFORM - górna, szersza część halfpipe'u
POWDER - puch
PRO JUMP - skręty w slalomie równoległym
PUSH - skręt przyspieszający z dociążeniem przy najedzie na ścianę pipe'u

Q

QUARTER PIPE - połowa pipe'u

R

RAD - ostro, radykalnie
RAMP - skocznia
REGULAR - lewa noga z przodu deski
REVERT - po wykonaniu pełnego obrotu zawodnik obraca się dodatkowo o 180 stopni, po czym jazda odbywa się tyłem
RAIL - sztuczna poręcz używana do wykonywania ewolucji
RIP - ostra szybka jazda
ROUNDTAIL - zaokrąglony tył deski freestylowej

S

SANDWICH CONSTRUCTION - warstwowa budowa deski z rdzeniem drewnianym
SCOOP - podgięcie przodu deski
SESSION - jazda w grupie
SCHELL BINDINGS - wiązania do butów miękkich
SIDEWALK - platforma
SLAM - upadek niekontrolowany
SKATCHY - jazda na granicy upadku
SLIDE - ślizganie się
SLUSH - firn
SNAKE - wchodzić na krzywego do kolejki
SOFT BINDINGS - miękkie wiązania
SOFT BOOTS - miękki but
SPEED - szybkość
SPIN - obrót
SPINE - połączenie między tylnymi ścianami dwóch halfpipe'ów
STALL - jak najdłuższe zatrzymanie podczas wykonywania ewolucji
STICK - deska lub lądowanie po trudnej ewolucji
STANCE ANGLE - kąt, pod którym umieszczone są wiązania w stosunku do osi deski
STYLE - styl indywidualny
SWITCHFOOT - jazda tyłem
SWITCHSTANCE - jazda normalna
SWALLOWTAIL - zakończenie deski - jaskółczy ogon
STALEFISH - ewolucja, w której zawodnik chwyta ręką, między nogami tylną krawędź

T

TAIL - tył deski
TAILKICK - podgięcie tylu
TAIL GRAB - zawodnik podczas skoku chwyta tył deski
TALIA - różnica pomiędzy najwęższą a najszerszą częścią deski
TOP SHEET - wierzchnia warstwa deski
TORSIONAL FLEX - "skręcanie się" deski
TRACK - ślad pozostający po slalomie
TRANSFER - skok z jednego transition na drugi
TRANSITION - zaokrąglona część ściany pipe'u pomiędzy flat'em a rampą
TUNING - konserwacja deski
TWEAK - obroty w skokach
TWIST - obroty wzdłuż osi podłużnej ciała

V

VERT - pionowa część ściany pipe'u

W

WALL - ściana pipe'u
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 0
witam cos już potrafie :) a nie wiecie gdzie najlepiej kupic jakis tanszy sprzet moze byc i uzywane bo na alegro niechce bo nie widze jej :/ no i doradzcie mi jaką najlepiej kupic deske do mojego stylu jazdy. p.s narazie wystarczy mi taka do samej jazdy bez trikow :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 12783 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 104474
A jaki ty masz styl jazdy ? :)
Kupuj model freestyle albo all mountain , dopasowany do wzrostu i wagi z drewnianym rdzeniem i najprostszym tłoczonym ślizgiem. Jak masz wielkie stopy >45 to dobrze znależć jakąs poszerzoną.
Na allegro jest najtaniej , juz 3 deski tam kupilem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 0
a moszes zmi podac namiary na konkret zaufanych ludzi co mozna od nich kupic fajny sprzet i tanio????????
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 12783 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 104474
jedną kupiłem od gościa co prowadzi rownież sklep skrecz.pl , ale obecnie brak wyboru bo juz prawie po sezonie , nie pamietam niestety nicka z allegro.Dobra cena + przesyłka i jakieś gadzety gratis. Bardzo szybko wszystko przyszło , dobrze zapakowane. Dwie od prywatnych osób co poprostu sprzedawali swoje.

Pisz tu zamiast gg, moze wiecej osób skorzysta :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PŁYWANIE - jak wybrać właściwe okulary?

Następny temat

jak ustawić trening pływacki :-)

WHEY premium