SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[BLOG] Dziennik faftaqa Vol. 2

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 768867

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
faftaq
Faftaq - mnie interesowałoby pismo, w którym można byłoby napisać: odżywka firmy tej i tej to syf. Kreatyna od firmy X jest lepsza niż droga i polecana firmy Y. Jednak takie pismo nie utrzyma się z powodu lęku sponsorów. - takiego pisma nie będzie, ale powstałą włąsnie fundacja, któa zajmuje się oceną suplementów. Co prawda do oceny trafiają jedynie sprzedażowe HITY, ale jest członkiem kapituły i uczestniczę w owej ocenie. Stworzyłem kryteria oceny, dosc szczegółowe, np. dla preparatów aminokwasowych ( tę kategorię zdomonowały środki oparte na BCAA)

Preparaty aminokwasowe (zawierające aminokwasy proteogenne i inne aminokwasy)
1. Obecność składników o potwierdzonym naukowo działaniu ukierunkowanym na poprawę parametrów sportowych:
- pakiet BCAA (3pkt),
- pakiet EAA (3pkt),
- beta alanina (2pkt)
- jabłczan cytruliny (2pkt)

2. Dawka w/w substancji w proponowanej porcji do spożycia (dla każdej z obecnych substancji):
- ponadprzeciętna, zdecydowanie istotna dla oczekiwanego efektu, (3pkt)
- przeciętna, istotna dla oczekiwanego efektu, (1pkt)
- niska, prawdopodobnie mało istotna dla oczekiwanego efektu, wymagająca uzupełnienia (-1pkt)
- nieistotna dla potencjalnego efektu (-2pkt)

3. Zawartość w/w substancji w odniesieniu do ceny rynkowej produktu,
- bardzo wysoka (5pkt)
- wysoka (3pkt)
- przeciętna (1pkt)
- niska (0 pkt)

4. Obecność substancji o działaniu prozdrowotnym lub wywierających inny korzystny efekt fizjologiczny, lub substancji których obecność jest naukowo uzasadniona jako związków towarzyszących kluczowym składnikom preparatu:
- glutamina 1 pkt,
- tauryna 1pkt,
- witaminy 1pkt
- składniki mineralne 1pkt,

5. Dawka w/w substancji w proponowanej porcji do spożycia (za każdą grupę)
- znacząca: 1pkt
- trudna do oceny 0 pkt
- nieznacząca -1 pkt

6. Dawka wszystkich substancji aktywnych jako % składu produktu
- 90 - 100% (5pkt)
- 75 - 89% (3 pkt)
- 61 – 74 % (2pkt)
- 50 – 60% (1pkt)
- mniej niż 50% (0pkt)

7. Obecność substancji nadających smak, barwę, konsystencję i aromat oraz substancji konserwujących
- syntetycznych: za każdą grupę -1pkt


8. Forma aplikacji:
- łatwe do połknięcia kapsułki lub tabletki 1pkt
- łatwo rozpuszczalny proszek 1pkt
- płyn gotowy do wypicia: 1pkt
- trudne do połknięcia kapsułki lub tabletki: -1pkt
- trudno rozpuszczalny proszek: -1pkt

Jak widać w systemie weryfikującym "przełomowe" jest choćby to, że jeśli producent coś dodał "by się świeciło na etykiecie", a dawka jest zbyt niska by coś za sobą niosła, to odejmowane są punkty, któe wcześniej zostały przydzielone za obecnośc tego składnika W ten sposób by wygrać warnking nie wystarczy upchać jak najwiecej substancji. Skłąd musi być przemyślany na tyle by użyte skłąndiki miały szansę "zadziałać".



Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-12-12 12:08:52


Bardzo ciekawy system oceny. Zapytam naiwnie - można się gdzieś zapoznać z efektami ocen odzywek w oparciu o te kryteria? ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 779 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 12820
faftaq

prin - jesli chodzi o tłuszcze utwardzone - to ich nie jadam. Widziałęś je gdzieś w mojej diecie? Uważam je za szkodliwy składnik diety w każdym wypadku, rónież u sportowców (trafiają się bardzo sporadycznie w mojej diecie jak zdarzy mi się zjeśc coś "na miescie"). Jesli chodzi o cukry rafinowane - to najpierw jakio kontekst powiem, że bez nich prawdopodobnie sport wyczynowy na wysokim poziomie zapewne by nie istniał. Przeciez spotowcy w toku zawodów (ale też w okresie przygotowawczym, startowym) spożywają duże ilosći wynalazkó typu zęle energetyczne, napoje izotoniczne, hiertoniki, vitargo - a to są same cukry rafinowane. Ja co prawda nie jestem sportowcem wyczynowym, ale trenuję czesto (4 - 5 x w tyg) i raczej dość ciężko - trudno byłoby mi bez cukrów rafinowanych dostarczyć 4500kcal, a przynajmniej byłoby to mega uciążliwe. Pomyśl co by się stało gdybym miał zjeść 600g węgli z "czystych" źrodeł takich jak np. ryż brązowy Zjadłbym jednocześnie 70g błonnika + to co z wrazyw, orzechów, etc i wyszło by mi pewnie koło 100g w tym znaczna częśc to byłyby frakcje nierozpuszczalne co skończyłoby sięzaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. To byłoby wtedy szkodliwe. Trzeba pamiętać o tym, że czym innym jest żywienie osób o przeciętnbej aktywności, które są otyłe, a czym innym - osób o wysokiej aktywnsoci fizycznej, które nie walczą z nadwagą i otyłością. W pierwszym wypadku dieta zasobna w cukry rafinowane będzie powodowac:
- gorszą kontrolę łaknienia,
- wzrost ryzyka niedoborów (rafinacja pozbawia produkty cennych substancji nieeenrgetycznych),
U sportowców i osób aktywnych w/w problemy nie musza wystąpić, a nawet faj że rafinowane produkty mniej sycą moze być zaletą umożliwiajacą dostarczenie wymaganej dawki energii i ułatwiającej jej przyswojenie (brak czynnikó antyżywieniowych). Dodatkowo - zerknij na moje tabele z wartoscią odżywcza. W zasadzie na każdą witaminę i skł mineralny zapotrzebowanie mam zaspokojone w minimum 150% Czyli jest miejsce na słodycze, biały ryz, carbo, etc. Co innego gdyby moja wymagana podaż energii wynosiła np 1700kcal, wtedy zamiana ryżu brązowego na biały oznaczać by mogła już wzrost ryzyka niedoborów wit B1 i magnezu

Jeszcze raz powtórze: czym innym są założenia żywieniowe dla "przecietnego Kowlaskiego" a czym innym dla osób o wysokiej aktywności fizycznej. rozkład % makro może być nawet niekiedy podobny, ale konstrukcja diety zazywczja musi być inna.


Dziękuję za odpowiedź. Interesował mnie generalnie cel wprowadzania słodyczy w Twojej diecie. Zgadzam się zupełnie z ideą, iż każąc osobie na bilansie 5000kcal zjadać dziennie np. 600g produktów zawierających węglowodany złożone, więcej byłoby z tego szkody niż szeroko pojętego pożytku. Dobrze, że zwróciłeś uwagę na kwestię odmienności żywienia typowego Jasia Kowalskiego od żywienia Jana, u którego aktywność fizyczna jest na b. wysokim poziomie.
Braku witamin na próżno doszukiwać się w diecie Posiłki są fajnie zbilansowane i różnorodne. O zdjęciach nie wspominam
Co do tłuszczy utwardzonych, takich jak utwardzone oleje roślinne, to są one częstym składnikiem ciastek (1-28% tłuszczów trans) czy też batonów. W Twoich wypiskach nie pojawiają się duże ilości i również nie zawsze, aczkolwiek jakiś ułamek procentowy jest obecny

Musisz podnosić spore sztangi by mieć spore sukcesy. Jak podnosisz małe, masz małe.


When life throws me lemons… I make lemonade!

DT: http://www.sfd.pl/DT_prin__eat,_train_&_gain-t1072009-s38.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
prin - zerkam na etykiety i staram się nie jeść tych, które zawierają tłuszcze utwardzone. Marsy, oreo, żelki, lody - to słodkości, po które sięgam i one utwardzonych olejów roślinnych nie zawierają. (aktualnie panuje trend na usuwanie tego składnika, np. producent Oreo usunął z niego utwardzone oleje roślinne w styczniu 2006 roku)

Przepraszam za złą odmianę czasownika ("widziałęś" zamiast "widziałaś") w poprzedniej wypowiedzi adresowanej do Ciebie

Anraz - na pewno się będą pojawiać takie informacje, ale teraz nie b ędę zdradzał szczegółów bo nie czuję się upoważniony.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-12-14 09:22:22
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816

Trafiłem na Twój dziennik przypadkiem, przestudiowalem dwa razy i postanowiłem założyć tu konto, aby dowiedzieć się więcej. Zaczynam wprowadzać pewne zmiany w swojej diecie, kierując się wpisami od Ciebie.
[...]
Ps. Dziękuję również użytkownikowi Solaros...


To prawie też moja historia Dodam tylko, że po prawie 20 latach braku kontaktu z dietetyką, zwłaszcza sportową, bardzo się zdziwiłem jak wiele się zmieniło Tadeusz pozwala mi szybciej nadrobić zaległości. W sumie, mało kto potrafi mi zaimponować... Inna sprawa , że imo kariera naukowa to aż się prosi. Mam nadzieję, ze robisz, o ile jeszcze nie robisz, doktorat, a oczami wyobraźni, w dalszej przyszłości widzę nawet profesora...

[latającego śmigłowcem]

***

Po lekturze kilku stron, które pojawiły się przez weekend, nie mam do końca jasności jakie jest stanowisko twoje dotyczące suplementacja glutaminą. W rozpisce diety znajduje się antycatabolix, który od zwykłego BCAA rożni się tylko zawartością tego aminokwasu. W tematach dotyczących suplementacji doradza się całkowicie zignorowanie glutaminy, a nawet spotyka się info jej potencjalnej niekorzystnym wpływie w przypadku stosowania okołotreningowego. I jak tu żyć ?


***

Mogę jeszcze prosić o komentarz do komentarza pod artykułem: http://potreningu.pl/articles/4405/rezweratrol-cwiczysz--nie-bierz 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Anraz - cieszę się, że mogę mieć pozytywny wpyw na Twoje podejście do spraw związanych z żywieniem i na szybkośc przyswajanych danych
NIestety nie zdecydowałem się na karierę naukową, (możliwe że wrócę do tematu jak zrobią specjalizację "dietetyka sportowa").

Co do glutaminy - sam nie kupuję, ale preparaty BCAA które mam okołotreningowo DOSTAŁEM Glutamina szkodliwa nie jest. Brakuje jej działąnia wspomagającego rozój formy sportowej, ale moze korzystnie wpływac na jelita.

A co do komentarza - to nie bardzo wiem co miałbym tam napisać. Trzeba byłoby zadać pytanie autorowi wspomnainych przez Ciebie założeń, czy ma na ich poparcie badania przeprowadozne na osobach aktywnych. Ja mam takowe, które potwierdzają, zę stosowanie rezweratrolu znosi niektóre pozytywne skutki treningu. To dotyczy wielu przeciwutleniaczy.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-12-14 09:38:27
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
faftaq
A co do komentarza - to nie bardzo wiem co miałbym tam napisać. Trzeba byłoby zadać pytanie autorowi wspomnainych przez Ciebie założeń, czy ma na ich poparcie badania przeprowadozne na osobach aktywnych. Ja mam takowe, które potwierdzają, zę stosowanie rezweratrolu znosi niektóre pozytywne skutki treningu. To dotyczy wielu przeciwutleniaczy.


Ów autor w swoich artykułach przytacza wiele innych badań, których z braku czasu / lenistwa / braku szeroko rozumianej aktualnej wiedzy biochemiczno-medycznej nie jestem w stanie przeanalizować ich w wersji źródłowej. W sytuacji, gdy konkluzje autorytetów(?) są sprzeczne, naturalnym jest, że szary zjadacz suplementów dostaje schizofrenii.

Inna sprawa, że do tamtego autora podchodzę z pewną rezerwą, bo czasami mam wrażenie, ze trochę brakuje mu obiektywności i dystansu co do przytaczanych badań (np: w jednym artykule przytaczał badanie w którym, parafrazując, "podanie substancji X powodowało, że zdychające robaki błotne umierały 3 dni dłużej"...).





Zmieniony przez - Anraz w dniu 2015-12-14 10:11:48

Zmieniony przez - Anraz w dniu 2015-12-14 10:17:41
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Anraz - ale czym innym są badania prowadzone na zwierzętach i hodowlach komókowych, a czym innym badania prowadzone na ludziach. Zwłaszcza na sportowcach... Tu nie jest potrzebna nawet wiedza biochemiczno-analityczna Można napisac do autora z prośbą o bibliografię i zerknac chociaż na skróty (abstrakty) badań. Tam pojawi siędanie "trans-Resveratrol was administered orally to male rats for 28 d at a dose of 20 mg/(kg x d),..." - i jużwiadomo, że nie jest to badania na sportowcach

Dla odmiany mozemy znaleźc też badania gdzi pojawia się info:
"We tested the hypothesis that resveratrol supplementation enhances training-induced improvements in cardiovascular health parameters in aged men. Twenty-seven healthy physically inactive aged men (age: 65 ± 1 years; body mass index: 25.4 ± 0.7 kg m(-2); mean arterial pressure (MAP): 95.8 ± 2.2 mmHg; maximal oxygen uptake: 2488 ± 72 ml O2 min(-1)) were randomized into 8 weeks of either daily intake of either 250 mg trans-resveratrol (n = 14) or of placebo (n = 13) concomitant with high-intensity exercise training." - nie jest to co prawda badanie na młodych sportowach, a osobach starszych, ale - poddanych aktywnsoci fizycznej. No i tutaj mamy wniosek:
"These findings indicate that, whereas exercise training effectively improves several cardiovascular health parameters in aged men, concomitant resveratrol supplementation can blunt these effects."


Powiem tak: badania na zwierzętach pokazują, zę:
- tribulus, czosnek, sarsaparilla, koniczyna, żeńszeń, kozieradka i wiele innych roślin podnosi poziom testosteronu, a niektóre działają lepiej niż sterydy
Ale też że:
- słodziki powodują raka,
- kofeina jeste śmiertelnie niebezpieczna,
- cynamon uszkadza wątrobę,
- niskowęglwodanowa i wysokotłuszczowa dieta to najszybszy sposób gwarantujacy przyrost tkanki tłuszczowej
Badania na ludzach tego nie potwierdzają...




Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-12-14 10:28:05
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Niestety nie ma zbyt wielu wiarygodnych badan na ludziach, moze za lat 50 dowiemy sie wplywu substancji powrzechnie uzywanych na stan organizmu ludzkiego. Raz 'niektore' badania sa niemoralne, dwa drogie, trzy zaleza od uczciwosci badanych. Ciekawym przykladem jest tak niegdys super bezpieczny pestycyd ddt, ktory byl nadmiernie uzywany w latach 40-50tych, co sie okazalo powoduje zmiany w epigenetycznym dziedziczeniu, wykrywane dopiero w drugim/trzecim pokoleniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
czym innym są badania prowadzone na zwierzętach i hodowlach komókowych


To jest całkowicie oczywiste. Tyle nawet wiem ja ;) Daleko nie szukając, organizm psa wytwarza dziennie nawet do kilku gramów wit C, a człowieka 0 g. Badanie wpływu suplementacji tą witamina na psach w ilości zalecanej ludziom nie ma sensu. Ot inny zestaw enzymów.

Tu nie jest potrzebna nawet wiedza biochemiczno-analityczna


Zwalmy to na "brak czasu" ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
merigold44 - zalezy o jakich substancjahc mówimy. Jeśli chodzi o rezweratrol - faktycznie jest ich mało.. Częśc jest słabo zaprojektowana. Ale i tak dają wiecej doancyh niż badania na zwierzętach.

Anraz - no to jest akurat kilka minut. Warto podejmować inicjatywę jakcoś Cię inetersuje.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Seminarium z L. Nortonem - zapytanie

Następny temat

[BLOG] CZAJA MASA IF

WHEY premium