SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

które białko? Oraz czym się różnią

temat działu:

Hi Tec Nutrition & Peak Performance

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6492

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 639 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 15537
Własnie jak jest z tą soją, bo ogłonie to anabloic wygląda ciekawie cena/jakość. Bo w olimpie już powariowali z cenami
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
Jakie Białko? Jakie właściwości?

O pozytywnych właściwościach suplementowania białka nie musimy dyskutować, fakty mówią za siebie.

Zwiększenie syntezy białkowej i regeneracji
Odzywki białkowe, poprzez dostarczenie większej ilości białka dla organizmu, stymulują syntezę białkową, co powoduje większy/dodatkowy wzrost masy mięśniowej. W połączeniu z treningiem ten efekt zostaje jeszcze mocniej uaktywniony.
Szybkie dostarczenie aminokwasów
Po treningu stosując odpowiedni mix z Wheyprotein, Soja Isolat i węglowodanów, pozwoli to na ma w jak najszybszym czasie dostarczyć do uszkodzonych mięsni, niezbędne aminokwasy do naprawy ich, inaczej mówiąc po treningowy katabolizm zostaje w krótkim czasie zatrzymany.
Białka w postaci isolatów lub hydrolizatów sa najszybszymi białkami, aminokwasy docierają najszybciej ze wszystkich innych rodzaj białek i pożywienia do komórek mięśniowych.
Pomocnik diety
Poprzez odpowiednia ilość białka, podczas diety można zapobiec katabolizmowi. Podczas diety występuję niedobór energii i występuję proces, w którym organizm produkuje glukozę z aminokwasów z komórek mięśniowych, poprzez wzmożoną suplementacje białkową ten proces zostaje zablokowany, ponieważ wystarczającą ilość aminokwasów znajduje sie we krwi.
Białko w ciągu dnia
Odzywki białkowe sa bardzo skuteczne w stresowych dniach, kiedy brakuje nam na wszystko czasu, wtedy bardzo łatwo i szybko można wypić sobie odżywkę białkową i uzupełnić niezbędne białko. Dodając do odzywki białkowej np. Mleko, płatki owsiane i olej liany możemy zastąpić pełen wartościowy posiłek.
Redukuje poziom cukru we krwi
W niedawno w opublikowanych badaniach, w 10 osobowej grupie podawano cukier raz bez i raz z odzywka białkową, u osób gdzie cukier był podawany razem z odzywką białkową poziom cukru we krwi był dużo niższy.
Skoki poziomu cukru we krwi sa szczególnie podczas diety niepożądane, ponieważ decydują o stymulacji insuliny, co może doprowadzić do wzmożonego apetytu, dodatkowo hamuję spalanie tkanki tłuszczowej.
Wybór białka
Jest to problem wielu osób, jakie wybrać białko przy tak dużej ofercie:
mieszanki białkowe, kazeina, Wheyprotein, białko jajeczne, Sojaprotein, białko pszeniczne jak Konzentraty, Isolaty, Hydrolisaty itd.
Zrobiliśmy dla państwa porównanie niektórych białek z firmy PEAK
Anabolic Protein
Fusion– Anabolic Protein Professional
Makrosubstancje
Pomimo tej samej ilości kalorii w 100g, Anabolic Protein Professional jest tu zwycięzcą.
Minimalna ilość węglowodanów i tłuszczu powodują ze jest to idealne białko w fazie przygotowania do zawodów jak i w dietach: Low-Carb, Low Fat i No-Carb.
Dwa rodzaje białek maja bardzo wysoka zawartość białka (86,8% bei Anabolic Protein Fusion i 90,3% bei Anabolic Protein Professional). Taka zawartość białka świadczy o jakości tego produktu, białka, które zawierają inne rodzaje białek nigdy nie uzyskają takiej zawartości białka w produkcie.
Witaminy
Witaminy zawarte w odzywkach białkowych sa potrzebne, rekompensują zwiększone zapotrzebowanie na witaminy dodatkowo witaminy biorą udział w rożnych procesach, trawienie, wchłanianie i innych związanych z procesami białkowymi.
W tej kategorii również wygrywa Anabolik Protein Professional, ponieważ zawiera minimalnie więcej z każdej witaminy.
Profil aminokwasów
W tej kategorii nie jesteśmy w stanie pokazać zwycięscy.
Ponieważ oby dwa białka składają sie z prawie tych samych białek, różnią sie tylko procesem produkcyjnym ich profil aminokwasów jest bardzo podobny.
Chciałby zauważyć jedynie na różnicę w argininie. Tutaj na prowadzenie wychodzi Anabolic Protein Fusion 3,3gr w 100gr, przy30 g porcji jest to 1 g. Jeden gram przed treningiem mieć lub nie mieć stanowi delikatna różnicę.
Szczególne substancje
oby dwa białka zawierają enzymy i ekstrakt z szpinaku (ß-Ecdysteron)
Laktaza
Wersja Professional nie zawiera laktazy w przeciwieństwie do Anabolic Protein Fusion
Uzasadnienie
Laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę, aby przeszła przez jelito cienkie. Jeżeli brakuje tego enzymu nie może zostać rozłożone w jelicie cienkim wtedy zostaje rozłożone poprzez bakterie w jelicie grubym, co powoduje problemy z trawieniem.
Ponieważ w Anabolic Protein Professional na 30g występuje tylko 0,15gr węglowodanów nie ma takiej potrzeby aby występował ten enzym. Dodatkowo jest to produkt dla sportowców zaawansowanych, którzy i tak przyjmują swoje białko z woda.
Anabolic Protein Fusion jest białkiem dla wszystkich osób, sportowcy, kobiety, osoby na diecie itd oprócz 0,5gr węglowodanów na 30 g jest dodatkowo wzbogacony o laktazę, ponieważ te białko jest spożywane chętnie z mlekiem. Mleko zawiera dużą ilość laktozy, dlatego tez ten enzym zapobiega, jakim kolwiek problemów z trawnością.
Papain / Bromelain
Oby dwie substancje powodują lepsze trawienie białka, dzieżki nim zawarte białko w Anabolik Protein lepiej i szybciej jest wykorzystane do budowy mięśni.
Bromelain zawiera dodatkowo antyoksydacyjne jak i immunologiczne właściwości.
Piperina
Piperina stymuluje metabolizm i jest zawarta wyłącznie w wersji Professional.

Ekstrakt z szpinaku (Beta-Ecdysteron)
Ta substancja zwiększa syntezę białkową, powoduje to szybszy wzrost masy mięśniowej.
Anabolik Protein Fusion – Micellar Casein
Makrosubstancje
Porównując makrosubstancje oby dwa produkty sa podobne, małe różnice w tłuszczu i węglowodanów nie odgrywają żadnej roli. Mniejsza zawartość białka w Casein jest spowodowana rodzajem białka, mimo tego jego 82,4gr w 100g, świadczy o bardzo wysokiej jakości surowcu.
Witaminy
W tej kategorii wychodzi na prowadzenie Anabolic Protein Fusion, który zawiera 25% zalecanej dziennej dawki witamin, Casein Micellar zawiera dużo mniej witamin.
Profil aminokwasów
Anabolic Protein Fusion jest tu bezkonkurencyjny, jego duża zawartość EAA a w szczególności BCAA, które sa najważniejsze do syntezy białkowej, bija Caseine na głowę.
Specjalne substancje
Oby dwa białka zawierają enzymy trawienne i laktaze.
Podsumowanie
Anabolic Protein Professional
Jest to produkt z przeznaczeniem dla zaawansowanych sportowców, makrosubstancje, witaminy, profil aminokwasów jak dodatkowe substancje sa tak dobrane, aby w jak najszybszym czasie duże ilości białka mogły zostać przyswojone. Anabolic Protein Professional jest białkiem dla osób, które chcą wystartować w zawodach, dobre zastosowanie tego białka jest podczas różnych rodzaj diety.
Anabolic Protein Fusion
Białko #1 w PEAK/HI TEC, jest to białko które cieszy sie najlepszym powodzeniem, wszystkie trenujące osoby jak i osoby na diecie mogą profitować z jego wysokiej zawartości białka, bardzo dobrym profilu aminokwasów ( szczególnie BCAA ), wystarczająca ilość witamin i niezbędne dodatkowe substancje które pozwolą na lepsze trawienie białka jak i szybsze/kompletne przyswojenie jego przez organizm.
Casein Micellar
Jest to białko z specjalnym przeznaczeniem, mianowicie jest to TIMERELEASED białko, które stosujemy wtedy kiedy wiemy ze nie będziemy mieli przez dłuższy czas dostępu do posiłku, jak w nocy, podróży itd. Casein Micellar jest w takiej technologii produkowane i posiada taki profil aminokwasów aby przez dłuższy czas ( do 8h ) równomiernie miał organizm dopływ aminokwasów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
UWAGA: Ważna substancja dla kulturystów z złym image.

Cala prawda o białku sojowym.

Białko sojowe jest zle rozumiane przez wielu kulturystów i niedoceniane na ryku odżywek.
Jeżeli również i WY zostaliscie zarażeni ta błędną informacja, i będziecie uważać ze jest to jakiś żart, nie to nie żart tylko prawda o bardzo skutecznym białku do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Większość badan o soi zostało przeprowadzone o jej pro zdrowotnych właściwościach, w szczególności dla kobiet, niestety nie skupiono się na tym, ze soja nie oddziaływa negatywnie na poziom testosteronu i dodatkowo posiada anaboliczne właściwości do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Jestem przekonany ze Państwo nie doceniali soi, dlatego najwyższy czas poznać prawdę o soi!

Perfekcyjne właściwości soja jest białkiem roślinnym, reguła mówi ze białko roślinę nie jest pełno wartościowe, nie posiada wszystkich aminokwasów niezbędnych do budowy mięśni i innych procesów w organizmie. Lecz soja nie jest zwyczajnym białkiem roślinnym, ponieważ soja posiada wszystkie niezbędne aminokwasy. Zawartość metioniny nie jest zbyt duża, ale białko serwatkowe niema wcale niewiadomo ile więcej tego essencialnego aminokwasu. Jeżeli porównamy właściwości soi z serwatka o wchłanianie białka przez organizm, czyli ile aminokwasów z białka zostanie prawidłowo strawione, przetransportowane aminokwasy do komórek mięśniowych gdzie zostaną wykorzystane przez organizm do budowy masy mięśniowej, oby dwa białka dochodzą do 100%.
Soja posiada bardzo podobny profil aminokwasów do serwatki, soja posiada więcej argininy i glutaminy.
Arginina jest ważna do stymulacji NO, dzięki czemu nastepuje lpszy dopływ krwi do komórek mięśniowych, co powoduje lepsze zaopatrzenie mięśni w substancje odżywcze, hormony anaboliczne i tlen, dzięki czemu jest lepsza regeneracja i synteza białkowa, dodatkowo może arginina stymulować wytarzanie hormonu wzrostu.
Również glutamina ma skuteczne właściwości np. działanie anaboliczne i antykataboliczne, wzmacnia system immunologiczny, zmniejsza zmęczenie podczas treningu a nawet wspiera spalanie tkanki tłuszczowej.

Analizy mówią mimo bardzo dobremu profilu aminokwasów, zawsze była sprzeczna dyskusja o efektywnym oddziaływaniu soi na syntezę białkową czyli wzrostu masy mięśniowej. Wiele analiz potwierdzają taka sama skuteczność białka sojowego i serwatkowego w budowie mięśni.
Przeprowadzona analiza w 2004 w Ohio State University udowodniała ze, mężczyźni, którzy uzupełnili swoja dietę o 33g białka sojowego lub serwatkowego w formie batonu białkowego, zwiększyli, po 9 tyg testu wspomaganym treningiem siłowym, swoja masę mięśniową. Mężczyźni, którzy nie używali soi ani serwatki nie odnotowali żadnego wzrostu masy mięśniowej.
Następna analiza opublikowana w 2005 na Experimental Biology Konferenz w San Diego, ze kulturyści trenując i spożywając dwa razy dziennie albo Sojakoncentrat, Sojaisolat, mieszankę Soja/Serwatka, Koncentrat Serwatki, Isolat Serwatki, przez 12 tygodni badan wszyscy uzyskali podobne wyniki w wzroście masy mięśniowej.

Funkcja ochronna oprócz rewelacyjnych właściwościach stymulacji syntezy białkowej naukowcy udowodnili właściwości antyoxidacyjne soi co powoduje lepsza regeneracje. Mężczyźni spożywający soje sa lepiej chronieni po treningu przeciw wolnym rodnikom, co również wiąże się z szybszym wzrostem mięśni.
Następne opublikowane badania w 2004 w International Journal of Sports Nutrition and Exercises Metabolism mówią ze mężczyźni, którzy przez 4 tyg spożywali 40 g białka sojowego po treningu siłowym, mieli lepsza ochronę przeciw wolnym rodnikom niż mężczyźni spożywający białko serwatkowe.
Dla osób, które nie mogą spożywać laktozy, białko sojowe jest niezwykłym darem. Laktoza jest węglowodanem występującym w mleku i przetworach mlecznych, niestety dużo osób ma problem z trawieniem laktozy.
Serwatka i kazeina jest wytwarzana z mleka, dlatego tez niektóre osoby maja problem z trawieniem tego białka.
W tym wypadku również białko sojowe stanowi rewelacyje źródło białka do zwiększenia masy mięśniowej.

Obawy kulturyści boja się soi ze względu na zawartość isoflaminy, mimo dużo prozdrowotnych właściwości.
Naukowcy potwierdzają, ze ten antyoxidant zwalcza niektóre rodzaje raka, zmniejsza poziom cholesterolu.
Mężczyźni obawiają się ze flavonina może zmniejszyć poziom testosteronu, dobra wiadomość: Nic z tego nie jest prawda! Wszystkie przeprowadzone badania udowodnili ze mężczyźni, którzy spożywali białko sojowe mieli podobne efekty do mężczyzny spożywających białko serwatkowe. Ten wzrost mięsni nie był by możliwy przy zmniejszonym poziomie testosteronu. W analizie z 2005 z Experymental Biology Studie, w której przez 12 tyg kulturyści spożywali 2 razy dziennie albo białko sojowe, serwatkowe , mieszankę soja/serwatka nie odnotowali żadnych zmian w stosunku Testosteron-Estrogen.

Twoja przewaga naukowcy nie daja wątpliwości, co do skuteczności białka sojowego, dlatego tez powinni Państwo uzupełnić swoja dietę o białko sojowe aby skorzystać z anabolicznych właściwości białka sojowego.


CZAS NA BIALKO SOJOWE

Białko sojowe tak jak serwatkowe jest szybko wchłanianym białkiem. Tak jak białko serwatkowe to i białko sojowe zwiększa syntezę białkową i stymuluje insulinę. Dodatkowo białko sojowe wzmacnia profil aminokwasów białka serwatkowego. Do maksymalnej stymulacji syntezy białkowej powinni Państwo następująco spożywać serwatkę i soje.

1. od razu po przebudzeniu: soja dostarczy szybko wchłaniane białko, co zapobiegnie katabolizmowi, dodatkowo wysoka zawartość argininy zwiększy NO. Po przebudzeniu 10-20g białka sojowego+10-20g białka serwatkowego
2. przed treningiem: szybko wchłaniane białko sojowe zapobiega katabolizmowi podczas treningu i zwiększa syntezę białkową. Dzięki właściwości NO jest lepsze ukrwienie mięśni podczas treningu.
Około 30 min przed treningiem 20g białka sojowego + 20g białka serwatkowego
3. bezpośrednio po treningu: dostarczenie szybko wchłanianych białek po treningu zwiększa syntezę
białkową i wzrost masy mięśniowej, dodatkowo soja ma bardzo dobre właściwości antykataboliczne
po treningu 20g białka sojowego + 20g białka serwatkowego


INFO O SOI

Białko sojowej występuję w dwóch rodzajach.

Koncentrat soi: zawiera 70% białka resztę stanowią tłuszcze i węglowodany. Przez dużą zawartość węglowodanów powoduje u niektórych osob wzdęcia.

Isolat soi: zawiera ponad 90% białka wszystkie węglowodany i tłuszcze usunięte, nie wywołuje żadnych wzdęć
Najlepsze białko oraz alternatywa dla jaroszy i kulturystów.


Źródło :
Na podstawie artykułu: FLEX 12, 2007 str 70- 74 Das Geheimnis von Soja
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
SOJA czy SERWATKA ???





A może... jedno i drugie? Na te i podobne dylematy dietetyczne napotyka w swojej karierze sportowej niejeden bardziej świadomy atleta lub kulturysta. Jednakże rozwiązanie problemu jest prostsze niż wydaje się być na początku.
W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z faktu, że dopóki dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednio dużo białka (niezależnie od źródła) i energii dopóty nasze mięśnie będą się efektywnie regenerować po wysiłku a ich przekrój poprzeczny - wzrost oczekiwanej masy mięśniowej - systematycznie będzie się powiększał.

Jednakże zastanówmy się czy manipulując źródłem białka można te procesy przyspieszyć? Otóż tak, gdyż dla przykładu optymalna podaż poszczególnych aminokwasów, w szczególności BCAA, zapewnia stałą stymulację procesów syntezy białek w komórkach. Ważna jest
także proporcja pomiędzy różnymi aminokwasami, zarówno endo- jak i egzogennymi, która wpływa m.in. na wydzielanie hormonów, które
to z kolei mogą korzystnie lub niekorzystnie oddziaływać na wygląd naszej sylwetki. Szczytem marzeń każdego bywalca siłowni jest osiągnięcie maksymalnego przyrostu tkanki mięśniowej przy minimalnym przyroście tłuszczu. Przyznaję, że jest to trudne ale wykonalne zadanie.

Dobierając odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem serwatkowym, charakteryzującym się silnie anabolicznym działaniem a białkiem
sojowym o odtłuszczających właściwościach można uzyskać relatywnie szybki przyrost tzw. "suchej" beztłuszczowej masy ciała.

BIAŁKO SERWATKOWE - TO CO NAJLEPSZE Z MLEKA DLA KULTURYSTY
Nie wnikając głęboko w szczegóły zagadnienia przedstawię Wam kilka istotnych i ciekawych informacji dotyczących specyficznych właściwości białka serwatkowego.



Białka serwatkowe uznane są za tzw. "szybkie białka", gdyż, w przeciwieństwie do kazeiny, nie ścinają się w kwaśnym soku żołądkowym, przez co zaraz po spożyciu przedostają się do jelita cienkiego. Kazeina przebywa znacznie dłużej w żołądku co wzmaga jej hydrolizę lecz jednocześnie spowalnia przedostanie się aminokwasów do krwi. Dzięki wyjątkowo szybkiej absorpcji, wysokiej zawartości EAA (Essential Amino Acids ) i aminokwasów rozgałęzionych BCAA białka serwatkowe podnoszą po-posiłkowe stężenie aminokwasów we krwi do znacznie większego poziomu niż kazeina czy białka jaja. Globalnym efektem powyższych
właściwości jest znacząca poprawa ogólnego bilansu azotowego organizmu - szczególnie w okresie wzmożonego katabolizmu (wysiłek
fizyczny, całonocny post). W naszych rozważaniach na temat skuteczności różnych źródeł aminokwasów niektóre badania donoszą, że te zawarte w białku serwatkowym są nawet skuteczniej absorbowane i wykorzystywane przez organizm niż roztwór "wolnych" aminokwasów!!!

Białko serwatkowe jest bogatym źródłem BCAAs (do 26%) a w szczególności leucyny, która stanowi istotny czynnik wzrostu
i naprawy tkanek. Jest ona kluczowym inicjatorem procesów syntezy białek na poziomie komórkowym. Jednakże w pierwszej kolejności leucyna wypełni zadanie budulcowe tzn. będzie jak inne aminokwasy np. lizyna pełnić rolę cegiełek w tworzeniu naszych własnych protein. Natomiast każda nadwyżka leucyny
spowoduje ujawnienie się jej unikatowej roli fizjologicznej - szczególnie istotnej dla kulturysty lub ciężarowca. Spekuluje się, że jakość białek pokarmowych wykorzystywanych do hipertrofii i wzrostu siły mięśni zależy głownie od zawartości leucyny. Natomiast białka o słabej jakości / wartości biologicznej mogą przyczyniać się wręcz do utraty azotu i hamować
endogenną syntezę białek.

Białka serwatkowe są również bogatym źródłem cysteiny i metioniny, które wykazują działanie immunostymulujące poprzez wzrost produkcji glutationu wewnątrz komórek organizmu.
Glutation, obok witaminy C i E, stanowi kluczowy wewnątrzkomórkowy antyutleniacz, chroniący komórki przed atakiem
wolnych rodników a intensywnie trenujący sportowcy są szczególnie narażenia na negatywne skutki działania nadmiaru tych bardzo reaktywnych cząsteczek.
Poza leucyną i aminokwasami siarkowymi istotnymi składnikami białek serwatkowych są bioaktywne peptydy i glutamina, które to
wzmacniają układ immunologiczny i obronę antyoksydacyjną ustroju dzięki czemu przyczyniają się do szybszej regeneracji po intensywnych treningach siłowych i wytrzymałościowych.

O zdrowotnych właściwościach białek serwatkowych nie będę się zbyt mocno rozpisywał ale wspomnę tylko, że niektóre
bioaktywne peptydy wykazują m.in. właściwości antybakteryjne i przeciwpasożytnicze a także przeciwzapalne, immunostymulujące,
probiotyczne, obniżają ciśnienie krwi, osłaniają wątrobę, wspomagają terapię antynowotworową, zapobiegają otyłości oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Wracając do naszego głównego celu zastosowania białek serwatkowych czyli poprawy jakości umięśnienia badania przeprowadzone z udziałem sportowców poddanych regularnemu
treningowi siłowemu pokazały, że, w porównaniu do grupy kontrolnej, stosowanie białek serwatkowych powodowało znacznie
większy wzrost siły mięśniowej, przyrost beztłuszczowej masy ciała i redukcję tkanki tłuszczowej. Myślę, że nie odkryłem Ameryki lecz przeglądając bazy danych medycznych
z łatwością można się natknąć na wiele podobnych wyników badań klinicznych co potwierdza skuteczność działania białek serwatkowych.


TROCHĘ O AZJATYCKIM ŻRÓDLE PEŁNOWARTOŚCIOWEGO BIAŁKA





Białko sojowe zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy a jego wartość odżywcza jest niemal identyczna co białek zwierzęcych o wysokiej wartości biologicznej. Dla przykładu
izolat białka sojowego uzyskał tą samą wartość 1 na międzynarodowej skali wartości biologicznej białek PDCAAS (protein digestibility-corrected amino acid score) co
kazeina czy białko jaja. Jednakże istotną różnicę stanowi niski iloraz lizyny do argininy, co oznacza, że białko sojowe obfituje w argininę
- aminokwas korzystnie wpływający m.in. na ukrwienie, wygląd i pracę mięśni (synteza tlenku azotu), endogenną syntezę kreatyny, detoksyfikację organizmu z nadmiaru azotu, dieta wysokobiałkowa).

Białko sojowe posiada unikatową cechę wśród innych białek pokarmowych gdyż, poza korzystnym wpływem na tkankę mięśniową,
najsilniej zmniejsza akumulację tłuszczu w organizmie oraz pobudza rozpad już istniejącej tkanki tłuszczowej. Zastanówmy
się teraz nad mechanizmem działania białek sojowych. Badania pokazały, że białka sojowe zarówno bogate jak i ubogie w izoflawony sojowe (roślinne hormony podobne do estrogenów)
powodują:

» wzrost produkcji/wydzielania hormonów
tarczycy - szczególnie aktywnej metabolicznie tyroksyny,
» zmianę proporcji glukagonu do insuliny,
» wzrost wrażliwości komórek na działanie insuliny.

Pokrótce przypomnę tylko, że hormony tarczycy sterują naszą przemianą materii i skutecznie redukują nadmiar tłuszczu w organizmie a przy optymalnym dowozie kalorii nie będą miały katabolicznego wpływu na tkankę mięśniową. Niestety powyższe
właściwości stały się pokusą do niekontrolowanego, bez wskazań i kontroli lekarskiej przyjmowania hormonów tarczycy przez kulturystów przed zawodami.
Właściwy poziom insuliny w organizmie uzależniony jest m.in. od: diety
- ilość i jakość węglowodanów, tłuszczów i białek, odpowiedniej podaży błonnika, magnezu, wapnia, cynku, chromu, witaminy E; aktywności fizycznej i składu ciała. Kluczowym aspektem jest kontrola jej poziomu, gdyż nadmiar utrudnia organizmowi czerpanie
energii z pokładów tkanki tłuszczowej zarówno podczas treningu jak i spoczynku. Musimy wybrać taką dietę i styl życia aby
maksymalnie zwiększyć wrażliwość komórek obwodowych czyli np. mięśniowych, tłuszczowych, organów miąższowych na działanie
insuliny. Podsumowując powyższe wskazówki - optymalne
proporcje pomiędzy po-posiłkowym stężeniem glukagonem i insuliny wraz ze wzrostem poziomu hormonów tarczycy we krwi i skuteczniejszą odpowiedzią komórek mięśniowych na działanie insuliny sprzyjają większej utracie tkanki tłuszczowej przy
jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej masy mięśniowej. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o zdrowotnych właściwościach
białka sojowego które to korzystnie wpływa na poziom lipidów i cholesterolu we krwi, zapobiega stłuszczeniu wątroby (alkohol,
toksyny i leki, otyłość, cukrzyca, dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier) a także wzmacnia kości i może być wykorzystane
w profilaktyce niektórych typów nowotworów. Rozważając aspekt "szybkości" białka sojowego izolat tego białka doskonale komponuję się z koncentratem lub izolatem białka serwatkowego, gdyż wykazuje podobny profil wchłaniania i biodostępności aminokwasów.

Na dzień dzisiejszy nie znam lepszego połączenia białek pokarmowych niż zestawienie ze sobą białka serwatkowego z białkiem sojowym jako idealnego źródła szybko-wchłanialnych aminokwasów BCAA z dużą dawką leucyny, glutaminy, aminokwasów siarkowych i argininy, bioaktywnych peptydów które to wpływają w sposób unikatowy na anaboliczno-antykataboliczne procesy organizmu.

Z punktu widzenia każdego kulturysty starającego się przed zawodami o uzyskanie najlepszej jakości, gęstości i rzeźby umięśnienia mieszanka białek serwatkowych i sojowych wydaje się być doskonałym rozwiązaniem spełniającym wszelkie kryteria optymalnego dozwolonego wspomagania dietetycznego w sporcie.


art. Tomasz Woźniak
biochemik, dietetyk sportowy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3528 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 52768
Kamilu a mógłbyś odpisać na moje wcześniejsze pytanie...

"w opisach białek pisze w np Whey Fusion że jest 85% białka w suchej masie...
Czyli jak nałoże 30g proszku to ile będzie w tym białka? chyba dużo mniej prawda?"
Ile wliczyć do diety białka jak dam 30g proszku?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
mysle ze jak będziesz stosowal 30g proszku to bedzie ok uwieź ze nie bedzie zadnej różnicy dla Ciebie, jak chcesz dokladnie to musisz sobie obliczyć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3528 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 52768
aha.. no właśnie... czyli to nie jest tak że dam 100g proszku i będę miał 85g białka...
szkoda. Bo fajnie wychodziło cena/ilość
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
nie zrozumiales
100g = 85g bialka
30 g proszuk to nie jest 30g bialka - logiczne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3528 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 52768
już rozumiem.
W porcji chcę mieć 30g białka = 36g proszku

A to co to znaczy w opsie białka 85% zawartości białka w suchej masie

Sucha masa = proszek?

Bo jabolcokk tłumaczył mi, że np w białku trec'a jest 93g w suchej masie a 72g białka w normalnej i że na to powienienem patrzeć. Więc tutaj psizę w suchej masie to się zamotałem !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
hmmm nie będę tego komentował co jabi pisze ani do konkurencyjnych produktów

najlepiej jak w Internecie poszukasz nie zależnych tłumaczeń i wyjasnien, no i jaka firma ma najwiekszy % bialka w swoich produktach;)

wystarczy jak bedziesz stosowal 30g bialak + 250ml wody
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PROMOCJA GRUDZIEN

Następny temat

Promocja symboliczne 10 zł

WHEY premium