Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 52486 razy
 • Autor

  morele,brzoskwinie,nektarynki

 • Caramel
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 1977
  • Na forum: 9 lat
  • LPA: 27200

  Wysłano 10 VIII 2006 13:28

  zgłoś naruszenie

  Sierpniowo - brzoskwiniowo
  Brzoskwinie, morele i nektarynki należą do najsmaczniejszych letnich owoców. co prawda nawet zimą można kupić owoce pochodzące z importu, ale wówczas nie smakują już tak wspaniale jak podczas wakacyjnych miesięcy.  Dojrzale owoce brzoskwiń, nektarynek i moreli są bardzo słodkie i soczyste. Posiadają swój charakterystyczny i niepowtarzalny aromat. Najlepiej smakują na surowo, podawane jako owoce deserowe. Dostarczają witamin, składników mineralnych, a w upalne dni skutecznie gaszą pragnienie.


  ZWYCZAJNA NIEZWYCZAJNA

  Brzoskwinia zwyczajna (Perska vulgaris, Prunus perska) zaliczana jest do najsmaczniejszych owoców świata i często nazywa się ją królową owoców. Uprawiana jest od ponad 4000 lat, pochodzi z Chin. Ze starożytnej Grecji i Rzymu uprawa brzoskwiń rozszerzyła się na kraje Europy Południowej, głównie wokół wybrzeży Morza Śródziemnego i dalej na północ. Do Polski dotarła we wczesnym średniowieczu (około VIII wieku). „Europejskim ogrodem brzoskwiń" są Wiochy.
  Pozostałe kraje uprawne to Francja, Hiszpania, Grecja, USA, Ameryka Południowa, Chiny, Australia i Afryka Południowa. Obecnie najpiękniejszą odmianę hoduje się w Kalifornii. Na świecie uprawia się około dwóch tysięcy odmian tego owocu, ale najbardziej popularne to: brzoskwinia Davida (Perska davidiana), brzoskwinia dziwna {Perska mira), brzoskwinia fergańska (Perska ferganensis), brzoskwinia zwyczajna, nektarynka, pinto.
  Owoc ma biały, zielony, żółty lub czerwony miąższ. Odmiany biało-miąższowe są szczególnie soczyste i aromatyczne, ale też bardzo wrażliwe na transport i ucisk. Ich pestka łatwo odchodzi od miąższu. Odmiany z żółtym miąższem są duże, słodkie, aromatyczne, ale ich pestkę trudno oddziela się od owocu. Są natomiast zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia powstałe podczas transportu. W zależności od odmiany, brzoskwinie dojrzewają od lipca do października


  TRELE-MORELE

  Morela to niewielkie drzewo owocowe z rodziny różowatych, pochodzące z Azji Centralnej i Wschodniej. W Chinach uprawiano ją już ponad 3000 lat temu, na terenach Tienshan, czyli Niebiańskich Gór. Jedzenie owoców moreli było tam związane z rozmaitymi przesądami. Sądzono na przykład, że jeśli młody mężczyzna nie posadzi morelowego drzewka, to w przyszłości zostanie starym kawalerem. Wierzono też, że młoda dziewczyna, która nie zje moreli w lecie, na pewno nie znajdzie męża w przyszłym roku.
  Do Europy morela została sprowadzona przez Arabów w początkach ery nowożytnej. Najpopularniejsze gatunki to: morela syberyjska (Armeniaca sibirka) i morela zwyczajna (Armeniaca vulgaris). Największa część produkcji światowej pochodzi z ciepłych krajów, takich jak Hiszpania, Włochy, Francja, Izrael, Kalifornia i Grecja. Inne kraje uprawne to: Pakistan, Iran, Ukraina, Maroko, Chiny, USA. W Polsce (głównie na południu) jej uprawa jest niepewna z powodu częstego przemarzania kwiatów podczas wiosennych przymrozków lub wymarzania drzew podczas surowszych zim. Podobnie jak brzoskwinia czy nektarynka, morela należy do grupy owoców określanych mianem „szlachetnych", uważanych za wytworne i ekskluzywne, doskonałe podczas specjalnych okazji.
  Skórka moreli czasami jest szorstka i pokryta delikatnym meszkiem, innym razem gładka, w kolorach od żółtego do pomarańczowego, po stronie słonecznej lekko zaczerwieniona. Miąższ jest biały, żółty, miodowo-złoty lub intensywnie pomarańczowy i daje się łatwo oddzielić od jasnobrązowej pestki. Posiada słodkawo-kwaskowaty smak i silny aromat. Morela dojrzewa w lipcu i sierpniu.


  OD NIEDAWNA SŁAWNA

  Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia nektarynki. Jedna mówi, że powstała ona na skutek mutacji brzoskwini. Inna, że jest efektem połączenia migdałów i śliwki, brzoskwini i migdałów lub - najprawdopodobniej - brzoskwini i śliwki.
  Nektarynka jako owoc deserowy stała się sławna dopiero w ostatnim stuleciu. Jej największe uprawy znajdują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Grecji, Kalifornii, Chile i Południowej Afryce. Najbardziej popularne odmiany to: Fantasia, Harblaze i Harko. Na świecie istnieje ponad 40 odmian nektaryn, które różnią się smakiem — od kwaskowatych do słodkich i bardzo aromatycznych.
  Nektarynka znalazła wielu amatorów nie tylko ze względu na znakomity smak, ale także z powodu gładkiej, pozbawionej meszku, miękkiej i zwykle czerwonej skórki. Miąższ owocu jest bardzo soczysty i aromatyczny, najczęściej ma barwę żółtą lub żółto-pomarańczową. Jest ścisły, bardziej jędrny niż u brzoskwini, dzięki czemu łatwo daje się oddzielić od pestki. W niektórych odmianach smakuje słodko jak miąższ brzoskwini, w niektórych zaś pikantnie i kwaskowato jak śliwka. Miękisz jest zdecydowanie mniej soczysty niż brzoskwini czy nektarynki.

  PODANO DO STOŁU

  Z uwagi na łatwiejsze oddzielanie pestki od owocu, brzoskwinie, nektarynki i morele sprawdzają się w roli owocowej przekąski. Na stół można podawać je nadcięte z jednej strony owocu aż do pestki, co ułatwia jedzenie. Dzięki swemu smakowi brzoskwinie, nektarynki i morele są też składnikiem wielu bardziej złożonych potraw, szczególnie w kuchni francuskiej (np. rogalików francuskich z nadzieniem owocowym czy tart owocowych). Bardzo dobrze sprawdzają się także jako dodatek do ciast, deserów, lodów i sałatek owocowych.
  Brzoskwinie - w mniejszym stopniu nektarynki i morele — wykorzystuje się do produkcji przetworów: dżemów, galaretek, konfitur, soków, kompotów i likierów. Bardzo dobrze komponują się w przetworach z jabłkami oraz gruszkami. Brzoskwinie z puszki to wspaniały dodatek do potraw mięsnych.
  Brzoskwinie i morele (nektarynki rzadko) poddaje się procesowi suszenia. Suszone morele są bardziej trwałe, ponieważ świeże posiadają zdecydowanie mniej wody. Owoce po ususzeniu stosuje się jak dodatek do faszerowanego schabu, kotletów z kurczaka, garnirowania potraw, do wigilijnego kompotu z suszu. Pestki moreli są jadalne, a środki (jądra) stanowią nie lada przysmak. Po uprażeniu bywają spożywane z solą lub kandyzowane zamiast migdałów.


  Apetyt na zdrowie

  Kolorowe, soczyste, pachnące, a do tego zdrowe. Dbają o naszą cerę, oczyszczają z toksyn, pomagają w przemianie materii, przeciwdziałają bez-senności. Jedzmy więc na zdrowie!

  • Wśród wszystkich owoców morele zawierają najwięcej witaminy, odpowiedzialnej za prawidłową pracę narządu wzroku, dobrą kondycję nabłonków wyściełających narządy wewnętrzne, stymulowanie układu odpornościowego. Już niepełna szklanka soku z moreli zaspokaja dobowe zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C.

  • W nasionach moreli, znajdujących się w pestce jest bardzo dużo oleju, w skład którego wchodzą glicerydy nienasyconych kwasów tłuszczowych linolowego i oleinowego oraz glikozyd amygdalina nadający im specyficzny, migdałowy zapach.

  • Spożywanie moreli zaleca się przede wszystkim przy zaburzeniach krążenia i w chorobach serca. Łagodzą one także bóle towarzyszące kolkom nerkowym, wątrobowym i żółciowym. Jako zasadotwórcze i krwiotwórcze, zalecane są przy chorobach przemiany materii, nadkwasocie i niedokrwistości. Przeciwdziałają bezsenności, obniżają ciśnienie krwi, chronią przed chorobami oczu i skóry.

  • Suszone morele należą do najzdrowszych produktów, które wzmacniają tkanki, przedłużają życie komórek i pomagają zwalczyć anemię. Są bar- dziej kaloryczne niż świeże owoce, jednak proces suszenia sprawia, że zawierają więcej beta-karotenu, potasu i żelaza. Składniki te wzmacniają paznokcie, skórę oraz włosy. Spożywane w nadmiarze mogą wywoływać lekkie przeczyszczenia.

  • Brzoskwinie polecane są w dietach odchudzających, bo pomagają organizmowi w procesie oczyszczania z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, stosowane są przy chorobach reumatycznych oraz schorzeniach układu moczowego. Pobudzają żołądek do wydzielania soku trawiennego, co aktywuje procesy trawienne. Spożywanie brzoskwiń zaleca się także przy zaburzeniach pokarmowych, złej przemianie materii i dokuczliwych zaparciach. Ze względu na błonnik pokarmowy, dzieciom powinno się podawać brzoskwinię bez skórki.

  • Ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B: niacyny, ryboflawiny i niacyny, nektarynki, brzoskwinie i morele to owoce o działaniu antystre sowym, łagodzącym niepokój, oraz stany lękowe. W pracach naukowych dowiedziono, że mogą także hamować rozwój nowotworu w obrębie jamy ustnej - zawarty w nich beta-karoten stanowi bowiem blokadę dla rozwoju komórek nowotworowych, chroni błony śluzowe, wzmacnia naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, rewitalizuje skórę i odświeża jej koloryt.


  OWOCE NA WADZE

  Brzoskwinia na wadze:

  Białko: 1 g
  Tłuszcz: 0,2 g
  Węglowodany: 12 g
  Błonnik: 2 g
  Sód: 3 mg
  Potas: 200 mg
  Wapń: 9 mg
  Fosfor: 24 mg
  Magnez: 8 mg
  Żelazo: 0,6 mg
  Cynk: 0,14 mg
  Miedź: 0,05 mg
  Mangan: 0,13 mg
  Witamina A: 99 ug
  B-karoten: 595 ug
  Witamina E: 0,1 mg
  Tiamina: 0,02 mg
  Ryboflawina: 0,05 mg
  Niacyna: 0,1 mg
  Witamina C: 2,7 mg
  Energia: 194 kj (46 kcal)


  Nektarykna na wadze:

  Białko: 0,9 g
  Tłuszcz: 0,2 g
  Węglowodany: 11,89 g
  Błonnik: 1,2 g
  Sód: 1 mg
  Potas: 214 mg
  Wapń: 9 mg
  Fosfor: 28 mg
  Magnez: 13 mg
  Żelazo: 0,5 mg
  Cynk: 0,13 mg
  Miedź: 0,08 mg
  Mangan: 0,13 mg
  Witamina A: 17 ug
  B-karoten: 103 ug
  Witamina E: 1,8 mg
  Tiamina: 0,02 mg
  Ryboflawina: 0,04 mg
  Niacyna: 0,1 mg
  Witamina C: 13,7 mg
  Energia: 203 kj (48 kcal)


  Morela świeża na wadze:

  Białko: 0,9 g
  Tłuszcz: 0,2 g
  Węglowodany: 11,9 g
  Błonnik: 1,7 g
  Sód: 1 mg
  Potas: 275 mg
  Wapń: 22 mg
  Fosfor: 21 mg
  Magnez: 7 mg
  Żelazo: 0,6 mg
  Cynk: 0,14 mg
  Miedź: 0,15 mg
  Mangan: 0,18 mg
  Witamina A: 254 ug
  B-karoten: 1523 ug
  Witamina E: 0,5 mg
  Tiamina: 0,03 mg
  Ryboflawina: 0,05 mg
  Niacyna: 0,8 mg
  Witamina C: 6,7 mg
  Energia: 196 kj (44 kcal)


  Morela suszona na wadze:

  Białko: 5,4 g
  Tłuszcz: 1,2 g
  Węglowodany: 72,7 g
  Błonnik: 10,3 g
  Sód: 4 mg
  Potas: 1666 mg
  Wapń: 139 mg
  Fosfor: 127 mg
  Magnez: 42 mg
  Żelazo: 3,6 mg
  Cynk: 0,84 mg
  Miedź: 0,77 mg
  Mangan: 0,93 mg
  Witamina A: 1307 ug
  B-karoten: 7842 ug
  Witamina E: 3,03 mg
  Tiamina: 0,2 mg
  Ryboflawina: 0,3 mg
  Niacyna: 4,9 mg
  Witamina C: 31,7 mg
  Energia: 1189 kj (284 kcal)


  Moda na zdrowie (sierpień 2006)

  www.pajacyk.pl
  -----------------------------  ----------------------------
  0
 • Wysłano 01 stycznia 0001 00:00

  zgłoś naruszenie
  Polecamy zaufać naszym specjalistom, dobierając plan treningowy, plan odżywiania czy suplementację, potrzebujesz indywidualnego podejścia. Poproś o przygotowanie planu dla Ciebie http://potreningu.pl/plany. Profesjonalny, kompletny plan: diety + treningi + suplementacja, już od 149 69
 • Khaine
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 2757
  • Wiek: 33 lat
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 14023

  Wysłano 10 VIII 2006 13:47

  zgłoś naruszenie
  sog i prosimy o więcej ciekawych artów n/t jedzonka
  Pray for peace, train for war.
  0
 • Spychu_15
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 2164
  • Na forum: 9 lat
  • LPA: 23575

  Wysłano 10 VIII 2006 14:31

  zgłoś naruszenie
  Fajne, ale sog już nie wejdzie
  Barcelona forever!!!
  0
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 13305
  • Wiek: 27 lat
  • Na forum: 10 lat
  • LPA: 45235

  Wysłano 10 VIII 2006 14:39

  zgłoś naruszenie
  SOG
  Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.
  0
 • pawerty
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 4191
  • Na forum: 11 lat
  • LPA: 102834

  Wysłano 10 VIII 2006 14:59

  zgłoś naruszenie
  jak to ciastko w twoim avatarze się nazywa
  bo zawsze palcem na niego pokazuje a lepiej wiedzieć co sie je

  0
 • ZASŁUŻONY
  x-ray
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 7467
  • Wiek: 43 lat
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 31998

  Wysłano 10 VIII 2006 15:10

  zgłoś naruszenie
  A dlaczego importowane zima sa mniej smaczne od tych importowanych latem? Przeciez pochodza z tych samych regionow, w ktorych cieplo jest caly rok? Ale to tylko taka mala dygresja Poza tym art na zapchanie czasopisma w okresie letnim, raczej nic nowego nie wnosi

  Zmieniony przez - x-ray w dniu 2006-08-10 15:14:10
  Koksy to nie wszystko [http://www.sfd.pl/temat148281/]
  Nie masz koncepcji, zajrzyj tutaj [http://www.sfd.pl/temat255388/]
  Patrz co jesz [http://www.sfd.pl/temat280738/]
  Train smarter, not just harder!
  0
 • chucknoris
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 11841
  • Wiek: 26 lat
  • Na forum: 9 lat
  • LPA: 163924

  Wysłano 10 VIII 2006 17:10

  zgłoś naruszenie
  dużo ale ciekawie
  [http://www.sfd.pl/chucknoris_/masa_z_półobrotem-t424885.html] DZIENNIK TRENINGOWY ZAPRASZAM

  [http://www.sfd.pl/BLOG_Nawet_parówka_dęta_raz_w_roku_ma_swoje_święta_by_chucknorris-t484710.html]
  BLOG TREC ZAPRASZAM
  NIE POPRAWIAM DIET I TRENINGÓW NIE ZNAM SIĘ NA TYM
  0
 • Caramel
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 1977
  • Na forum: 9 lat
  • LPA: 27200

  Wysłano 10 VIII 2006 21:33

  zgłoś naruszenie
  Najlepsze to sa brzoskwinie nie importowane z mojego ogrodu na dzialce Zapraszam
  Pawerty,a to ciastko to jest ciasto z karmelem i ono nie ma chyba nazwyale jakby karmel zamienic na polewe czekoladowa to podchodziloby pod W-Z a w ogole to nie ladnie takimi ciachami sie zajadasz?
  www.pajacyk.pl
  -----------------------------  ----------------------------
  0