Znajdz stabilizator / ortezę

Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 13362 razy
  • Autor

grupa krwi 0 RhD-

• MowMiKoks
    • Pochwały:0
    • Nagany:0
    • Na forum: 4 lata
    • LPA: 7501

Wysłano 22 kwietnia 2013 16:44

zgłoś naruszenie

Witam!
    Mam pytanie odnośnie tej grupy krwi:
    Czemu na końcu jest duże D skoro ta grupa nie ma antygenów? Nigdy się nie spotkałem żeby było coś innego niż Rh+ lub Rh-. To jest moja grupa krwi, dzisiaj się dowiedziałem właśnie bo robiłem badania. I z jakimi grupami ta grupa może mieć konflikty?
  •  Odżywki i suplementy

Wysłano 25 kwietnia 2013 18:16

Koniecznie sprawdź te produkty:

sprawdź pozostałe odżywki, odżywki białkowe, odżywki na masę
  • Rychu_
    • Na forum: 6 lat
    • LPA: 18354

Wysłano 25 kwietnia 2013 18:16

zgłoś naruszenie
    To D to oznaczenie. Twoja grupa krwi nie ma antygenu. 0Rh-, czyli najbardziej przej**ana grupa krwi z punktu widzenia biorcy - dać możesz wszystkim, wziąć tylko od takiej samej jak twoja. Oddawaj krew, takiej są zawsze braki.
  • MowMiKoks

Wysłano 25 kwietnia 2013 20:10

zgłoś naruszenie
    Czyli to D wkońcu co oznacza? że nie ma antygenu, a zwykła grupa 0Rh- ma? bo nie rozumiem właśnie tego oznaczenia, a że grupa przej**ana to niestety wiem...
  • Rychu_

Wysłano 25 kwietnia 2013 20:19

zgłoś naruszenie
    To oznacza ze Rh i RhD to po prostu to samo :) D się czasami podaje a czasami nie. RhD+ oznacza posiadanie antygenu D na powierzchni czerwonych krwinek a RhD- jego nieposiadanie.
  • MowMiKoks

Wysłano 25 kwietnia 2013 20:36

zgłoś naruszenie
    U mnie pisze właśnie że nie wykryto antygenu do krwinek czerwonych. A gdybym miał RhD+ to wtedy byłby ten antygen? i jak jest gorzej czy w ogóle niekorzystnie? I jeszcze pytanie czy w razie transportowania krwi do mojego organizmu może być zerowa ujemna tylko, czy dodatnia krew także?

I na czym polegają konflikty krwi? Jeśli Matka ma dodatni a ojciec dodatni to jest konflikt? Czy jak matka ma dodatni a ojciec ujemny? jak oboje mają ujemny? Jak matka ma ujemny a ojciec dodatni? Proszę wytłumacz mi to to dam Ci soga i dziękuję z góry bo to ciekawa i przydatna wiedza.

Zmieniony przez - MowMiKoks w dniu 2013-04-25 20:43:49
  • Rychu_

Wysłano 25 kwietnia 2013 23:25

zgłoś naruszenie
    A więc tak, od początku. Tak, gdybyś miał RhD+ to miałbyś ten antygen - antygen D. Gorzej i niekorzystnie... to zależy co przez to rozumieć. Krew ujemną - (bez antygenu) Rh- można przetoczyć komuś z krwią dodatnią - (z antygenem) Rh+. Na odwrót już niestety nie, bo krew Rh- w reakcji na antygen D zacznie wytwarzać przeciwciała. Tak więc jak widzisz, z perspektywy biorcy, niekorzystniej jest mieć Rh-. Sprawa się tym bardziej pogarsza gdy weźmie się pod uwagę fakt, że znacznie mniej osób ma krew Rh-. Jak już pisałem wyżej, grupa 0Rh- jest w tym względzie najgorsza, bo może przyjąć tylko i wyłącznie krew 0Rh-, której jest generalnie kilka % i przeważnie braki w szpitalach i stacjach. Cóż, ktoś na świecie musi mieć przej**ane Ale zgodnie z zasadą, że lepiej dawać niż brać, ciesz się, że możesz ludziom dawać i oddawaj krew bo twoja może być przetoczona każdemu

Z konfliktem na tle układu Rh (tzw. konflikt serologiczny) sprawa jest taka. Gdy matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+, bardziej prawdopodobnie jest, że dziecko będzie miało krew grupy Rh+. Jest to warunkowane charakterem genetycznym - allel warunkujący grupę Rh+ jest dominujący, przez co właśnie jest więcej osób z tą grupą krwi. Wtedy gdy w czasie ciąży jakaś niewielka ilość krwi dziecka Rh+ dostanie się do krwiobiegu matki z grupą krwi Rh- (sytuacja bardzo rzadka - może wystąpić np. podczas porodu czy niektórych zabiegów) krew matki wytworzy przeciwciała przeciwko grupie Rh+. Temu porodowi już najprawdopodobniej nic nie grozi, dziecko się urodziło zdrowe. Jednak gdy matka ponownie zajdzie w ciążę, przeciwciała powstałe po poprzedniej ciąży mogą zaatakować płód, prowadząc do szeregu powikłań, z obumarciem płodu i poronieniem włącznie.
    To tak gwoli wyjaśnienia. W praktyce w dzisiejszych czasach jakiekolwiek powikłania tym spowodowane są niezwykle rzadkie, gdyż chyba we wszystkich rozwiniętych krajach świata, do których Polska na szczęście się zalicza, w przypadku kobiet w ciąży z grupą Rh- i wystąpieniu zagrożenia podaje się im tzw. immunoglobulinę anty-D, która eliminuje to zagrożenie.
    Więc jako facet z Rh- nie przejmuj się tym i płódź zdrowe dzieci
    Starałem się pisać zrozumiale :)

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-25 23:27:38
  • Homster
    • Na forum: 5 lat
    • LPA: 13258

Wysłano 26 kwietnia 2013 07:17

zgłoś naruszenie
    Rychu,dobry jesteś z biologi :D
    a jak to jest z grupą dziecka. Czy ma ono taką grupę krwi jak rodzice/jeden rodzic,czy może mieć zupełnie inną?
    Per aspera ad astra
  • Rychu_

Wysłano 26 kwietnia 2013 11:10

zgłoś naruszenie
    Może mieć zupełnie inną, ale to zależy od charakteru genetycznego rodziców i tego jakie geny odziedziczy dziecko.
    W przypadku grup Rh- u ojca i u matki dziecko też na pewno będzie miało grupę Rh-, jeśli jedno z rodziców ma Rh+ a drugie Rh- to prawdopodobieństwo odziedziczenia wynosi 3/4 dla Rh+ i 1/4 dla Rh-. Jeśli obydwoje rodzice mają Rh+ to ciągle jest niewielka szansa (1/16 bodajże) urodzenia dziecka z grupą Rh-, bo jest możliwość że u obydwojga rodziców w genotypie występuje recesywny (utajniony tak jakby) allel warunkujący grupę Rh- i to akurat go od obydwojga rodziców odziedziczy dziecko.

Jeśli chodzi o grupy A,B,AB i 0 to jeśli rodzice mają A i A dziecko będzie miało A lub O, B i B - B lub 0, A i 0 - A lub 0, B i 0 - B lub 0, A i B - A,B,AB lub 0, jeśli którekolwiek z rodziców ma AB to już na pewno nie będzie 0 - będzie A, B lub AB, jeśli AB i 0 to A lub B. Jeśli dwa 0 to dziecko na pewno odziedziczy po nich 0.

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://img838.imageshack.us/img838/7663/vol19.png&imgrefurl=http://hdkkroplazycia.wordpress.com/grupy-krwi/&h=429&w=640&sz=27&tbnid=N_gG1NGcM4jSOM:&tbnh=81&tbnw=121&zoom=1&usg=__fjGGoVOSAaCZAOmbr_kpyN_YM-8=&docid=yVM1HhpEBJ7jlM&sa=X&ei=Pjx6Uc3uCuaB4AShm4HoBg&ved=0CDwQ9QEwAg&dur=3768
    ta tabelka to dobrze przedstawia, tam cały artykuł jest.
    I raczej nie jestem orłem z biologii, to są absolutne podstawy biologii i podciągnąłbym to pod wiedzę powszechną :)

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 11:14:08

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 11:16:00
  • MowMiKoks

Wysłano 26 kwietnia 2013 12:06

zgłoś naruszenie
    Moi rodzice to mama B ojciec 0 i z tego co krzyżówkę sobie w głowie zrobiłem szansa na 0grupę była 25% ze względu na allel dominujący matki, a jak zwykle mam pecha i mam grupę krwi zerową.. Dziękuję za pomoc i obszerne wyjaśnienia. Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!
    • Na forum: 5 lat
    • LPA: 13258

Wysłano 26 kwietnia 2013 13:18

zgłoś naruszenie
    MowMiKoks napisał(a):
    Moi rodzice to mama B ojciec 0 i z tego co krzyżówkę sobie w głowie zrobiłem szansa na 0grupę była 25% ze względu na allel dominujący matki, a jak zwykle mam pecha i mam grupę krwi zerową.. Dziękuję za pomoc i obszerne wyjaśnienia. Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!

ale jaki to pech? fakt, możesz przyjąć krew tylko od osoby z taką samą grupą krwi, ale 0Rh- nie jest chyba aż taką rzadką grupą. Problemem jest to, że ludzie nie chodzą oddawać krwi..
    Ja też mam tą grupie krwi i znam wiele osób, które też ją mają

Per aspera ad astra
  • Rychu_

Wysłano 26 kwietnia 2013 14:00

zgłoś naruszenie
    MowMiKoks napisał(a):
    Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!

Dzięki, no ta wiedza niestety faktycznie może się przydać, niestety dlatego że konieczność transfuzji raczej nic dobrego nie oznacza. No chyba że jesteśmy zawodowym kolażem...

Niestety nie pocieszę cię homster, 0Rh- może najrzadszą grupą krwi nie jest, wg. wikipedii ma ją 6% ludzi w Polsce, ale ze względu na to właśnie, że może przyjąć tylko od takiej samej to zawsze są jej braki w szpitalach i wszelkich centrach czy stacjach. Z resztą wszystkich Rh- są często braki. Szpitale potrafią naciskać na rodziny pacjentów z takimi grupami żeby oddawały krew. I w sumie mają rację, bo tak jak piszesz, to z braku oddawania przez ludzi się ten problem bierze.

"kolażem" przez ż... zbanujcie mnie

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 14:02:30