SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

grupa krwi 0 RhD-

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 108827

napisał(a)
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 535 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 9838
Witam!
Mam pytanie odnośnie tej grupy krwi:
Czemu na końcu jest duże D skoro ta grupa nie ma antygenów? Nigdy się nie spotkałem żeby było coś innego niż Rh+ lub Rh-. To jest moja grupa krwi, dzisiaj się dowiedziałem właśnie bo robiłem badania. I z jakimi grupami ta grupa może mieć konflikty?
napisał(a)
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 1243 Napisanych postów 13174 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 226858
Oznaczenia grup krwi
W 1901 roku lekarz Karl Landsteiner odkrył, że na krwinkach czerwonych znajdują się dwa antygeny, które warunkują zlepianie się ze sobą poszczególnych krwinek. Tym samym Landsteiner odkrył grupy krwi.

Wyróżniono cztery podstawowe grupy krwi, oznaczone następującymi symbolami A,B,AB,0.
Oznaczenie to zostało przyjęte przez wszystkie państwa na świecie w rok 1928.

Poszczególne grupy krwi wyróżniono na podstawie znajdujących się na czerwonych krwinkach antygenów.
Obecność antygenu A oraz B decyduje o przynależności do jednej z grup krwi.
Grupa krwi jest niezmienna przez całe życie. Jedynym przypadkiem, kiedy może, ale nie musi dość do zmiany grupy krwi, jest przeszczep szpiku kostnego.

W grupie krwi 0, nie występują antygeny.
W grupie krwi A, na krwinkach czerwonych znajduje się antygen A.
W grupie krwi B, na krwinkach czerwonych znajduje się antygen B.
W grupie krwi AB, na krwinkach czerwonych znajduje się zarówno antygen A, jak i antygen B.

Poza antygenem A i B dużą rolę odgrywa również antygen D.
Krwinki posiadające antygen D oznacza się jako RD +.


Krwinki nieposiadające antygenu D oznacza się jako RH-.
Większość ludzi (około 85%) posiada antygen D.

Każda z grup krwi, tj A, B, AB oraz 0 może występować zarówno jako RH+, jak i RH-.
Grupa krwi oznaczona jako 0Rh- (0RhD-) nie posiada żadnych antygenów. Około 6% Polaków posiada taką grupę krwi.

Największy odsetek osób przypada na grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+.
Oznaczanie i znajomość grupy krwi ma podstawowe znaczenie w przypadku przetaczania krwi, zabiegach operacyjnych, leczenia chorób krwi, a także w czasie ciąży.
Jeśli matka posiada grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+ (odziedziczone po ojcu), występuje konflikt serologiczny. Matce podaje się wówczas immunoglobulinę, która niszczy krwinki Rh+, zanim układ odpornościowy zacznie reagować.

Do poczytania:
http://www.sfd.pl/Kamianie_nerkowe_domowe_sposoby_na_ich_usunięcie-t387760.html
http://www.sfd.pl/niskie_OB_w_krwi-t234138.html
http://www.sfd.pl/objawy_niskiego_poziomu_testosteronu-t478763.html


Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 03:31:40
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 1135 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18361
To D to oznaczenie. Twoja grupa krwi nie ma antygenu. 0Rh-, czyli najbardziej przej**ana grupa krwi z punktu widzenia biorcy - dać możesz wszystkim, wziąć tylko od takiej samej jak twoja. Oddawaj krew, takiej są zawsze braki.
12
napisał(a)
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 535 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 9838
Czyli to D wkońcu co oznacza? że nie ma antygenu, a zwykła grupa 0Rh- ma? bo nie rozumiem właśnie tego oznaczenia, a że grupa przej**ana to niestety wiem...
napisał(a)
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 1135 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18361
To oznacza ze Rh i RhD to po prostu to samo :) D się czasami podaje a czasami nie. RhD+ oznacza posiadanie antygenu D na powierzchni czerwonych krwinek a RhD- jego nieposiadanie.
9
napisał(a)
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 535 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 9838
U mnie pisze właśnie że nie wykryto antygenu do krwinek czerwonych. A gdybym miał RhD+ to wtedy byłby ten antygen? i jak jest gorzej czy w ogóle niekorzystnie? I jeszcze pytanie czy w razie transportowania krwi do mojego organizmu może być zerowa ujemna tylko, czy dodatnia krew także?

I na czym polegają konflikty krwi? Jeśli Matka ma dodatni a ojciec dodatni to jest konflikt? Czy jak matka ma dodatni a ojciec ujemny? jak oboje mają ujemny? Jak matka ma ujemny a ojciec dodatni? Proszę wytłumacz mi to to dam Ci soga i dziękuję z góry bo to ciekawa i przydatna wiedza.

Zmieniony przez - MowMiKoks w dniu 2013-04-25 20:43:49
napisał(a)
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 1135 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18361
A więc tak, od początku. Tak, gdybyś miał RhD+ to miałbyś ten antygen - antygen D. Gorzej i niekorzystnie... to zależy co przez to rozumieć. Krew ujemną - (bez antygenu) Rh- można przetoczyć komuś z krwią dodatnią - (z antygenem) Rh+. Na odwrót już niestety nie, bo krew Rh- w reakcji na antygen D zacznie wytwarzać przeciwciała. Tak więc jak widzisz, z perspektywy biorcy, niekorzystniej jest mieć Rh-. Sprawa się tym bardziej pogarsza gdy weźmie się pod uwagę fakt, że znacznie mniej osób ma krew Rh-. Jak już pisałem wyżej, grupa 0Rh- jest w tym względzie najgorsza, bo może przyjąć tylko i wyłącznie krew 0Rh-, której jest generalnie kilka % i przeważnie braki w szpitalach i stacjach. Cóż, ktoś na świecie musi mieć przej**ane Ale zgodnie z zasadą, że lepiej dawać niż brać, ciesz się, że możesz ludziom dawać i oddawaj krew bo twoja może być przetoczona każdemu

Z konfliktem na tle układu Rh (tzw. konflikt serologiczny) sprawa jest taka. Gdy matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+, bardziej prawdopodobnie jest, że dziecko będzie miało krew grupy Rh+. Jest to warunkowane charakterem genetycznym - allel warunkujący grupę Rh+ jest dominujący, przez co właśnie jest więcej osób z tą grupą krwi. Wtedy gdy w czasie ciąży jakaś niewielka ilość krwi dziecka Rh+ dostanie się do krwiobiegu matki z grupą krwi Rh- (sytuacja bardzo rzadka - może wystąpić np. podczas porodu czy niektórych zabiegów) krew matki wytworzy przeciwciała przeciwko grupie Rh+. Temu porodowi już najprawdopodobniej nic nie grozi, dziecko się urodziło zdrowe. Jednak gdy matka ponownie zajdzie w ciążę, przeciwciała powstałe po poprzedniej ciąży mogą zaatakować płód, prowadząc do szeregu powikłań, z obumarciem płodu i poronieniem włącznie.
To tak gwoli wyjaśnienia. W praktyce w dzisiejszych czasach jakiekolwiek powikłania tym spowodowane są niezwykle rzadkie, gdyż chyba we wszystkich rozwiniętych krajach świata, do których Polska na szczęście się zalicza, w przypadku kobiet w ciąży z grupą Rh- i wystąpieniu zagrożenia podaje się im tzw. immunoglobulinę anty-D, która eliminuje to zagrożenie.
Więc jako facet z Rh- nie przejmuj się tym i płódź zdrowe dzieci
Starałem się pisać zrozumiale :)

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-25 23:27:38
9
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 973 Napisanych postów 4944 Wiek 28 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 82358
Rychu,dobry jesteś z biologi :D
a jak to jest z grupą dziecka. Czy ma ono taką grupę krwi jak rodzice/jeden rodzic,czy może mieć zupełnie inną?
1

Per aspera ad astra

Nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni

napisał(a)
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 1135 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18361
Może mieć zupełnie inną, ale to zależy od charakteru genetycznego rodziców i tego jakie geny odziedziczy dziecko.
W przypadku grup Rh- u ojca i u matki dziecko też na pewno będzie miało grupę Rh-, jeśli jedno z rodziców ma Rh+ a drugie Rh- to prawdopodobieństwo odziedziczenia wynosi 3/4 dla Rh+ i 1/4 dla Rh-. Jeśli obydwoje rodzice mają Rh+ to ciągle jest niewielka szansa (1/16 bodajże) urodzenia dziecka z grupą Rh-, bo jest możliwość że u obydwojga rodziców w genotypie występuje recesywny (utajniony tak jakby) allel warunkujący grupę Rh- i to akurat go od obydwojga rodziców odziedziczy dziecko.

Jeśli chodzi o grupy A,B,AB i 0 to jeśli rodzice mają A i A dziecko będzie miało A lub O, B i B - B lub 0, A i 0 - A lub 0, B i 0 - B lub 0, A i B - A,B,AB lub 0, jeśli którekolwiek z rodziców ma AB to już na pewno nie będzie 0 - będzie A, B lub AB, jeśli AB i 0 to A lub B. Jeśli dwa 0 to dziecko na pewno odziedziczy po nich 0.

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://img838.imageshack.us/img838/7663/vol19.png&imgrefurl=http://hdkkroplazycia.wordpress.com/grupy-krwi/&h=429&w=640&sz=27&tbnid=N_gG1NGcM4jSOM:&tbnh=81&tbnw=121&zoom=1&usg=__fjGGoVOSAaCZAOmbr_kpyN_YM-8=&docid=yVM1HhpEBJ7jlM&sa=X&ei=Pjx6Uc3uCuaB4AShm4HoBg&ved=0CDwQ9QEwAg&dur=3768
ta tabelka to dobrze przedstawia, tam cały artykuł jest.
I raczej nie jestem orłem z biologii, to są absolutne podstawy biologii i podciągnąłbym to pod wiedzę powszechną :)

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 11:14:08

Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 11:16:00
2
napisał(a)
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 535 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 9838
Moi rodzice to mama B ojciec 0 i z tego co krzyżówkę sobie w głowie zrobiłem szansa na 0grupę była 25% ze względu na allel dominujący matki, a jak zwykle mam pecha i mam grupę krwi zerową.. Dziękuję za pomoc i obszerne wyjaśnienia. Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 973 Napisanych postów 4944 Wiek 28 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 82358
MowMiKoks
Moi rodzice to mama B ojciec 0 i z tego co krzyżówkę sobie w głowie zrobiłem szansa na 0grupę była 25% ze względu na allel dominujący matki, a jak zwykle mam pecha i mam grupę krwi zerową.. Dziękuję za pomoc i obszerne wyjaśnienia. Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!ale jaki to pech? fakt, możesz przyjąć krew tylko od osoby z taką samą grupą krwi, ale 0Rh- nie jest chyba aż taką rzadką grupą. Problemem jest to, że ludzie nie chodzą oddawać krwi..
Ja też mam tą grupie krwi i znam wiele osób, które też ją mają

Per aspera ad astra

Nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni

napisał(a)
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 1135 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18361
MowMiKoks
Ta wiedza się przyda także potraktuj soga jako podziękowanie:) Pozdrawiam!

Dzięki, no ta wiedza niestety faktycznie może się przydać, niestety dlatego że konieczność transfuzji raczej nic dobrego nie oznacza. No chyba że jesteśmy zawodowym kolażem...

Niestety nie pocieszę cię homster, 0Rh- może najrzadszą grupą krwi nie jest, wg. wikipedii ma ją 6% ludzi w Polsce, ale ze względu na to właśnie, że może przyjąć tylko od takiej samej to zawsze są jej braki w szpitalach i wszelkich centrach czy stacjach. Z resztą wszystkich Rh- są często braki. Szpitale potrafią naciskać na rodziny pacjentów z takimi grupami żeby oddawały krew. I w sumie mają rację, bo tak jak piszesz, to z braku oddawania przez ludzi się ten problem bierze.

"kolażem" przez ż... zbanujcie mnie


Zmieniony przez - Rychu_ w dniu 2013-04-26 14:02:30
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

POWAŻNY PROBLEM - brak,apetytu,nudności itp

Następny temat

Tatuaże OLSZTYN

Samuel "Titanium" Kulbila - kulturysta, który ćwiczy bez profesjonalnej siłowni Samuel "Titanium" Kulbila - kulturysta, który ćwiczy bez profesjonalnej siłowni Trzy ćwiczenia na rozwój masy barków Trzy ćwiczenia na rozwój masy barków Czym właściwie jest gluten? Kto powinien unikać glutenu Czym właściwie jest gluten? Kto powinien unikać glutenu Czekoladki low carb a'la kinder country Czekoladki low carb a'la kinder country Trening unilaterally (jednostronny) - jakie ćwiczenia wybrać? Trening unilaterally (jednostronny) - jakie ćwiczenia wybrać? Sernik cytrynowy 182 kcal. Sernik cytrynowy 182 kcal. Hafthor Bjornsson utrzymuje tytuł najsilniejszego człowieka w Europie Hafthor Bjornsson utrzymuje tytuł najsilniejszego człowieka w Europie Lacy Brown - fitnesska weganka z Texasu Lacy Brown - fitnesska weganka z Texasu