SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

glikokortykosteroidy ?

temat działu:

Doping

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 13351

napisał(a)
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 12917 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 85996
mózgi biochemiczne siedzą tutaj


ktoś mi może eelgancko wyjaśnićczy msą glikokortyokosteroidy jak działają i co nam dają?z góry dzieki
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 148 Napisanych postów 5203 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 25305
Glikokortykosteroidy (GKS) są preparatami o działaniu przeciwzapalnym. Zalicza się je do najbardziej skutecznych leków w leczeniu astmy oskrzelowej, ale efekt ich działania ujawnia się nie natychmiast, a po pewnym czasie systematycznego stosowania. Nie są lekami o działaniu rozkurczowym, dlatego nie powodują ustąpienia nagłej duszności spowodowanej skurczem oskrzeli.
Kortykoterapia jest leczeniem stosowanym od wielu dziesięcioleci, dlatego można już mówić o sprawdzonych zasadach bezpiecznego stosowania glikokortykosteroidów. W chwili obecnej w leczeniu astmy oskrzelowej stosuje się głównie preparaty wziewne w postaci areozoli lub proszku. Stosując glikokortykosteroidy wziewne, preparat przedostaje się bezpośrednio do oskrzeli, co zwiększa skuteczność i zmniejsza możliwość działania ogólnoustrojowego, a tym samym działań niepożądanych.
Glikokortykosteroidy wziewne są bardziej skuteczne i powodują mniej objawów niepożądanych kiedy są stosowane przez spejsery. Jednak w ten sposób można stosować tylko preparaty w postaci areozoli. Na naszym rynku są dostępne następujące GKS wziewne: Beclocort, Becotide, Budesonid, Pulmicort, Horacort i Flixotide. Wszystkie te preparaty różnią się nie tylko budową chemiczną, ale przede wszystkim siłą działania przeciwzapalnego i wpływem ogólnoustrojowym. Najsłabsze działanie przeciwzapalne wykazuje Beclocort i Becotide, najsilniejsze Flixotide.
I odwrotnie - Flixotide ma najmniejsze działanie ogólnoustrojowe, a Beclocort i Becotide największe. Budesonid, Pulmicort i Horacort są preparatami o pośrednim działaniu. Po każdej inhalacji glikokortykosteroidów wziewnych trzeba płukać jamę ustną. Zmniejsza to ryzyko drażniącego działania leku i zmniejsza ilość leku, który po wchłonięciu z błony śluzowej, może mieć działanie ogólnoustrojowe. Glikokortykosteroidy wziewne mogą być stosowane u dzieci, gdyż nie hamują ich wzrostu, mogą też być stosowane w okresie ciąży, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Wśród działań niepożądanych przewlekłej kortykoterapii najniebezpieczniejsze jest upośledzenie czynności kory nadnerczy, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ale trzeba pamiętać, że po odstawieniu glikokortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym, takich jak preparaty w postaci tabletek lub iniekcji, może ujawnić się niewydolność kory nadnerczy, szczególnie w sytuacjach stresowych (gorączka, biegunka, ekspozycja na słońce itp.), Konieczne jest wtedy dołączenie leczenia substytucyjnego hydrokortyzonem w tabletkach.
W czasie leczenia glikokortykosteroidami wziewnymi może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli. Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowego przerwania stosowania tych preparatów i rozpoczęcia leczenia glikokortykosteroidami w tabletkach lub zastrzykach.
Glikokortykosteroidy doustne to: Encorton, Encortolon, Polcortolon, Hydrocortison i Dexamethason.
Najczęściej stosowanymi preparatami są Encorton, Encortolon i Polcortolon. Dexamethason może być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Nie jest to preparat godny polecenia do przewlekłego leczenia z powodu licznych działań niepożądanych. Hydrocortison jest preparatem stosowanym jedynie jako preparat substytucyjny i, ze względu na znikome działanie przeciwzapalne, nie jest stosowany w przewlekłej kortykoterapii. Glikokortykosteroidy doustne wykazują działanie ogólnoustrojowe silniejsze niż GKS wziewne, dlatego są mniej bezpieczne, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę korzyści wynikające z tego leczenia, a nie tylko ryzyko. Możliwość wystąpienia działań ubocznych zależy głównie od dobowej dawki preparatu. Dawką bezpieczną dla chorego jest 5-10 mg Encortonu i 4-8 mg Polcortonu na dobę. W czasie przewlekłego leczenia większymi dawkami mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak przyrost masy ciała, nasilenie osteoporozy, zmiany skórne, cukrzyca, uczynnienie przebytej gruźlicy płuc i inne. Każde z tych działań niepożądanych wymaga odpowiedniego leczenia, ale nie powinno być powodem rezygnacji z leczenia glikokortykosteroidami. Duże dawki GKS doustnych (powyżej 20 mg/dobę) są stosowane jedynie w zaostrzeniu astmy oskrzelowej i w stanie astmatycznym, i to przez krótki okres (kilka dni), później dawkę powinno się szybko zmniejszać. W czasie leczenia trzeba pamiętać, żeby GKS brać rano, w jednej dawce.
Glikokortykosteroidy iniekcyjne to: Hydrocortison, Fenicort, Diprophos i Polcorton prolongatum. Hydrocortison i Fenicort są preparatami dożylnymi, których działanie jest krótkotrwałe. Są one stosowane jedynie w zaostrzeniach astmy oskrzelowej lub w stanie astmatycznym, nie nadają się do przewlekłego leczenia.
Diprophos i Polcorton prolongatum, to leki podawane jedynie domięśniowo, mają przedłużone działanie. Działanie Diprophosu rozpoczyna się w pierwszej dobie po wstrzyknięciu i utrzymuje się do 21 dni. Polcorton prolongatum rozpoczyna działanie lecznicze dopiero po trzech dniach od wstrzyknięcia, ale efekt kliniczny tego leku utrzymuje się do 6-8 tygodni. Leczenie preparatami długo działającymi jest obecnie rzadko stosowane. Jeżeli jednak lekarz decyduje się na takie leczenie, to trzeba pamiętać, że w zaostrzeniu astmy oskrzelowej, po wstrzyknięciu Polcortonu prolongatum, chory przez 3 dni musi być też leczony glikokortykosteroidami doustnymi, a wstrzyknięcia mogą być powtarzane nie częściej niż co kilka tygodni. Glikokortykosteroidy muszą być wstrzykiwane głęboko domięśniowo.
Na zakończenie trzeba jeszcze raz podkreślić, że odpowiednio stosowane glikokortykosteroidy są w leczeniu astmy oskrzelowej lekami skutecznymi i bezpiecznymi. Optymalną sytuacją jest możliwość stosowania tylko preparatów wziewnych, działających bezpośrednio w drzewie oskrzelowym, ale nie należy unikać preparatów w formie tabletek i wstrzyknięć, o ile zachodzi taka konieczność. Nie wolno samemu przerywać leczenia glikokortykosteroidami, gdyż może to znacznie pogorszyć przebieg choroby. Jeżeli w czasie leczenia występują działania niepożądane, nie powinno się przerywać leczenia glikokortykosteroidami - trzeba zastosować odpowiednie leczenie dodatkowe.

Żeby życie miało smaczek
raz omeczka
raz treniaczek

napisał(a)
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 12917 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 85996
meta fenx to znalazłem w necie

chciałem żeby to ktoś prosto zobrazował
napisał(a)
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 2531 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15886
Sa to hormony które odpowiadaja za szereg funkcjii zyciowych
od kosci do neuroprzekazników czyli za prawie wszystko
W miesniach pobudzaja proces niszczenia białek glukogennych przemieniajac je w watrobie w glukoze , Najbardziej aktywny z nich jest kortyzol
Najwazniejszym jednak ich zadaniem jest utrzymywanie stabilnosci hormonalnej poprzez specyficzne interakcje np. Obnizaja enzym jodooksydazy co zmniejsza poziom t3 a w konsekwencjii metabolizm
Wpływaja na insuline powodujac ze działa ona głownie na komórki tłuszczowe
(insulinoodpowrnosc)
Czy na kalcytonine obnizajac jej poziom i demineralizujac kosci
A co najgorsze obnizaja poziom hgh i czynników wzrostu ....
To jedne z niezliczonych ich właściwości i interakcjii .....
napisał(a)
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 12917 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 85996
sog


dzieki boofi już mi w sumie co neico napisał

czyli tak zasadniczo glikokortykosteroidy nie są do końca przebadane ? da ?
napisał(a)
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 2531 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15886
maja az tyle włąsciwosci ze je trudno objac
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 501 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 7116
a ja biorę FLixotide i Serevent dysk bo mi lekarz przepisał i mam pytanko czy to wpływa jakoś (bezpośrednio lub pośrednio) na wzrost mięśni ? Dodam że też ćwiczę na siłowni.
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 861 Napisanych postów 1069 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 22233
Wszystko ładnie pieknie Met tylko nie to:
Hydrocortison i Fenicort są preparatami dożylnymi

Są one stosowane jedynie w zaostrzeniach astmy oskrzelowej lub w stanie astmatycznym,


Nie jestem pewien jak sie ma sprawa Fenicortu,ale Hydrocortison jest tez podawany domiesniowo(oj jest bolesny)i jest tez on stosowany w alergicznych chorobach skory(nasilenie) a nie "jedynie w zaostrzeniach astmy oskrzelowej lub w stanie astmatycznym"
Ale ogolnie dobry art.

off

napisał(a)
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 2531 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15886
Nindzor glikokortykosteroidy wpływaja na katabolizm czyli spadki beda ale nic za nic bedziesz miał wieksza wytrzymałosc i odpornosc na ból
musisz dobrze zbilansowac diete bo kortyzol uposledza metabolizm i działanie insuliny , troche komplikacji bedzie ale da rade
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 501 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 7116
Czy ja dobrze zrozumiałem ?? czyli Flixotide i Serevent wpływają negatywnie na mięśnie ???? codziennie rano biore stałą dawkę od około roku czasu :/

Zmieniony przez - Nindżor w dniu 2005-11-05 21:20:00
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 148 Napisanych postów 5203 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 25305
Spoko, skoro odwiedzasz ten dzial to nie masz sie co martwic o stagnacje

Żeby życie miało smaczek
raz omeczka
raz treniaczek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nolvadeex d, omka i meta

Następny temat

Oma czy Prolon

9 rzeczy, które każda sprawna osoba powinna dać radę zrobić 9 rzeczy, które każda sprawna osoba powinna dać radę zrobić  8 największych freak’ów kulturystycznych na świecie 8 największych freak’ów kulturystycznych na świecie Anllela Sagra - najpiękniejsza modelka fitness z Kolumbii Anllela Sagra - najpiękniejsza modelka fitness z Kolumbii Kurkuma - właściwości, zastosowanie, dawkowanie Kurkuma - właściwości, zastosowanie, dawkowanie Od słodzików się tyje? Od słodzików się tyje? Testosteron nasila rozwój raka Testosteron nasila rozwój raka Beta-alanina zwiększa siłę mięśniową Beta-alanina zwiększa siłę mięśniową Laura Amy - piękna Australijka, która wygrała z anoreksją Laura Amy - piękna Australijka, która wygrała z anoreksją