SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

czy można jednocześnie budować mase mięsniową i palic tkanke tluszczową?

temat działu:

Iron Horse Series

Ilość wyświetleń tematu: 16925

napisał(a)
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 192 Napisanych postów 3297 Wiek 52 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 27932
„CZY MOŻNA JEDNOCZESNIE BUDOWAC MASE MIESNIOWA I SPALAC TKANKE TLUSZCZOWA"?


Zbliża się wiosna. A wiosną jak to wiosną, prawie każdy ćwiczący na siłowni myśli, że przydałoby się zrzucić trochę tłuszczyku, powiększyć mięsnie i na lato wyglądać całkiem przyzwoicie. Dlatego tez często musze odpowiadać na podobne pytania jak to zawarte w tytule.
Mało tego, zdążają się i tacy klienci, którzy powyższe pytanie formułują jeszcze trudniej, mianowicie: chce zamienić tłuszcz na mięsnie, jak to zrobić?
Ciężko jest mi im wytłumaczyć, ze fizjologicznie jest nie możliwa przemiana tkanki tłuszczowej w mięśniową. ( To tak jak zamiana wody w wino - potrzeba do tego cudu) Po prostu nasz organizm nie potrafi z tłuszczu produkować białek, niestety odwrotnie potrafi z nadmiaru zjadanych wraz z węglowodanami i tłuszczami białek, wyprodukować tkankę tłuszczową.
Nagromadzona tkanka tłuszczowa pełni przede wszystkim rolę zmagazynowanej energii, powstałej z nadmiaru pożywienia. Tkanka tłuszczowa może zostać zużyta tylko energetycznie, albo do pracy mięsni, bądź do ogrzania ciała, względnie do podtrzymania procesów życiowych w warunkach głodu.
Tak, więc, tłuszcz można tylko spalić, a mięsnie budować posiłkując się odpowiednim postępowaniem dietetycznym oraz treningowym.
A czy jest możliwe połączenie budowy masy mięśniowej i spalania tkanki tłuszczowej?
Niestety zdecydowana większość z nas nie posiada tak wspaniałej genetyki, która predysponowałaby nas do jednoczesnej rozbudowy mięsni i palenia tłuszczu. Tę ciekawa predyspozycje posiadają naprawdę nieliczne jednostki, a one zazwyczaj nie musza się odchudzać, gdyż ich organizmy budują sucha masę mięśniową, bez śladu tłuszczu.
W organizmach zdecydowanej większości ludzi, najsilniejszy hormon anaboliczny, czyli insulina jednocześnie może budować tkankę mięśniowa jak i tłuszczową. Czyli przy nadmiarze spożywanych kalorii rosną nam jednocześnie mięsnie jak i tłuszcz. (Osobom nie ćwiczącym - tylko tłuszcz)
Wiec, co będzie, jeśli będę podawał tylko tyle kalorii ile potrzebuje mój organizm do życia i treningów? Może ktoś zadać i takie pytanie.
Otóż wtedy nie doświadczy on przyrostu tkanki tłuszczowej, to fakt, ale tez nie będzie rozwoju masy mięśniowej, wszak na to już energii zabraknie.
Prawdą jest, ze odpowiednio ułożona, zbilansowana dieta może doprowadzić do jak najmniejszego, przyrostu tkanki tłuszczowej, przy optymalnie zwiększającej się masie mięśniowej. Niemniej jest to bardzo trudne, niezbędna jest w tym celu posiadana spora wiedza z zakresu dietetyki jak i fizjologii funkcjonowania układu trawiennego.
Z kolei, jeśli chcemy pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, wymagany jest pewien niedobór energetyczny, oraz modyfikacja diety w kierunku pozyskiwania energii ze zjadanych białek, które są najgorszym dawcą energii i w ten sposób zmuszenie naszego organizmu do korzystania z zapasów tłuszczowych. Mówiąc prościej oprócz ograniczenia kalorii, dokonujemy jeszcze cięć w zjadanych węglowodanach a zwiększamy znacznie spożycie białek.( Na krótki okres jest zupełnie normalnym dostarczanie wtedy ponad 50% energii z białek - jednak każdemu, kto nie ma pewności, co do 100% zdrowia swoich nerek oraz wątroby, jak i całego układu trawiennego, stanowczo odradzam tak drastyczną modyfikację diety). W takiej sytuacji, jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości energii w pożywieniu, swoje potrzeby energetyczne będzie zmuszony pokrywać ze zgromadzonych zapasów, czyli z tkanki tłuszczowej.
Jednakże wtedy przy niewłaściwym, ( czyli zbyt ciężkim, intensywnym) treningu może tez dojść do znacznej utraty tak ciężko zdobytej masy mięśniowej. Sprawa jest na tyle złożona, że aby zapobiec podobnemu zjawisku należałoby opracować wszystko indywidualnie, dostosowując dietę do aktualnych potrzeb danego człowieka. Mam na myśli rozpatrzenie całego jego rozkładu dnia( uwzględniając rodzaj pracy, upodobania kulinarne, czas trwania i intensywność wysiłku treningowego i tp).
We wspomnianej sytuacji bardzo dobrym zabezpieczeniem antykatabolicznym, chroniącym nasze mięsnie przed spaleniem podczas treningu będą suplementy. W tym przypadku ich wyższość nad naturalnym jedzeniem polega na fakcie, że dostarczają one wymaganych składników odżywczych ( białek, określonych aminokwasów, witamin i minerałów) w formie wyizolowanej, pozbawionej kalorii pochodzenia cukrowego czy tłuszczowego, jak też czas wchłonięcia i wejścia danego składnika odżywczego w krwioobieg pod postacią suplementu będzie znacznie szybszy, niż jeśli będzie on podany w naturalnym pożywieniu. Wymienione powyżej zagadnienia są niezwykle istotne podczas diety redukującej tkankę tłuszczową, dzieje się tak, ponieważ organizm na takiej diecie jest pozbawiony paliwa mięśniowego, czyli glikogenu, stad tendencja do spalania podczas nadmiernego wysiłku własnych mięsni - szybkie dostarczenie np.: aminokwasów bcaa zabezpiecza nas przed powyższą stratą.
Aby dobrze zrozumieć powyższe zagadnienie, przypominam: aminokwasy bcaa spalane są bezpośrednio w mitochondriach mięśniowych podczas wysiłku, kiedy zabraknie glikogenu. (Mitochondria są to małe fabryki przekształcające różne substraty - białka, cukry, tłuszcze, w energię. Mitochondria mięśniowe w odróżnieniu od wątrobowych są zdolne do spalania tylko trzech aminokwasów składających się, na bcaa,)
Podanie przed treningiem aminokwasów bcaa i/lub izolatu/koncentratu białka serwatkowego zabezpiecza organizm odchudzającego się sportowca przed spalaniem własnych mięsni. Dzieje się tak, dlatego, że jeśli trening będzie zbyt mocny, dojdzie do pozyskania energii ze spożytych suplementów, a nie ze spalanych białek mięśniowych.
Dodatkowe podanie białka serwatkowego i/lub aminokwasów bcaa bezpośrednio po ćwiczeniach, może być szybkim uzupełnieniem powstałych w mięśniach strat, do których mogło dojść mimo przedtreningowego spożycia wspomnianych suplementów.
Również podstawowym produktem ubocznym przemian energetycznych białek jest amoniak, którego nadmiar jest dla organizmu wysoce szkodliwy. Do odprowadzenia nadmiaru amoniaku w cykl mocznikowy nasz organizm potrzebuje glutaminy, jeśli jej nie otrzyma na czas z zewnątrz, pobierze ja rozbijając własne białka ustrojowe, czyli po prostu rozłoży część komórek mięśniowych.
Jasne jest wiec, ze dodatkowa suplementacja glutaminą stanowi kolejną formę zabezpieczenia antykatabolicznego.
Nie można w tym temacie nie docenić znaczącej roli suplementacji witamin i minerałów. Zazwyczaj dieta redukcyjna jest pozbawiona pewnych witamin i minerałów zawartych w produktach obfitujących w węglowodany, których wtedy staramy się spożywać jak najmniej,
Jednocześnie pozyskiwanie energii życiowej przez nasz organizm ze źródeł białkowych pochodzenia zwierzęcego silnie zakwasza cały ustrój. Pomocna wiec będzie dodatkowa suplementacja minerałami alkalizującymi takimi jak: potas, magnez, czy tez wapń.
Z powyższych opisów, jest widoczne, ze proces spalania tłuszczu jest zupełnie przeciwstawny procesowi budowania masy mięśniowej. To tak jakby jeden człowiek chciał jednocześnie pójść w prawo i zarazem w lewo.
Już wspomnialem,ze niestety, kiedy działa w naszym organizmie hormon budujący tkanki(tak mięśniową jak i tłuszczową) - insulina, wtedy nie działają hormony przeciwstawne, czyli te, które doprowadzają do pozyskiwania energii zgromadzonej w komórkach tłuszczowych.
Możemy to porównać do skrzyżowania z uporządkowanym ruchem pojazdów. Kiedy jedne maja światło zielone - wtedy jada,są aktywne, zaś drugie maja światło czerwone, które nakazuje im pozostać w bezruchu w stanie pasywnym.
Jak widać na naszym przykładzie nie jest możliwe jednoczesne zapalenie dla wszystkich światła zielonego, tak tez nie jest możliwe( wyłączając przypadki szczególne) jednoczesne budowanie masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej zarazem.
Drodzy czytelnicy, nie wierzcie reklamom o „cudownych środkach", które jednocześnie rozbudują wasze mięsnie i spalą tłuszcz. Faktem jest, że ten sam człowiek po zrzuceniu paru kilogramów tłuszczu wygląda na znacznie bardziej muskularnego, niż przed tym. Jest to jednak pewne złudzenie optyczne, wszak zyskał on na proporcjach szerokości barków i klatki piersiowej do pasa, jak również dokładniej zarysowane mięsnie zawsze sprawiają wrażenie większych niż te, które są tych samych rozmiarów, ale przykryte podskórnym tłuszczem.( I w tym miejscu dochodzimy do sedna kulturystyki, w której nie tyle liczy się sama masa mięsni, ale ich jakość.) Natomiast powyższe korzystne zmiany w swojej sylwetce będziecie przede wszystkim zawdzięczać właściwej diecie, wspartej odpowiednio dobranym treningiem.
A co do robienia masy mięśniowej wraz z rzeźbą, to jednak proponuje podzielić sobie rok treningowy na cykle, w których kolejno, np. będziecie robić siłę, dalej masę, a w końcu rzeźbę.

MC.

IHS TEAM

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 110 Napisanych postów 4616 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 53303
Otyłe osoby(szczególnie) jeśli zaczynają treningi na siłowni to nawet nieżle radzą sobie z redukcją tkanki tłuszczowej i budowaniem masy mięśniowej jednocześnie. Co ciekawe jednoczesne redukowanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej(nieznaczne) jest u takich osób możliwe, bez treningu siłowego, jedynie przy odpowiednich zmianach w diecie -być może niedługo dam na to dowód

Ciekawą rolę odnośnie utrudniania pełni kinaza aktywowana przez AMP działająca jak `key metabolic master switch` - aminokwasy i glukoza uruchomiają tutaj `przełącznik` między procesami związanymi z redukcją tkanki tłuszczowej i budowaniem masy mięśniowej.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-02-09 22:58:19
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 5052 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 61437
Dobry artykuł i fajnie sie czyta
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3735 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17159
masz coś ellis więcej na ten temat ?

¤¤ członek-mafia.suple.hardcor.pl ® ¤¤

¤¤ Wejdz na pajacyka http://www.pajacyk.pl ¤¤

Mam braki jak każdy , staram sie je zawsze minimalizować, aby pomagac sobie i innym®

napisał(a)
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 110 Napisanych postów 4616 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 53303
Spotkałem się z badaniem to potwierdzającym, ale tak jak już napisałem chodziło o typowych amatorów, nie o osoby, które wypracowały już niezłą formę ćwicząc siłowo/u których dodanie każdego dodatkowego cm w bicepsie graniczy z cudem...
napisał(a)
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 21032 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 208596
szocho ban?

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

napisał(a)
BPL-G Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 1602 Napisanych postów 46002 Wiek 31 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 461443
czasem mozna np. powrot do cwiczen po przerwie
1

FIZJOSTEO - Fizjoterapia i Osteopatia
Sk. Ks. Kard. Wyszyńskiego 5 , Warszawa
www.fizjosteo.pl

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2944
Powrót do ćwiczeń po przerwie powoduje zatrzymanie wody w mięśniach na skutek wykonywanego wysiłku fizycznego, co często odbierane jest jako natychmiastowe przyrosty.
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 185 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 826


Firma carnelabs przedstawia jeden z najsilniej działających, a zarazem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia płynny preparat realnie wspomagającym proces odchudzania - modelowania sylwetki. Płynna postać preparatu zapewnia szybkie i dokładne wchłanianie w układzie pokarmowym,
zapewniając natychmiastowe pozytywne działanie pobudzające oraz spalające nadmiar tkanki tłuszczowej.
W skład CARNBOL wchodzą :

Jako baza l - karnityna - aminokwas wytwarzany w naszym organizmie, biorący czynny udział w pracy serca jak tez w aktywnym transporcie kwasów tłuszczowych, uwolnionych z tkanki tłuszczowej jak tez spożytych w posiłku. L- karnityna pomaga obniżyć poziom cholesterolu, oraz normalizuje przemiany kwasów tłuszczowych w ludzkiej wątrobie.

L - arginina i l - ornityna - aminokwasy funkcyjne biorące czynny udział w stymulacji wydzielania GH - hormonu młodości, regeneracji organizmu, oraz w procesach usuwania amoniaku i innych toksycznych produktów przemiany materii.

Pyruvat ( sól potasowa pyruvatu) - związek organiczny wspomagający aktywne uwalnianie energii z tkanki tłuszczowej oraz zmagazynowanego glikogenu - podstawowego paliwa dla pracujących mięsni. Ponad to pyruvat ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz wspomaga dostarczanie tlenu do pracujących komórek mięśniowych.

HCA - hydroksykwas cytrynowy - bioaktywna substancja pozyskiwana z owoców azjatyckiego drzewa "Garcynia Cambogia". Podstawowym zadaniem hca jest blokowanie kluczowego enzymu wątrobowego, odpowiedzialnego za przemianę nadmiernie spożytych węglowodanów (cukrów) w kwasy tłuszczowe, następnie odkładane pod postacią podskórnej tkanki tłuszczowej. Skoro nadmiar spożytych węglowodanów nie
zostaje zamieniony na odkładający się tłuszcz, to dzięki hca możemy dysponować większymi zasobami energii do wykonania treningu, co może
przyczynić się do poprawy jakości naszych treningów.

Tauryna - aminokwas funkcyjny, będący transporterem wielu związków organicznych i nieorganicznych dla ośrodkowego układu nerwowego.
Wykazuje działanie wzmacniające dla kofeiny, oraz blokuje wydzielanie serotoniny, tym samym pozwala przetrwać nawet najintensywniejsze treningi.

Pikolinian chromu - stabilizuje poziom cukru we krwi, tym samym obniżając apetyt na produkty zawierające cukry proste. Wzmaga wrażliwość
receptorów insulinowych w pracujących mięśniach, dzięki czemu pozwala na wykonanie intensywniejszego treningu i spalenie większej ilości kalorii.

Kofeina - podnosi wydolność psychomotoryczno ruchową, aktywując cały organizm do wysiłku i pracy.

Citrus Aurantium - wyciąg z pomarańczy gorzkiej, zawiera synefryna, tyramina i oktopamina - które w sumie mocno podnoszą
tempo przemiany materii, oraz aktywują tkankę tłuszczową do spalania w procesie termogenezy.

Synefryna - blokuje ośrodek głodu w mózgu, aktywuję procesy termogenezy, podnosi podstawowe tempo przemiany materii.
Podsumowując - dzięki powyższemu składowi otrzymujemy jeden z najskuteczniejszych preparatów wspomagających proces odchudzania oraz zwiększający motywację treningową.


Skład w 100ml :
l-karnityna - 5.g,
l-arginina - 5.g,
l-ornityna - 2,5.g,
sól potasowa pyruvatu - 5.g,
hca 2,5.g,
tauryna - 5.g,
pikolinian chromu - 2mg,
kofeina - 400.mg,
synefryna - 50. mg,
citrus aurantium - 56.mg,
fruktoza - 5.g.
Białka - 17,5.g,
węglowodany - 5.g,
tłuszcze - 0.g.
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 185 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 826


RAINER NUTRITION L-GLUTAMINA
l-glutamina jest podstawowym aminokwasem proteogennym wchodzącym w skład białek budulcowych w organizmie człowieka W sytuacjach stresowych dla organizmu takich jak: intensywny wysiłek fizyczny, stres, choroba często dochodzi do uwolnienia glutaminy z białek mięśniowych, czyli do rozpadu katabolicznego naszej tkanki mięśniowej. Zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jakim jest trening w wielu sportach dochodzi do katabolicznego rozpadu białek, w celu pozyskania z nich glutaminy, która jest wtedy niezbędna do wielu procesów energetycznych. Również w celach ochrony immunologicznej organizmu glutamina pełni kluczową rolę. Dodatkowa suplemantacja glutaminą przyczyni się do zahamowania stanów katabolicznych, zlikwiduje tendencje do zakwaszenia mięśni,
oraz wspomoże wszystkie procesy anaboliczne, prowadzące do syntezy białek mięśniowych, jak tez wzmocni cały organizm zdrowotnie. Glutaminę najlepiej jest podawać w dawce 5 do 10g po treningu oraz przed snem, wraz z magnezem i Wit B6. W celu uzyskania lepszych efektów anabolicznych zaleca się podawanie glutaminy razem z kreatyną.
Dawkowanie : 5 do 10g po wysiłku, oraz tuz przed snem, z dala od posiłku.
Waga produktu netto : 250g

produkt do nabycia w sklepie sfd
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 185 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 826


CARNE LABS MEGA BCAA 1400 100.t
Wyprodukowany w USA produkt Firmy Carne labs zawiera w każdej tabletce
1400mg najwyższej farmaceutycznej jakości aminokwasy o rozgałęzionych
łańcuchach : l-izoleucynę, l-leucynę , l-walinę. Wymieniona odpowiednio dobrana proporcja tych trzech aminokwasów stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń antykatabolicznych tkanki mięśniowej każdego sportowca. Aminokwasy bcaa stanowią substrat energetyczny w krytycznych stanach wzmożonego wysiłku fizycznego, podawanie bcaa jako suplementu, bezpośrednio chroni więc tkankę mięśniową przed rozpadem. Aminokwasy bcaa powinny być stosowane do wysiłku zarówno podczas diety zwiększającej wagę jak i podczas diety redukującej wagę ciała.
przewaga leucyny nad izoleucyną i walina stawia BCAA CARBE LABS na pozycji aminokwasów silnie stymulujących tkankę mięsniowa do wzrostu. Leucyna podobniej jak lizyna, jest aminokwasem ketogennym, odpowiedzialnym za wspomaganie wytwarzania w watrobie somatomedyn - związkow o silnym dzialaniu anabolicznym na tkankę mięsniową.Zawartość opakowania : 100. tabletek
Skład w 1 tabletce : l-walina - 400mg, l-izoleucyna - 400mg, l-leucyna - 600mg. 1400mg aminokwasów w każdej tabletce
Energia w 100g - 323 kcal
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

EKTOMORFIK - dziennik dietetyczno, treningowo, suplementacyjne

Następny temat

Węglowodany... a raczej Carbo ;-)

Ciasto z rabarbarem - wersja light Ciasto z rabarbarem - wersja light 7 przykazań stosowania węglowodanów 7 przykazań stosowania węglowodanów Ranking IFBB 2018 - Fitness plażowe Ranking IFBB 2018 - Fitness plażowe Aminokwasy EAA skutecznie budują masę mięśniową Aminokwasy EAA skutecznie budują masę mięśniową Proteinowa pianka truskawkowa Proteinowa pianka truskawkowa Agnieszka Sobczyk - ocena sylwetki Agnieszka Sobczyk - ocena sylwetki Trener Ksiądz pręży muskuły na plaży w Łebie Trener Ksiądz pręży muskuły na plaży w Łebie Craig Golias "Goliath" dzik z Las Vegas Craig Golias "Goliath" dzik z Las Vegas