SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

chondromolacja chrząstki... (kontuzja kolana)

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 43367

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20
Witam

W zeszłym roku doznałem kontuzji kolana (podczas gry w futsal), byłem u kilku lekarzy ortopedów i żaden nie stwierdził na sto % co mi jest, dostawałem zalecenia żeby odpuścić i poczekać rok, może samo przejdzie. W pierwszych dwóch miesiącach miałem bule podczas wychodzenia po schodach, po tym czasie bule zaczęły ustępować i normalne wychodzenie po schodach nie powodowało bólu. Natomiast próba zagrania w piłkę kończyła się po kilku minutach, niekontrolowany ruch kolana i jak by coś tam było i powodowało chwilowe unieruchomienie kolana (coś w rodzaju zgrzytnięcia) Do lekarza którego chodziłem najdłużej stwierdził że prawdopodobnie mam uszkodzoną chrząstkę i nic za bardzo się z tym nie da zrobić więc zakończył leczenie, a na moje pytania o skierowanie na np. usg stwierdzał że nic ono nie wykaże i jest zbędne, miałem podawany przez niego do kolana ZELL ale to nic nie pomogło, mam też zanik mięśni uda co ponoć jest normalne przy takich kontuzjach. Na usg poszłem prywatnie i to co mi wypisał lekarz w opisie:

Miernie pogrubiona błona maziowa około łąkotkowa w przedziale przyśrodkowym. W obrębie przyczepu udowego torebki stawowej od strony przyśrodkowej obszar o obniżonym echu 5x4 mm może odpowiadać bliźnie po uszkodzeniu. Widoczne pogrubienie więzadła krzyżowego tylnego oraz niejednorodne echo znad tego więzadła bez cech przerwania ciągłości. Chndromalacja chrząstki szklistej II stopnia w obrębie kłykcia przyśrodkowego oraz bocznego kości udowej w miejscu największego obciążenia. Obraz łąkotek, pozostałych więzadeł, pasma biodrowo piszczelowe, gęsia stópka, ś.m. podkolanowego, czworogłowego bez cech patologii. Obraz uciskowy ujemny.

Co to wszystko dla mnie oznacza, jak leczyć takie kontuzje, czy jazda na rowerze w tym przypadku jest wskazana (dojazd do pracy -10 km), jak można bezpiecznie odbudować stracone mięśnie. Jeśli możecie choć trochę odpowiedzieć na tego posta, będę wdzięczny.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 23
Witam

Widzę, że temat jest podobny do tego który chciałbym napisać.
Zacznę od tego iż w zeszłym roku miałem kontuzje stawu skokowego gdzieś na początku wakacji kontuzja przeszła w miarę sprawnie miałem skręconą kostke oraz naderwane scięgna.Gdzieś od tamtego momentu gdy wróciłem do treningów od czasu do czasu pobolewało mnie kolano ale gdzieś nacierałem masciami i przechodziło aż do teraz gdy ból nasilił się postanowiłem załatwić sobie badanie RM i brzmi ono następująco:
W sąsiedztwie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej widoczna torbiel okołołąokotkowa o wymiarach około 10x10x 4,5mm łącząca się wąskim pasmem z jamą stawu biegnącym pomiędzy przyczepem rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej a wiązadłem poprzecznym kolana. Wiązadło właściwe rzepki w obrębie przyczepu do szczytu rzepki z ogniskiem wysokiego sygnału obejmującym około 1/3 szerokości więzadła- cechy częściowego uszkodzenia. Wiązadła krzyżowe przednie i tylne w normie. Wiązadła poboczne, ścięgno mięśnia czworogłowego oraz troczki rzepki prawidłowe. Łąkotki przśrodkowa i boczna w normie. Chrząstka na powierzchniach stawowych stawu kolanowego prawidłowej grubości o prawidłowym sygnale. Sygnał szpiku kostnego struktur stawu kolanowego prawidłowy. Nie stwierdzono zwiększonej ilości płynu w jamie stawu. Struktury dołu podkolanowego prawidłowe.

Proszę o sproszczenie oraz miej/wiecej ile mnie czeka przerwy i co robić żeby to jakoś odbudować/naprawić.
Z góry dziękuję...
Pozdrawiam :P
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 376 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7450
https://www.sfd.pl/temat257861/
przeczytaj to tam będą odpowiedzi zacznij od drigiej strony.

Miałem podobnie kłócie przy wchodzeniu po schodach. Powoli przechodzi. Przeskakiwanie też mam. Pierwsze co trzeba robić to wzmocnic mięsień czworogłowy, rowerek stacjonarny, ćwiczenia izolowane, napinanie mięśnia. Bo on stabilizuje cały staw. Zmień lekarza może będzie potrzebna artroskopia wtedy będziesz wiedział dokładnie co jest nie tak. Prawdopodobnie masz naderwane więzadło tak jak ja. Tu pomoże tylko rekonstrukcja chociaż można i zyc bez niego. Ale o ciężkim sporcie raczej musisz zapomnieć.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 10951 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 73516
ja miałem cos takiego ze mi łąkotka w kolanie czy jakos tak wyskakiwała i blokowala staw kolanowy (tez przy np. konpnieciu pilki),ale sadze ze lekarz by rozpoznal gdyby byl to taki banał
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20
Jak dokładnie wzmocnić (odbudować) mięsień czworogłowy?, ile potrzeba czasu aby go w miarę wzmocnić, czy jazda na rowerze krosowym do pracy różni się czymś od rowerka stacjonarnego?. Mam kolegę który prawie już niema chrząstki i ma przeciwwskazania do jazdy na rowerze. Kupiłem sobie odżywkę białkową aby wspomóc odbudowę, oczywiście wykonuje ćwiczenia typu przysiady, napinanie mięśni uda, zastanawiam się nad kupnem też glukozaminy, stosowałem ją kiedyś przy niewielkich przeciążeniach kolana i czułem poprawę ale nie wiem czy w tym przypadku jest sens wywalać kasę.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 376 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7450
Nie wiem dokładnie nie mam takiej wiedzy tyle co z własnego doświadczenia. Lepiej żebyś się wypowiedział ktoś bardziej znający się na rzeczy. Powinieneś być pod kontrola jakiegoś ortopedyisz do jakiegoś? Przy przysiadach i przeciążeniach nie czujesz żadnego bólu, przeskakiwania? Mi lekarz przy chondromalacji I stopnia i częściowo zerwanym więzadle przednim zalecił rowerek głukozamina na cały rok i jak najwięcej napinać mięsień czworogłowy w linku któy podałem Quibo opisuje wszystko dokładnie jak wykonywać ćwiczenia. Napinać możesz codziennie jak najwięcej ściągając palce nóg i przytrzymujesz do 6 sekund. Podstawa to odbudowany i mocny mięśnień czworogłowy więc ćwicz. I konsultuj się z jakimś dobrym ortopedą on ci więcej powie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4265
Ja kolano zepsułem na początku lutego. Dopiero 5 lekarz-ortopeda stwierdził dystorsję stawu kolanowego z naderwaniem przyczepu łąkotki przyśrodkowej i też pracuję nad odbudową czworogłowego (strata w obwodzie ok 7cm, przez błędną diagnozę i założenie tutoru gipsowego).

Ćwiczenia jakie wykonywałem na rehabilitacji były z użyciem wyciągu, natomiast w domu ćwiczę tak:
1. Na ławeczkę do klaty (może być krzesło podścielone ręcznikiem) siadam tak aby całe udo znajdowało się na ławeczce a pracował tylko staw kolanowy. Robię maksymalny wyprost, napinam mięśnie (5sec) i jednocześci ściągam palce u stóp, rozluźnienie, opuszczenie.
2. W leżeniu, zwijam ręcznik w rulon i podkładam pod kolano, noga wyprostowana a ćwczenie polaga tylko na napinaniu czworogłowego (tak jakbyśmy chcieli ręcznik wdusić wpodłogę) trzymam 5sec i rozluźnienie.
3. Również w leżeniu na plecach, unoszę nogę na jakieś 45 stopni do podłoża, prostuje kolano, trzymam napięcie 5sec (palce ściągnięte) i opuszczam. Pracuje tylko staw kolanowy, część udowa nieruchoma.
4. W leżeniu na plecach, tzn rowerek. Ruch bardzo powoli i kontrolowany.
5. Na orbitreku trochę jeżdżę ale zauważyłem że ból narasta..
6. No i spacer dobrze robi na mięśnia... jeśli ktoś może, mi osobiście na powietrzu takim jak teraz staw się blokuję i sztywnieje cała noga :/

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale pisałeś że jak pograsz w piłkę to słyszysz trzask w kolanie i blokuje Ci się staw, tak? Takie objaw jestprzy zerwanym więzadle krzyżowym, ale skoro USB tego nie wykazało no to nie wiem. Może zoorientuj się gdzie możesz wykonać tomograf, po tym wszystko powinieneś wiedzieć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale pisałeś że jak pograsz w piłkę to słyszysz trzask w kolanie i blokuje Ci się staw, tak?

Nie wiem jak to dokładnie opisać słowami ale mniej więcej było tak że niekontrolowany ruch kolana (lekki skręt) powodował coś takiego jakby w kolanie była jakaś oderwana częś i w tym Momocie dostawała się podczas w/w ruchu w mechanizm kolana, po paru minutach przechodziło ale dalsza gra była już przy każdym większym ruchu obarczona bulem, po kilku dniach było już tak jak przed graniem. Na dzień dzisiejszy mam sporą utratę mięśnia którą muszę odbudować, wydaje mi się że to duża utrata mięśnia powoduje przeciążenia kolana i chondromalację chrząstki, natomiast blokowanie kolana spowodowane jest jakimś odłamkiem który oderwał się podczas kontuzji. Odnośnie dobrych ortopedów to wszyscy praktycznie przyjmują tylko prywatnie a mnie nie stać że by latać do nich i im bulić taką kasę, tym bardziej że byłem dwa razy prywatnie u dwóch różnych lekarzy i nic z tego nie wynikło, więcej dowiaduje się z Internetu. Wszyscy lekarze wraz lekarzem który wykonywał USG stwierdzili że artroskopia jest u mnie zbyteczna i zostaje mi odbudowa mięśnia i chrząstki.
Mam jeszcze takie pytanie, nie dawno byłem na komisji z PZU odnośnie odszkodowania za to zdarzenie, jakiego % powinienem się spodziewać przy takiej kontuzji, pytam bo nie wiem czy w razie czego składać odwołania od decyzji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 10951 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 73516
mi wlasnie łakotka-to taka chrzastka- sie odklejała i blokowała staw(wycieli mi ja czesciowo i po problemie)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 376 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7450
Moje zdanie jest takie że na zdrowiu nie ma co oszczędzać. Wizyta prywatnie u ortopedy kosztuje najczęściej 50 zł to chyba nie tak dużo zresztą nie musisz do niego chodzić co 2 tyg. Ja na twoim miejscu bez zastanowienia szukałbym ortopedy który by poprowadził twoje leczenie. Przez internet za dużo się nie dowiesz. Blokowanie w kolanie to prawdopodobnie uszkodzona łękotka. Dodatkową niestabilność powoduje słaby mięsień i uszkodzone więzadło. Do tego chondro II nie za ciekawie to wygląda. Ile masz lat? Ja bym bez wachania odał się pod opieke jakiemuś dobremu ortopedzie. Ale to twoje kolano twoje zycie twój wybór.

Zmieniony przez - Pompek16 w dniu 2006-04-14 22:32:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 10951 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 73516
a jak bys mial duzo to do wawy do profesora Marczyńskiego, 250 zł wizyta :)
ale naprawde jest dobry
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
pinecone85 ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 4636 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22462
USG moze nie wykazac zerwanych wiezadel,najlepszy jest rezonans magnetyczny,prywatnie to ksozt kolo 500 zl,dlatego lepiej blagac ortopede p skierowanie.Z tymi ortopedami to tez tak roznie,duzo konowalow,niewielu tak naprawde dobrych fachowcow. Ja teraz jak ide do nowego lekarza i np dostane nowe cwiczenia,to jestem tak przestraszony zanim zaczne je robic ze bajka...lepiej konsultowac sie z 2 czy 3 naraz,ale to kosztuje...

Grappling

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

zapalenie więzadeł rzepki

Następny temat

stawy-dziwna sprawa

WHEY premium