Imbir w medycynie chińskiej sięga swoją historią 5 tysięcy lat wstecz. Ze źródeł naukowych wyczytać można, że wykorzystywany był zarówno w formie świeżej, jak i suszu, którego poddawano sproszkowaniu poprzez tarcie. Medycyna ajurwedyjska opisuje działanie imbiru, jako znakomitego środka, który wspomaga układ trawienny, działając jako regulator, jak i katalizator wielu procesów. Co więcej, opisywane są jego właściwości przeciwzapalne, które to wspomagają funkcję stawów. Jakie są jego główne właściwości?

1. Łatwiejsze trawienie

Zastosowanie imbiru wspomaga procesy trawienne, jak i przeciwdziała kumulowaniu się gazów w jelitach, co sprawia, że jest doskonałym środkiem na wzdęcia. Co więcej, istnieją przesłanki, które sugerują, że imbir przyczynia się do usprawnienia przepływu żółci. 

2. Przeciwdziałanie mdłościom

Badania wykazują, że stosowanie imbiru doskonale wspomaga walkę z mdłościami zarówno u kobiet w ciąży, jak i osób np. leczonych chemioterapią. 

3. Wsparcie w leczeniu bólów głowy

Badania wykazują, że zastosowanie imbiru posiada podobne właściwości, jak leki ukierunkowane na leczenie migreny. Działanie to powiązano z blokowaniem prostaglandyn, których działanie w organizmie człowieka jest pro-zapalne. Podczas ataku migreny zaleca się pić napary z imbiru, które łagodzą ból.

4. Przeciwdziałanie namnażaniu komórek rakowych

W USA wykonano badania, które sugerują, że stosowanie imbiru podczas leczenia chemioterapią nie tylko wspomaga walkę z mdłościami, o czym wspomniano wyżej, ale również wspomaga efekt apoptozy, jak i autofagii komórek rakowych. Działanie to głównie przejawia się w leczeniu raka piersi, jelita grubego i prostaty. 

5. Przeciwbólowe działanie na stawy

Imbir bogaty jest w substancję nazywaną gingerolem, czyli związek wykazujący silne działanie przeciwzapalne. Stosowanie imbiru w okresie kontuzji wspomaga szybsze pozbycie się stanów zapalnych, co dodatkowo łagodzi ból i przyspiesza powrót do formy. 

6. Wsparcie w leczeniu astmy

Działanie przeciwzapalne imbiru przekłada się również na wsparcie w leczeniu chorób dróg oddechowych. Wsparcie w leczeniu astmy polega m.in. na tym, że imbir wspomaga relaksację mięśni oddechowych, jak i blokuje zaciskanie się kanałów oddechowych.

7. Działanie antyoksydacyjne

Obliczono, że imbir posiada około 25 różnych mechanizmów, których działanie wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Działanie antyoksydacyjne jest istotne z punktu widzenia utrzymania kondycji zdrowotnej, jak i przeciwdziałaniu procesom starzenia. 

8. Wsparcie dla serca

Działanie imbiru na tej płaszczyźnie polega głównie na wsparciu w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, utrzymaniu dobrej kondycji naczyń krwionośnych, jak i działaniu przeciwzakrzepowym.

9. Wsparcie wrażliwości insulinowej

Działanie imbiru doskonale wspomaga wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co sprawia, że komórki mięśniowe chętniej wykorzystują wysoką koncentrację glukozy. Działanie to znakomicie wspiera procesy odchudzania, przywracając odpowiednią funkcję metabolizmu. 

10. Wsparcie systemu odpornościowego

Ostatnia właściwość zazwyczaj stanowi centrum zainteresowania imbirem. Jego działanie łagodzące skutki choroby jest powszechnie wykorzystywane podczas przeziębienia czy też grypy. Łagodzi ból głowy, gardła, wspomaga funkcję płucną. Co więcej, wykazuje działanie termogeniczne, napotne, pozwalając na detoksykacje organizmu.