W najbliższy weekend, 8-10 czerwca, na zachodnim krańcu kontynentu, w portugalskim nadmorskim kurorcie Espinho, odbędzie się drugi Diamond Cup.

Tam też nie zabraknie naszej reprezentacji, która będzie się składała z 11 zawodników i zawodniczek.

  • Aneta Kisser Bikini 162 cm + Masters
  • Katarzyna Oleśkiewicz-Szuba Bikini 164 cm
  • Ewa Gulik Bikini 169 cm
  • Renata Nowak Bikini +172 cm
  • Yaser Bozyel  Men’s Physique 176 cm
  • Grzegorz Płaczkowski Men’s Physique 176 cm
  • Adam Piwko Men’s Physique 182 cm + Juniors
  • Łukasz Opolski Men’s Physique +182 cm
  • Radosław Smyk Classic Bodybuilding 175 cm
  • Tomasz Marzec Bodybuilding 80 kg
  • Mariusz Bałaziński Bodybuilding 80 kg + Masters

Największe gwiazdy tej ekipy to zawodnicy fitness plażowego: Adam Piwko i Grzegorz Płaczkowski. Obaj wygrali swoje kategorie na Diamond Cup w Warszawie, ale Piwko potem wygrał także w Madrycie, a więc nie przegrał w tym roku jeszcze ani razu w swojej kategorii. W Espinho dojdzie do emocjonującego rewanżu za Warszawę: Piwko spotka się po raz drugi z wicemistrzem Europy, Ukraińcem Denysem Mykolenko, którego w Warszawie pokonał tylko 1 punktem.

Natomiast wicemistrz świata 2014, Grzegorz Płaczkowski, zmierzy się z brązowym medalistą Mistrzostw Europy (przegrał tam 1 punktem z Majchrowiczem) i wicemistrzem z Madrytu, Hiszpanem Enrique Gutierrezem. To też będzie ciekawy pojedynek.

Kolejny przedstawiciel fitness plażowego, Łukasz Opolski, radzi sobie coraz lepiej. W Madrycie był już drugi, przed Portugalczykiem Olegário Caldeirao. Portugalczyk też nie próżnuje tej wiosny, finiszując jako czwarty na Malcie i siódmy na Mistrzostwach Europy. Dochodzi nowy zawodnik z Ukrainy, Andrii Goncharenko, który wygrał tegoroczny Puchar Ukrainy, a w swoim pierwszym zagranicznym starcie był 6 na Panatta World Cup w Rimini.

Spośród czterech zawodniczek bikini fitness, największe osiągnięcia ma na swym koncie Renata Nowak w kategorii +172 cm. Po raz kolejny zmierzy się z absolutną mistrzynią Europy w open, Maryną Oborską z Ukrainy. W Warszawie wygrała Oborska, która – jak się wydaje – kolekcjonuje punkty w Rankingu IFBB, a Nowak była czwarta, ale jeśli Oborska będzie miała wahnięcie formy, to kto wie…

W kategorii 169 cm Ewa Gulik spotka się z inną mistrzynią Europy, Allison Testu z Portugalii, no i to nie będzie łatwa walka, ale Gulik spisuje się coraz lepiej (2 miejsce w Warszawie). Aneta Kisser i Katarzyna Oleskiewicz-Szuba walczą w kategorii 164 cm i tam jest szansa na dobre miejsca, bo wszystkie zawodniczki reprezentują wyrównany poziom.

W kategorii Radosława Smyka (kulturystyka klasyczna do 175 cm) jest zgłoszonych 4 zawodników, więc najprawdopodobniej będzie ona połączona z kategorią do 180 cm. Smyk będzie walczył o zwycięstwo z drugim Polakiem, reprezentującym Irlandię Tomaszem Walczakiem (4 na Mistrzostwach Europy). Ale Walczak ma duże wahania formy, gdyż w Madrycie był dopiero ósmy i znacznie wyprzedził go Francuz Damien Deville (5 lokata), który też pojawi się w Espinho. Będzie też Hiszpan Nicolae Lupsor (6 w Madrycie). Jeśli Smyk będzie w wysokiej formie, to są to wszystko zawodnicy do ogrania.

No i dwóch kulturystów: Tomasz Marzec i Mariusz Bałaziński,  którzy obaj wystąpią w kategorii 80 kg. Najsilniejszy ich rywal to Hiszpan Carles Viñals. Na Mistrzostwach Europy był dopiero siódmy, ale potem poprawił formę, wygrywając w Madrycie z mistrzem Europy, Raigo Kuusnomm’em (75 kg) oraz zwycięzcą na Diamond Cup Malta, Alberto Galanem (85 kg), który bywał już mistrzem Europy (2015). Jeśli nasi będą w szczytowej formie, to inni zawodnicy nie powinni im zagrozić.

Do Espinho przyjeżdżają reprezentacje aż 26 krajów, w tym tak egzotycznych jak Angola, Tajwan i Paragwaj. Ale większość drużyn składa się z 1-3 zawodników. Liczniejsze ekipy, ponad 10 zawodników , wystawiły jedynie Portugalia (43), Hiszpania (29) oraz Polska i Francja (po 11). Zaskakuje Luxemburg (aż 8 zawodników) a zadziwiają Włochy (tylko 1 zawodniczka).

2018 IFBB DIAMOND CUP - ESPINHO, PORTUGAL – June 08th - 10th, 2018

LIST OF NOMINATED COMPETITORS AND OFFICIALS (as for June 6th, 2018, 14:45)

FEF Deadline: May 15th, 2018

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN

  • Sandra Dobrunz Germany
  • Adriana Roque Portugal
  • Nerea  Pons Spain
  • Sanna Löfgren Sweden

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM

  • Aldijana Karaduz Germany
  • Anastasija Sidorevic Lithuania
  • Sabrina Grima Luxembourg – entered June 6th
  • Francesca Biondi Monaco
  • Juliana Sousa Portugal
  • Sofia Sousa Portugal
  • Janet Arias Spain
  • Nerea Pons Spain – 2nd category
  • Veronica Bastos Spain

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 164 CM

  • Ina Navachuk Belarus
  • Sandra Dobrunz Germany – 2nd category
  • Katarzyna Oleskiewicz-Szuba Poland
  • Aneta Kisser Poland – 2nd category
  • Jessica Serrano Spain
  • Lina Real Spain
  • Paula Escalón Spain
  • Sanna Löfgren Sweden – 2nd category
  • Galyna Bezpalko Ukraine
  • Mariana Semchii United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM

  • Yi-Jie Lin Chinese Taipei
  • Ewa Gulik Poland
  • Allison Testu Portugal
  • Paula Barbosa Portugal
  • Natalie Roach United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM

  • Darya Sitdzikava Belarus
  • Sandra Pierson France
  • Oksana Oleinik Russia – 2nd category
  • Nicole Hättenschwiler Switzerland
  • WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
  • Lejla Muhic Bosnia & Herzegovina
  • Ann-Kathrin Martin Germany
  • Anastasia Brailean Moldova
  • Renata Nowak Poland
  • Maryna Oborska Ukraine

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS +35 YEARS, OPEN

  • Aneta Kisser Poland
  • Andreia Figueira Portugal
  • Oksana Oleinik Russia
  • Chari Guillena Spain
  • Yisela Aleman Spain

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM

  • Sabine Simitsopoulos Germany
  • Hannah Prause Luxembourg
  • Susana Oliveira Portugal

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM

  • Nathalie Da Costa France
  • Sonia Semedo Portugal
  • Ilze Nagle Spain

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM

  • ??

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 35-44 YEARS, OPEN

  • ??

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 45 YEARS & OVER, OPEN

  • Janet Zammit Malta
  • Marina Reis Portugal
  • WOMEN’S PHYSIQUE OPEN
  • Isabel Soares Portugal

WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 163 CM

  • Sandra Costa Angola
  • Catia Moreira Luxembourg
  • Ana Reis Portugal
  • Elisângela Ferreira Portugal
  • Urania Politis Switzerland

WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 168 CM

  • ??

WOMEN’S WELLNESS FITNESS OVER 168 CM

  • Pavlína Stouracova Czechia
  • Olga Kulinych Ukraine

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM

  • Cicero Lopes Angola
  • Radoslaw Smyk Poland
  • Nuno Duarte Portugal
  • Nicolae Lupsor Spain

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM

  • Nuno Loth Angola
  • Damien Deville France
  • Stavros Trioulidis Greece – 2nd category
  • Tomas Walczak Ireland
  • Bruno Cruz Portugal

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM

  • Hélio Duarte Portugal – 2nd category
  • Jesus Rodriguez Spain

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN

  • Ludovic Ghysenlinck France
  • Stavros Trioulidis Greece
  • Hélio Duarte Portugal
  • Miguel Pozuelo Spain

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING OPEN

  • ??

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG

  • Mickael Ferez France
  • Mickael De Sousa France
  • Philipp Jendreiek Germany
  • Marcos Pereira Portugal
  • Pedro Costa Portugal
  • Pedro Moreira Portugal
  • Rodney Mota Portugal
  • Adrian Diaz Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG

  • Fernando Lukamba Angola
  • Roderick Theuma Malta
  • Carlos Caruana Malta – 2nd category
  • David Zammit Malta
  • Tomasz Marzec Poland
  • Mariusz Balazinski Poland – 2nd category
  • Rui Ribeiro Portugal
  • Carles Viñals Spain – 2nd category
  • Jesus Ozores  Spain – 2nd category

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG

  • Pedro Pereira Angola
  • Frederic Mompo France – 2nd category
  • Herlander Pinto Luxembourg
  • Ralph Decelis Malta – 2nd category
  • Geoffrey Santos Portugal
  • Hugo Devesa Portugal
  • Sento Olombrada Spain
  • Waldry Vittar Spain – 2nd category
  • Vasyl Remizov Ukraine – 2nd category

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG

  • Athanasios Attilakos Greece
  • Paulo Francisco Luxembourg – 2nd category
  • Alexandre Pinto Portugal
  • Ricardo Jeronimo Portugal – 2nd category
  • Juan-Alberto Machado Spain – 2nd category
  • Pablo Llopis Spain

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG

  • Rúben Garradas Portugal

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-49 YEARS, OPEN

  • Frederic Mompo France
  • Paulo Francisco Luxembourg
  • Carlos Caruana Malta
  • Ralph Decelis Malta
  • Mariusz Balazinski Poland
  • Ricardo Jerónimo Portugal
  • Carles Viñals Spain
  • Juan-Alberto Machado Spain
  • Jesus Ozores  Spain
  • Waldry Vittar Spain
  • Vasyl Remizov Ukraine

MASTER MEN’S BODYBUILDING 50 YEARS & OVER, OPEN

  • Roberto Ponte Portugal

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OPEN

  • Gabriel Gomes Belgium
  • Adam Piwko Poland
  • Javier Garcia Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM

  • Wei-Hao Hou Chinese Taipei
  • Kevin Araujo France
  • Tiago Rodrigues Luxembourg
  • Bruno Ribeiro Portugal
  • Hugo Saraiva Portugal
  • José Ferreira Portugal
  • Simao Ribeiro Portugal
  • Miguel Angulo Spain
  • Aitor Rodriguez Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM

  • Joonas Leppanen Finland
  • Dylan Sintra Luxembourg
  • Emanuel Morgado Portugal
  • Rafael Bouça Portugal
  • Pablo Peña Spain
  • Nicola Rungo United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM

  • Wei-Ming Wang Chinese Taipei
  • Telmo Oliveira Luxembourg – entered June 6th
  • Yaser Bozyel  Poland
  • Grzegorz Placzkowski Poland
  • Enrique Gutierrez Spain
  • Javier Garcia Spain – 2nd category
  • Marcos Iglesias Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM

  • Marvin Tattje Germany
  • Jerson Brito Portugal
  • Luís Oliveira Portugal
  • Renato Estevao Portugal
  • José Piedade Portugal – 2nd category

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM

  • Adam Piwko Poland – 2nd category
  • Alexandre Ferreira Portugal
  • Carlos Garcia-Soldado Spain
  • André Rodrigues Switzerland
  • Denys Mykolenko Ukraine

MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM

  • Lukasz Opolski Poland
  • Olegário Caldeirao Portugal
  • Andrii Honcharenko Ukraine

MASTER MEN’S PHYSIQUE 40 YEARS & OVER, OPEN

  • Telmo Oliveira Luxembourg
  • Mario Paez Paraguay
  • Alessandro Fumo Portugal
  • José Piedade Portugal
  • Pedro Valente Portugal

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN

  • David Oliveira Belgium
  • Alexis Autreau France
  • Maxime Ratier France
  • Kevin Druelle France
  • Bruno Azevedo Portugal
  • Flávio Peixoto Portugal
  • Sergio Rodrigue Portugal
  • Artem Nikulshin Russia
  • Alberto Soler Spain
  • Daniel Garrido Spain
  • Dario Fernández Spain

Total: 173 entries

152 athletes of 26 countries

21 crossovers (2nd categories)

DELEGATES:

  • Ariana Núñez Batalha Angola
  • Edir Eugenio Guimarães Fernandes Angola
  • Andrei Kazlenka Belarus
  • Shih-Chien Lou Chinese Taipei
  • Maiju Aalto Finland
  • Mario Valero France
  • Alex Stampoulidis Germany
  • Iordanis Leventelis Greece
  • Anastasios Koligionis Greece
  • Tomas Petrokas Lithuania
  • Ralph Decelis Malta
  • Nicolae Storojov Moldova
  • Alfonso Gomez Spain
  • Tobias Hohl Switzerland
  • Iryna Deliieva Ukraine
  • Oleg Liashok Ukraine
  • Rytis Ankranglis United Kingdom

IFBB INTERNATIONAL JUDGES

  • Braulio Ferreira Martins Angola
  • Natallia Kachan Belarus
  • Mario Valero France
  • Jean Marie Mignon France
  • Alex Stampoulidis Germany
  • Margret Netack Germany
  • Eric Schembri Malta
  • Alfonso Gomez Spain
  • Victor Manuel Hernandez  Spain
  • Iryna Deliieva Ukraine

TEST- JUDGES:

  • ??

COUNTRIES: COMPETITORS

Angola 5

Belarus 2

Belgium 2

Bosnia & Herzegovina 1

Chinese Taipei 3

Croatia 1

Czechia 1

Finland 1

France 11

Germany 6

Greece 2

Ireland 1

Lithuania 1

Luxembourg 8

Malta 6

Moldova 1

Monaco 1

Paraguay 1

Poland 11

Portugal 43

Russia 2

Spain 29

Sweden 1

Switzerland 3

Ukraine 6

United Kingdom 3 Total: 152

Weryfikacja będzie prowadzona w piątek, w godzinach 10:00-18:00 w miejscu zawodów (Hala Nave Polivalente). Narada Techniczna o 19:00. Rywalizacja na scenie, w sobotę od 10:00 do 20:00, w niedzielę od 10:00 do 15:00. A potem rozpocznie się IFBB Elite Pro Portugal.