Ostatnio na rynku suplementów diety zauważyć można, że coraz więcej produktów funkcjonalnych, głównie wykazujących działanie doraźne, serwowanych jest w postaci tzw. shotów. Jak widać, tendencja wciąż się utrzymuje, a forma podania w ten sposób preparatu cieszy się coraz większą popularnością. Przeciwnicy jednak zapytają, dlaczego mają przepłacać za produkt, który dostajemy w kolorowej butelce? Przyjrzyjmy się bliżej tej formie suplementacji i sprawdźmy potencjalne korzyści.

  1. Czym jest shot?
  2. Jakie obecnie produkty są dostępne w tej formie?
  3. Co przemawia za wyborem tego typu produktu?
  4. Podsumowanie

Czym jest shot?

Produkty typu shot to nic innego jak płynna forma suplementu, zazwyczaj mocno skoncentrowanego tak, aby jego wypicie dosłownie polegało na jednym lub dwóch łykach. Zazwyczaj jest to mała buteleczka, która maksymalnie mieści dwie sugerowane porcje przez producenta. Tego typu opcja ma za zadanie dostarczyć jak najwięcej składników aktywnych z użyciem jak najmniejszej ilości płynu, co jest dość istotne dla osób, które nie lubią “opijać” się nadto przed treningiem.

ALLNUTRITION SHOCK

Jakie obecnie produkty są dostępne w tej formie?

Początkowo produkty w pojedynczych porcjach w formie płynnej zawierały głównie składniki witaminowe czy też aminokwasy z grupy BCAA. Obecnie spotkać możemy takie suplementy, jak:

  • mieszanka różnych forma argininy jak: aakg, l-arginina
  • preparaty o działaniu stymulującym, mieszanka głównie kofeiny, tauryny, beta-alaniny czy też dodatku tyrozyny
  • kompletne przedtreningówki zawierające kreatynę, beta-alaninę, kofeinę i dodatki pompujące w postaci argininy czy też wyciągu z buraka
  • suplementy o działaniu pompującym tzw. no-boostery bez stymulantów, na bazie cytruliny i argininy
  • l-karnitynę
  • magnez, w formie cytrynianu w ilości do 400 mg w jednym shocie.

Co przemawia za wyborem tego typu produktu?

Zdecydowanie forma samego podania jest tutaj kluczowym kryterium wyboru tego typu suplementacji. Spore grono osób ceni sobie wygodę. Nie tylko w odmierzaniu dokładnej dawki preparatu, ale i braku konieczności wsypywania proszku do szejkera czy noszeniu dodatkowej wody, aby suplement móc wymieszać. Forma shota jest bardzo mobilna, a to oznacza, że możesz wrzucić go w torbę i z powodzeniem wykorzystać w dowolnej porze dnia.

allnutrition shock

Co więcej, masz pewność, że suplement jest zamknięty hermetycznie, więc nawet w upalne dni nie powinien się zepsuć, jak i nic złego nie będzie działo się z zawartością substancji czynnych, a jego działanie zawsze będzie odpowiednie.

Ważne jest również to, że sam suplement jest w formie płynnej, co przez większość osób jest oceniane jako dodatkowy plus. Spotkałem się nieraz z opiniami, jak i wyczułem na własnej skórze, że działanie shota jest nieco szybsze, niż wykorzystanie suplementu w formie konwencjonalnej, czyli proszku czy też kapsułki. Jest to dość ważne z punktu widzenia osób, które często narzekają, że po danym suplemencie im się tylko odbija, a wszystko zalega na żołądku i nie czują działania preparatu.

Wspomniana już wyżej cecha, która polega na tym, że suplement jest mocno skoncentrowany, sprawia, że z jednej strony otrzymujemy produkt w formie płynnej, a z drugiej strony tego płynu jest bardzo mało, więc nie czujemy dyskomfortu związanego z wypiciem suplementu bezpośrednio przed samym wysiłkiem. Można więc z powodzeniem wykorzystać nawet suplement w trakcie treningu, gdzie podtrzyma on naszą motywację do działania czy uzupełni braki związków aktywnych.

Podsumowanie

Wydawać się by mogło, że suplementy w shotach dedykowane są głównie osobom, które lubią płacić za wygodę. Nic bardziej mylnego. Skoncentrowana forma płynna sprawia, że nawet proste składniki, które stosowałeś dotychczas w formie monopreparatów, jak np. kofeina, kreatyna, beta-alanina czy tyrozyna, działają na zupełnie innym poziomie, dając uczucie, jak byśmy skorzystali z produktu dużo silniejszego.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)