Mąka kokosowa stosunkowo niedawno zaczęła być częściej spotykanym produktem w naszej kuchni. Wcześniej nie była zbyt popularnym składnikiem naszych wypieków, z wielu względów. Między innymi dlatego, iż była dość droga, trudno dostępna, ale też nie wiadomo było jak jej używać, gdyż jak wiadomo, mąka kokosowa, mimo podobnej faktury do mąki pszennej, zachowuje się zdecydowanie inaczej. Co kryje w sobie mąka kokosowa? Do czego możemy jej używać? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

  1. Mąka kokosowa - czym jest naprawdę?
  2. Właściwości mąki kokosowej
  3. Mąka kokosowa i jej zastosowanie w kuchni
  4. Wartości odżywcze
  5. Ciasto z malinami z mąką kokosową
  6. Podsumowanie

Mąka kokosowa - czym jest naprawdę?

mąka kokosowa

Mąka kokosowa jest produkowana przemysłowo głównie na Filipinach, są one drugim na świecie producentem orzechów kokosowych, ale też największym eksporterem produktów kokosowych. Pozyskiwana jest z miąższu wyściełającego wnętrze orzecha kokosowego, który najpierw poddaje się suszeniu, wyciskaniu, a później ekstrakcji, aby usunąć z niego większość tłuszczu. Mąka jest produktem ubocznym wytwarzania oleju kokosowego i mleka kokosowego.

Mąka kokosowa produkowana może być na dwa sposoby:

  • Metodą mokrą - dzięki tej metodzie mąka powstaje o jasnej barwie, jest zdecydowanie bardziej bogata w cenny błonnik, ale też ma niższą zawartość tłuszczu, a jej głównym produktem jest mleko kokosowe.
  • Metodą suchą - dzięki której powstaje mąka o lekko kremowym kolorze (choć bywają też o lekko brązowej barwie), jest zdecydowanie bogatsza w tłuszcze, ale też białka, a jej głównym produktem jest olej kokosowy.

Mąka, którą najczęściej spotykamy na sklepowych półkach, ma biały kolor, wspaniały aromat oraz posmak kokosa. Zazwyczaj spotykamy takie, które są w postaci drobno zmielonego proszku, ale wszystko zależy od stopnia zmielenia, gdyż może być lekka i drobna, a może być zdecydowanie grubsza i cięższa. Warto również nadmienić, iż możliwe jest otrzymywanie mąk o różnym składzie oraz właściwościach.

Powstać może:

  • mąka pełnotłusta
  • mąka częściowo odtłuszczona
  • mąka niskotłuszczowa
  • mąka wysokobłonnikowa
  • mąka wysokobiałkowa

Łatwo zauważyć można, iż proces produkcji artykułów spożywczych, które są na bazie kokosa, jest bardzo opłacalny. Ponieważ z jednego produktu wyjściowego, jakim jest miąższ orzechów kokosowych, powstaje kilka wyrobów końcowych, o bardzo wysokiej jakości oraz wartościach odżywczych, takich jak olej, mleko czy mąka.

Właściwości mąki kokosowej

Mąka kokosowa zawiera wiele cennych właściwości. Do jednej z nich zaliczyć można sporą zawartość błonnika. Dorosły człowiek powinien spożywać około 30-35 g błonnika pokarmowego na dzień. Dlatego też włączenie do swojej diety potraw na bazie mąki kokosowej pozwoli na uzupełnienie jego niedoborów w organizmie, dzięki czemu zostaną usunięte uboczne produkty przemiany materii oraz zostanie zwiększona ochrona przeciwnowotworowa.

Mąka kokosowa zawiera 38 g błonnika na 100 g. Kolejnym, jakże ważnym aspektem, dla którego warto włączyć mąkę kokosową do swojej diety, jest ilość białka, dlatego też bardzo często jest wybierana przez wegetarian. Mąka ta bardzo dobrze sprawdza się u diabetyków, ponieważ nie powoduje nagłych skoków poziomu cukru we krwi oraz wyrzutów insuliny, jest również idealna, dla osób odchudzających się, gdyż zawiera niewielką ilość węglowodanów.

Warto nadmienić, iż mąka kokosowa, ze względu nas swój lekko słodkawy smak, pozwala zmniejszyć zużycie substancji słodzących w naszej codziennej diecie. Jest również wolna od glutenu, stąd coraz częściej wykorzystuje się ją jako zamiennik tradycyjnych mąk zbożowych. Tym samym może być stosowana przez osoby chorujące na celiakię i nietolerujące glutenu.

Ponadto mąka kokosowa nie zawiera kwasu fitynowego, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką przyswajalnością witamin i składników mineralnych z pożywienia (kwas fitynowy utrudnia wchłanianie minerałów). Tłuszcze, w które bogata jest mąka kokosowa, to głównie nasycone średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), które wykazują działanie między innymi przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ale też przeciwgrzybiczne.

Zawarte w mące kokosowej nasycone kwasy tłuszczowe poprawiają przyswajalność minerałów, takich jak wapń i magnez. Bardzo często mąka kokosowa wybierana jest ze względu na to, że nie powoduje żadnych problemów trawiennych ani autoimmunologicznych, jak to może występować w przypadku innych rodzajów mąk.

Mąka kokosowa i jej zastosowanie w kuchni

Mąka kokosowa o wiele szybciej wchłania wilgoć niż inne rodzaje mąk, aby uchronić ją od zepsucia, należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym, najlepiej szklanym słoiku. W suchym i ciemnym miejscu. Nieodpowiednie jej przechowywanie może spowodować zepsucie się mąki, a wtedy nie będzie nadawała się do spożycia. Wchłonie wilgoć z powietrza, przez co utworzą się w niej grudki i będzie do wyrzucenia.

mąka kokosowa

Mąka kokosowa ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Można jej używać tak, jak innych mąk zbożowych do wypieków, ale można ją też jadać na surowo, np.: dodać do jaglanki, owsianki czy koktajlu owocowego.

Mąka ta znajduje zastosowanie w przepisach na słodko, ostro, ale też bardziej wytrawnie. Na jej bazie robić można ciasta, naleśniki, ale może być też zagęstnikiem do sosów czy zup. Bardzo często używa się jej jako panierki zamiast bułki tartej np.: do mięsa czy ryb. Ponadto wykorzystać można ją do robienia chleba czy bułek, bywa też wykorzystywana jako dodatek do spodów ciasta na pizzę.

Polecamy również: Tarta czekoladowo-kokosowa

Należy mieć na uwadze, że mąka kokosowa mocno zagęszcza sosy czy zupy, gdyż jest dosyć ciężka, przez co ciasta oraz inne wypieki robione na jej bazie nie wyrastają zbyt wysokie. Podczas pieczenia deserów z mąką kokosową trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości wody albo urozmaicić nasz przepis o mokre składniki, gdyż mąka ta nie zawiera glutenu, dlatego przy małej ilości spoistych składników nasze wypieki będą kruche oraz łamliwe.

Z tego powodu też w przepisach kulinarnych wskazane jest jej mieszanie z innymi mąkami. Przy stosowaniu mąki kokosowej w wypiekach, w których dotychczas używaliśmy wyłącznie mąk ze zbóż (mieszamy 2/3 zwykłej mąki z 1/3 kokosowej).

Wartości odżywcze

100 g mąki kokosowej dostarczy 443 kcal, w tym:

  • 18 g białka
  • 15 g tłuszczu (w tym 14 g kwasów tłuszczów nasyconych)
  • 59 g węglowodanów (w tym 38 g błonnika, 7 g cukrów)
  • 0,15 g soli

Witaminy i minerały

  • 3,3 mg witaminy C
  • 0,06 mg tiaminy
  • 0,02 mg ryboflawiny
  • 0,54 mg niacyny
  • 0,054 mg witaminy B6
  • 26 µg kwasu foliowego
  • 0,24 mg witaminy E
  • 0,2 µg witaminy K
  • 14 mg wapnia
  • 2,4 mg żelaza
  • 32 mg magnezu
  • 113 mg fosforu
  • 356 mg potasu
  • 20 mg sodu
  • 1,1 mg cyku

Ciasto z malinami z mąką kokosową

Składniki:

  • 6 jajek klasy „M”
  • 65 g mąki kokosowej
  • około 55 g oleju kokosowego (wcześniej roztopionego)
  • 250 g malin lub truskawek (mogą być mrożone)
  • 50 g miodu
  • około 2 łyżeczek proszku do pieczenia (najlepiej bezglutenowego)

Przygotowanie

Jajka ubijamy z miodem przez około 10 minut. Dodajemy olej, cały czas ubijając. Mąkę kokosową przesiewamy razem z proszkiem i dodajemy do masy jajecznej, dokładnie mieszamy, do połączenia się składników (najlepiej mieszać w jedną stronę, można użyć miksera) Konsystencja ciasta ma przypominać budyń. Masę przelewamy do formy silikonowej (jeśli nie mamy silikonowej, należy blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia) o wymiarach 20 × 20. Na wierzch naszej masy wykładamy maliny i zapiekamy około 30 minut w 160 stopniach w piekarniku z funkcją termoobiegu.

Smacznego!

Podsumowanie

W ostatnim czasie mąka kokosowa staje się bardzo popularna. Wiele osób odkrywa korzyści odżywcze związane z jej częstszym spożywaniem. Przede wszystkim jest ona naturalną, bezglutenową i smaczną alternatywą dla większości rodzajów mąk. Przygotować dzięki niej możemy właściwie wszystko, ma niepowtarzalny aromat oraz zaskakujące właściwości. Warto włączyć mąkę kokosową do swojej codziennej diety, gdyż u przeciętnego Polaka jest stosunkowo mało błonnika i używanie jej może zapobiec problemom z zaparciami, a nasza dieta będzie zdecydowanie bardziej odżywcza.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
Anonim

Nawet nie takie droga ta maka kokosowa trzeba bedzie wyprobowac.

0
basmann

Groszowe sprawy, ja właśnie zamówiłem. Trzeba spróbować.

0
blue_hope

Kokosowa bardzo dobra, ale nie używać jej do ciast np.: za dużo, bo wychodzą zakalce ;-)
Polecam <3

0