SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Xpand - szczegółowe informacje, szamasz...kliknij!

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6300

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 457 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2504
Postanowiłem się zabrać szerzej za opisanie poszczegółnych składników Xpanda, a więc do dzieła! :

Witamina B3
jest nazywana niacyną i właściwie określenie to oznacza dwa związki: kwas nikotynowy (czyli kwas 3-pirydylokarboksylowy) i amid kwasu nikotynowego. Niacyna jest znana również jako czynnik przeciwpelagryczny, stąd niekiedy nazywa się ją również witaminą PP.

Może być ona, w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, tryptofanu. Są to jednak niewielkie ilości i jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie.

Witamina B3 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, a ponadto takich, których nadwyżki są wydalane z moczem.

Jej wpływ na organizm jest różnorodny. Podobnie jak inne witaminy z grupy B uczestniczy w wielu procesach, a przede wszystkim współdziała jako koenzym w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Bierze udział w wielu przemianach metabolicznych, głównie w tych, które uwalniają energię z węglowodanów. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi oraz hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków, między innymi takich jak adriamycyna stosowana do leczenia nowotworów, która może powodować uszkodzenia mięśnia sercowego.

Witamina B3 reguluje poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Hamuje ilość "złego" cholesterolu (LDL) i trójglicerydów (molekuł tłuszczu), a podnosi poziom "dobrego" cholesterolu (HDL). Badania wykazały, że obniża ona poziom cholesterolu o 22%, a tłuszczu aż o 52%.

Rozszerza naczynia krwionośne, co u ludzi z wąskimi żyłami może złagodzić dolegliwości krążeniowe. Dzięki tej zdolności może pomagać cierpiącym na bóle migrenowe.

Jest znana jako "witamina uszczęśliwiająca nerwy", gdyż oddziałuje również korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny człowieka. Rzeczywiście, koi ona nerwy, ułatwia sen, zapewnia spokój psychiczny. Dzięki temu jest stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych, a szczególnie schizofrenii.

Witamina ta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry: poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów. Stosuje się ją więc jako składnik kosmetyków, takich jak kremy rewitalizujące, odżywki, balsamy do włosów. Jest też używana w leczeniu niektórych chorób skóry, między innymi przebarwień i łupieżu.

Witamina B6
jest nazywana pirydoksyną, ale właściwie oznacza całą grupę związków. Obecnie znamy sześć biologicznie aktywnych form witaminy B6, wśród których poza pirydoksyną znajduje się m.in. pirydoksal i pirydoksamina. Są one rozpuszczalne w wodzie, a ich nadmiar jest wydalany przez organizm z moczem.


Rola w organizmie

Witamina B6 jest wszechobecna i spełnia wiele różnych zadań. Przede wszystkim bierze udział w przemianie aminokwasów, czyli składników białka. Ułatwia rozkład białka na aminokwasy, stwarzając kwaśne środowisko. Włączając się w różne procesy biochemiczne, umożliwia przekształcanie aminokwasów w inne aminokwasy, aminokwasów w węglowodany lub tłuszcze, dzięki czemu nasze ciało magazynuje energię. Umożliwia przemianę tłuszczów i węglowodanów.

Witamina ta uczestniczy w tworzeniu takich związków białkowych jak enzymy, które aktywizują procesy organiczne, oraz hormony i hemoglobina. Bierze udział w powstawaniu prostaglandyn regulujących między innymi ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę serca.

Witamina B6 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, gdyż ma wpływ na wytwarzanie substancji odgrywających tu ważną rolę, czyli serotoniny, dopaminy czy kwasu amino-masłowego.

Obecność witaminy B6 zwiększa też odporność organizmu i łagodzi skutki uboczne niektórych leków, na przykład tych, które są stosowane w leczeniu nowotworów. Wspomaga leczenie nerek, gdyż zmniejsza nadmierne wydalanie kwasu szczawiowego z moczem, co zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Stosuje się ją również w leczeniu astmy, a także w schorzeniach neurologicznych, gdyż pomaga w zwalczaniu dolegliwości bólowych i zesztywnień występujących w tzw. zespole cieśni nadgarstka i dłoni.

Kwas foliowy (Folic Acid)
(witamina B9, witamina M, ATC: B 03 BB) - organiczny związek chemiczny posiadający formalnie ponad 150 izomerów, z których w naturze występuje ok. 20.

Rola w organizmie - reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu kodu genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek.

Witamina B12
to inaczej kobalamina, czyli złożony związek kompleksowy kobaltu. Jest nazywana czerwoną witaminą lub cyjanokobalaminą. W rzeczywistości ta ostatnia substancja jest dostępną w handlu, najtrwalszą, syntetyczną formą witaminy B12 w tabletkach.

Rola w organizmie

Podobnie jak inne witaminy z grupy B, witamina B12 bierze udział w przemianie węglowodanowej, białkowej, tłuszczowej i w innych procesach. Wpływa na energetyczną przemianę materii, dzięki czemu zapewnia aktywność, ma wpływ na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu oraz pobudza apetyt.

Przede wszystkim zaś uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, a więc przeciwdziała niedokrwistości. Jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego, które wytwarzają komórki krwi. Poza tym stwierdzono, że anemii zapobiegają zarówno określone czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Witamina B12 (która jest obecna m.in. w wątrobie) podawana choremu razem z pożywieniem należy do czynników zewnętrznych, natomiast czynnikiem wewnętrznym, zwanym także czynnikiem Castle'a, są m.in. jony wapnia oraz białko, które służy do jej transportu. Jest ono zawarte w sokach trawiennych żołądka i umożliwia wchłanianie tej witaminy. Łączy się w jelicie cienkim z witaminą B12, dzięki czemu jest ona przyswajana przez organizm.

Odkryto, że anemię można również leczyć za pomocą witaminy B12, podając ją np. w postaci zastrzyków, czyli z pominięciem przewodu pokarmowego. Skuteczne jest również jednoczesne doustne podawanie chorym tej witaminy oraz aplikowanie im soku żołądkowego zdrowych ludzi. Samo podawanie tej witaminy drogą doustną nie jest w pełni skuteczne, gdyż osoby te mają upośledzoną zdolność wchłaniania tej witaminy z powodu zmniejszonego wydzielania soku żołądkowego. Tak więc równoczesne oddziaływanie czynników zewnętrznego i wewnętrznego zapewnia właściwy skutek leczniczy.

Witamina B12 wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe, a także neuroprzekaźników nerwowych, które ułatwiają przepływ informacji między komórkami. Poza tym B12 - razem z kwasem foliowym (czyli witaminą B9) - bierze udział w procesie wytwarzania metioniny zapewniającej dobry nastrój. Tak więc witamina B12 ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej, pomaga w uczeniu się i skupieniu uwagi.

Oprócz tego odgrywa ona dużą rolę przy odtwarzaniu kodu genetycznego, aktywizuje budowę kwasów dezoksyrybonukleinowych oraz rybonukleinowych, czyli białek wchodzących w skład jąder komórek i zawierających cechy dziedziczne.

Obecność witaminy B12 ma wpływ na funkcjonowanie karnityny, substancji "wyławiającej" z krwi cząsteczki tłuszczu i przenoszącej je do mitochondriów znajdujących się w komórkach, gdzie ulegają one utlenieniu, dzięki czemu komórka uzyskuje energię. Dlatego też dzięki witaminie B12 zmniejsza się ilość lipidów (tłuszczów) we krwi, gdyż przyczynia się ona do ich zużytkowania.

B12 oddziałuje na układ kostny, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci oraz dla kobiet w czasie menopauzy, które są w tym okresie zagrożone osteoporozą polegającą na utracie masy kostnej. O prawidłowym rozwoju kości świadczy obecność tej witaminy w tzw. osteoblastach, czyli komórkach produkujących substancję międzykomórkową tkanki kostnej.

CREATINE ESTER FUSION™
składająca się z jabłczanu estru etylowego kreatyny (Creatine Ethyl Ester Malate) oraz jabłczanu kreatyny (TriCreatine Malate).
Najnowocześniejsze badania potwierdzają jednoznacznie iż monohydrat kreatyny jest niestabilny w organizmie. Zamienia się w ponad 90% w bezużyteczną kreatyninę, która jest szkodliwa dla organizmu. Oprócz tego monohydrat kreatyny łączy się w organizmie z cząsteczkami wody, zwiększając ilość wody w mięśniach, poprzez co będąc na cyklu jesteśmy “spuchnięci", a po cyklu tracimy masę. Nowy rodzaj kreatyny, przełom w świecie suplementacji, estryfikowana kreatyna - ester etylowy kreatyny HCL (CEE) zostaje całkowicie wykorzystany przez organizm I nie zamienia się w kreatyninę. Dzięki temu już 1g CEE jest w stanie zastąpić 10g monohydratu kreatyny. Co najważniejsze ester etylowy kreatyny nie łączy się z cząsteczkami wody, dzięki czemu nie występuje efekt “spuchnięcia" ale widoczny wzrost czystej masy mięśniowej. Jako pierwsi na świecie naukowcy z laboratoriów Dymatize połączyli ester etylowy kreatyny z kwasem jabłkowym dla uzyskania maksymalnych efektów suplementacji CEE. Powstały jabłczan estru etylowego nie tylko jest najbardziej biodostępną formą kreatyny, ale i potrafi mocno zwiększyć produkcje naturalnej energii ATP. Dodatkowo w formule dodano popularny i ceniony na całym świecie jabłczan kreatyny (TriCreatine Malate), który tak samo jak ester etylowej kreatyny buduję mięśnie bez łączenia z wodą. Sól kreatyny, jaką jest jabłczan kreatyny, nie wymaga ładowania, posiada dobrą biodostępność i przynosi rewelacyjne efekty.

Arginine Alpha-Ketoglutarate (AAKG)
alfaketoglutaran argininy jest odpowiedzialny za natychmiastowy wzrost poziomu tlenku azotu w organizmie, powoduje wzrost napompowania mięśni, zwiększa siłę i kondycję, skraca okres regeneracji.
Wywołuje powstanie uczucia nieustannej pompy, która trwa jeszcze długo po zakończeniu treningu. Kulturyści i inni sportowcy, którzy stosują AAKG po kilku tygodniach regularnego używania odnotowują zarówno wzrost rozmiarów mięśniowych jak i siły. Dzięki AAKG nasz organizm potrafi stale wykorzystywać wartości odżywcze, dzięki czemu nasze użylenie znacznie poprawia się, odczujecie to już po 1 treningu! Sam mogę powiedzieć, że po pierwszej miarce xpanda i treningu pleców i tricepsa, uwidoczniła mi się cała masa żyl, o których wcześniej nie miałem pojęcia, pojawiły się żyły nawet na partiach mięśni, które nie były trenowane w dany dzień! Dodając do tego wzrost objętości i dodatni wplyw na separację i definicję mięśni AAKG wydaje się być strzałem w dziesiątkę Dymatize Nutritrion.

Betaina


Betainy są to czwartorzędowe amoniowe sole aminokwasów, czyli produkty N-metylacji. Należą tutaj betaina buraczana, cholina, kreatyna. Niektóre z nich mają zdolność oddawania grup metylowych do różnych reakcji, podobnie jak metionina.

Betaina buraczana (trimetyloglicyna, trimethylglycine) działa żółciopędnie, lipotropowo i ochronnie na miąższ wątroby. Efektywnie wspomaga detoksykację, czyli odtruwanie organizmu. Preparaty zawierające betainę buraczaną zalecane są w terapii zatruć, zaburzeń w wydzielaniu i przepływie żółci, przy zakażeniach i stanach zapalnych wątroby. Zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby. Działa przeciwmiażdżycowo. Korzystnie działa w leczeniu trądziku sterydowego i różowatego. Normalizuje odczyn soku żołądkowego, pobudza perystaltykę jelit, przyśpiesza trawienie pokarmu i wchłanianie mleczka pokarmowego z jelit do krwi.

Została dokładnie przebadana i opisana jako czynnik zdolny do obniżania poziomu homocysteiny w organizmie. Wysokie stężenie homocysteiny we krwi może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Betaina obniża ten poziom nawet o 20% (Olthof et al 2005). W jednym z interesujących badań przyjrzano się działaniu betainy zarówno na trenowane jak i nietrenowane zwierzęta. W przypadku grupy trenującej, po treningu betaina znacząco obniżyła poziom mleczanu we krwi wskazując, że powinno to pozwolić na szybszą regenerację. Uważa się, że nagromadzenie się kwasu mlekowego, przy najmniej po części, odpowiedzialne jest za występowanie zmęczenia. W innych badaniach, beatina przyczyniła się do zwiększenia powierzchni mięśni jednocześnie zmniejszając grubość tkanki tłuszczowej.

Betaina jest tak samo jak arginina i glikcojamina prekursorem kreatyny, tzn. substancją stymulującą powstawanie endogennej kreatyny w organizmie. Dzięki temu możemy stosować XPAND™ dłużej niż 5-6 tygodni, dlatego że poziom energii ATP utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie, poprzez zwiększoną ilość fosforanu kreatyny znajdującego się w naszych mięśniach. Jednorazowa porcja 2000mg jest dawką wystarczającą na maksymalny wzrost produkcji endogennej kreatyny.

Tauryna
aminokwas , ważny dla mięśni i w zaburzeniach pracy serca, wspomaga trawienie tłuszczów (znajduje się w żółci), pomaga w hiperglikemii i nadciśnieniu, jest związana z epilepsją i niepokojem.

Tauryna jest składnikiem wielu napojów energetyzujących, takich jak Red Bull i odżywek dla sportowców, które mogą również zawierać kofeinę lub inne substancje stymulujące. Dodatkowo powoduje pobudzenie sieci neuronowych.

Tauryna jest aminokwasem powstającym z metioniny i cysteiny. Jest tzw. aminokwasem nieproteogennym, czyli nie wchodzi w skład białek ustrojowych, ale jest niezbędna w procesach ich przemiany. Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny, są one zbyt małe dla osób wykonujących wysiłek fizyczny. Jej naturalnym źródłem jest mięso, szczególnie podroby (np. wątroba), ryby, małże.

Najważniejsze zalety tauryny to:

magazynowanie azotu (powoduje dodatni bilans azotowy)
działanie antykataboliczne
ograniczenie wytwarzania serotoniny, hormonu katabolicznego, co pozwala też na dłuższy wysiłek bez zmęczenia
zmniejsza poziom cukru we krwi
wspomaga syntezę białek, a tym samym wspomaga budowę masy mięśniowej
reguluje poziom cholesterolu w krwi;
wzmaga transport kreatyny
naśladuje hormon anaboliczny insulinę, transportując aminokwasy i składniki odżywcze do krwi co ułatwia ich przyswajanie.
może pomagać w odbudowie wątroby uszkodzonej chorobą alkoholową, czy ciężkimi zatruciami alkoholowymi. Przeprowadzane testy wykazują, że może obniżać słuszczenie wątroby, a nawet jemu zapobiegać.
Zbytnie obniżenie tego ważnego neuroprzekaźnika powoduje depresję a w skrajnych przypadkach próby samobójcze, ale generalnie obniża satysfakcję z wykonanego wysiłku.

GLUTAMINE IFUSION™
składająca się z Alfa Ketoglutaranu glutaminy (glutamine AKG, G-AKG) oraz N-acetylowanej glutaminy (n-acetyl-glutamine, NAG).
Jak dowodzą ostatnie badania ukochana przez setki tysięcy ludzi syntetyczna L-Glutamina zostaje wykorzystana przez mięśnie w maksymalnie 3% ilości. Najnowsze formy glutaminy - G-AKG i NAG mają ponad 17 razy lepszą biodostępność do tkanki mięśniowej od l-glutaminy! Dlatego małe dawki tych substancji są w stanie maksymalnie chronić przed katabolizmem oraz wykazać prawdziwe działanie anaboliczne. Ponieważ AKG jest pośrednikiem w cyklu Krebsa, molekuła G-AKG łatwo przedostaje się do komórek mięśniowych, przyspieszając w ten sposób process regeneracji mięśni. Dodatkowo AKG jest prekursorem glutaminy, dzięki czemu organizm potrafi nie tylko przez pare godzin, ale przez całe 24 godziny dziennie wykorzystać dobre źródło glutaminy, najważniejszego aminokwasu potrzebnego przy budowaniu masy mięsniowej.

XPANSION MATRIX™
składająca się z glikcojaminy, glukoronolaktonu, l-cytrulliny, GPA, oleju MCT, Winpocetyny 99%, Winkaminy 99%, siarczku krzemu).
Glikcojamina jest głównym prekursorem endogennej kreatyny, wraz z betainą tworzą duet, któremu możemy zawdzięczać stałe powstawanie dużej ilości naturalnej kreatyny w organizmie. Glikcojamina może również zapobiegać hamowaniu produkcji kreatyny u osób nie reagujących na nią, osób które nie odczuwają żadnych korzyści z jej przyjmowania. Na dodatek tego jest rewelacyjnym transporterem kreatyny do mięsni, niektore badania wskazują zwiekszenie dostarczonej kreatyny do mięsni o prawie 70%, co znacząco wpływa na efekty suplementacji kreatyną.
Glukoronolakton przyspiesza eliminowanie endogennych i egzogennych szkodliwych substancji w organizmie. Od niedawna glukoronolakton uważany jest za jedną z najlepszych substancji zwiększających poziom energii i wytrzymałości oraz zapobiegającą odkładanie się tłuszczu przez nadmierną stymulację insuliny.
L-Cytrullina zwiększa poziom tlenku azotu odpowiednio po 2 godzinach od zażycia w połączeniu z glutaminą działa aż do 24 godzin. Dzięki temu połączenie AAKG z L-Cytrulliną zapewnia 24 godzinny zwiększony poziom tlenku azotu, co wpływa pozytywnie na nasze wyniki.
Kwas Guanidynopropionowy (GPA) jest fenomenalnym składnikiem, podnoszącym maksymalnie poziom insuliny bez dodatkowych węglowodanów prostych. Dzięki temu wszystkie składniki szybciej i w całości przedostają się do komórek mięśniowych.
Olej MCT zwiększa poziom energii bez odkładania się w tkankę tłuszczową, zwiększa biodostępność witaminy E, wapnia i magnezu oraz pozwala na oszczędzanie zapasów glikogenu mięśniowego podczas treningu.
Winpocetyna chemicznie podobna i wywodząca się z Winkaminy zwiększa naczynia krwionośne, poprawia utylizację tlenu jest niesamowitym nootropikiem zwiekszającym koncentrację i dającym energię.

Recovery Matrix™
Rozgałęzione aminokwasy egzogenne pochodzące z form krystalicznych, w przeciwieństwie do aminokwasów z naturalnego ekstraktu, zawierają więcej aminokwasów jednorodnych. Substancje te są niezbędnym uzupełnieniem diety dla każdego sportowca. Chronią one masę mięśniową przed redukcją w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego lub odchudzania, odbudowują zasoby energetyczne, wspomagają tworzenie nowej masy mięśniowej, zwiększają siłę mięśni oraz przyspieszają regenerację organizmu. Rozgałęzione aminokwasy egzogenne L-leucyna, L-izoleucyna i L-walina stanowią znaczną część aminokwasów tworzących białka mięśniowe. W wyniku intensywnego wysiłku fizycznego wyczerpują się ustrojowe zasoby glikogenu. Dalsza energia pozyskiwana jest z rozpadu aminokwasów mięśniowych, prowadząc do ubytku masy mięśniowej. Aby zapobiec temu zjawisku zalecane jest przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych BCAA, które działają - jak wykazują badania - antykatabolicznie i anabolicznie. Zabezpieczają pracujące mięśnie przed rozpadem, równocześnie stymulując wydzielanie somatotropiny (STH). Ważną funkcją BCAA jest także redukcja tkanki tłuszczowej i zmniejszenie zmęczenia powysiłkowego.

L-leucyna największe źródło energii podczas obciążenia organizmu. Zwiększa syntezę białek, reguluje podwyższony poziom glukozy we krwi, stymuluje syntezę STH, poprawia stan kości, mięśni i skóry, wspomaga regenerację.
L-izoleucyna
po przekształceniu się w glukozę zostaje wykorzystana jako źródło energii, głównie przez mięśnie szkieletowe i mięsień sercowy. Oszczędza w ten sposób zapasy glikogenu, chroni masę mięśniowa przed redukcja podczas wysiłku i odchudzania, wspomaga regenerację organizmu.
L-walina
wspiera działanie l-leucyny i l-izoleucyny.
L-Tyrozyna
jest silnym antydepresantem, znacznie poprawia sprawność umysłową. Nasz mózg używa L-Tyrozyny do syntezy neuroprzekaźników, noradrenaliny i dopaminy, koniecznych dla uzyskania jasności i szybkości myślenia, długotrwałej pamięci oraz poczucia równowagi i przytomności umysłu.
Wpływa łagodząco na system nerwowy wspomagając odporność na stres. Wysoki poziom tyrozyny wywołuje stan fizyczno-emocjonalnej gotowości i witalności.
N -acetyl-cysteina (NAC)
jest acetylowaną formą L-cysteiny, która jest skuteczniej wchłaniana, a co za tym idzie wykorzystywana. NAC jest także antyutleniaczem, który jest pomocny w walce z wirusami. N-acetyl-cysteina podwyższa także poziom glutationu w komórkach
L-fenyloalanina
niezbędny aminokwas, wspierający witalność.
Vanadyl (vanadyl sulfate)
Uwrażliwia receptory insulinowe w komórkach mięśniowych, zwiększając transport kreatyny do mięśni.Siarczan wanadylu jest najbardziej znaną i powszechną formą w jakiej występuje wanad. Jest on odpowiedzialny jest za obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, przez co znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu chorób serca.
Vanadyl jest preparatem zawierającym składniki wspomagające przyrost masy mięśni. Vanadyl "imituje" działanie insuliny, wpływa na poprawę wchłaniania węglowodanów. Ponadto uwrażliwia receptory insulinowe w komórkach mięśniowych, wpływa na lepsze wykorzystanie glukozy do napełniania zapasów glikogenu w mięśniach i również stymuluje odkładanie aminokwasów do komórek mięśniowych.To tyle z mojej strony =o) źródło oczywiście internet

Ja wyp*****lam ciężary a Ty sam gryf
"Wygląd z tyłu masz taki jak byś od dziecinstwa był używany zamiast konia do orania ziemi."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 208 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 4371
sklad i temat xpanda byl walkowany 100 razy no ale moze komus sie przyda pozdro.

Train, eat, sleep...repeat!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 457 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2504
skoro poleciały sogi, to chyba komuś się przydało co chwilę nowi userzy wypytują o tego stacka stąd ten art

Ja wyp*****lam ciężary a Ty sam gryf
"Wygląd z tyłu masz taki jak byś od dziecinstwa był używany zamiast konia do orania ziemi."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 208 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 4371


bo nowym userom nie chce sie uzyc wyszukiwarki.

Train, eat, sleep...repeat!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10670 Napisanych postów 44708 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
Pytanie za milion:
"CREATINE ESTER FUSION" ile dokładnie gram tego jest w 4 caps xpanda ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 7150 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 84652
dokładnie nie wiadomo - dawaj milion

I nie odświeżaj tematów z przed 3 lat

"Chęci i cierpliwość to wielbłądy, które mogą
Cię przewieźć przez każdą pustynię"

...
Napisał(a)
Usunięty przez faftaq za pkt 4 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 64
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Skutki uboczne

Następny temat

MUSCLETECH W POLSCE