Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 31095 razy
 • Autor

  Urazy sportowe

 • sizeXL
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 5468
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 30196

  Wysłano 19 I 2003 23:54

  zgłoś naruszenie

  Extremalnie= niebezpiecznie=urazy...nikomu nie życzę, ale roznie bywa...


  RAMIĘ

  Zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

  Objawy: ból w stawie ramieniowym, szczególnie przy obracaniu ramieniem na zewnątrz i do góry.
  Przyczyny: jednostajne, częste powtarzanie ruchów ramienia. Występuje najczęściej przy rzutach, a także w podnoszeniu ciężarów i boksie.
  Postępowanie: przerwij uprawianie danej dyscypliny, nie zaniedbuj jednak treningu ogólnokondycyjnego. Dopóki bóle nie ustąpią, ramię musi być pod ochroną, dlatego zbyt gwałtownie nie zwiększaj obciążeń tej części ciała. Możesz złagodzić ból środkami znieczulającymi, czasem lekarz przepisuje zastrzyki hamujące stan zapalny. Po 3-4 tygodniach dolegliwości zazwyczaj ustępują i możesz wznowić treningi, stopniowo zwiększając ich natężenie.

  Zapalenie kaletki maziowej.

  Objawy: bóle w przednie górnej części barku podczas podnoszenia ramienia na zewnątrz, przy ruchach obrotowych oraz uciskaniu ramienia.
  Przyczyny: kaletka maziowa znajduje się częściowo pod wyrostkiem barkowym i przy stale powtarzających się ruchach może dojść do tarcia, które prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego. Najczęściej zdarza się to podczas pływania, rzutów, ćwiczeń na siłowni.
  Postępowanie: ramię trzeba unieruchomić na temblaku i nałożyć kompres chłodzący. Gdy bardzo boli, możesz brać środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o podaniu środków hamujących stan zapalny.

  "Ramię pływaka".

  Objawy: wrażliwość na dotyk główki kości ramieniowej, ostre bóle przy podnoszeniu ręki, ograniczona możliwość ruchów.
  Przyczyny: przy intensywnym pływaniu (szczególnie kraulem) mięśnie stawu ramiennego są nadmiernie obciążone, co powoduje ich nadwyrężenie lub stan zapalny.
  Postępowanie: kontynuuj ćwiczenia do granicy bólu (ostrożnie!). Po ustąpieniu bólu rozpocznij treningi, stopniowo zwiększając ich intensywność. Lekarz może zapisać środki łagodzące stan zapalny. Gdy dolegliwość ta pojawia się często - warto zrobić USG i podać się serii zabiegów rehabilitacyjnych.

  ŁOKIEĆ

  "Łokieć tenisisty".

  Objawy: silny ból, który promieniuje w kierunku dłoni lub ramienia.
  Przyczyny: dwa mięśnie prostownik i zginacz - są przyczepione w jednym miejscu, co powoduje, że siły działające na nie są bardzo duże. Przy intensywnych ćwiczeniach dochodzi do nadwyrężenia ścięgien i przeciążenia mięśni. Problemy pojawiają się, gdy zbytnio obciążasz rękę, np. podczas gier z rakietą (tenis, badminton, squash, ping-pong), rzutów, a także długiego pisania.
  Postępowanie: ogranicz, a gdy bardzo boli, zrezygnuj na jakiś czas z ćwiczeń wytrzymałościowych. W nagłych wypadkach doraźną ulgę przyniosą zimne okłady. W cięższych - zgięty na temblaku, uniesiony łokieć należy unieruchomić bandażem elastycznym. Kiedy ustąpią ostre bóle, warto zastosować terapię ciepłem (ciepłe okłady i maści rozgrzewające), ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia mięśni przedramienia i rozciągające nadgarstek. Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Na początku unikaj ruchów sprawiających ból. Pełny program wykonuj dopiero po całkowitym ustąpieniu dolegliwości. W gestii lekarza pozostaje decyzja o wykonaniu prześwietlenia czy, w cięższych wypadkach, przepisaniu zastrzyków ze środkiem przeciwzapalnym.

  Ucisk nerwu promieniowego, łokciowego, pośrodkowego.

  Objawy: bóle jak przy "łokciu tenisisty", przy prostowaniu nadgarstka i uciskaniu go. Promieniujący ból odczuwasz także podczas obrotu przedramienia (po wewnętrznej stronie łokcia), jak również w obrębie palców. Towarzyszy mu wrażenie osłabienia czucia małego palca, drętwienie palców wskazującego, środkowego oraz zewnętrznej części palca serdecznego, dyskomfortu przy zginaniu nadgarstka.
  Przyczyna: silne napięcie mięśni powoduje ucisk na sąsiadujące z nimi mięśnie.
  Postępowanie: właściwie możesz ograniczyć się do oszczędzania ramienia, czasem pomaga kuracja ciepłem (okłady, maści rozgrzewające). W wyjątkowych przypadkach lekarz podaje środki hamujące stan zapalny, w stanach ciężkich - potrzebna jest operacja.

  "Łokieć studenta".

  Objawy: ból łokcia (także przy naciskaniu), obrzęk, zaczerwieniona skóra.
  Przyczyny: dolegliwość ta może być także konsekwencją upadku, choć najczęściej dotyka szachistów, uczniów i studentów, którzy podpierając głowę, mocno "wciskają" łokcie w twardy blat. Łokieć jest wtedy stale przeciążony, może dojść do wewnętrznego krwawienia do kaletki maziowej, w połączeniu z jej obrzękiem i stanem zapalnym.
  Postępowanie: unieruchomienie opatrunkiem uciskowym. Lekarz często decyduje się na wykonanie punkcji stawu łokciowego w celu odciągnięcia krwi i płynu tkankowego. Przy powtarzających się stanach zapalnych stosuje się serię zabiegów fizykoterapeutycznych, zmniejszających obrzęk.

  NADGARSTEK

  Zapalenie pochewki ścięgna.

  Objawy: bóle przy ruchach dłoni, nasilające się przy chwytaniu.
  Przyczyny: ścięgna przedramienia biegną w kierunku ręki przez wąskie kanały. Do ich podrażnienia może dojść przez częste powtarzanie takiego samego ruchu ręki, np. przy grze w tenisa. Występujący przy tym obrzęk zwiększa dyskomfort ruchu.
  Postępowanie: przedramię unieruchamia się i podaje lekarstwa likwidujące stan zapalny. Jeżeli kontuzja pojawia się raz po raz, pomyśl o fizykoterapii.

  KOLANO

  Zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo - udowego.

  Objawy: ból w tylnej części stawu kolanowego przy nacisku na rzepkę kolanową, wzmagający się podczas schodzenia, wchodzenia i podskoków.
  Przyczyny: zmiany chrząstki rzepki, wrodzone lub nabyte wady budowy rzepki, zwichnięcie nawykowe rzepki, przeciążenie, np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
  Postępowanie: unikaj obciążenia wywołującego ból, przed treningiem dokładnie rozgrzewaj kolana. Wzmocnij mięsnie ud, np. ćwiczeniami izometrycznymi. W dochodzeniu do formy pomocna jest fizykoterapia.

  "Kolana gospodyni".

  Objawy: bóle w przedniej części kolana. Czasem pojawia się obrzęk.
  Przyczyny: stałe obciążenie lub zwyrodnienia wywołują krwawienia w obrębie kaletek maziowych, a w konsekwencji - stan zapalny.
  Postępowanie: unieruchomienie i ochładzanie kolana. Lekarz wykona punkcję stawu, by ściągnąć płyn, ty - chroń chore kolano.

  STAW SKOKOWY

  Zapalenie ścięgna Achillesa.

  Objawy: zaczerwienienie skóry, zgrubienie tuż nad nasadą ścięgna Achillesa, bóle przy chodzeniu, bieganiu, wspinaniu. Nadwrażliwość przy ucisku powodująca problemy z noszeniem normalnych butów.
  Przyczyny: uciskanie okolicy ścięgna, uraz na skute gwałtownego przeciążenia, zbyt długie chodzenie, bieganie po twardym podłożu.
  Postępowanie: odciąż ścięgna, np. przez noszenie wkładek w butach. Unikaj wysiłku, szczególnie marszobiegów po górach. Gdy kontuzja się odnawia i staje się uciążliwa - nogę trzeba unieruchomić i poddać fizykoterapii. Możliwa jest operacja usunięcia zmienionej tkanki oraz narośli chrząstkowej na pięcie.

  Zapalenie ścięgna mięśnia piszczelowego.

  Objawy: ból przy podnoszeniu stopy, najczęściej podczas biegania. Wrażliwość na dotyk, obrzęk w okolicy przedniej części piszczeli, potykanie się.
  Przyczyny: przeciążenie lub bardzo duży nacisk np. przy za ciasno zasznurowanych butach lub łyżwach.
  Postępowanie: przerwij treningi i obolałe miejsce masuj kostkami lodu zawiniętymi w ściereczkę. Gdy ból i obrzęk ustąpią, możesz nosić pod sznurowadłami małe wkładki z gąbki, co zmniejszy nacisk na okoliczne tkanki. Przy ostrym stanie zapalnym lekarz może unieruchomić stopę i podawać środki przeciwzapalne.

  Zespół bólowy okolicy pięty.

  Objawy: bóle spodu pięty.
  Przyczyny: przed uderzeniami od spodu chroni stopę warstwa tkanki tłuszczowej, podtrzymywana przez włókna tkanki łącznej. Naderwanie włókien z powodu przeciążenia osłabia tkankę tłuszczową po zewnętrznych stronach pięty. Konsekwencją tych zmian jest silne podrażnienie okostnej, co w efekcie prowadzi do zapalenia ścięgna podeszwy oraz kaletki maziowej - dolegliwości te pogłębiają się zazwyczaj w przypadku uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają częstego skakania, np. koszykówki lub siatkówki.
  Postępowanie: po zaobserwowaniu pierwszych objawów kup specjalne zmiękczające wkładki do obuwia sportowego.
  -///---///-Każdy rozstęp oznacza postęp-///---///-
  0
 • patriot
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 4473
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 18798

  Wysłano 20 I 2003 09:01

  zgłoś naruszenie
  U mnie sie narazie obylo bez wiekszyk kontuzji. Najpowazniejsza bylo czesciowe zerwanie przyczepu jednej glowy czworoglowego uda (tej najwiekszej , od wewnetrznej strony kolana) .

  Procentowy stosunek wykonania dziela wzgledem doskonalosci rowna sie kwadratowi czasu wlozonego w jego wykonanie
  Czyli prosciej mowiac , im blizej do doskonalosci tym wiecej czasu trzeba poswiecic zeby sie do niej zblizyc .

  " Życie jem jak Milkę ,
  Bo wiem że jestem lśnieniem
  I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "
  0
 • zaborek
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 8031
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 28829

  Wysłano 20 I 2003 09:19

  zgłoś naruszenie
  size dam Ci soga

  Pozdrawiam

  Doradca w dziale Sporty Extremalne

  Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

  --- To miejsce na Twoją reklamę---
  Moderator:
  -Sporty Extremalne-
  -Rowery-
  0
 • SaLvAtIoN
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 10494
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 50243

  Wysłano 20 I 2003 13:04

  zgłoś naruszenie
  niestety kontuzje mogą spotkać kazdego a przy takich sportkach ryzyko sie zwiększa
  ja na szczescie nie mialem jeszcze powaznych urazow i mam nadzieje ze ich unikne

  ~~~~~~~~~~~
  Moderator działów:
  *Nasze Hobby
  *Sporty Extremalne

  "No SaLvAtIoN, no forgiveness"


  ~~~~~~~~~~~
  Moderator działu:
  *Sporty Extremalne

  "No SaLvAtIoN, no forgiveness"
  0
 • shnosnas
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 3041
  • Wiek: 34 lat
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 20223

  Wysłano 20 I 2003 19:52

  zgłoś naruszenie
  intensywny skateboarding doprowadził mnie prawie do dyskopatii i nieuleczalnych zwyrodnień kręgosłupa w części lędźwiowej ze względu na "ubijanie" kręgów w czasie lądowań po wykonaniu tricków...radzę razem z deską uprawiać też basen minimum 3 razy w tygodniu (złapiecie grzyba, ale kręgosłup będzie cały).

  Skaterom siadają też kolana. Po 30tce nie jeździ już nikt, kto zaczął jeździć na przykład 15 lat wcześniej.

  Everybodys stupid, but not as stupid as Johnny Knoxville!
  www.fotouslugi.org.pl FOTO
  www.scholarium.eu TŁUMACZENIA


  0
 • patriot
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 4473
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 18798

  Wysłano 20 I 2003 20:19

  zgłoś naruszenie
  Rodney zaczal w wieku 11 lat a teraz jest juz pewnie troche po 30 .

  Procentowy stosunek wykonania dziela wzgledem doskonalosci rowna sie kwadratowi czasu wlozonego w jego wykonanie
  Czyli prosciej mowiac , im blizej do doskonalosci tym wiecej czasu trzeba poswiecic zeby sie do niej zblizyc .

  " Życie jem jak Milkę ,
  Bo wiem że jestem lśnieniem
  I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "
  0
 • roland
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 35
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 588

  Wysłano 27 I 2003 13:58

  zgłoś naruszenie
  Cześć !
  Ja się nabawiłem zapalenia kaletki maziowej w prawym barku. NIkomu nie polecam - już 5 miesiąc nie trenuję.

  0
 • pio_87
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 1675
  • Na forum: 11 lat
  • LPA: 10810

  Wysłano 10 I 2004 18:09

  zgłoś naruszenie
  Hej?? Jest tu jeszcze ktos???
  Moglby mi ktos szerzej opisac "NADGARSTEK Zapalenie pochewki ścięgna."????? Niestety, ale nabawilem sie tej kontuzji a tak sie zlozylo, ze nie moge zaczerpnac rady lekarza  ------->Inter<-------Forza Internazionale FC !!!!!
  Z dnia na dzień coraz mocniejszy...
  0
 • Anonim

   Wysłano 11 I 2004 08:42

   zgłoś naruszenie
   A ja mam już za sobą zwichniety bark, łokiec tenisisty, i rozwalona nadgarstki. Dopiero krioterapia, ultradźwięki i 2 miech przerwy a potem stopniowe zwiekszanie intensywności ćwiczeń mi pomogło. Rok temu nie mogłem wyprowadzic prawego prostego bo potem zwijałem sie z bólu jak mi przeskakiwał bark. Trzeba na siebie uwazac i nie ćwiczyc na siłe jak zaczyna sie cos niedobrego dziac tylko szorowac do lekarza i najlepiej sobie załatwić fizjoterapie (naprawde po krio rewelacyjnie sie czułem)

   "Kapitulacja jest próba ocalenia wszystkiego poza honorem"
   0
  • And_Sport
   • Pochwały:0
   • Nagany:0
   • Postów: 6271
   • Na forum: 11 lat
   • LPA: 15956

   Wysłano 11 I 2004 11:08

   zgłoś naruszenie
   - jak byłem mały to złamałem lewy nadgarstek przez upadek na skate'ach (nie pamietam czy sie to tak nazywa, ale są to takie rolki z tym, ze mają tylko jeden równy pas kółek - 4 kółka).

   - podparłem sie na desce nadgarstkiem i mi sie tak jakby zwichnął. Tzn bolało jak skur...potem przez kolejne dni bolało jak nim ruszałem...a potem idąc do sklepu poślizgnąłem sie na lodzie i znowu wywruciłem sie na ten nadgarstek...i kolejny ból jak s****isyn !

   - inne urazy na desce mniej lub bardziej grozne jak upadek na lodzie na skroń, zderzenie z narciarzem ( z mojej winy :/ ) itp.

   EDIT: - jeszcze jak byłem mały to na rowerze chciałem wyprzedzic kuzyna jakmy z gory jechali i na betonie miejsca nie było, wiec wjechałem w liscie (to był las), tyle ze jakas gałąź pod liśćmi była i zrobiłem 2 albo 3 fikołki...krew lała sie jak z kranu. Rowniez za młodu :) rozwaliłem czoło na kaloryferze i wylądowałem na pogotowiu

   - a z takich nie od sportu to wyrostek robaczkowy, a tego samego dnia pod wieczor, w ktorym zostały mi sciągniete już szwy otworzenie się rany na nowo...
   ==============================
   Jutro ide na trening...i pojutrze też...i po pojutrze też...i następnego dnia również...YEP ! That's true.

   Zmieniony przez - And_Sport w dniu 2004-01-11 15:51:30
   Co ?
   0
  • RA1NM4N
   • Pochwały:0
   • Nagany:0
   • Postów: 3206
   • Na forum: 12 lat
   • LPA: 15084

   Wysłano 11 I 2004 16:29

   zgłoś naruszenie
   Te rolki nazywają sie inline skates :)

   Ja miałem tylko kilka palcy wybitych.

   [Doradca w dziale Sporty Extremalne]
   Sold my soul to roll... http://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=76150

   [Death is the only way out...]
   Wczoraj - Grubas w dziale Sporty Extremalne
   Dziś - Buracze w ekstremalnych
   Jutro - Admin SFD i insomni
   0