SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

URAZY W KULTURYSTYCE - GÓRNA CZĘŚĆ CIAŁA

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 676

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 249 Napisanych postów 41358 Wiek 209 dni Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 126098
W artykule tym chciałbym przybliżyć Wam ogólnie rodzaje urazów występujących w kulturystyce oraz ich przyczyny. Ten artykuł powinien stanowić cenne źródło informacji dla wszystkich sportowców uprawiających kulturystykę od wielu lat lub też zamierzających trenować bardzo długo bez odniesienia jakichkolwiek kontuzji.

Osobiście zajmuję się kulturystyką od 23 lat. W chwili obecnej nie trapią mnie żadne kontuzje. W przeszłości miałem do czynienia z kilkoma urazami. Z jednej strony było to chroniczne nadwyrężenie ścięgna oraz łokieć tenisisty. Zaś z drugiej... cóż, ostre urazy, takie jak zerwane ścięgno bicepsa lub połamana kość biodrowa po wypadku samochodowym. Dość często mam do czynienia z blokadami kręgosłupa. Chciałbym podzielić się tutaj moim doświadczeniem z zakresu profilaktyki i leczenia tych problemów.

Przypadkowe urazy są rzadkie w treningu kulturystycznym. Częściej są to ostre urazy, jak zerwane mięśnie lub ścięgna. Mogą przydarzyć się na przykład wtedy, gdy kulturysta poślizgnie się pod prysznicem (zerwane więzadła rzepki), gra w piłkę nożną (zerwane ścięgna Achillesa) lub siłuje się na rękę (zerwane ścięgno bicepsa lub złamany łokieć). Znacznie częściej jednak ryzyko urazów mięśni i ścięgien pojawia się w wyniku złego prowadzenia ciężaru lub przeciążenia. Dlatego właśnie o tym chciałbym najpierw porozmawiać, z nadzieją, że pomoże to Wam uniknąć błędów.

Zacznę od problemów z górną częścią ciała. Kolejna część artykułu dotyczyć będzie dolnej części ciała, profilaktyki i terapii.

Potencjalne kontuzje ramion i barków (kończyny górne)

Ramiona i barki są szczególnie podatne na urazy, zwłaszcza w kulturystyce. Obszary te są poddawane obciążeniu w każdym z ćwiczeń górnej połowy ciała. Dlatego też często dochodzi do przeciążeń i barki, łokcie oraz nadgarstki często ulegają kontuzjom. 

(...)

Jak obiecałem, omówiłem ogólnie główne kontuzje górnej połowy ciała, jakie mogą się nam przytrafić. Mam nadzieję, że pomoże to niektórym z Was zauważyć istniejące urazy. To pierwszy krok do podjęcia odpowiednich środków w celu zapobiegania i leczenia. 

(...)

http://perfectbody.pl/TRENING/3/791/URAZA-W-KULTURASTACE---gorna-czesc-ciala.html 

TWORCA ALTERNATYWNEJ DROGI (i nie tylko) - zaprasza do dzialu NUTRIFARM
i lektury magazynu PERFECT BODY http://www.perfectbody.pl

Dieta JEM / NIE JEM pozwala na wiecej !
http://www.sfd.pl/JEM_/_NIE_JEM_dieta_by_Biniu_oficjalny_watek_Q&A_Patrz_str_1-t931736.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

DIETA PALEO W SPORTACH SIŁOWYCH