SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta, trening i suple dla początkującego ektomorfika

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 738

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 53 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 316
Proces budowania masy mięśniowej na przykładzie ektomorficznej sylwetki ciała.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, ze wyróżniamy trzy następujące typy budowy ciała. Są nimi: ektomorfik, mezomorfik, endomorfik. Oczywiście mogą występować również mieszanki tych sylwetek. Każda z nich charakteryzuje się innymi cechami. Dziś chce omówić pierwszą z nich czyli, ektomorficzną. Ten tym budowy ciała charakteryzuje się drobną, szczupłą sylwetką. Wąskie ramiona to cecha, która charakteryzuje ektomorfika. Ponadto można zaobserwować bardzo drobne kości a sam ektomorfik najlepie wie, ze jego metabolizm jest bardzo szybki. Jak więc zbudować dobrej jakości mase mięśniową mając takie warunki. Oczywiście nie jest to łatwe ale nie możemy sę zniechęcać, trzeba znać tylko kilka ważnych zasad, których musimy przestrzegać.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasz proces budowania masy mięśniowej jest dieta. W przypadku ektomorfików sprawa jest trudniejsza gdyż zazwyczaj maja oni bardzo szybki metabolizm co wymusza na nich spożywanie większej ilości pokarmów. Najpierw musimy obliczyć nasze zapotrzebowanie na kcal, biorąc pod uwagę nasz wiek, wagę i aktywność fizyczna. Można to zrobić na wielu stronach internetowych. Pamiętajmy jednak, ze nasz metabolizm jest szybszy niż u innych typów budowy ciała więc do naszego wyniku dodajmy około 10% kalorii więcej. Mamy już nasze zapotrzebowanie, co dalej. Do naszego wyniku musimy dodać kaorie, które będą nadwyżką w naszym organizmie i wprowadzą nas w stan anaboliczyny umożliwiający odkładać kilogramy w postaci mięśni i tłuszczu. Na początek radzę dodać około 500-600 kcal i obserwować wagę przez dwa tygodnie jeśli nasza masa nie idzie w górę musimy dodac kolejną pule kalorii i tak aż do skutku. Gdy nasza waga zaczyna już posuwać się na przód systematycznie zaczynamy dodawać po 100-150 kcal na każdy kolejny tydzień. Jeśli chodzi o makroskładniki w diecie to moim zdaniem w przypadku ektomorfików powinno to wyglądać następująco. 45% powinny stanowić węglowodany, 30 % białka a 25% tłuszcze. Taki podział wynika z faktu, że spora ilość tłuszczy w diecie pomoże nam zwolnic nasz metabolizm i tym samym przyspieszyć budowanie mięśni. Całość radzę podzielić na 4 równe posiłki spożywane w równych odstępach czasowych. Na ostatni posiłek jako źródło białka proponuje wybrać półtłusty twaróg dlatego, ze zawiera on kazeinę czyli białko o wolnym stopniu wchłaniania się, które spowoduje, ze nasze mięśnie będą dostawały aminokwasy przez całą noc.
Jeśli chodzi o trening to moja propozycją jest trenowanie nawet 4-5 razy w tygodniu. Ektomorficy mają bardzo dobrą zdolność do szybkiego regenerowania mięśni po treningu. Na początek przygody z kulturystyką proponuje tak zwany FBW czyli trening całego ciała na jednej sesji treningowej. Polega on na tym, że na jednym treningu wykonujemy jedno ćwiczenie na każdą partie mięśniową. Proponowałbym również ćwiczenie w 3-5 seriach w zależności od wielkości ćwiczonego mięśnia. Nogi, plecy radzę trenować metodą pięciu serii. Klatę proponowałbym ćwiczyć w czterech seriach a wszystkie inne mięśnie w trzech seriach. Wszystkie serie radzę wykonywać w odstępie 1 min od siebie wykonując od 6 do 10 ruchów. Na treningu powinniśmy używać dość dużych ciężarów. Uważam nawet, że obciążenie w granicach 70-80% naszego ciężaru maksymalnego nie jest przesadą. Powinniśmy się też skupić na tak zwanych wolnych ciężarach i stosunkowo rzadko korzystać z maszyn treningowych.
Jeśli chodzi o suplementacje to dla ektomorfików proponuję tylko dwa suplementy. Pierwszym z nich jest kreatyna nonohydrant. Pozwala ona na lepsze odżywienie mięśni i według mnie jest bardzo pomocna. Drugim suplementem jest odżywka typu gainer, która w swoim skaldzie zawiera około 20% białka, 5% tłuszczy, resztę oczywiście stanowią węglowodany. Jest to bardzo prosty zamiennik posiłku, który może być stosowany zaraz po treningu lub w miejscu gdzie nie możemy wyciągnąć naszego posiłku.

Mam nadzieje, ze swoją praca przysluzylem sie do tego, ze ktoś dowie sie czegoś przydatnego.pozdrawiam, Grzesiek.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12034 Napisanych postów 160423 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234343
gdy waga idzie systematycznie do przodu to nie dodajemy juz kalorii:) po co? czekamy az sie zatrzyma i wtedy dorzucamy do pieca.

co do ilosci treningow, wg mnie ekto typowy, ktory ma wielki problem z budowa miesni powinien cwiczyc max 4 razy w tyg, optymalnie 3 by jak najmniej tej neregii tracic.

no i kreatyna monohydrant jako wisienka na torcie sie znalazla...

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie na temat treningu

Następny temat

Trening klatki piersiowej

WHEY premium