SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szpotawość podudzi, RTG nóg.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2880

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Do ortopety będę się umawiał dopiero jutro, a kiedy się dostanę to jeszcze nie wiem, więc zapytam tutaj.

Miałem ostatnio robione zdjęcie RTG nóg i miednicy, w badaniu wyszło, że nogi są jednakowej długości (było podejrzenie, że noga prawa jest krótsza). Jednakże jak to opis badania dalej stwierdza prawy talerz biodrowy w stosunku do lewego jest 7mm niżej, różnica wysokości na poziomie panewek stawów biodbrowych, kolanowych i skokowych to 3mm (prawa strona niżej niż lewa). Odchylenie od pionu w kierunku szpotawości podudzia lewego to 2 stopnie, prawego 5 stopni. Zdjęcia samego nie wstawię bo jest na kliszy tylko.

Co do tego opisu mam kilka pytań :

1. Skoro nogi są jednakowej długości, to skąd ta różnica wysokości ?
2. Dlaczego na poziomie stawów jest to 3 mm, a talerzy biodrowych 7 mm ?
3. Co do szpotawości, to widzę na prawej nodze (na lewej nie widzę gołym okiem), że pięta się rotuje do wewnątrz, czyli opis w tej kwesti ma z pewnością rację. Jaki rodzaj wkładki (czy też wkładek) powinienem używać do takiej wady ? Czy muszą one być robione specjalnie pode mnie, czy też mogą być jakieś ogólne ?
4. Szpotawość stopy, przy takich stopniach odchylenia można w jakiś sposób wyleczyć (mam teraz 19 lat), czy też bez 'cięcia' nic nie można zrobić ?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 127 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 652
Myślę, że jak masz większą szpotawość w prawym kolanie to i obinżenie miednicy, szpary kolan wzgledem siebie po tej stronie wydaje byc się uzasadnione.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 127 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 652
A ta te stopy... wkładki chyba nic nie dadzą. Pasowałoby rozciągnąć achilesy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 1893 Wiek 110 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36567
roznica w wysokosci talerzow biodrowych moze wynikac np ze skoliozy kregoslupa,ktora automatycznie powoduje inne ukladanie sie nizej polozonych partii ciala.jestes mlody,w zwiazku z czym z pewnoscia powinienes sprobowac najpierw wybrac sie do fizjoterapeuty i przylozyc sie do cwiczen,jesli wizualnie nie masz duzych deformacji,to jest duza szansa na powrot do formy ,interwencja chirurgiczna to ostatecznosc,zwlaszcza w tym wieku
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja wcale nie chcę się wybierać do chirurga. Pytam o to czy jest możliwe naprawienie tego bez interwencji chirurgicznej. Nie mogę w internecie nic znaleźć na temat szpotawości stopy, także nie wiem nawet co jest jej powodem. Dlatego pytam. Hellvelto, napisałeś, że wkładki nic nie dadzą i mam rozciągać achillesy. Napisałeś 'chyba' czyli nie wiesz, tak ? Bo co mi z tego, że bedę uporczywie rozciągał achillesy jak wada może nie wynikać z ich przukurczenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 1893 Wiek 110 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36567
powody moga byc rozne,przez nieprawidlowosci anatomiczne w obrebie kregoslupa,stawow biodrowych,kolanowych,poprzez dysfunkcje funkcjonalne w obrebie tych stawow,wczesniejsze urazy,az do wady wrodzonej,co jest jednak malo prawdopodobne,bo szpotawosc stopy wystepowalaby symetrycznie w obydwu stopach.rozciaganie achillesa to nie jest rozwiazanie,bo jesli nie bylo urazu w tym miejscu,to nie on powoduje szpotawienie stopy.wkladki ortopedyczne stosowane sa jako uzupelnienie rehabilitacji i same w sobie nie maja zadnej wartosci,takze to co powinienes teraz zrobic,to udac sie z wynikami badan do porzadnego fizjoterapeuty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Oczywiście będę w najbliższym czasie szukał rozwiązania u lekarza, konkretnie to jutro się umówię do ortopedy który dał mi skierowanie, wizyta prywatna, także nie będę zbyt długo czekał. Chociaż chciałbym wiedzieć, co mogę robić sam w domu, które mięśnie powinienem rozciągać ewentualnie. Vayo, z tego co napisałeś, mam rozumieć że mogę tę wadę jakoś nieoperacyjnie wyleczyć ? I jeszcze zapytam ogólnie, czy ta różnica wysokości talerzy biodrowych ( te 7 mm ), to jest duża dysproporcja ? Nie mam pojęcia w jakich wartościach występują takie nierówności.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 127 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 652
Powiem co mi wiadomo, a reszte sobie uzgadniaj i sam zdecyduj co z tym zrobic.

Chirurg to ostateczność. Jeśli chodzi o stopy to nacina się achillesy. Chyba że masz jakieś zwyrodnienia w stawie skokowo-goleniowym ( co w sumie też wiąże się z nacinaniem chyba). W innym przypadku to wynika z przykurczów achillesa/osłabienia prostowników sotpy (stopa szpotawo-ekwinalna czy cós). Piszesz, że masz szpotawe kolana, to stąd i stopy.

Krzywe ustawienie miednicy nie pochodzi od skoliozy, tylko to ono ją powoduje. A spowodowane jest to np. skróceniami kończyn czy wady anatomiczne w obrębie miednicy. Jak na rtg nie wyszło nic ze skośnych ustawien miednicy to wychodzi, że niby coś nie tak z nogami.
Z kolei nierówne nogi to też podłoże anatomiczne, szpotawości stóp, zwichniecia w obrebie stawów kończyny dolnej, martwice stawu biodorwego czy złuszczanie się chrząstek szklistych w biodrze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 127 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 652
A jeszcze leczenie, sam mam takie stopy i byłem u dobrego (rzekomo) ortopedy. Powiedział, że nic się nie da zrobić. Spytałem czy rozciągać achillesy, to odpowiedział że tylko to mozna zrobic tak dla profilaktyki. Ale ja mam ponad 20 lat. Jak jestes młody to to rozciaganie moze poskutkować wyleczeniem. Taka moja opinia.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bolaca dlon

Następny temat

Gojenie tatuażu

WHEY premium