SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Sterydy - skutki uboczne

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 69517

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 55 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 488
Występowanie i nasilenie objawów ubocznych zażywania sterydów zależy od czterech czynników:
1. typu sterydu
2. dawki
3. długości stosowania
4. predyspozycji genetycznych
5. wieku
6. płci

Wiadomo, że szczególnie toksyczne są niektóre sterydy doustne, natomiast sterydy wstrzykiwane, takie jak testosteron (cypionian, enantan, undecylenian) czy nandrolon, są na ogół bezpieczne i bardzo skuteczne u dorosłych mężczyzn. Enantan testosteronu i decylenian nandrolonu (tzw. Deca) są szeroko stosowane za granicą przez Światową Organizację Zdrowia w celu męskiej antykoncepcji, a ponieważ są bezpieczne, w niektórych pracach podawano je w sposób ciągły przez cały rok w dawce 100-300 mg/tydzień. Prace te zostały opublikowane w najlepszych czasopismach naukowych i ich wyniki świadczą o tym, że sterydy anaboliczne mogą dawać minimalne objawy uboczne.
Lekarze od lat twierdzą, że sterydy anaboliczne są wyjątkowo niebezpieczne, a potencjalnie mogą być nawet spowodować śmierć. Pomimo tych ostrzeżeń tysiące sportowców brało i bierze sterydy od wczesnych lat 60-tych, często w dużych ilościach i bez nadzoru lekarza. Niewielu cierpi na poważne lub zagrażające życiu skutki. - np. w kulturystyce znacznie częściej poszkodowani są ludzie nadużywający środków moczopędnych i stymulantów, niż ci, którzy nadużywają sterydów.Sterydy są rzeczywiście potężnymi środkami medycznymi, charakteryzującymi się możliwością wywołania pewnych potencjalnie szkodliwych objawów ubocznych, takich jak:
1. krótkoterminowe zwiększenie pociągu płciowego u mężczyzn, po którym następuje zmniejszenie ilości naturalnie wytwarzanego testosteronu oraz prawdopodobne kurczenie się jąder.
2. ginekomastia (rozrost tkanki piersiowej w okolicy sutków u mężczyzn).
3. u kobiet potencjalnie poważne efekty uboczne obejmują maskulinizację wywoływaną androgenicznym działaniem sterydów - może wystąpić trwałe obniżenie głosu, nieregularne miesiączkowanie, pojawienie się zarostu na twarzy, powiększenie łechtaczki, zmiany skórne, a nawet pojawienie się łysienia typu męskiego.
4. zwiększenie problemów z trądzikiem u obu płci.
5. w zależności od rodzaju stosowanego środka, sterydy mogą również powodować zwiększenie agresji i poirytowania oraz wywoływać zmiany ciśnienia krwi oraz jej składu chemicznego (np. zmiany poziomu obu rodzajów frakcji cholesterolu, HDL i LDL).
6. u nastolatków zakłócenie normalnego oddziaływania hormonów na rozwijający się organizm, przykładowo sterydy mogą spowodować przedwczesne zamknięcie się nasady kości długich, czyli ich zakończenia, czego rezultatem będzie zahamowanie wzrostu. 7. stosowanie doustnych sterydów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z wątrobą i układem krążenia (w porównaniu do sterydów przyjmowanych w postaci zastrzyków).

Ponieważ wiele osób biorących steroidy robi to bez wiedzy lekarza, to ryzyko szkodliwości dla zdrowia znacznie się zwiększa. Szczególnie ważna jest indywidualna wrażliwość na steroidy, gdyż każdy z nas jest inny, a część z nas ma ukryte problemy zdrowotne, które mogą jeszcze pogłębić się wskutek stosowania steroidów. Ktoś może ich używać i nie wystąpi u niego konkretny problem, a u kogoś innego przy tym samym dawkowaniu powstaną komplikacje. Mowa o miażdżycy naczyń, nowotworach i zaburzeniach krążeniowych. Wiele jest na ten temat w literaturze naukowej, gdzie opisano przypadki przedwczesnej choroby wieńcowej, raka wątroby czy udaru.
Jednak większość zawodowców i amatorów biorących steroidy nie ma takich problemów. Jednakże są dwa bardzo realne niebezpieczeństwa, przeoczone przez środowisko medyczne - depresja i możliwość uzależnienia się od leków. Często spotyka się ciężką depresję u osób, które wychodzą z cyklu, zwłaszcza jeśli brali "koks" przez dłuższy czas. Uzależnienie jest bardziej natury psychicznej niż fizycznej (jak po heroinie czy kokainie). Po prostu jeśli się raz trenowało biorąc leki tak zwiększające wydolność fizyczną, to ciężko jest teraz trenować normalnie. Steroidy dają ten luksus, że masa mięśniowa i siła zwiększają się zbyt łatwo. Podczas typowego cyklu niektórzy są w stanie dodawać po 2,5-Skg na tydzień do ćwiczeń na ławce czy do przysiadów. To dobrze tłumaczy czemu tak łatwo można się uzależnić od steroidów i dlaczego powinno się ich unikać.
Sterydy anaboliczne są zazwyczaj przyjmowane doustnie lub w postaci zastrzyków. Doustne sterydy wykazują tendencję do wywoływania większej ilości skutków ubocznych, ponieważ muszą przejść przez układ trawienny oraz wątrobę, aby następnie dotrzeć do mięśni. Zwykle muszą być przyjmowane w dostatecznych ilościach oraz częstotliwości, aby zapewnić pożądany efekt. Sterydy przyjmowane doustnie są poddawane agresywnej "obróbce" wątroby, której praca polega na detoksyfikacji (odtruciu) i metabolizmie obcych substancji. Wywiera to istotny wpływ na wątrobę, a czasami może prowadzić do poważnych uszkodzeń i śmiertelnego powikłania określanego jako plamica wątrobowa, polegającego na obecności w wątrobie licznych jamek z krwią, które mogą pęknąć i doprowadzić do niewydolności wątroby.
Sterydy anaboliczne podawane w formie zastrzyków mogą być wytwarzane na bazie wody lub oleju. Sterydy oparte na oleju, ogólnie rzecz biorąc, mają znacznie dłuższy okres połowicznego wydalania, niż sterydy oparte na wodzie (i są znacznie trwalsze niż przyjmowane doustnie) i mogą być przechowywane w tkance tłuszczowej, powodując, że są łatwiejsze do wykrycia w testach badających obecność środków dopingujących. Deca-Durabolin, przykładowo, ma trzy metabolity, które mogą być wykryte przez rok lub dłużej. Ponieważ nie przechodzą przez układ trawienny, są odkładane w głębokich tkankach mięśni, powoli uwalniane i mają charakterystyczną budowę chemiczną, dlatego też sterydy podawane w formie zastrzyków nie wywierają takiego negatywnego wpływu na wątrobę, jednak podawaniu ich towarzyszy różnego rodzaju ryzyko, takie jak możliwość infekcji, zapalenie szpiku oraz posocznica (zatrucie krwi), szczególnie w przypadku ludzi nie przeszkolonych co do sterylnego podawania środków w postaci zastrzyków.

Źródła nie znam mialem na dysku w formacie *.doc ;) i mysle, ze sie komus przeyda ten art :]
5
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 3473 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 19777
Występowanie i nasilenie objawów ubocznych zażywania sterydów zależy od czterech czynników:
1. typu sterydu
2. dawki
3. długości stosowania
4. predyspozycji genetycznych
5. wieku
6. płci


ja tu widze 6 dalej nie czytam
3

napisał(a)
Ekspert
Szacuny 10649 Napisanych postów 44238 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
undecylenian

ciekawe gdzie mozna kupić undecylenian testosteronu
nie spotkałem sie jak do tąd
2
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 218 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1849
nic nowego
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 106 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3105
owlosienie, agresja,i uzaleznienie to sa moje odczuwalne i mam nadzieje jedyne skutki uboczne. *( heh wiem ze jest ich wiecej )

Pzdr
<<Kris>>

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1658 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 19344
myśle że juz tu na forum ludzie maja pojecie o skutkach sterydów wiec bez sensu sto razy o tym pisać ...
2

"ważna jest technika wykonywania ćwiczeń"

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 436 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5068
przyda sie! ktoś nie przeczytał to przeczyta teraz! takie rzeczy trzeba odświerzać tym bardziej teraz jak postów podwieszonych nie ma :/
5
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

cykl z testeanatu i naposin

Następny temat

propozycje ??

Beta-alanina sposobem na długowieczność Beta-alanina sposobem na długowieczność SERM zwiększają poziom testosteronu tylko u mężczyzn SERM zwiększają poziom testosteronu tylko u mężczyzn Niekonwencjonalne ćwiczenia na piekielnie mocny chwyt Niekonwencjonalne ćwiczenia na piekielnie mocny chwyt Fit Lovers wystąpią w popularnym reality show! Fit Lovers wystąpią w popularnym reality show! John David Glaude - od otyłego do bestii John David Glaude - od otyłego do bestii Jakie owoce jeść po treningu? Jakie owoce jeść po treningu? Kwas mlekowy chroni komórki Kwas mlekowy chroni komórki Stefanie Moir: Vegańska aktywistka propagująca fitness Stefanie Moir: Vegańska aktywistka propagująca fitness