Znajdz stabilizator / ortezę

Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 16038 razy
  • Autor

Rehabilitacja - złamanie nogi

• mikazz
    • Pochwały:0
    • Nagany:0
    • Na forum: 6 lat
    • LPA: 18

Wysłano 05 maja 2008 15:14

zgłoś naruszenie

Witam,

Doznałem złamania nogi w stawie skokowym w trzech miejscach. Obecnie przebywam już w domu - noga oczywiście zagipsowana na 4 tygodnie. Nadejdzie czas rehabilitacji.

Prosiłbym o wskazówki ,porady oraz o opinie osób, które miały podobny uraz - w jaki sposób z nim sobie poradziły, jak szybko.

Pozdrawiam
  •  Odżywki i suplementy

Wysłano 05 maja 2008 15:50

Koniecznie sprawdź te produkty:

sprawdź pozostałe odżywki, odżywki białkowe, odżywki na masę
  • lgood
    • Na forum: 7 lat
    • Trenuje: 3
    • LPA: 16351

Wysłano 05 maja 2008 15:50

zgłoś naruszenie
    ja mialem podobny uraz, zlamanie stawu skokowego z przemieszczeniem. stopa zlozona na druty. gips 16 tygodni. po tym czasie rehabilitacja 8 tyogdni codziennie oprocz weekendow w spzitalu na oddziale dziennym. mniej wiecej ok 4 godzin dziennie. z zabiegow te co pamietam to zimne zele jakos pierwsze i ostatnie, pol godziny na artromocie, cwiczenia PRM, cwiczenia izometryczne, masaz pneumatyczny, prad neofaradyczny, rower stacjonarny, wirowki no i chyba to wszystko, jak cos to pytaj postaram sie pomoc.

Wysłano 05 maja 2008 19:16

zgłoś naruszenie
    współczuje, ja z tego co widzę, mam lżejszy uraz

4 tygodnie w gipsie to nie tak dużo, złamanie bez przemieszczenia, 4 śruby + kawałek blachy do wyciągnięcia za pół roku

jak ktoś coś podobnego przeżył, proszę o informacje jak to wszystko wyglądało od dnia zagipsowania do czasu uzyskania całkowitej sprawności
  • lgood

Wysłano 06 maja 2008 13:08

zgłoś naruszenie
    tzn masz sruby i stabilizator tak?? jesli tak to z tego co wiem to chyba po dluzszym czasie sie to wyjmuje. Rehabilitacja max 6 tygodni, powinienes dostac skierowanie i tam ci wszystko poprowadza i dobiora odpowiednie cwiczenia.
    Ale to tylko moja opinia i poczekaj moze ktos jeszce sie wypowie

Zmieniony przez - lgood w dniu 2008-05-06 13:08:41
  • mikazz

Wysłano 06 maja 2008 14:03

zgłoś naruszenie
    hmm, stabilizator - jesli to gips to tak, gips mam :)

5 śrub i jakaś blacha do tego
  • lgood

Wysłano 07 maja 2008 09:37

zgłoś naruszenie
    no tak ale te sruby masz w nodze tak?? i te sruby polacone sa taka blaszka tak?? a gips to gips :):)
  • mikazz

Wysłano 07 maja 2008 10:10

zgłoś naruszenie
    tak , śruby + blaszka :) miałeś tak?
  • lgood

Wysłano 07 maja 2008 19:19

zgłoś naruszenie
    nie ja nie ale moj kolega mial, stalo mu sie tak podczas gry w kosza, faktycznie uraz duzo mniej powazy od mojego i rehabilitacja krotsza, niestety nie powiem jakie mial cwiczenia bo poprostu nie pamietam, ale wiem ze napewno wyciagali mu to z nogi po 1,5 roku.
    Wydaje mi sie ze po zdjeciu gipsu powinienes dostac skierowanie na rehabilitacje i tam napewno terapeuci dobrze cie poprowadza i odzyskasz sprawnosc napewno calkiem szybko.
  • nErO__
    • Na forum: 12 lat
    • LPA: 3489

Wysłano 07 maja 2008 20:32

zgłoś naruszenie
    4 tygodnie w gipsie przy zlamaniach w 3 miejscach to za malo, chociaz to zalezy od rodzaju zlamania, mysle ze z 6 tyg bedziesz musial ponosic opatrunek. Jesli chodzi o rehabilitacje to czeka Cie na pewno redresja, w zalezności od tego jakiego rodzaju metody stosuje szpital moze to byc dosyc bolesne, a polega na rozciąganiu przykurczonych tkanek, ktore bedąc pod opatrunkiem gipsowym są caly czas w jednej pozycji, nie mając mozliwości ruchu obkurczają sie. druga sprawa to odzyskanie utraconej masy i sprawnosci miesni, dzialających w obrebie uszkodzonego stawu. Miesnia bedące w bezruchu wiadomo - zanikają, czeka Cie wiec troche pracy związanej z przywróceniem tej sprawności, ale po 5-6 tyg cwiczen nie bedziesz juz odczuwal zadnej różnicy pomiedzy jedną a drugą nogą.
    Podsumowując jesli chodzi o sam proces rehabilitacji to dotyczy
    1) odzyskanei ruchomosci stawu - redresja
    2) odzyskanie utraconej masy miesniowej - ćwiczenia na mięśnia przednie i tylne goleni ( na oddziale rehabilitacji juz dokladniej pokazą Ci jak wyglądają te ćw)

Moje rade:
    bardzo ważne: mozesz skrócic proces rehabilitacji uniknąć drastycznych spadków masy mm i szybciej powrócic do zdrowia,

1) ćwiczenia izometryczne- jest to czynne napinanie mięśni bez zmiany ich dlugosci czyli mozna je wykonywac w oparunku gipsowym, mozesz zaczac je robić, uwaga: dopiero gdy minie bolesność i zejdzie obrzęk czyli po jakis 2 tygodniach, sposób wykonania: na mięsnia tylne goleni: tak napinasz mm jak byc odrywal piete od podloza, mięśnia przednie goleni: podobnie tyle ze tak jak bys odrywal palce,
    wykonanie ćwiczenia: napięcie mięśnia przez 5-7s przerwa 10s
    ilość takich powtórzeń 10
    ilosć seri 3,
    ilość serii w ciągu dnia:3
    pamietaj o przerwach bo mozesz doprowadzic do niedokrwienia mm! ćwiczenia te moze wydadzą Ci sie smieszne lub męczące ale są bardzo wazne, nie bedziesz cwiczyć po krótkim czasie bedziesz miec takie spadki mm ze bez trudu wlozysz palce pod gips! warto sie wiec zmotywowac, oplaci sie to krótszą późniejszą rehabilitacją!

2) druga sprawa to postaraj sie zalatwic po 4 tygodniach orteze zamiast tego gipsu, jest wygodniejsza, łatwiejsza higiena, szybciej mozna przystąpic do rehabilitacji

mam nadzieje ze to co napisalem bedie mialo jakies znaczenie,
    pozdrawiam i zycze wytrwalosci
  • mikazz

Wysłano 07 maja 2008 21:39

zgłoś naruszenie
    serdeczne dzieki za rady, na pewno z nich skorzystam!

dziekuje
  • Achoris
    • Trenuje: ---
    • LPA: 9751

Wysłano 07 maja 2008 22:03

zgłoś naruszenie
    Nie sadze zeby zdjeli ci gips po 4 tygodniach....mysle ze przytrzymaja cie troche dluzej.

Dosyc powazna kontuzja....z ciekawosci zapytam co zrobiles ? Gra w piłkę czy jakiś mały wypadek ?

A i polecam ossopan do tego duze ilosci fosforu.....moze cos pomoze

Zmieniony przez - Achoris w dniu 2008-05-07 22:04:50
    "Powstałem z nicości obrałem drogę ku wolności..."