SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Regeneracja - okresy 'lżejszych treningów'

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 966

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 505 Wiek 101 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4223
Witam,

Ćwiczę już ponad rok czasu regularnie planem FBW, niewielkie zmiany w planie zaszły podczas wycinki. Oprócz x3 FBW w tygodniu biegam x4. Nie ukrywam, że nie oszczędzam się podczas FBW jak i biegach. Ćwiczę codziennie, a czasem wrzuce jeszcze basen. Pomimo tego, że wyniki siłowe mnie zadowalają (notuje progres) to i tak chciałbym dać czasem odpocząć swojemu ciału. Ostatnia większa przerwa była w wakacje ( prawie 2 tygodnie ) całkowicie odpuściłem aktywność fizyczną. Od tamtej pory można powiedzieć, że jadę na pełnej parze, nawet po oddaniu krwi następnego dnia trzymam się planu treningu.

Pomyślałem, że co 8 tygodni mógłbym robić 1 tydzień lżejszy zarówno przy FBW jak i biegach. Lepiej zapobiegać przetrenowaniu niż je leczyć, a na dobrą sprawę nie stosuję żadnych suplementów ( jedynie białko celem uzupełnienia braków w diecie ) no i czasem zdarza się, że śpię około 6h czego staram się bardzo unikać, gdyż zdaje sobie sprawę, że to głupota przy takiej ilości ćwiczeń... no ale wiadomo jak to jest. Nie zawsze się uda.

Reasumując, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tej idei tygodnia lżejszych treningów. Dobrze by było, gdyby ktoś swoim doświadczeniem się podzielił. Ewentualnie jak można dodatkowo wpłynąć na regeneracje. Sen (staram się 7-8h) , rozciąganie po ćwiczeniach jest, ponoć lodowate kąpiele też wpływają pozytywnie ale obecnie ich nie stosuję.

Wiem, ze ćwicze już trochę czasu i powinienem jako tako znać swój organizm, ale zważając na to ćwiczyłbym dalej, a ponoć objawy przetrenowania nie wychodzą od razu. Dlatego wolę temu zapobiec.

Pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
To jest dobry pomysł choć nie zawsze jest potrzebny taki luźniejszy tydzień co 8 tygodni więc warto to weryfikować na bieżąco.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 505 Wiek 101 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4223
Hmm szczerze mówiąc niewiele mi to pomogło :D Wczoraj gorzej się czułem, nie miałem ochoty na trening, a jednak wypadł lepiej niż ostatni. Chyba nie ma lepszej opcji jak po prostu obserwować się dalej. Ewentualnie dorzucę jeszcze zimne prysznice na wieczór :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
Ja tam tez juz kilka razy sie przetrenowalem i ostatni byl najgorszy bo dochodzilem miesiac do siebie. Tzn 1raz w zyciu nie mialem ochoty jechac na silke tylko cwiczylem lekkie fbw w domu zeby spadki w miare opanowac. Jak dla mnie to najlepiej sobie zalozyc ze 6 tyg trening i tydzien przerwy. Tak jak jesy w planach wodyna. Bo tak wlasnie patrze ze przetrenowanie u mnie czesto wychodzi ok 7-8 tygodnia. I teraz tez tak wlasnie bede robil.

>>> Maszeruj albo giń <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
Przetrenowanie jest realne co prawda układ nerwowy wiele zniesie ale są łatwe sygnały do wychwycenia. Problem z apetytem, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem to sygnał, że trzeba zbastować i dać sobie trochę luzu. Albo coś kuleje brak snu, słaba miska, za ciężki trening.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
Tak zgadza sie ale na to sie składa x czynnikow. U mnie to była redukcja czyli jadłem mniej niz wczesniej a chcialem utrzymac intensywnosc podobna jak na masie. Dwa to w robocie mialem cały dzien ciemno bo okna były pozasłaniane. Brałem niby wit d ale nie wiele to pomoglo. Człowiek sie uczy przez całe życie :)

>>> Maszeruj albo giń <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347418
Krawat, miałeś więc cięższy okres i nie możesz mierzyć wszystkich swoją miarą
W przypadku początkujących tydzień przerwy co dwa miesiące jest zbędny. Jeśli ktoś czuję się przemęczony to wystarczy tydzień lżejszych treningów bądź zmiana planu i zaniżenie ciężarów, co będzie swoistym deloadingiem.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 139 Napisanych postów 6265 Wiek 41 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 34223
Niby tak ale zobacz ze w wielu planach jest napisane ze po 6 tygodniach tydzien przerwy i pozniej albo nowy plan albo stary tylko na odpowiednio dobranych ciezarkach. Czyli cos musi byc na rzeczy :)

>>> Maszeruj albo giń <<<

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaki cel treningowy - ANKIETA + FOTO

Następny temat

Ocena planu FBW

WHEY premium