SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rady dla ćwiczących siłowo

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5452

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
W oparciu o własne doświadczenia jak i o myśli wyrażone naszego starego znajomego Tyki - umieszczam kilka rad z prowadzonej przez niego strony s*************.pl

Wybrałem takie które wydały mi się najpotrzebniejsze, a dlaczego ? ano bo większość popełnia podobne błędy i nie wie, że siłownia to nie tylko 4 serie 12/10/10/8



1. Im dłużej podnosisz ciężary tym bardziej spada liczba powtórzen w serii jaka jest dla ciebie najlepsza. O ile początkującym do budowy masy najlepiej służy zakres 8-12 powtórzeń w serii, o tyle po kilku latach treningu najlepszym z reguły jest zakres 5-6 powtórzeń (o ile oczywiście przez te lata ćwiczyłeś prawidłowo i wielokrotnie zwiększyłeś w tym czasie podnoszone ciężary) /// Podstawowy bład wielu ćwiczących w którym notabene bazują na powtórzeniach w ilościach ~12.


2. Intensywność treningu jest ważniejsza od jego objętości. Gdy masz do wyboru zmniejszyć podnoszony ciężar lub zmniejszyc liczbę serii - zmniejsz liczbę serii. // Tutaj również robi odwrotnie.


3. Możesz ćwiczyć mięśnie brzucha setkami czy tysacami powtórzeń ale jeśli pokrywa je tłuszcz i tak nie zobaczysz kratki na swoim brzuchu. Żadne badania nie potwierdzają iż wykonywanie nawet setek spięć dziennie zwiększa lokalne spalanie tłuszczu na brzuchu. Aby uzyskać kratke musisz się skupić na diecie, aerobach i racjonalnym treningu całego ciała. // Wielu myśli że na rzeźbe brzucha najlepsze będzie wykonywanie setek brzuszków i ćwiczenie codzienne brzucha


4. Stare powiedzenie kulturystów : "Możesz ćwiczyć ciężko, możesz ćwiczyć długo, ale nigdy nie powinieneś robić tych dwóch rzeczy na raz". // niestety wiele ćwiczących siłowo robi drugie mordercze treningi bo myśłi że tak lepiej i będą efekty lepsze nic bardziej błędnego !


5. Wielostawowe ćwiczenia złożone, takie jak przysiady, martwe ciągi, wiosłowania i wyciskania powinny stanowić minimum 3/4 twojego planu treningowego. Jeśli tak nie jest i głównie tracisz czas na wymyślne ćwiczenia izolowane to nie oczekuj znaczących efektów. Ćwiczenia takie w zbyt małym stopniu stymulują twój układ nerwowy i mięśniowy. Zresztą, najlepiej gdybyś wielostawowym ćwiczeniom złożonym poswięcał 100% czasu!

// szczególnie panie marnują czas na machanie małymi ciężarami , to samo tyczy się pewnej części płci męskiej.


6. Silne mięsnie skośne brzucha to wieksze maksy w wielu ćwiczeniach. Jeśli zależy ci na podnoszeniu naprawdę dużych ciężarów musisz ćwiczyć mięśnie brzucha pod każdym kątem i w każdej płaszczyźnie ruchu. Należy używać bardzo małej liczby powtórzeń i jak największych ciężarów, przede wszystkim mięśnie skośne brzucha muszą być twarde jak skała. Specjalistyczny kilkutygodniowy program ćwiczeń mięsni brzucha z duzymi ciężarami i krótkimi seriamimoże dodać 10% do twojego rekordu np. w przysiadzie. // a wielu odpuszcza sobie ćwiczenie mięśni brzucha w czasie cyklu masowego myśląc "I tak nie będę miał kratki".


7. Można budować masę małą liczbą powtórzeń. Trening z mniej niż pięcioma powtórzeniami w serii i dużymi ciężarami (85-100% 1RM) może wywołać hipertrofię gdyż angażuje największą liczbę włókien mięśniowych typu IIB. Kluczem do sukcesu jest jednak duża liczba serii - zamiast oklepanych 3 x 10 zrób 10 x 3 i rośnij. // nic dodać nic ująć


8. Mięśnie zbudowane są z cieniutkich włókienek miozyny i aktyny. Gdy nerw przekazuje tym włóknom polecenie skurczu, włókienka miozyny wciągają pomiędzy siebie włókienka aktyny i dzięki temu mięsień się skraca (kurczy). Pojedyńcze włókienko jest bardzo słabe, ale gdy kurczą się miliony na raz, mogą one wyprodukować wielką siłę! Aby jednak jak najwięcej włókien kurczyło się jednocześnie, należy ćwiczyć układ nerwowy aby wysyłał impulsy silniejsze i bardziej skoordynowane. Nic tak nie ćwiczy układu nerwowego w tym celu jak bardzo częste treningi z bardzo dużymi ciężarami, o bardzo małej liczbie powtórzeń.

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
MR.MST długo ćwiczysz tym planem ? diete mozesz bez wyliczeń itp wrzucić jak chcesz to rzuce okiem.

spróbuj robić 5-6 powtórzeń w seri dowalaj krążków , powinno zadziałać.

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 7667 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 81617
Dobre. Masz SOGa.
Przyczepił bym się do ostatnich punktów. Siła = masa. Ale początkowo. Potem (tak jak w ostatnim punkcie) można zwiększać siłę. Ale mięśnie się nie rozrastają, tylko wzrasta ich wydolność (wzrasta ilość wykorzystywanch włókien). Jednym słowem wystarczy porównać sylwetki kulturystów i dwuboistów. Pierwsi to masa, drudzy to siła.
Na masę liczba powtórzeń to 6 - 8 w serii. Ćwicząc siłowo - do pięciu powtórzeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Szacuny 14676 Napisanych postów 53181 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400650
Masz SOG'a. Napewno sie komus to przyda

edit: nie wszedl

Zmieniony przez - georgu w dniu 2007-09-15 10:08:40

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 714 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6714
oczywiscie sogdobra robota
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 214 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1029
ja tez dalem soga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
w zasadzie nic nowego ale

punkt pierwszy

możesz coś więcej na ten temat ??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 56 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8674
taką wiedze to się ceni.sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 177 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2473
Haha... sprobuj zrobic 10x3 i odpowiedziec komus na pytanie "ile jeszcze serii ?" szybkim "dziewiec" i poobserwuj jego mine.
SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 217 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7894
soga niestety niemoge dac ,mi sie zdaje ze na siłe powinno sie cwiczy nawet co 2 dni kazda grupe mi po takim treningu siła rosnie znacznie szybciej niz 1 raz w tyg kazda partia pozdro

%)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
buby77 jeśłi masz 12-8 powtórzeń to zmień na okres 6-8 tyg. powtórzenia w zakresie 5-6 , zarówno w moim przypadku jak i dosłownie wszystkich moich znajomych czy to w reali czy w internecie przynosiło to duże efekty. Zresztą zapewne znasz HST w którym to własnie majstruje się przy ilości powtórzeń i duża większość która stosuje owy trening jest zadowolona zarówno z poprawy siły jak i wyglądu mięśni.

zdr.

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
no to okresowe zmienianie to wiadomo

ale tam pisze że z upływem lat należy zmniejszać ilość powtórzeń
i wynika tak jakby ktoś kto tyra te 15 lat to działa na niego tylko np: 5 powtórzeń na serie

co dla mnie jest dziwne i nie bardzo wie czy jakiś błąd w sformułowaniu zdania czy są ku temu jakieś mocne argumenty ?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Rozpiska ćwiczeń

Następny temat

Obowie i Sprzet Sportowy!!!

WHEY premium