SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przysiad a kręgosłup.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2251

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 86
Dobrywieczór.
Chciałbym rozpocząć robić przysiady ze sztangą, jednak obawiam się o mój kręgosłup. Mam lekką kifozę ( nieszpecącą, nie powodującą dyskomfortów etc ). Moim pomysłem jest robienie przysiadów z mniejszym obciążeniem ze stopniowym spowolnionym w stosunku do normalnie ćwiczącego człowieka progresem, oraz dobijanie nóg czymś innym, ma to sens?
Ewentualnie może da się to ćwiczenie zastąpić innym, w którym nie trzymam nad plecami dużego ciężaru ( hack przysiady, wykroczne przysiady ). Nie zależy mi na wyglądzie kulturysty, ćwiczę dla dobrego samopoczucia, zdrowia i przy okazji zbieram profity z poprawiającej się sylwetki.

Pozdrawiam;]


Zmieniony przez - Ha1rless w dniu 2016-04-23 02:21:54
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 307 Napisanych postów 3118 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 69220
Skonsultuj to z dobrym lekarzem lub fizjo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Miejsce gdzie powinieneś się udać to specjalista, nie forum sportowe.
Dostaniesz diagnozę( zielone światło ) na trening siłowy, wtedy będziesz mógł kombinować.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 86
Dawno skonsultowany z dobrym fizjoterapeuta. Przy stopnii zaawansowania mojej wady moge cwiczyc silowo jednak mam nie przesadzac z cwiczeniami na wolnych ciezarach gdzie ciezar trzymam stojac nad wysokoscia kregoslupa lub siedzac.
Dlatego pytam, czy jest wgl sens robic przysiad z mniejszym ciezarem i dobijac miesnie nog np prostowaniem siedzac. Ewentualnie czy jest jakies cwiczenie, ktore dobrze zastepuje przysiad, ale nie trzymam w nim ciezaru w gorze, bo z tego co tu wyczytalem przysoad aby byl efektywny muai byc dobrze obciazony.

Panowie, w zyciunie bralbym sie za trening silowy bez konsultacji w sprawie pleckow, aktualnie dzieki wzrostowi aktywnosci fizycznej od pazdz tamtego roku moja postawa ulegla poprawie:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 137 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 621
To zmień fizjo na takiego, który Cię wyleczy, a nie będzie p******ił. Lekko pogłębiona kifoza to robota na kilka tygodni, jeśli się wie co się robi. Trzeba rozbić skrócone powięzi, wzmocnić odpowiednie obszary, prawdopodobnie poprawić mobilność łopatek i jesteś gotów do normalnego treningu bez wydziwiania. Poprawnie wykonane ciężkie siady i ciągi to najlepsze prozdrowotne ćwiczenia dla całego ciała.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 86
Czyli opinie o tym, ze wady postawy w moim wieku sa nieodwracalne wyrzucic do kosza?

W takim razie zna ktos dobrego fizjo w okolicach katowic?

Dalej nie uzyskalem odp, czy w takim razie robienie przysiadu z "niedociazona" odpowiednio sztanga jest sensowne pod wzgledem przyrostu miesni? Moglbym np. Wykonywac 16-18 przysiadow na serie mniejszym obciazeniem?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 137 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 621
Tak, do kosza. Wady postawy to po prostu dysproporcje w sile mięśni, wystarczy wzmocnić mięsień osłabiony i rozluźnić skrócony, a wada znika. Problem w tym, że tu często chodzi o mięśnie głębokie, a ponadto ćwiczenia rehabilitacyjne na początku są bardzo trudne, bo organizm nie potrafi odpowiednio uruchomić nieaktywnych mięśni. Dlatego warto mieć dobrego fizjo i naprawiać się pod jego okiem.

Masz szczęście z tymi Katowicami - Marek Pośpiech, jeden z lepszych fachowców w swojej dziedzinie.

Moim zdaniem takie przysiady nie mają sensu dla budowania mięśni, ale możesz je porobić, żeby pracować nad techniką. Przy czym możesz mieć problem z zachowaniem dobrej techniki, bo wady postawy to złożony problem - zazwyczaj jedna wada którą widać na zewnątrz jest podszyta wieloma patologiami zakorzenionymi głębiej w ciele. Duże prawdopodobieństwo, że problem dotyczy też obręczy biodrowej, co może przeszkadzać w przysiadaniu.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 86
Czyli plan dzialania jest taki. Cwicze przysiad z mniejszym obciazenien ale wieksza iloscia powtorzen dopracowywujac technike, pomalutku tez dodaje stopniowo obc w tempie zolwim

Udaje sie do pana Pospiecha na konsultacje etc, dzieki za polecenie:)

Po moich niewymagajacych przysiadach, dobijac np prostowaniem nog siedzac?

Aktualnie w sprawie plecow sam rozciagam klatke piersiowa i cwicze ogolnierozwojowo z wlasnym ciezarem ciala , w treningu silowym grzbiet tez ma pewien priorytet. Roznice odczuwam,
Mocniejszy tors, duzo naturalniej i bez wysilku utrzymuje prawidlowe postawy. Na pewno pomoglo tez stracenie 15kg fetku.



Zmieniony przez - Ha1rless w dniu 2016-04-23 15:22:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 137 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 621
Popróbuj przysiad goblet z kettlem/hantlem, przysiad na jednej nodze trzymając się TRX, może przysiad ze sztangą z przodu? Wprawdzie on wymaga dobrej mobilności w odcinku piersiowym kręgosłupa, ale za to jest świetnym ćwiczeniem na wzmocnienie tego obszaru. Izolacje typu uginania i prostowania na nogi nie są zbyt udanym pomysłem, łatwo pogłębić wady postawy (lub wyhodować nowe), bo to skrajnie nienaturalne ruchy.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FBW do oceny

Następny temat

FBW - kilka pytań

Wiecej