SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przerwy między seriami oraz ćwiczeniami

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 493

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 32 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 693
Witam,
Mam pytanie, ile powinny trwać przerwy między seriami oraz między ćwiczeniami przy treningu FBW?
Trenuję według planów z "Pierwszy rok treningów" 4 serie po 10 powtórzeń aczkolwiek albo nie doczytałem albo nie ma odpowiedzi na to pytanie w tamtym temacie.

Dziękuję, i pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6507 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777657

Podczas układania planu treningowego musimy ustalić kilka podstawowych parametrów. Takimi parametrami jest ilość dni w tygodniu, ilość treningów danej partii,ćwiczenia, ilość serii, ilość powtórzeń, tempo wykonywania ćwiczeń, ale także przerwy między seriami powtórzeniami.

To bardzo istotny parametr treningowy, a jednocześnie zapominany. Z czego wynika jego istotna? Przede wszystkim ma wpływ na długość naszego treningu. Jeśli przerwy są konkretnie ustalone i przestrzegane to trening nie jest zbytnio rozwleczony bo generalnie jeśli przerw nie kontrolujemy to mamy tendencję do ich przeciągania za bardzo.

Po drugie przerwy wpływają na intensywność treningu. Łatwo to sprawdzić wykonajmy 5 serii przysiadów z przerwami 2 minuty, a następnym razem z przerwą 30 sekund odczucia będą zupełnie inne.

Dla większość osób wystarczająca przerwa między seriami i ćwiczeniami wynosi 1,5-2 minut. To odpowiedni czas żeby złapać oddech i przygotować się do kolejnej serii. Oczywiście jeśli nie jest potrzebna tak długa można ją skrócić, ale również nieco wydłużyć gdy wykonujemy najcięższe serie.

Polecamy również: Ile powinny trwać przerwy między seriami



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-06-09 10:19:23

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95225
Przyjmuje się że ok 1-2minut. Ja w pierwszych seriach np. odpoczywam kilkadziesiąt sekund bo to mi wystarczy.

Wiadomo ze jak będziesz podchodzić do maksów to musisz mieć dłuższą przerwę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 307 Napisanych postów 3118 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 69220
Tak jak napisał kolega wyżej. Rób takie przerwy, aby spokojnie wykonać trening.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Problem

Następny temat

Zmiana ćwiczeń

WHEY premium