SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Poprawne ułożenie sztangi na plecach przy siadzie.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3088

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

facet

Wiek

21

Waga

83

Wzrost

178

Cel treningowy

masa

Staż treningowy na siłowni

ponad rok

Uprawiane inne sporty

basen, dawniej lekkoatletyka

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

full

Dieta

masowa

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

brak

Zażywane suplementy

izolat i kreatyna

Ostatnio przerabiany plan

fbw potem push pull teraz ponownie fbw

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

przysiad 150, martwy 170, wyciskanie 100
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
Cześć, ćwiczę już ponad rok wszystko fajnie idzie i uczę się cały czas nowych rzeczy i poprawiam błędy. Mam jednak pytanie co do siadów. Dowiedziałem się na siłowni od bardziej doświadczonych ćwiczących jak poprawnie układać sztangę na plecach, ale nie jestem pewny czy faktycznie mają racje. Generalnie cały czas ćwiczyłem opierając ją mniej więcej powyżej barków, ale ostatnio dowiedziałem się że aby zachować większe bezpieczeństwo dla kręgosłupa powinienem trzymać ją niżej tj. niemalże na wysokości łopatek czyli równo a nawet poniżej linii barków. W ten sposób mam dosyć mocno wygięte nadgarstki a sztanga leży nieco niżej od karku niż poprzednio. Moje pytanie brzmi czy faktycznie jest to bardziej bezpieczna technika czy ktoś nagadał mi głupot. Skąd moje wątpliwości? Dotychczas nie zauważyłem u żadnych youtube-rów tego typu trzymania sztangi ( trzymają ją dosyć wysoko), ale z drugiej strony chłopaki którzy dali mi taką radę pomogli mi bardzo z przysiadem bo robiłem go niepoprawnie, tak że bolały mnie kolana. Teraz pomimo ciągłego zwiększania ciężaru problem bolących kolan przeminął. Możecie mi z tym pomóc?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 20120 Wiek 20 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 184405
No masz przynajmniej 2 ustawienia sztangi na plecach: lowbar, czyli sztanga nisko (typowo trójbojowa technika) i highbar, czyli sztanga wyżej - dwubój i "normalna" wersja. Zakładanie niżej powoduje, że się składasz i mocniej pracujesz plecami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
Którą z tych technik byś mi polecił? Ten znajomy z siłowni mówił ze przez highbar mogę sobie tylko wykrzywić kręgosłup i jest to dobre jak sie uczy przysiadów a jak się wskakuje na wyższy poziom i troche się już ćwiczy mówił żeby trzymać niżej. Miał racje?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 20120 Wiek 20 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 184405
Jaki "wyższy poziom"?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
Chodzi mi o to że to już nie jest pierwszy tydzień na siłowni. Powiedział mi że highbar jest dobry jak sie dopiero uczysz, potem lepiej jest trzymać sztangę nisko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 20120 Wiek 20 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 184405
A białko o smaku banana jest na masę, czekoladowe za to na redukcję- ten poziom myślenia prezentuje Twój znajomy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
W takim razie nie ma to zbytnio znaczenia dla mojego kręgosłupa na jakim poziomie ją ułożę? Po co w ogóle są te odmiany? Z czym to się je?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 20120 Wiek 20 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 184405
Przy wyższym ułożeniu sztangi siadasz bardziej pionowo i mocniej pracujesz nogami. Mocniej tez musisz stabilizować plecy.

Jak położysz sztangę wyżej, to się kładziesz i jesteś prawie poziomo na dole ruchu. Jeżeli do tego jeszcze skrócisz ruch i będziesz robić ćwierćprzysiad (a tak to wygląda w 90% przypadków na sieciówkach), to możesz zrobić 100-150 kg więcej, niż byłbyś w stanie zrobić na "normalnym przysiadzie". Dlatego osiedlowe osiłki preferują tę formę, bo nie ważne jak chuyowo to wygląda, ważne ile kilogramów mogą założyć na sztangę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
Dzięki wielkie, o to mi chodziło. Czyli wracam do dawnego sposobu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 399 Napisanych postów 72270 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304533
Gdy zmieniłem ułożenie sztangi na high bar musiałem od nowa uczyć się techniki na ciężarach rzędu 100 kg. Dokładałem powoli i finalnie siadłem ze sztanga wysoko, technicznie i głęboko 200 kg na 2 czy 3 powtórzenia. Zdecydowanie polecam wyższe ułożenie sztangi jeżeli cięzar jest narzędziem a nie celem. Nisko położony gryf wypacza technikę, powoduje większy udział prostowników grzbietu niż mięśni nóg oraz pośladków, za to pozwala na walkę z większym obciążeniem. Co nie znaczy, ze po opanowaniu techniki nie można zbliżyć się do takich wyników siadając high bar.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 559
Takich rad potrzebowałem
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Piłka, siłka, funkcjonalność.

Następny temat

pierwsze poczatki z silownia - potrzebuje rad odnosnie diety i planu cwiczen

WHEY premium