SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PRZEPUKLINA PACHWINOWA - powrót po operacji do treningu na siłowni.

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

Ilość wyświetleń tematu: 43883

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 573 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5794
Witam

Mam takie pytanie odnośnie mojego powrotu do treningów.

Od października wg. zaleceń lekarza będę mógł wrócić na siłownie i rozpoczynać delikatnie trening.

Planuję pierwszy miesiąc na siłowni potrenować na małych ciężarach i delikatnie (to przez 2 tygodnie), a drugie dwa tygodnie pierwszego miesiąca przetrenować również na małych ciężarach, jednak na dużej ilości powtórzeń - w kierunkach wytrzymałościowych.

Czy jest to wg. Was słuszna koncepcja aby zachować się rozsądnie, ale też nie tracić cennego czasu na odzyskiwanie formy i wymiarów?

Zaniedbywałem wcześniej mieśnie brzucha i m.in. stąd wzięła się ta przepuklina - od początku chce ćwiczyć brzuch (stopniowo) aby go dość mocno wzmocnić w jak najkrotszym czasie - czy ok. 2 tygodnie lekkiego treningu mięśni brzucha (4x w tygodniu) starczą aby później nieco utrudnić trening i sprawić że będzie on cięższy? Nic nie pozrywam przez to?

Ktoś miał również z tego forum przepuklinę pachwinową z wstawianiem siatki?

Jeszcze jedno na teraz - mój brzuch nie musi być w kształcie kaloryfera - najważniejsze żeby był silny i mocny, tak żeby podczas ćwiczeń siła nie opierała się na flakach i je rozrywała (tak jak wcześniej gdzie nabawilem sie przepukliny tej), tylko na brzuchu w jak najwiekszym stopniu ;]




Zmieniony przez - DaRK666 w dniu 2010-08-01 14:00:56
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347418
Witaj

W przypadku przepukliny dochodzi do przesunięcia się narządów wewnętrznych poza zakres jamy brzusznej. Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęsciej spotykanych przepuklin brzusznych. Jest to poważna przypadłośc i nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami, zatem konieczna jest operacja.


Jak wygląda powrót do treningu siłowego ? Na pewno w tej kwestii powinieneś konsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli dał zielone światło na treningi siłowe to musisz zacząć od bardzo lekkiego programu, bez używania maksymalnych obciążeń. Na początku zalecałbym wykluczenie najcięższych ćwiczeń takich jak:

-przysiady ze sztangą

-martwe ciągu

-wiosłowania sztangą w pochyleniu tułowia


Możliwe, że z czasem będziesz mógł do nich powrócić ale to już musisz skonsultować ze specjalistą. Proponuje na początek prosty FBW. Stosuj małe obciążenia, ale więcej powtórzeń. Wzmacniaj mięśnie głębokie i nie eksploatuj nadmiernie organizmu.


Pozdrawiam









Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2018-01-22 21:59:58

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
DaRK666 a jak dokladnie sie jej nabawiles? jak mozna temu zapobiegac bo czytalem gdzies ze silne miesnie brzucha nie uchronia przed kontuzja, ze to sprawa genetyczna itp
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 9627 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 44430
soltys88 - jak nie wiesz to nie prorokuj! Bo jak widzę masz zerowe pojęcie o tym schorzeniu......

Siemka DaRK666, ja już od roku mam siate

Przepuklina była wrodzona czy nabyta? Jeżeli wrodzona troszkę lepiej, ze względu na to że wynikło to ze "złego" zachowania matki podczas ciąży i była to wada płodu, nie od ciężarów. Jeśli nabyta, to może nastąpić wystąpienie przepukliny z drugiej strony, nawet po rocznej w przerwie w treningach! (znam takie przypadki) Choć pociesz się faktem, że ryzyko ponownego wystąpienia przepukliny jest takie samo, jak u osób które nigdy jej nie miały.
Odpuść biegi - siatka będzie się wchłaniać i bieg będzie powodował ból. Zresztą ból możesz odczuwać nawet do 9 miechów od operacji.
O SW raczej też zapomnij - mocne uderzenie może wewnętrznie zerwać siatkę i przepuklina nawróci się w tym samym miejscu.
Trening - proponuje na początek sam trening brzucha. Ale na prawdę lekki trening np. brzuszki mała ilość powt i skręty tułowia, możesz do tego dołożyć pompki i wspięcia na palce, tylko nie dokładaj siadów! Dlaczego skręty tułowia? Po to głównie mięśnie skośne chronią przed przepukliną! Po jakimś 1,5 miecha dopiero lekki trening z obciążeniem, najlepiej obwodówka.

U mnie to wyglądało tak: miesiąc po operacji lekkie treningi brzucha trzy razy w tygodniu - brzuszki w dwóch seriach + pompki ale to były treningi lekkie, jeżeli czułem że zaczęło iść ciężko, odpuszczałem. Później miesiąc przerwy i obwodówka.

Teraz trenuje na pełnych obrotach, a jeśli znów wyskoczy - to trudno, przynajmniej nie będę żałował że nie próbowałem.....

Pozdro
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
ale czego Ty sie jezysz? mam zerowe pojecie temu pytam, napisalem ze czytalem tylko o przyczynach co sie potwierdzilo w Twoich slowach apropo plodu itp
wyczytalem u Ciebie ze skosne chronia przez kontuzja, co jeszcze?
trenuje brzuch dosc mocno ale targam tez ciezary na 90%CM i boje sie o te kontuzje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 9627 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 44430
Wiesz, dla mnie teza "silne mięśnie brzucha nie uchronią przed kontuzją" to głupota, bo dzięki temu i oczywiście rozsądnemu trenowaniu unikamy przepukliny.

O genach nic się nie potwierdziło, bo przepuklina wrodzona wynika z tego, że matka podczas ciąży nie stosuje się do zaleceń lekarza np. wykonuje niewskazany wysiłek fizyczny, ale dziecko nie jest od momentu poczęcia skazane na wrodzoną przepuklinę.

Moim zdaniem nie masz się czego bać, bo jak wynika z Twojej wypowiedzi - masz silny brzuch i nie zaniedbujesz jego treningu, tylko dawaj mu czas na odpowiednią regeneracje, bo brzuch także mocno pracuje m.in przy siadach, MC...

Ja też robię na treningach 90%CM, jestem po operacji więc mogę mieć powody do obaw, ale Ty?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
poprostu sie boje bo wiem z czym sie wiaze taka kontuzja...a np treningiem miesni brzucha da sie zrobic przepukline? bo trenuje brzuch z obciazeniem...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 573 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5794
Chłopaki, spokojnie ;)

Przede wszystkim napisze jak sie jej nabawiłem. Rok temu na siłowni zrobiłem pierwszy trening martwego ciągu - BEZ PASA, OD RAZU NA REKORD, BEZ WCZEŚNIEJSZEGO PORZĄDNEGO TRENINGU BRZUCHA [tak to jest jak jest się sam dla siebie trenerem] Myślę, że to od tego czasu chodziłem już z przepukliną, którą odkryłem dopiero po pół roku, gdy ogoliłem swój MiEcZ i jego okolice wtedy zobaczyłem po pewnym treningu że mam jakąś gulkę niedaleko 'jego', nic nie mówiłem nikomu, bo myślałem że może to coś samo przejdzie [nie wiedziałem wtedy co to jest], ale zapytałem się po miesiącu jednej osoby i powiedziała mi że to przepuklina pachwinowa.

Wtedy jeszcze z nią ćwiczyłem (każde ćwiczenie z pasem i ćwiczenie mięśni brzucha w ostatnich 2 miesiacach), ale w sumie po roku czasu postanowiłem to zrobić. [wcześniej nie robiłem tego bo nie miałem czasu] Bywało że z tą przepukliną robiłem nawet martwy ciąg do 160kg i przysiady na max'a gdy robiłem zimą formę.

To jest jedna przyczyna z której miałem przepuklinę, ale jest jeszcze druga.


Gdy leżałem już na stole operacyjnym, a lekarz mnie ciął, to popatrzał na moją budowę i powiedział, że niestety mam taką budowę, że możliwe że może mi wyskoczyć w przyszłości z drugiej strony, i że to z winy genetyki - mojej budowy naturalnej.

[a ja to wcześniej chciałem zrobić z zamiarem żeby mieć już spokój móc robić martwy ciąg i przysiady w 100% - teraz martwego wogóle nie będę robił, a nogi tylko na suwnicy <może kiedyś lekko przysiady ze sztangą będę robił>]

Więć BŁĘDNE jest to co napisałeś COKTA, że lepiej gdy jest wrodzona, a nie nabyta.
Przy nabytej można uważać w przyszłości [używać pasa do cwiczenia każdego, tworzyć silny i żelazny brzuch, omijać martwy ciąg i przysiady ze sztangą] i się tego nie nabawić, a przy wrodzonej to przy ćwiczeniach w pasie i przy żelaznym kaloryferze i tak jest gorzej, niż by była jako nabyta.

Napisałeś "miesiąc po operacji lekkie treningi brzucha trzy razy w tygodniu - brzuszki w dwóch seriach + pompki ale to były treningi lekkie, jeżeli czułem że zaczęło iść ciężko, odpuszczałem. Później miesiąc przerwy i obwodówka." - źle mnie zrozumiałeś ja czekam bez żadnego treningu i noszenia czegokolwiek aż miną te 4 miesiące.

Lekarz powiedział, żebym poczekał 4 miesiące, a później mogę wrócić na siłownię, więc wolę poczekać i nic nie zruszyć.

"Odpuść biegi - siatka będzie się wchłaniać i bieg będzie powodował ból. Zresztą ból możesz odczuwać nawet do 9 miechów od operacji." - biegać nie biegam, ale lekarz powiedział że już teraz jak mijają 2 miesiące to mogę wskoczyć delikatnie na rowerek stacjonarny jeśli będę chciał ;]

"O SW raczej też zapomnij - mocne uderzenie może wewnętrznie zerwać siatkę i przepuklina nawróci się w tym samym miejscu." - myślę o boksie w przyszłości, jednak to że może się zerwać siatka gdy już się wchłonie po 4 miesiącach to NIE PRAWDA. Po konsultacjach z lekarzem zdecydowaliśmy, że wstawimy mi siatkę, [gdyż jestem czynnym facetem, szczególnie na siłowni] i dzięki tej siatce przepuklina na pewno nigdy nie powróci z tej strony z której była Gdyby mnie tylko zszyli w środku [bez wstawiania tej siatki] to możliwe że i by kiedyś powróciła, ale z siatką mam spokój na całe życie już z tej strony

"Dlaczego skręty tułowia? Po to głównie mięśnie skośne chronią przed przepukliną!" - bardzo dobrze że to napisałeś - będzie to dla mnie cenna rada ;]

Moje plany są takie, że 4 miesiące po operacji zacznę powoli trening brzucha aby pełnił solidną funkcję ochronną i ogólnie trening całego ciała lekki tez będzie - jedynie z małym obciążeniem w ukierunkowaniu wytrzymałościowym, gdyż przez te 4 miesiące na pewno moce i wytrzymałość sporo spadły. Później treningi będą mogły wrócić już do normy, ja do mocy i do formy powoli ;)


[Jeśli moderator to przeczyta i znajdzie chęci to może niech podwiesi ten art na ten temat w tym dziale, bądź innym. Jak dowiedziałem się o tym, że mam przepuklinę to szukałem wiele na ten temat na tym forum, ale zbyt wiele nie znalazłem, więc może mój przypadek będzie dla każdego z przepukliną przykładem co można zrobić z tym, itd. Ogólnie myślę, że zamieszczę tu dużo informacji na ten temat, jeśli będą na ten temat pytania.]






Zmieniony przez - DaRK666 w dniu 2010-08-01 18:06:38
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Szacuny 10018 Napisanych postów 30358 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728591
cudow nie ma-jak sie spojrzy na anatomie miesni brzucha-pachwinowa ,domosznowa i pepkowa zawsze moze wystapic w tzw miejscach o obnizonej wytrzymalosci.
w pachwinach koncza sie miesnie brzucha-zaden trening tego nie wzmocni i nie rozbuduje.
skosne tez przymaja cala jame brzuszna,podobnie jak i proste ale jednym z najwazniejszych miesni ukrytych pod prostymi i skosnymi-jest miesien poprzeczny brzucha-i to on z przodu najbardziej trzyma nasze wnetrznosci...
podobnie jest z przepuklina pepkowa-oslabiona kresa biala,slabsze rozsciegna-nic tego nie wzmocni,jezeli z takim czyms sie urodzimy.
zwiekszyc ryzyko wystapienia mozemy przez zapuszczenie brzucha typu pilka plazowa.najslabsze elementy sa jeszcze bardziej oslabione rozciagnieciem i .. wzrasta znacznie prawdopodobienstwo wystapienia...

mnie sie to niestety takze przytrafilo-mialem operacyjnie usuwane ale bez zadnej siatki-nikt wtedy nie znal takiej techniki....
ale jest ok do dzis,mimo startow w trojboju silowym i wchodzeniu na maksy

Zmieniony przez - masti w dniu 2010-08-01 18:15:33
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 573 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5794
"zaden trening tego nie wzmocni i nie rozbuduje." - może z anatomicznej strony budowy masz racje, ale na pewno wzmocni i dzięki temu, że ktoś ma mocny brzuch to siła oprze się na brzuchu a nie ma flakach ktore sie rozerwa...

"ale jest ok do dzis,mimo startow w trojboju silowym i wchodzeniu na maksy" - cięszę się masti, że nie masz żadnych problemów z tym już mimo trójboju i maxymalnych obciążeń
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 9627 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 44430
DaRK666 troszkę zamieszania wyszło z tym wszystkim:

Z odpuszczeniem biegów chodziło tylko o czas rekowalenstencji - ja już po 3 miechach za gałą biegałem

Ale z SW to bym się nie zgodził, mam kupla który nieszczęśliwie dostał mocny cios w podbrzusze podczas sparingu (trenował właśnie boks), także miał siatkę i co? Nawrót przepukliny - naderwanie siatki pod wpływem mocnego uderzenia - tak stwierdził chirurg. Dla porządku dodam że było to po 8 miesiącach od operacji, przepuklina była nabyta. Po drugiej operacji nawet nie myśli o powrocie.....

Dziwne, ale z tego co obserwuję więcej przepuklin z drugiej strony wyskakuje osobom którzy mieli przepuklinę nabytą, niż tym którzy mieli wrodzoną, więc nie jestem do końca przekonany że przepuklina wrodzona jest gorsza.

Z siatką jest tylko 0,03% szans na nawrót, ale życie jest nieprzewidywalne, ja dmucham na zimne

A teraz z innej beczki: po co stosujesz pas w innych ćwiczeniach niż siady i ciągi?
On pomaga tylko się usztywnić, a częste stosowanie może tylko przyspieszyć przepuklinę, bo parcie na brzuch i pachwiny jest jeszcze większe.

Lepiej rób siady z wolnym ciężarem, na suwnicy szybko niszczą się kolana.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
przepuklina musi bolec? jest sens sie jej jakos doszukiwac, sprawdzac na bierzaco?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bieganie z rana

Następny temat

klatka lejkowata , zdjecia , potrzebna pomoc

WHEY premium