SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

OD CZEGO ZALEŻY ROZWÓJ MASY MIĘŚNIOWEJ

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19321

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3913 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25673
Tak sobie znalazłem na dysku taki artykuł, gdzieś z neta, w którym jest opisane od czego zależy przyrost naszej masy mięśniowej. Myśle że można się z nieg otroche dowiedzieć, sam się troche dowiedziałem, pomyślałem że może sięprzydać więc wklejam:
"Czynniki determinujące wydolność fizyczną


- Czynnik genetyczny
- Potencjał energetyczny
- procesy tlenowe
- procesy beztlenowe,
- rezerwy energetyczne,
- koordynacja nerwowo - mięśniowa
- siła i szybkość ruchów,
- technika,
- Termoregulacja oraz gospodarka wodna i elektrolitowa
- Cechy budowy somatycznej
(wysokość i masa ciała, rozwój masy mięśniowej, płeć, wiek, skład ciała
- Czynniki psychologiczne:


Czynnik genetyczny

Czynnik ten jest chyba najważniejszym wskaźnikiem determinującym wydolność fizyczną. Jak wiemy każdy człowiek ma swoją pulę genową którą już w chwili poczęcia dostaje od rodziców. W genach jest zapisane dosłownie wszystko: kolor oczu, wysokość ciała, typ budowy i oczywiście ewentualne zdolności warunkujące wydolność fizyczną. Jednak wszystko w jakimś zakresie można wytrenować i w jakimś stopniu poprawić. Nie jest inaczej z możliwościami wydolnościowymi. To co dziedziczymy po rodzicach to 85% naszej maksymalnej wydolności, więc jeśli pula genowa nie dostarczy nam odpowiednich predyspozycji już na starcie, to nawet solidny trening nie jest w stanie podnieść wydolności do oczekiwanego poziomu.

Potencjał energetyczny

Rozpoczęcie aktywności ruchowej wiąże się z wykorzystaniem w pierwszej kolejności energii dostępnej w warunkach anaerobowych. Reakcją energetyczną inicjującą jest rozpad ATP, kwas ten należy do wysokoenergetycznych związków fosforowych, syntezowanych w mitochondriach. Energia powstała z jego rozpadu w mięśniu jest w 45% przetwarzana na skurcz włókien mięśniowych. Ilość energii (ATP) zmagazynowanej w mięśniach jest stosunkowo niewielka, zważywszy na to jak wiele energii potrzeba do maksymalnego wysiłku.

Źródła energetyczne w organizmie ludzkim pochodzą z przemian w nim zachodzących. Te przemiany w zależności od rodzaju i długości wysiłku dzielimy na procesy tlenowe i beztlenowe. Przedłużanie pracy poza granice 40 - 60 sekund, powoduję że zasadniczym źródłem energii, zapewniającym resyntezę wysokoenergetycznych związków fosforowych i usuwanie mleczanów, są przemiany tlenowe. Procesy tlenowe mogą być bardzo długotrwałe ponieważ zależą tylko od ilość substratu energetycznego, zużywanego w procesie utleniania (glikogen, kwas mlekowy, wolne kwasy tłuszczowe). Substancji tych zaczyna brakować dopiero po długotrwałym, wyczerpującym wysiłku. Istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej ich ilości odgrywa stosowanie właściwej diety.

Intensywne ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do zwiększenia zaopatrzenia tlenowego tkanek pracujących, czyli do podwyższenia progu beztlenowego oraz pułapu tlenowego, a więc do zwiększenia mocy rozwijanej przez mechanizm tlenowy. Systematyczny trening powoduje rozwój mięśni szkieletowych i wszystkich narządów i tkanek współpracujących ze sobą w utrzymaniu równowagi wewnątrzustrojowej oraz w zaopatrzeniu tlenowym. Modyfikacje pojawiające się w wyniku długotrwałego treningu zapewniają ustrojowi większe wysiłkowe możliwości adaptacyjne.

Lepsze i szybsze zaopatrzenie tlenowe tkanek jest głównie wynikiem usprawnienia czynności układu krążenia, poprzez zwiększenie maksymalnej pojemności minutowej serca i przepływu mięśniowego krwi. W wysiłku sportowym ważne jest by wysoki poziom przemian tlenowych został uzyskany jak najwcześniej, zmniejszając tym samym pobór energii ze źródeł beztlenowych, mniej ekonomicznych dla organizmu.

Warunkiem wysokiej wydajności aerobowej jest trening. Pobór tlenu, czynność układów sercowo - naczyniowego oraz oddechowego wzrastają na początku pracy stopniowo, osiągając dopiero po około 2 - 5 minutach poziom odpowiedni do potrzeb danego wysiłku fizycznego. Chcąc skutecznie obciążyć odpowiednie układy krążenia i oddychania musimy wykonywać pracę fizyczną co najmniej przez okres 3 - 5 minut, powtarzając ją w krótkich odstępach czasu. Jej intensywność powinna być odpowiednio duża, aby tempo przestrajania czynności układów było wysokie.

Wydolność tlenową można powiększać za pomocą treningu. W zależności od czynności wysiłkowych i czasu ich trwania. Pożądane są wysiłki długotrwałe o mniejszej intensywności. Wniosek z tego taki, że uprawianie sportu i regularne treningi zwiększają wydajność aerobową trenującego.

Rozpad wysokoenergetycznych związków fosforowych (ATP) łącznie z degradacją glikogenu, dzięki dużej mocy jaką są w stanie rozwinąć, zabezpieczają potrzeby energetyczne w warunkach wysiłków krótkotrwałych i bardzo intensywnych.

W sporcie oprócz bezwzględnego poziomu prędkości maksymalnej i w niemniejszym stopniu ważna jest możliwość długiego utrzymywania dużej mocy. Uzyskanie dobrych wyników w biegach krótkich zależy od poziomu maksymalnej prędkości biegu i czasu jej utrzymania.

Pojemność źródła anaerobowego oraz jego maksymalna moc zależy przede wszystkim od zawartości ATP i fosfokreatyny. Przyrost mięśni powoduje, że udział tkanki mięśniowej w budowie ciała wzrasta i większa jej ilość przypada na kg masy ciała. Przyczynia się to równocześnie do podwyższenia puli fosfagenu przypadającej na kg masy.

Przedłużenie okresu wysiłku fizycznego ponad 10 - 15 sekund wiąże się z koniecznością uruchomienia intensywnej produkcji energii ze źródła tlenowego, ponieważ wysokoenergetyczne związki fosforowe posiadają ograniczoną pojemność. Ich resynteza będąca wynikiem wykonywania skurczów mięśniowych, przebiega w mechanizmie mleczanowym, kosztem rozpadu glikogenu. Ważna jest też maksymalna ilość kwasu mlekowego tolerowana przez tkanki ustroju, a także stężenie glikogenu w tkance mięśniowej. Od tego zależy wielkość zaciągniętego przez organizm długu tlenowego.

U osób zdrowych i sprawnych lecz nie trenujących poziom długu O2 nie przekracza 10 litrów, natomiast u sportowców może on sięgać 15 - 20 litrów.

Stopień udziału poszczególnych mechanizmów w energetyce pracy fizycznej zależy głównie od jej intensywności oraz okresu jej trwania.



Koordynacja nerwowo -mięśniowa

Siła mięśni to właściwość ich skurczu, regulowana funkcjami nerwowo - mięśniowymi. Zależy ona także od pewnych cech budowy mięśnia szkieletowego, np. przekroju fizjologicznego. Mięśnie pierzaste warunkują większą siłę niż wrzecionowate, ponieważ przy podobnej grubości posiadają większy przekrój fizjologiczny.

Wielkość wyzwalanej siły maksymalnej mięśnia podczas oporu zewnętrznego zależy także od stopnia wstępnego rozciągnięcia włókien mięśniowych oraz od wielkości kątów, jakie tworzą między sobą dźwignie kostne w stawach.

Pokonywanie oporu zewnętrznego przez skurcz mięśniowy może się odbywać nie tylko za pomocą siły, ale także szybkości. Największa szybkość skurczu obserwowana jest wówczas, kiedy obciążenie mięśnia równa się zeru. Napięcie mięśnia zwiększa się wraz z obciążeniem, a więc maleje ze wzrostem szybkości skurczu.

Ilość pracy maksymalnej wykonywanej w jednostce czasu jest dla mięśnia wielkością stałą, ponieważ moc (M) jest iloczynem prędkości (s/t) i siły (F) to wzrost siły oporu pociągnie za sobą zmniejszenie prędkości, czyli skrócenie drogi skurczu w jednostce czasu. Uzyskanie większej szybkości jest możliwe tylko przy równoczesnym zredukowaniu obciążenia mięśnia, na które składa się wielkość ciężaru przyłożonego do dźwigni kostnej oraz ciężar samej dźwigni. Także czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej prędkości jest skorelowany ujemnie z obciążeniem. Udoskonalenie koordynacji nerwowo - mięśniowej sprzyja nie tylko ulepszeniu wyników, lecz również obniża zapotrzebowanie tlenowe w czasie wykonywania określonego ćwiczenia.











Termoregulacja oraz gospodarka wodna i elektrolitowa

W przypadku długotrwałego wysiłku bardzo często spotykamy się z obfitą produkcją potu a co za tym idzie utratą płynów, z powodu dużego obciążenia cieplnego. Powoduje to często wzrost temperatury wewnętrznej ciała. Ilość utraconej wody zależy od czasu trwania i natężenia wysiłku. Mechanizmy regulujące temperaturę ciała można ocenić za pomocą wydalonego potu. Jeśli równoważnik energetyczny wydalonego potu przekracza ilość faktycznie wyprodukowanej energii cieplnej, to sprawność czynnościowa mechanizmów termoregulacyjnych jest obniżona. Z kolei mała wydajność tych mechanizmów może prowadzić do szybkiego odwodnienia i przegrzania ustroju, pociąga za sobą zmiany wydajności.

Woda stanowi około 60% masy ciała. Płyny ustrojowe rozmieszczone są w dwóch przestrzeniach:

- wewnątrz komórek,

- poza komórkami (płyn tkankowy, limfa, osocze, płyn w świetle jam ciała).

Głównymi jonami płynu pozakomórkowego są: sód, dwuwęglany i chlor. W przestrzeni śródkomórkowej dominują potas, częściowo magnez oraz białka i fosforany. Kationy te służą do:

- utrzymania ciśnienia osmotycznego w organizmie (na, Cl, P),

- zachowanie prawidłowego rozmieszczenia płynów ustrojowych i stopnia uwodnienia tkanek,

- depolaryzacja elektryczna błon komórkowych,

- funkcje budulcowe,

- regulacja odczynu płynów ustrojowych,

- katalizowanie reakcji przemiany materii.

Aktywność ruchowa człowieka jest jednym ze stanów stymulujących wydalanie wody z organizmu. Duża utrata wody z organizmu powoduje zagęszczenie krwi. Krytyczna granica ubytku wody, której przekroczenie prowadzi do śmierci wynosi około 12% masy ciała. Wysiłek fizyczny prowadzi do utraty potasu komórkowego, głownie mięśniowego.

Ubytek wody ustrojowej oraz soli mineralnych prowadzi do wyraźnego obniżenia zdolności do pracy. Odwodnienie rzędu 5% redukuje wyraźnie maksymalny pobór tlenu i prowadzi do szybszego wystąpienia stanu zmęczenia.



Budowa somatyczna

Czynnikiem warunkującym wydolność fizyczną jest budowa i proporcja ciała. Każdy typ aktywności fizycznej wymaga pewnego rodzaju cech budowy ciała. Stosunkowo niewielkie różnice w wysokości, masie ciała, stopniu umięśnienia powodują różne zachowania się organizmu w stosunku do podejmowanego wysiłku. Osobnik krępy, muskularny, niewysoki będzie widziany jako ciężarowiec, bo jest umięśniony i ma krótsze dźwignie, co pozwoli nie napinać nadmiernie mięśni. Z kolei człowiek smukły i muskularny, o masywnym kośćcu jest odpowiedniejszy do konkurencji sprinterskich, itd.

Czynnikiem decydującym o wydolności fizycznej jest oczywiście także płeć i wiek osobnika. Rozwój osobniczy człowieka cechuje się ciągłymi zmianami w tkankach i narządach. Początkowo przejawiają się procesy wzrastania (rozwój struktury i funkcji układu nerwowego, sercowo - naczyniowego, oddechowego, hormonalnego, mięśniowego, itd.), skutkiem czego wydolność tych narządów wzrasta. Później następuje stabilizacja morfologiczna i fizjologiczna organizmu. W końcowym okresie bytu ludzkiego przeważają procesy rozpadu (zanikowe), które prowadzą do ograniczenia możliwości czynnościowych organizmu.

Wartość VO2 max (pułap tlenowy) wzrastają znacznie w okresie szkolnym, osiągając najwyższe wielkości u przedstawicieli obojga płci między 18 a 20 rokiem życia. Maksymalna wielkość VO2 max osiągana przez płeć żeńską w rozwoju osobniczym kształtują się na mniejszym poziomie niż u mężczyzn.

Pułap tlenowy zmienia się z wiekiem, a przyczyną tego są zmiany maksymalnych prędkości skurczów serca, które wzrastając w wieku dziecięcym osiąga około 10 roku życia poziom najwyższy (ponad 200 uderzeń na minutę), w dalszych okresach obniża się stopniowo.

Siła mięśniowa zależy także od wielkości organizmu oraz od właściwości i proporcji jego budowy. Podlega ona jednak ogromnym wpływom zewnętrznym. Maksymalna siła mięśniowa u chłopców osiągana jest w wieku 20 - 30 lat. Dziewczęta osiągają tą siłę w wieku 20 - 25 lat. Poziom siły uzyskiwany przez kobiety jest mniejszy niż uzyskiwany przez mężczyzn. Ogromny wpływ na rozwój siły wywiera okres dojrzewania. Po osiągnięciu szczytowej wartości siły rozpoczyna się stały proces jej zmniejszania. Młodzi ludzie są bardziej predysponowani do wykonywania wysiłków wymagających szybkości i siły.



Czynniki psychologiczne

Przeżycia psychologiczne rzutują wyraźnie na zachowanie człowieka. Jest to widoczne zwłaszcza w działalności sportowej, w której często pojawiają się intensywne stany emocjonalne. Dotyczy to szczególnie okresu startowego i samych zawodów. W zależności od predyspozycji psychicznych zawodnika stany te mogą pomagać w osiągnięciu maksymalnego wyniku sportowego lub też doprowadzać do jego znacznego obniżenia. W dzisiejszym sporcie motywacja i psychika zawodnika jest bardzo ważna świadczy o tym fakt, że coraz częściej zawodnikowi oprócz trenera towarzyszy psycholog."
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
Nooo Ciekawy art
Troszke przydłygaśny ale komuś się może przyda
PoZdRaWiAm

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 31 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 619
wydaje mi sie ze to juz gdzies bylo i to niejeednokrotnie...
mysle ze jest o.k.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1812 Napisanych postów 6182 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 64150
WOW OCZYWISCIE SOK SUPER ART(lukasz F mnie prosil tylko nie mowcie ze wam powiedzialem )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3913 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25673
Gugcio a chcesz banana ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1812 Napisanych postów 6182 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 64150
nie bo maja a duzo fruktozy a robie rzezbe a banany sa zolte i oblesne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1092 Wiek 33 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7458
LukaszF- bardzo dobry artukul! Mysle ze wiekszosci poczatkujacym sie przyda (jesli beda zamierza pytac "ile mi przyjdzie w bicepsie za miesiac")

Nie wiem tylko czemu jest tak malo odpowiedzi bo art. jest naprawdze swietny

Pozdrawiam.

Trzeba być twardym, a nie miętkim...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1669 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40418
no nawet spoko sog
edit: nie wszedł

Zmieniony przez - playand1 w dniu 2005-05-08 19:39:13

NIE DAWAĆ MI SOGÓW !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1812 Napisanych postów 6182 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 64150
przestan sie mnie czepiac LUKASZ soga przeciez dalem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3913 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25673
No to zmień ten avatar to sie przestane czepiać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 1293 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7539
LukaszF - podaj jeszcze zrodlo tego tekstu (bo bez tego moze ten art byc skasowany)
(ja juz znalazlem)

www.pajacyk.pl - Kliknij w brzuszek Pajacyka,
a pomożesz nakarmić głodne dziecko.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Genetyczny ewenement

Następny temat

trening KB

Wiecej