SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Nunchaku budowa i rodzaje ;) i może cośjeszcze

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6115

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1634 Wiek 6 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6885

Pałki nunchaku powinny być zrobione z twardego drewna, które tak jak dąb jest mocne i elastyczne. Linka nunchaku, pierwotnie robiona z końskiego włosia, obecnie robiona jest z nylonu lub zastąpiona jest łańcuchem.
Długość pałki powinna być równa odległości od środka dłoni do łokcia. Wielkość nunchaku powinna być tak dobrana aby pasowało ono do wzrostu, ciężaru i siły rąk jego posiadacza. Pałki powinny mieć od 2 do 2,5 cm średnicy zaś długość linki (łańcucha) taka żeby po położeniu na dłoni obie pałki swobodnie zwisały po obu stronach.

"Nasze codzienne życie jest nieustannawalką z przeciwnościami losu"- Masutatsu Oyama

"Najpierw pozywane są kompanie tytoniowe za to, że ludzie zachorowali na raka płuc; Pózniej bary szybkiej obsługi za otyłość; Myślę, że mogę pozwać Budweiser'a za wszystkie te brzydkie kobiety, z którymi się przespałem."

"Nasze codzienne życie jest nieustanna walką z przeciwnościami losu"- Masutatsu Oyama

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1634 Wiek 6 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6885

Każda część nunchaku może być, teorecznie, wykorzystana. Górne i dolne końce pałek nunchaku stosuje się do pchnięć i udeżeń. Górne i dolne części pałek wykorzystuje się do zadawania uderzeń zamachoych. Część środkowa znajduje zastosowanie w uderzeniach i blokach, a linka służy do rzytrzymań i duszeń.

HISTORIA NUNCHAKO
Podczas japońskiej okupacji Okinawy około 350 lat temu, zarządcy zabronili używania takich broni jak strzelba, miecz czy włócznia. W związku z tym Okinawańczycy zwrócili się w stronę karate i kobu-do (sztuki posługiwania się takimi brońmi jak bo, kij; sai, krótki sztylet z dwoma zębami przy rękojeści; karna, sierp; oraz surushin, linka z ciężarkami doczepionymi na obydwu końcach) w celu ochrony. Wiele broni kobu-do było narzędziami rolniczymi, które pomysłowi chłopi przekształcili w skuteczne narzędzia obrony. W tamtych czasach nunchaku był to przyrząd stosowany jako bicz do popędzania koni, który dopiero później znalazł zastosowanie jako broń. Nunchaku było zrobione z dwóch kawałków twardego drewna połączonych linką zrobioną z włosów końskiego ogona (dzisiaj pałki połączone są linką lub łańcuchem.) Z racji swojego niepozornego wyglądu nunchaku było brane za zabawkę lub nieszkodliwy zestaw pałek.

W sytuacji samoobrony, te niepozorne pałki mogły być używane do pchnięć, blokowania, uderzenia, wyłamywania, ściskania. Z powodu skuteczności sztuki kobu-do, już pierwsi karatecy z Okinawy włączyli ją do karate, tak że dzisiaj spotykamy wiele identycznych ruchów w obydwu sztukach. Z tego powodu jest bardzo ważne, by student nunchaku posiadł wiedzę o podstawach karate.

"Nasze codzienne życie jest nieustannawalką z przeciwnościami losu"- Masutatsu Oyama

"Najpierw pozywane są kompanie tytoniowe za to, że ludzie zachorowali na raka płuc; Pózniej bary szybkiej obsługi za otyłość; Myślę, że mogę pozwać Budweiser'a za wszystkie te brzydkie kobiety, z którymi się przespałem."

"Nasze codzienne życie jest nieustanna walką z przeciwnościami losu"- Masutatsu Oyama

napisał(a)
Początkujący
Rodzaje:

Tradycyjne nunchaku może być okrągłe(Maru-gata nunchaku) lub ośmiokątne(Hakakukei nunchaku). Duża ilość krawędzi czyni je skuteczniejsze w walce.

NAUKA

Nunchaku ma bardzo nie pozorny wygląd ale jest wyjątkowo niebezpieczną bronią w sprawnych rękach. Siła uderzenia może dochodzić do 800kg/cm2. Jest to siła potrafiąca bez problemu złamać kości czy zgruchotać czaszkę! Do tego posługiwanie się nim jest dość widowiskowe. Lecz nauka jest wyjątkowo długa, żmudna i bolesna. Stłuczenia kolan, łokci, obtarcia na rękach, ramionach oraz odparzenia palców są na porządku dziennym. Zwłaszcza u osób zaczynających trening. Ale jeśli się to przezwycięży to po 0,5 roku treningu kiedy zaczną już wychodzić pierwsze układy zapomina się o wszystkich kontuzjach. A treningi zaczynają sprawiać prawdziwą radość.

Nunchaku jest również doskonałym przyrządem do ćwiczenia koncentracji, koordynacji i zręczności. A dla zawansowanej już osoby doskonałym narzędziem do zrelaksowania się - bo jak się relaksować jak co chwila nam wypada albo obija się o kolana -)).

Dla osoby początkującej polecam zaczęcie od nunchaku treningowego (plastikowe pokryte pianka) które nie jest wstanie zrobić krzywdy. Osobiście uważam że są one zazwyczaj kiepskiej jakości i do zawansowanego treningu się nie nadają, ale dla osoby początkującej są idealne. Bo zaczęcie przygody z nunchaku od twardego mogło by się okazać bardzo zniechęcające. Treningówkę można kupić w większości sklepów sportowych z działem sztuk walki za cenę 20-40zeta.

napisał(a)
Początkujący

A to nunchaku podstawowe niewiel dlaczego nie chciało mi sie wkleić wcześniej

napisał(a)
Początkujący

Poza tradycyinym nunchaku są różne odmiany:
Jedna pałka krótsza druga dłuższa(So-setsu-kon nunchaku) i połówkowe (Han-kei nunchaku) które zajmuje mniej miejsca.

napisał(a)
Początkujący

Trzyczęsciowe nunchaku (San-setsu-kon nunchaku)

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 2857 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 33621
Zapomniałeś dodać cudzysłowia
wszystkie te materiały pochodzą z książki Fumio Demury, a prawa do jej polskiej edycji są zastrzeżone, przez wydawnictwo Budo Sport. Uważaj żeby nikt sie nie przyczepił. Odemnie masz soga itak

na dworze i w duszy
napisał(a)
Początkujący

Jedna pałka ma normalną długość a dwie pozostałe są krótsze(San-setsu-kon nunchaku) i czteroczęściowe (Yon setsu-kon nunchaku)

napisał(a)
Początkujący
Materiały wziełem z jednej z stronek niewiedziałem ze są zastrzeżone Mam nadzieje że fakt cytowania niektórych wypowiedzi autora książki nikomu nie będzie przeszkadzał. A I DziEkI ZA SOGI

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 509 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7912
A powiedzcie mi gdzie w wawie mugl bym sie nauczyć mahać tym cudeńkiem? znam jedną sekcję karate w której prowadzona jest nauka bronią ale wiem ze tam trzeba najpierw opanowac bo , sai boken, i tak dalej (nieiwme dokładnie jak to jet z kolejnością).A czy jest ktoś kto mugł by mnie nauczyć samej sztuki władania nunchaku?(nie wiem czy dobre napisalem)??????????????????????

"Karate ni sente nashi"-Gichin Funakoshi.
napisał(a)
Początkujący
Najlepiej jest się uczyć chyba samemu jak jest napisane na gorze "treningówką"!! Napisz mi emaila o tym to ci dam filmiki nauki

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jakbyś się zachował??

Następny temat

Osoby terenujace BOKS zabieżcie glos!

Podstawowe ćwiczenia na przyrost mięśni Podstawowe ćwiczenia na przyrost mięśni Owoce to kluczowy element diety? Jakie owoce wybrać? Owoce to kluczowy element diety? Jakie owoce wybrać? Jak otoczenie i styl życia obniża Twój poziom androgenów Jak otoczenie i styl życia obniża Twój poziom androgenów Kolejne sukcesy Polaków na scenie kulturystyki i fitness! Kolejne sukcesy Polaków na scenie kulturystyki i fitness! Wyniki sekcji zwłok Dallasa McCarvera! Wyniki sekcji zwłok Dallasa McCarvera! Rodzaje napojów kawowych. Napoje na bazie kawy okiem dietetyka Rodzaje napojów kawowych. Napoje na bazie kawy okiem dietetyka Czas napięcia mięśnia, jako sposób na wzrost masy mięśniowej Czas napięcia mięśnia, jako sposób na wzrost masy mięśniowej Ernestine Shepherd- najstarsza kulturystka na świecie! Ernestine Shepherd- najstarsza kulturystka na świecie!