Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 4584 razy
  • Autor

Nadmiar soli w diecie.. ?

• muha
    • Pochwały:0
    • Nagany:0
    • Na forum: 10 lat
    • LPA: 394

Wysłano 15 sierpnia 2004 02:40

zgłoś naruszenie

Dzis rozmawialem z przyjaciolka, ktora od 4 lat uprawia
    fitness 5x w tygodniu. Mimo to jej sylwetka nie jest
    rewelacyjna. Rozmawiala ze mna o swojej diecie..

Niby wszystko ok bo weglowodany je tylko rano, a potem
    glownie bialko w kolejnych posilkach. Posilki je czeso
    i male.

Problem w tym, ze czasem korzysta (male ilosci)
    z piwa i slodyczy, ale nie bedzie w stanie tego odstawic. :)

Zaczalem pytac dokladniej i okazuje sie, ze pochlania
    olbrzymie ilosci soli do wiekszosci potraw.

Sol zwieksza zatrzymanie wody w organizmie chyba stad ten
    brak rzezby. (rzezby bo ksztalty ok)

I tu moje pytania:
    -------------------
    1) Czym mozna zastapic sol w diecie (walory smakowe)

2) Skad w organizmie taka chec spozywania soli?
    Jesli dobrze pamiatam sol dostarcza sod do organizmu.
    Moze to wiec niedobor sodu i jakos inaczej trzeba go
    dostarczyc?

Zmieniony przez - muha w dniu 2004-08-15 03:23:38
    "Jesli spotkasz na swej drodze kogos, kto krzywdzi innych..

Postaraj sie ze wszystkich sił aby nigdy wiecej nikogo nie skrzywdzil.."
  • Wysłano 15 sierpnia 2004 05:47

zgłoś naruszenie
    Polecamy zaufać naszym specjalistom, dobierając plan treningowy, plan odżywiania czy suplementację, potrzebujesz indywidualnego podejścia. Poproś o przygotowanie planu dla Ciebie http://potreningu.pl/plany. Profesjonalny, kompletny plan: diety + treningi + suplementacja, już od 149 69
  • zakrześ
    • Na forum: 11 lat
    • LPA: 43217
    • Status:Ekspert

Wysłano 15 sierpnia 2004 05:47

zgłoś naruszenie
    tródno zastapic czyms co ma podobne walory poprostu spozywaj różne przyprawy tylko bez przesady
    jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj [http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak]
  •  
    SFD

Wysłano 15 sierpnia 2004 11:01

zgłoś naruszenie
      Sód jest dość mocno związany z potasem - sód zatrzymuje w organizmie wodę (jeśli Twoja przyjaciółka ma problemy z rzeźbą, jest to pewnie woda), natomiast potas zajmuje się jej wydalaniem.
      Oba te pierwiastki są również odpowiedzialne za ciśnienie osmotyczne i coś tam jeszcze
      Ja bym jej radził spróbować ograniczyć sód, dzienna zapotrzebowanie to coś około 15 g, więc może trochę zejść na pewno.
      A chęć spożywania soli to raczej przyzwyczajenie, znam ludzi, którzy po prostu nie mogą jej odstawić nawet przy wysokim ciśnieniu. Dla nich, a może i również dla Twojej przyjaciółki, polecam sól niskosodową - nazywa się Magdi sol z firmy MANAKA.
      A gdyby Cię mimo wszystko ciekawiło gdzie jeszcze jest sód, to jest on w żółtym serze, pieczywie, rybach, drobiu, ale jego ilości są tam nieporównywalnie mniejsze niż w soli kuchennej.
    • Kuba_1984
      • LPA: 12083

Wysłano 15 sierpnia 2004 12:52

zgłoś naruszenie
      Może glutaminian sodu by styknoł.Jest bardziej słony od soli i trzeba go mniej użyc żeby osiągnąć podobny efekt.
    •  
      SFD

Wysłano 15 sierpnia 2004 13:15

zgłoś naruszenie
        Ale glutaminian sodu to przecież sód!! Poza tym mam naturanlą awersję do wszystkich E, a glutaminian, to dla przypomnienia, E621...
        Poza samą szkodliwością nadmiaru sodu glutaminian sodu jest silnie alergizujący, może powodować duszność, problemy z krążeniem, bóle głowy...
        Ja tego nie dotykam i nie radzę...
      • Kuba_1984

Wysłano 15 sierpnia 2004 14:50

zgłoś naruszenie
        Co do tego czy taki silnie alergizujacy jest to niewiem,wkońcu znajdziesz go w zupkach w proszku,chipsach ,konserwach itd itp A jakoś niesłyszałem zeby ktos umarł po zjedzeniu zupki w proszku z powodu alergii na glutaminian sodu.Pozatym jest od wieków wykożystywany w kuchni chińskiej.
      •  
        SFD

Wysłano 15 sierpnia 2004 15:05

zgłoś naruszenie
          ale ja wiem że jest Masz rację, to klasyczna chińska przyprawa - tylko że Chińczycy pozyskiwali go z wodorostów, tymczasem to co my jemu w zupkach i przyprawach nie ma z wodorostami nic wspólnego...
          Owszem, jest w zupkach, konserwach, chipsach... Ale przecież to wszystko niezdrowe rzeczy!! Dodaje się go głównie dlatego, że, poprzez poprawienie smaku, pobudza łaknienie.
          Poza tym zawiera sód...
          A wracając do Chińczyków... Glutaminian to u nich chyba Aji-no-moto, czy jakoś tak... Ale co to za argument że jest w kuchni chińskiej?? Opium też jest w kuchni chińskiej
          Zresztą głośno było ostatnio o chorobie zwanej Syndromem chińskiej restauracji, związanej właśnie nadmiernym spożyciem glutaminianu sodu. Klasyczne objawy zawroty głowy, problemy z sercem, a nawet uczucie niepokoju (ponoć silnie działa na cały układ nerwowy).
          Jak jesz chipsy, czasem trudno aż się od nich oderwać... zgadnij dlaczego
        • Kuba_1984

Wysłano 15 sierpnia 2004 15:13

zgłoś naruszenie
          Bo chipsy jem raz na rok i mi wtedy smakują lepiej niż cokolwiek innego Dzięki za info z tą solą niskosodową,Sog dla ciebie
        • muha
          • LPA: 394

Wysłano 15 sierpnia 2004 17:31

zgłoś naruszenie
          Bardzo dziekuje :) Poszukam soli niskosodowej
          i kaze Jej jest ser zolty.. Hhihi

Pozdrawiam
          "Jesli spotkasz na swej drodze kogos, kto krzywdzi innych..

Postaraj sie ze wszystkich sił aby nigdy wiecej nikogo nie skrzywdzil.."
        •  
          SFD

Wysłano 15 sierpnia 2004 17:45

zgłoś naruszenie
            dostaniesz chyba w każdym większym markecie, coś koło 3,5 zł za 200 gram. A z tym serem to rozumiem taki żarcik, bo wszystkiego, w czym jest sód, lepiej niech również unika do tego powinna popracować dodatkowo nad pozbyciem się wody, ale że o to nie pytałeś to nie piszę, bo to przecież całkiem osobny temat... Zresztą skoro nie jest w stanie odstawić browarka to chyba nie jest szczególnie umotywowana Na razie ten sód i zobaczysz, czy nabierze rzeźby
          • ZASŁUŻONY
            qazar
            • LPA: 94344
            • Status:Ekspert

Wysłano 15 sierpnia 2004 18:28

zgłoś naruszenie
            chodz wydaje sie ze z piwkiem i slodyczami to i sod nie ma za duzo do powiedzenia
            OSF - targi