SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Mistrzostwa Europy w kulturystyce i fitness 2018

temat działu:

Aktualności - Kulturystyka i Fitness

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8476

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ASNF Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3116 Napisanych postów 38821 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 470690



W dniach 2-7 maja w Hiszpanii odbędą się Mistrzostwa Europy w kulturystyce i fitness.

Skład polskiej reprezentacji w osobnym temacie na forum => TUTAJ


Zmieniony przez - ASNF w dniu 2018-04-27 23:04:56
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ASNF Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3116 Napisanych postów 38821 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 470690
program zawodów

RUNNING ORDER OF THE 2018 EUROPEAN BODYBUILDING AND FITNESS CHAMPIONSHIPS
(As for April 26th, 2018. The final version will be published after the Registration, May 2nd, around midnight)

WEDNESDAY, MAY 2nd, 2018
10:00 – 19:00 – Continuous Registration of arriving National Teams - Florida Park Hotel
17:30 Team Managers and Judges Meeting - Florida Park Hotel

THURSDAY, MAY 3rd, 2018
08:30 – 11:30 - EBFF CONGRESS

12:00 – (19:00?) ONE CONTINUOUS SESSION
(CLASSIC BODYBUILDING: JUNIORS + MEN + MASTERS; GAMES CLASSIC BODYBUILDING; MASTER MEN BODYBUILDING 50-54, +55; MIXED PAIRS)
(If there are 6 or less athletes in a category, there will be no prejudging round)
It's athletes responsibility to be backstage before their category starts Please be aware that some categories might run very fast, so athletes must be long in advance ready at the venue

1. Junior Men Classic Bodybuilding 22-23 years Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory Poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
2. Master Men Classic Bodybuilding age 40-44 years Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory Poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
3. Junior Men Classic Bodybuilding 16-19 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
4. Junior Men Classic Bodybuilding 20-21 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
5. Junior Men Classic Bodybuilding 22-23 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
6. Master Men Classic Bodybuilding age 40-44 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
7. Master Men Classic Bodybuilding age 45-49 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists
8. Master Men Classic Bodybuilding age +50 years Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
9. Junior Men Classic Bodybuilding 16-19 years Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
10. Junior Men Classic Bodybuilding 16-19 years Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
11. Junior Men Classic Bodybuilding 20-21 years Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
12. Junior Men Classic Bodybuilding 20-21 years Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
13. Junior Men Classic Bodybuilding 22-23 years Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
14. Junior Men Classic Bodybuilding 22-23 years Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
15. Master Men Classic Bodybuilding age 40-44 Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
16. Master Men Classic Bodybuilding age 40-44 Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
17. Master Men Classic Bodybuilding age 45-49 Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
18. Master Men Classic Bodybuilding age 45-49 Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
19. Master Men Classic Bodybuilding age over 50 Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
20. Master Men Classic Bodybuilding age over 50 Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- JUNIOR MEN CLASSIC BODYBUILDING 16-19 YEARS
- JUNIOR MEN CLASSIC BODYBUILDING 20-21 YEARS
- JUNIOR MEN CLASSIC BODYBUILDING 22-23 YEARS
- MASTER MEN CLASSIC BODYBUILDING 40-44 YEARS
- MASTER MEN CLASSIC BODYBUILDING 45-49 YEARS
- MASTER MEN CLASSIC BODYBUILDING +50 YEARS

21. JUNIOR MEN CLASSIC BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(7 Compulsory Poses + Posedown)

22. MASTER MEN CLASSIC BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(7 Compulsory Poses + Posedown)

23. Men Classic Bodybuilding 168 cm Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
24. Men Classic Bodybuilding 171 cm Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
25. Men Classic Bodybuilding 175 cm Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
26. Men Classic Bodybuilding up to 168 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
27. Men Classic Bodybuilding up to 171 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
28. Men Classic Bodybuilding up to 175 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
29. Men Classic Bodybuilding up to 168 Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
30. Men Classic Bodybuilding up to 168 Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
31. Men Classic Bodybuilding up to 171 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
32. Men Classic Bodybuilding up to 171 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
33. Men Classic Bodybuilding up to 175 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
34. Men Classic Bodybuilding up to 175 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MEN CLASSIC BODYBUILDING 168 CM
- MEN CLASSIC BODYBUILDING 171 CM
- MEN CLASSIC BODYBUILDING 175 CM

35. Men Classic Bodybuilding 180 cm Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
36. Men Classic Bodybuilding +180 cm Elimination Round (if >15)
(4 Compulsory poses in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
37. Men Classic Bodybuilding up to 180 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
Men Classic Bodybuilding up to +180 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
38. Games Classic Bodybuilding up to 175 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
39. Games Classic Bodybuilding up to 175 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
40. Games Classic Bodybuilding +175 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
41. Games Classic Bodybuilding +175 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
42. Men Classic Bodybuilding up to 180 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
43. Men Classic Bodybuilding up to 180 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
44. Men Classic Bodybuilding +180 cm Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
Men Classic Bodybuilding +180 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- GAMES CLASSIC BODYBUILDING 175 CM
- GAMES CLASSIC BODYBUILDING +175 CM
- MEN CLASSIC BODYBUILDING 180 CM
- MEN CLASSIC BODYBUILDING 180 CM

45. GAMES CLASSIC BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 quarter turns + 7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
46. MEN CLASSIC BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 quarter turns + 7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)

47. Master Men Bodybuilding age 50-54, up to 80 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
48. Master Men Bodybuilding age 50-54, over 80 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
49. Master Men Bodybuilding age +55, up to 75 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
50. Master Men Bodybuilding age +55, over 75 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
51. Mixed Pairs Finals Round 2
(5 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
52. Mixed Pairs Finals Round 3
(Posing Routines – 90 sec.)
53. Master Men Bodybuilding age 50-54, up to 80 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
54. Master Men Bodybuilding age 50-54, up to 80 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
55. Master Men Bodybuilding age 50-54, over 80 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
56. Master Men Bodybuilding age 50-54, over 80 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
57. Master Men Bodybuilding age +55, up to 75 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
58. Master Men Bodybuilding age +55, up to 75 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
59. Master Men Bodybuilding age +55, over 75 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
60. Master Men Bodybuilding age +55, over 75 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MIXED PAIRS
- MASTER MEN BODYBUILDING 50-54: 80 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 50-54: +80 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING OVER 55: 75 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING OVER 55: +75 KG


FRIDAY, MAY 4th, 2018
09:00 – (21:00?) ONE CONTINUOUS SESSION
(WOMEN WELLNES FITNESS; MASTER WOMEN BODYFITNESS 35-39, 40-44, +45; WHEELCHAIR BODYBUILDING; JUNIOR MEN & WOMEN FITNESS SEMI, MASTER MEN BODYBUILDING 40-44, 45-49, MEN PHYSIQUE: JUNIORS + MASTERS + MEN; JUNIOR MEN BODYBUILDING)
(If there are 6 or less athletes in a category, there will be no pre-judging rounds)
It's athletes responsibility to be backstage before their category starts Please be aware that some categories might run very fast, so athletes must be long in advance ready at the venue

1. Women Wellness Fitness up to 158 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
2. Women Wellness Fitness up to 163 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
3. Women Wellness Fitness 168 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
4. Women Wellness Fitness over 168 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
5. Women Wellness Fitness up to 158 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
6. Women Wellness Fitness up to 163 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
7. Women Wellness Fitness up to 168 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
8. Women Wellness Fitness over 168 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN WELLNESS FITNESS 158 CM
- WOMEN WELLNESS FITNESS 163 CM,
- WOMEN WELLNESS FITNESS 168 CM
- WOMEN WELLNESS FITNESS +168 CM

9. WOMEN WELLNESS FITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

10. Master Women Bodyfitness age 35-39 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
11. Master Women Bodyfitness age 40-44 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
12. Master Women Bodyfitness age over 45 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
13. Master Women Bodyfitness age 35-39 Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
14. Master Women Bodyfitness age 40-44 Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
15. Master Women Bodyfitness age over 45 Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- MASTER WOMEN BODYFITNESS AGE 35-39
- MASTER WOMEN BODYFITNESS AGE 40-44
- MASTER WOMEN BODYFITNESS AGE +45

16. MASTER WOMEN BODYFITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

17. Men Wheelchair Bodybuilding open Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
18. Men Wheelchair Bodybuilding open Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY: MEN WHEELCHAIR BODYBUILDING

19. Junior Women Fitness 16-19 years Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
20. Junior Women Fitness 20-21 years Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
21. Junior Men Fitness 16-19 years Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
22. Junior Men Fitness 20-21 years Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)

23. Junior Men Fitness 22-23 years open Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)
24. Junior Women Fitness 22-23 years, 163 cm Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)
25. Junior Women Fitness 22-23 years, +163 cm Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)

26. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 70 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
27. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 80 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
28. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 70 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
29. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 70 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
30. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 80 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
31. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 80 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)

32. Junior Men Fitness 22-23 years Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists
33. Junior Women Fitness 22-23 years, up to 163 cm Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists
34. Junior Women Fitness 22-23 years, +163 cm Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists
NOTE: FINALS WILL BE RUN ON SATURDAY

35. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 90 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
36. Master Men Bodybuilding 40-44, +90 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
37. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 90 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
38. Master Men Bodybuilding 40-44, up to 90 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
39. Master Men Bodybuilding 40-44, +90 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
40. Master Men Bodybuilding 40-44, +90 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MASTER MEN BODYBUILDING 40-44: 70 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 40-44: 80 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 40-44: 90 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 40-44: +90 KG

41. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 70 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
42. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 80 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
43. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 70 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
44. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 70 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
45. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 80 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
46. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 80 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)

47. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 90 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
48. Master Men Bodybuilding 45-49, +90 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
49. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 90 kg Finals Round 2 -
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
50. Master Men Bodybuilding 45-49, up to 90 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
51. Master Men Bodybuilding 45-49, +90 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
52. Master Men Bodybuilding 45-49, +90 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MASTER MEN BODYBUILDING 45-49: 70 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 45-49: 80 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 45-49: 90 KG
- MASTER MEN BODYBUILDING 45-49: +90 KG

53. MASTER MEN BODYBUILDING 40-44, 45-49, 50-54, +55 OVERALL + VICTORY CEREMONY
(7 Compulsory Poses x 2 + Comparisons + Posedown)

54. Junior Men Physique 22-23 years, up to 174 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
55. Junior Men Physique 22-23 years, up to 178 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage

56. Junior Men Physique 16-19 years, open Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
57. Junior Men Physique 20-21 years, open Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
58. Junior Men Physique 22-23 years, up to 174 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
59. Junior Men Physique 22-23 years, up to 178 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)

60. Junior Men Physique +178 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
61. Master Men Physique age 40-44 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
62. Master Men Physique age 45-49 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
63. Master Men Physique age +50 Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage

64. Junior Men Physique +178 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
65. Master Men Physique age 40-44 Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
66. Master Men Physique age 45-49 Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
67. Master Men Physique age +50 Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- JUNIOR MEN PHYSIQUE 20-21 YEARS, OPEN
- JUNIOR MEN PHYSIQUE 22-23 YEARS, 174 CM
- JUNIOR MEN PHYSIQUE 22-23 YEARS, 178 CM
- JUNIOR MEN PHYSIQUE 22-23 YEARS, +178 CM
- MASTER MEN PHYSIQUE 40-44 YEARS
- MASTER MEN PHYSIQUE 45-49 YEARS
- MASTER MEN PHYSIQUE +50 YEARS

68. JUNIOR MEN PHYSIQUE (ALL CLASSES) OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

69. MASTER MEN PHYSIQUE 40-44; 45-49; +50 OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

70. Men Physique 170 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
71. Men Physique 173 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
72. Men Physique up to 170 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
73. Men Physique up to 173 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
74. Men Physique up to 170 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
75. Men Physique up to 173 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)

76. Men Physique 176 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
77. Men Physique 179 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
78. Men Physique up to 176 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
79. Men Physique up to 179 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
80. Men Physique up to 176 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
81. Men Physique up to 179 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)

82. Men Physique 182 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
83. Men Physique +182 cm Elimination Round (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
84. Men Physique up to 182 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
85. Men Physique +182 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
86. Men Physique up to 182 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
87. Men Physique +182 cm Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- MEN PHYSIQUE 170 CM
- MEN PHYSIQUE 173 CM
- MEN PHYSIQUE 176 CM
- MEN PHYSIQUE 179 CM
- MEN PHYSIQUE 182 CM
- MEN PHYSIQUE +182 CM

88. MEN PHYSIQUE OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns x 2)
89. Junior Men Bodybuilding up to 75 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
90. Junior Men Bodybuilding +75 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
91. Junior Men Bodybuilding up to 75 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
92. Junior Men Bodybuilding up to 75 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
93. Junior Men Bodybuilding +75 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
94. Junior Men Bodybuilding +75 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec,)
VICTORY CEREMONY:
- JUNIOR MEN BODYBUILDING 75 KG
- JUNIOR MEN BODYBUILDING +75 KG

95. JUNIOR MEN BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(7 Compulsory poses + Posedown)

SATURDAY, MAY 5th, 2018
09:00 – (20:00?) ONE CONTINUOUS SESSION
(FITNESS: JUNIOR FINALS + MEN+ WOMEN – SEMIFINALS; BODYFITNESS: JUNIOR + WOMEN; WOMEN PHYSIQUE, MEN BODYBUILDING – ALL CATEGORIES
(If there are 6 or less athletes in a category, there will be no pre-judging rounds)
It's athletes responsibility to be backstage before their category starts Please be aware that some categories might run very fast, so athletes must be long in advance ready at the venue

1. Junior Women Bodyfitness open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
2. Junior Women Fitness 22-23 years, up to 163 cm Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
3. Junior Women Fitness 22-23 years, +163 cm Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
4. Junior Men Fitness 22-23 years, open Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
5. Junior Women Bodyfitness open Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
6. Junior Women Fitness up to 163 cm Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
7. Junior Women Fitness +163 cm Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
8. Junior Men Fitness open Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- JUNIOR WOMEN FITNESS 163 CM
- JUNIOR WOMEN FITNESS +163 CM
- JUNIOR MEN FITNESS
- JUNIOR WOMEN BODYFITNESS

9. JUNIOR WOMEN FITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

10. Women Bodyfitness up to 158 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
11. Women Bodyfitness up to 163 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
12. Women Bodyfitness up to 158 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
13. Women Bodyfitness up to 163 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage

14. Women Bodyfitness up to 158 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
15. Women Bodyfitness up to 163 cm Finals Round 2
16. (i-walking + 4 Quarter Turns x 2)

17. Women Bodyfitness 168 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
18. Women Bodyfitness +168 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
19. Master Women Physique open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + 4 Compulsory Poses in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
20. Women Bodyfitness up to 168 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
21. Women Bodyfitness +168 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage

22. Women Bodyfitness up to 168 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
23. Women Bodyfitness +168 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
24. Master Women Physique open Finals Round 2
(4 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
25. Master Women Physique open Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN BODYFITNESS 158 CM
- WOMEN BODYFITNESS 163 CM
- WOMEN BODYFITNESS 168 CM
- WOMEN BODYFITNESS +168 CM
- MASTER WOMEN PHYSIQUE

26. WOMEN BODYFITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns x 2)

27. Women Fitness up to 163 cm Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)
28. Women Fitness +163 cm Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)
29. Men Fitness open Semifinals Round 1
(Fitness Routines - 90 sec.)
30. Women Fitness up to 163 cm Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns x 2)
31. Women Fitness +163 cm Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns x 2)
32. Men Fitness open Semifinals Round 2
(4 Quarter Turns x 2)

33. Women Physique up to 163 cm Finals Round 2
(4 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
34. Women Physique up to 163 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
35. Women Physique +163 cm Finals Round 2
(4 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
36. Women Physique +163 cm Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN PHYSIQUE 163 CM
- WOMEN PHYSIQUE +163 CM

37. WOMEN PHYSIQUE OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Compulsory Poses)

38. Men Bodybuilding up to 70 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
39. Men Bodybuilding up to 75 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
40. Men Bodybuilding up to 80 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage

41. Men Bodybuilding up to 70 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
42. Men Bodybuilding up to 70 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
43. Men Bodybuilding up to 75 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
44. Men Bodybuilding up to 75 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
45. Men Bodybuilding up to 80 kg Finals Round 2
(7 Compulsory poses x 2 + Posedown)
46. Men Bodybuilding up to 80 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MEN BODYBUILDING 70 KG
- MEN BODYBUILDING 75 KG
- MEN BODYBUILDING 80 KG

47. Men Bodybuilding up to 85 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
48. Men Bodybuilding up to 90 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage

49. Men Bodybuilding up to 85 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
50. Men Bodybuilding up to 85 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
51. Men Bodybuilding up to 90 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
52. Men Bodybuilding up to 90 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MEN BODYBUILDING 85 KG
- MEN BODYBUILDING 90 KG

53. Men Bodybuilding up to 95 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
54. Men Bodybuilding up to 100 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
55. Men Bodybuilding +100 kg Semifinals Round 1
(4 Compulsory Poses in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage

56. Men Bodybuilding up to 95 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
57. Men Bodybuilding up to 95 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
58. Men Bodybuilding up to 100 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
59. Men Bodybuilding up to 100 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
60. Men Bodybuilding +100 kg Finals Round 2
(7 Compulsory Poses x 2 + Posedown)
61. Men Bodybuilding +100 kg Finals Round 3
(Posing Routines – 60 sec.)
VICTORY CEREMONY:
- MEN BODYBUILDING 95 KG
- MEN BODYBUILDING 100 KG
- MEN BODYBUILDING +100 KG

62. MEN BODYBUILDING OVERALL + VICTORY CEREMONY
(7 Compulsory Poses x 2 + Comparisons + Posedown)


SUNDAY, MAY 6th, 2018
09:00 – (19:00?) CONTINUOUS SESSION
(FITNESS FINALS: WOMEN + MEN; MUSCULAR MEN PHYSIQUE;
BIKINI FITNESS: JUNIORS + WOMEN + MASTERS)
(If there are 6 or less athletes in a category, there will be no pre-judging rounds)
It's athletes responsibility to be backstage before their category starts Please be aware that some categories might run very fast, so athletes must be long in advance ready at the venue


1. Muscular Men Physique open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns + Comparisons) > List of the Finalists backstage
2. Women Fitness up to 163 cm Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
3. Women Fitness +163 cm Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)
4. Men Fitness open Finals Round 3
(Fitness Routines - 90 sec.)

5. Muscular Men Physique open Finals Round 2
(Individual Presentations + 4 Quarter Turns x 2)

6. Women Fitness up to 163 cm Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
7. Women Fitness +163 cm Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
8. Men Fitness open Finals Round 4
(4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN FITNESS 163 CM
- WOMEN FITNESS +163 CM
- MEN FITNESS OPEN
- MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN

9. WOMEN FITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

10. Junior Women Bikini Fitness 16-19 years, open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
11. Junior Women Bikini Fitness 20-21years, open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
12. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, up to 160 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
13. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, up to 166 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
14. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, +166 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage

15. Junior Women Bikini Fitness 16-19 years, open Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
16. Junior Women Bikini Fitness 20-21years, open Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
17. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, up to 160 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
18. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, up to 166 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
19. Junior Women Bikini Fitness 22-23 years, +166 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS 16-19 YEARS
- JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS 20-21 YEARS
- JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS 22-23 YEARS, 160 CM
- JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS 22-23 YEARS, 166 CM
- JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS 22-23 YEARS, +166 CM

20. JUNIOR WOMEN BIKINI FITNESS (ALL CLASSES) OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

21. Master Women Bikini Fitness age 35-39, up to 163 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
22. Master Women Bikini Fitness age 35-39, over 163 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
23. Master Women Bikini Fitness age 40-44, open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage
24. Master Women Bikini Fitness age +45, open Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5, Comparisons) > List of the Finalists backstage

25. Master Women Bikini Fitness age 35-39, up to 163 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
26. Master Women Bikini Fitness age 35-39, over 163 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
27. Master Women Bikini Fitness age 40-44, open Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
28. Master Women Bikini Fitness age +45, open Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- MASTER WOMEN BIKINI FITNESS 35-39, 163 CM
- MASTER WOMEN BIKINI FITNESS 35-39, +163 CM
- MASTER WOMEN BIKINI FITNESS 40-44, OPEN
- MASTER WOMEN BIKINI FITNESS +45, OPEN

29. MASTER WOMEN BIKINI FITNESS OVERALL + VICTORY CEREMONY
(4 Quarter Turns)

30. Women Bikini Fitness up to 158 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
31. Women Bikini Fitness up to 160 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
32. Women Bikini Fitness up to 158 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
33. Women Bikini Fitness up to 160 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
34. Women Bikini Fitness up to 158 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
35. Women Bikini Fitness up to 160 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)

36. Women Bikini Fitness up to 162 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
37. Women Bikini Fitness up to 164 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
38. Women Bikini Fitness up to 162 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
39. Women Bikini Fitness up to 164 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
40. Women Bikini Fitness up to 162 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
41. Women Bikini Fitness up to 164 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN BIKINI FITNESS 158 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS 160 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS 162 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS 164 CM

42. Women Bikini Fitness up to 166 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
43. Women Bikini Fitness up to 169 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
44. Women Bikini Fitness up to 166 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
45. Women Bikini Fitness up to 169 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
46. Women Bikini Fitness up to 166 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
47. Women Bikini Fitness up to 169 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)

48. Women Bikini Fitness up to 172 cm Elimination Rounds (if >15)
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
49. Women Bikini Fitness +172 cm Elimination Rounds (if >15) .
(4 Quarter Turns in groups of 5) > List of the Semifinalists backstage
50. Women Bikini Fitness up to 172 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
51. Women Bikini Fitness +172 cm Semifinals Round 1
(4 Quarter Turns in groups of 5 + Comparisons) > List of the Finalists backstage
52. Women Bikini Fitness up to 172 cm Finals Round 2 .
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
53. Women Bikini Fitness +172 cm Finals Round 2
(I-walking + 4 Quarter Turns x 2)
VICTORY CEREMONY:
- WOMEN BIKINI FITNESS 166 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS 169 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS 172 CM
- WOMEN BIKINI FITNESS +172 CM

54. WOMEN BIKINI FITNESS OVERALL
(4 Quarter Turns x 2)

55. EUROPEAN BODYBUILDING CHAMPIONSHIPS – THE BEST TEAMS AWARDS
56. EUROPEAN FITNESS CHAMPIONSHIPS – THE BEST TEAMS AWARDS
57. EUROPEAN JUNIORS & MASTERS CHAMPIONSHIPS – THE BEST TEAMS AWARDS
58. WOMEN BIKINI FITNESS OVERALL AWARDING CEREMONY

MONDAY, MAY 7th, 2018
DEPARTURES
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ASNF Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3116 Napisanych postów 38821 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 470690
lista zawodników:

2018 EUROPEAN CHAMPIONSHIPS, May 02nd - 07th, 2018
LIST OF NOMINATED COMPETITORS (as for April 26th, 2018, 23:50 )
(Deadline April 16th, 2018)

MEN’S GAMES CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 cm
1. Bjorn Schau Norway
2. Dragos Enuta Romania
3. Alexandr Barbashin Russia

MEN’S GAMES CLASSIC BODYBUILDING OVER 175 CM
1. Sigvar Garfors Norway

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 168 CM
1. Farhad Guliyev Azerbaijan
2. Zhechko Stoyanov Bulgaria
3. Rain Kuusnomm Estonia
4. Bogdan Farcas Romania
5. Ivan Strugarevic Serbia
6. Fikret Becan Turkey

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 171 CM
1. Victor Nastase Belgium
2. Peep Reinart Estonia
3. Bibark Shah Netherlands
4. Cláudio Adam Portugal
5. Ilkcan Cenksever Turkey – withfrawn April 25th

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
1. Herab Saeid Jodeiri Azerbaijan
2. Jurgen Silvano Belgium
3. Tuukka Heikkinen Finland
4. Bilan Alibai France
5. Benoit Pereira France
6. Adrien Cavallero France
7. Goce Mojsoski FYRO Macedonia
8. Bruno Cruz Portugal
9. Adrian Lungu Romania
10. Ruslan Pankratov Russia
11. Jakub Vilimek Slovakia
12. Felix Acedo Spain
13. Josep Mayoral Spain
14. Cuneyt Sisman Turkey - withfrawn April 25th
15. Mert Oge Turkey
16. Andrii Liashenko Ukraine
1.
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
1. Tamerlan Majidov Azerbaijan
2. Shahriyar Khizri Azerbaijan
3. Siim Savisaar Estonia
4. Damien Deville Estonia
5. Tomasz Walczak Ireland
6. Bruno Borges Ireland
7. Deividas Guzys Lithuania
8. Sergei Zolotarev Russia
9. Matej Nociar Slovakia
10. Boris Palovic Slovakia
11. Patricio Martin Spain
12. Yousef Babar Sweden
13. Serdar Aydin Turkey – withdrawn April 25th
14. Bora Tacmahal Turkey
15. Rus Ali United Kingdom
16. James Price United Kingdom
17.
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
1. Andrei Mansh Belarus
2. Vitali Snitsarenka Belarus
3. Andrej Buhayeu Belarus
4. Ilya Koraneu Belarus
5. Martin Haralampiev Bulgaria
6. Sandi Imerović Croatia
7. Vít Sahula Czechia
8. Peter Hart Larsen Denmark
9. Daniele Spedicato Italy
10. Ricardas Ramanauskas Lithuania
11. Gedvydas Norkevičius Lithuania
12. Erik Widlund Norway
13. Ruben Garradas Portugal
14. Andrej Markovič Slovakia
15. Francisco Galvan Spain
16. Cristian Perez Spain
17. Jesús Rodriguez Spian
18. Erdogan Gulgu Turkey – withdrawn April 25th
19. Dmytro Korotych Ukraine

JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING 16-19 YEARS, OPEN
1. Václav Onderka Czechia

JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING 20-21 YEARS, OPEN
1. Pontus Reini Finland

JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING 22-23 YEARS, OPEN
1. Miroslav Hristov Bulgaria
2. Filip Dropulić Croatia
3. Ivan Kabalin Croatia
4. Adrian Harapin Croatia
5. Dino Sprajcer Croatia
6. Cyril Benabel France
7. Dávid Szabolcs Hungary
8. Andrei Dragos Romania
9. René Bero Slovakia
10. Celal Bozkurt Turkey
11. Volodymyr Andreishyn Ukraine

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING 40-44 YEARS, OPEN
1. Teodor Dimov Bulgaria
2. Miroslav Dopirak Czechia
3. Bohumil Sevc Czechia
4. Martin Skrýba Czechia
5. Matias Kari Finland
6. Olivier Jacutot France
7. Ole Dragseth Norway
8. Pawel Drozdowski Poland
9. Rafal Frydrychowicz Poland
10. Lukasz Kmuk Poland
11. Michal Vajda Slovakia
12. Alejandro Guzman Spain
13. Miguel Pozuelo Spain
14. Manuel Sanchez Spain
15. Marc Castelos Spain
16. Fredrik Ström Sweden
17. Volkan Toptanoglu Turkey

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING 45-49 YEARS, OPEN
1. Aleh Ryshkevich Belarus
2. Takis Eftichiou Cyprus
3. Ihar Sidarchuk Ireland
4. Massimiliano Deledda Italy
5. Rolandas Žeimys Lithuania
6. Stephan Bris Spain
7. Roger Lineau Sweden

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 50 YEARS, OPEN
1. Vladimír Dvorák Czechia
2. Voitto Suosaari Finland
3. Eduardo Lopez Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 70 KG
1. Teymur Aslanov Azerbaijan
2. Philipp Jandreieck Germany
3. Mahmoud Tanbi Moldova
4. Joel Scheek Netherlands
5. Marcos Pereira Portugal
6. Pedro Costa Portugal
7. Ilya Nazin Russia
8. Antonio Herrera Spain
9. Mahmut Barut Turkey

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
1. Maksim Nikalayeu Belarus
2. Epistithios Epistithiou Cyprus
3. Alexandre Bozonnet France
4. Mickael De Sousa France
5. Christophe Chanchevrier France
6. Miguel Monteiro Ireland
7. Saverio Mangione Italy
8. Márcio Pereira Portugal
9. Stefan Macik Slovakia
10. Jordi Roig Spain
11. Carles Vinyals Spain
12. Adrian Diaz Spain
13. Faik Guler Turkey

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
1. Raigo Kuusnomm Estonia
2. Alexis Delobel France
3. Adil Jenane France
4. Roderick Theuma Malta
5. Jonathan Salm Netherlands
6. Andrei Tikhonov Russia
7. Jorge Fernández Spain
8. Nourredine El Felyly Spain
9. Alberto Abad Spain
10. Ilhan Yer Turkey
11. Tryan Hunter United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 85 KG
1. Yusif Nurullayev Azerbaijan
2. Herab Jamal Jodeiri Azerbaijan
3. Daniel Roshkov Bulgaria
4. Daniel Roshkov Bulgaria
5. Ott Kiivikas Estonia
6. Musstapha El Mechtali France
7. Matthieu Van Batten France
8. Tomas Bendoraitis Lithuania
9. Krzysztof Skryplonek Poland
10. Mario Alonso Spain
11. Ahmet Kabul Turkey
12. Ilkay Beyga Turkey
13. Ivan Havrylov Ukraine
14. Vladyslav Chaikovskyi Ukraine
15. Christian Beches United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
1. Fuad Gulu-zade Azerbaijan
2. Georgi Kiryakov Bulgaria
3. Mariyan Frengiev Bulgaria
4. Nikola Demo Croatia
5. Salim Mathlouti France
6. Andrea Bolzoni Italy
7. Borche Stojanoski FYRO Macedonia
8. Nikita Lukovnikov Russia
9. Vladimir Beliaev Russia
10. Vicente Olombrada Spain
11. Sergio Dufort Spain
12. Abel Martin Spain
13. Victor Crespo Spain
14. Ismail Bayram Turkey
15. Vasyl Remizov Ukraine

MEN’S BODYBUILDING UP TO 95 KG
1. Valeri Enchev Bulgaria
2. Zhivko Petkov Bulgaria
3. Marko Barić Croatia
4. Gerard Lopez France
5. Pavel Ivanov Russia
6. Peter Tatarka Slovakia
7. Manuel Duarte Spain
8. Kenan Inan Turkey
9. Anton Ferents Ukraine
10. Yevhenii Spesivov Ukraine

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
1. Armin Jagiello Austria
2. Reza Kakavand Azerbaijan
3. Sergei Agunovich Belarus
4. Jacques Zinsou Denmark
5. Teddy Tortes France
6. Ruslan Pololonkojev Ireland
7. Besart Maxharraj Kosovo – entered April 25th
8. Piotr Piechowiak Poland
9. Dominik Halas Poland
10. Igor Vybornov Russia
11. Martin Varga Slovakia
12. Marti Pozzi Spain
13. Oriol Asensio Spain
14. Pablo Llopis Spain
15. m**** Atac Turkey – withdrawn April 25th

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
1. Georgi Karamishev Bulgaria
2. Yuliy Rusev Bulgaria
3. Tomas Svernenka Ireland
4. Alessio Campetella Italy
5. Fabio Romagnolo Italy
6. Tomas Kudelis Lithuania
7. Igor Ziablitskii Russia
8. Mustafa Oren Turkey
9. Enis Senyurt Turkey
JUNIOR MEN’S BODYBUILDING 16-23 YEARS, UP TO 75 KG
1. Dimitar Lekov Bulgaria
2. Robart Syulev Bulgaria
3. Zhorzh Dimitrov Bulgaria
4. Marko Soltić Croatia
5. Jan Pítr Czechia
6. Kamil Uroda Poland
7. Kerem Kilic Turkey
8. Ali Sahin Bicakci Turkey

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING 16-23 YEARS, OVER 75 KG
1. Mechaslau Barouski Belarus
2. Jonas Nielsen Denmark
3. Rody Mushiete Finland
4. Mark Hodson Ireland
5. Matteo Muccio Italy
6. Arthur Mileris Lithuania
7. Goran Trombev FYRO Macedonia
8. Pedro Gallardo Spain
9. Kursat Demirci Turkey
10. Can Gungor Turkey
MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, UP TO 70 KG
1. Jean-Michel Bosch France
2. Sebastian Vasut Romania
3. Emil Giurgiu Romania
4. Ignacio Varela Spain
5. Turan Ulusoy Turkey
6. Erdal Isik Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, UP TO 80 KG
1. Hicham Rouggani France
2. Carlos Caruana Malta
3. Erik Kratochvil Slovakia
4. Miroslav Skadra Slovakia
5. Julio Portet Spain
6. Antonio Bellaroba Switzerland
7. Yucel Karahan Turkey
8. Emi Roberto United Kingdom

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, UP TO 90 KG
1. Zbyněk Ceradský Czechia
2. Franck Masson France
3. Gianni Frison Italy
4. Dawid Pieczynski Poland
5. Rifat Sipahioglu Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, OVER 90 KG
1. Josef Podhrázský Czechia
2. Pierre Chamasson France
3. Karim El Bouhali France
4. Jim Benskin Ireland
5. Jonas Claesson Sweden

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, UP TO 70 KG
1. Vitěslav Janda Czechia
2. Philippe Durieux France

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, UP TO 80 KG
1. Eric Miet France
2. Cristian Firica Romania
3. Andrei Pop Romania
4. Oscar Marques Spain
5. Jaime Aguilera Spain
6. Oscar Marin Spain
7. Cuneyt Ust Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, UP TO 90 KG
1. Pavel Forman Czechia
2. Bohuslav Krajíček Czechia
3. Martin Koslowski Germany
4. Mariusz Balazinski Poland
5. Ivan Surovtsev Russia
6. Jose Castano Spain
7. Veysel Karamanoglugil Turkey
8. Oguz Aydemir Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, OVER 90 KG
1. Aleh Ryshkevich Belarus
2. Arūnas Vandys Lithuania
3. Sebastian Kukuc Poland
4. Piotr Wierzchanowski Poland
5. Ricardo Jerónimo Portugal
6. Vladislav Fatiaynov Russia
7. Andrey Popov Russia
8. Juan Machado Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 50-54 YEARS, UP TO 80 KG
1. Mario Gasser Austria
2. Franck Van Assche France
3. Helmut Seidel Germany
4. Pietro Bommarito Germany
5. Fabio Pizzaferri Italy
6. Francisco Quintana Spain
7. Ismail Yildizel Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 50-54 YEARS, OVER 80 KG
1. Danilo Bertazzo Italy
2. Krzysztof Kazmierczak Poland
3. Mikhail Iusev Russia
4. Pedro Villa Spain
5. Jan Nordlund Sweden

MASTER MEN’S BODYBUILDING OVER 55 YEARS, UP TO 75 KG
1. Dimitar Slavchev Bulgaria
2. Vladimír Stepánek Czechia
3. Jirí Němec Czechia
4. Eric Burle France
5. Karl-Heinz Tiegel Germany
6. Gunar Paasche Germany
7. Massimo Michelini Italy
8. Albert Szczygielski Poland
9. Mutlu Bakirtas Turkey
10. Hakan Ozdemir Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING OVER 55 YEARS, OVER 75 KG
1. Vladimír Semerád Czechia
2. Milan Bodlak Czechia
3. Jacky Gerez France
4. Christian Meier Germany
5. Roberto Massagli Italy
6. Aivars Visockis Latvia
7. Thor Hansen Norway
8. Roberto Ponte Portugal
9. Vasile Serban Romania

MEN’S WHEELCHAIR BODYBUILDING OPEN
1. Petr Klíma Czechia
2. Muhammet Ali Bulgay Turkey


MIXED PAIRS
1. Aleksandra Krzyworzeka - Piotr Piechowiak Poland
2. Sónia Semedo - Cláudio Adam Portugal
3. Maria Afonso - Pedro Costa Portugal

WOMEN'S FITNESS UP TO 163 CM
1. Nikolett Szabo Hungary
2. Kalina Zygowska Poland
3. Delia Lacataru Romania
4. Anastasiia Ilina Russia
5. Anzhela Sergicheva Russia
6. Dominika Multánová Slovakia
7. Michaela Pavleová Slovakia
8. Aysenur Tanriverdi Turkey

WOMEN'S FITNESS OVER 163 CM
1. Endla Vaher Estonia
2. Eveliina Tistelgren Finland
3. Eva Bániková Slovakia
4. Diana Wildová Slovakia
5. Karolína Holbová Slovakia

MEN'S FITNESS OPEN
1. Christophe Leria France
2. Mehmet Gorken Turkey
3. Taner Demir Turkey
4. Nazar Kharkhun Ukraine

JUNIOR WOMEN'S FITNESS 16-19 YEARS, OPEN
1. Panna Frauenberger Hungary
2. Júlia Janicsek Hungary
3. Korina Keszei Hungary
4. Aleksandra Kepa Poland
5. Anastasiia Yeromina Ukraine

JUNIOR WOMEN'S FITNESS 20-21 YEARS, OPEN
1. Jasmin Mantila Finland

JUNIOR WOMEN'S FITNESS 22-23 YEARS, UP TO 163 CM
1. Ilina Boyadzhieva Bulgaria
2. Juli Volgyi Hungary
3. Valeriia Shumovskaia Russia
4. Anna Hepnerová Slovakia
5. Huriye Bundak Turkey
6. Cemre Cayir Turkey

JUNIOR WOMEN'S FITNESS 22-23 YEARS, OVER 163 CM
1. Amalia Mali Romania
2. Karin Suchomelová Slovakia
3. Kristína Juricová Slovakia
4. Lucia Zavadzanová Slovakia
5. Claudia Ripoll Spain

JUNIOR MEN'S FITNESS 16-19 YEARS, OPEN
1. Dominik Jewiak Poland

JUNIOR MEN'S FITNESS 22-23 YEARS, OPEN
1. Róbert Tupi Hungary
2. Sebastian Pana Romania
3. Ovidiu Butoeru Romania
4. Michal Babuiev Slovakia
5. Kazmeir Ali Riza Turkey
6. Haktan Mercan Turkey

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 158 CM
1. Ralitsa Panayotova Bulgaria
2. Andrie Kouloumbri Cyprus
3. Merili Jesaar Estonia
4. Anita Stalmatskaja Estonia
5. Asha Nabulime Finland
6. Lucianny Va Assche France
7. Khan Asiyah France
8. Nóra Borsos Hungary
9. Jessi Kavanagh Ireland
10. Florina Cucu Italy
11. Sandra Kazlauskienė Lithuania
12. Kristin Gjerde Norway
13. Katarzyna Dmochewicz Poland
14. Tatiana Patsura Russia
15. Evgeniia Evsiukhina Russia
16. Olga Babikova Russia
17. Michaela Kanuscáková Slovakia
18. Ivanna Escandar Spain
19. Esperanza Moreno Spain
1.
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
1. Alesia Makarava Belarus
2. Veronika Svobodová Czechia
3. Arida Muru Estonia
4. Aldijana Karaduz-Sejdovic Germany
5. Tamara Fazakas Hungary
6. Sabrina Grima Malta
7. Martyna Witkowska Poland
8. Valentina Volina Russia
9. Iuliia Orlova Russia
10. Ina Tylets Russia
11. Irina Chernyshova Russia
12. Irina Pimenova Russia
13. Lucia Kodadová Slovakia
14. Janet Arias Spain
15. Linna Bejarano Spain
16. Jessica Serrano Spain
17. Zuhre Topal Turkey
18. Ebru Balandi Turkey
19. Daria Diachenko Ukraine

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 162 CM
1. Tanya Trenkova Bulgaria
2. Dora Adanić Croatia
3. Mariliis Topp Estonia
4. Emmi Nenonen Finland
5. Clara Castelanos France
6. Karina Gavrikova Hungary
7. Jekaterina Poplavska Latvia
8. Julija Ivanauskienė Lithuania
9. Kine Saeter Norway
10. Anna Wozniakowska Poland
11. Cristina Marginean Romania
12. Irina Ambrosova Russia
13. Laura Rodríguez Spain
14. Hanna Byelousova Ukraine
15. Galyna Bezpalko Ukraine
20.
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 164 CM
1. Julija Korotots Estonia
2. Laura Sergent France
3. Christin Rohler Germany
4. Janine Pylypchak Germany
5. Regina Mátyás Hungary
6. Yasmina Benalall Ireland
7. Katarzyna Oleskiewicz-Szuba Poland
8. Mayya Leonenko Russia
9. Antonina Smirnova Russia
10. Alisa Polyakova Russia
11. Yulia Egorova Russia
12. Mariia Sokolova Russia
13. Lenka Hrusková Slovakia
14. Linnea Helene Sweden
15. Busra Eger Turkey
16. Khrystyna Karangel Ukraine
17. Iryna Rogova Ukraine
18. Oleksandra Sumanieieva Ukraine
19. Shanice Graham United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM
1. Andrea Moleková Czechia
2. Michaela Šandorová Czechia
3. Johanna Guessous Finland
4. Celine Forte France
5. Jovic Sanjah France
6. Mona Schreyvogel Germany
7. Franciska Szabó Hungary
8. Regina Zsadányi Hungary
9. Vivien Göntér Hungary
10. Marvia Laurens Netherlands
11. Lis Doodkorte Netherlands
12. Nina Olsen Norway
13. Katarzyna Rodzik Poland
14. Daria Lukashova Russia
15. Alina Malykhina Russia
16. Karolina Bezrukova Russia
17. Marriia Bondar Russia
18. Marina Zherebtcova Russia
19. Simona Hostacná Slovakia
20. Louise Gynnerstedt Sweden
21. Jenny Wallin Sweden
22. Kateryna Stoianova Ukraine
23. Iana Polikovska Ukraine

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM
1. Viyaleta Utkina Belarus
2. Yoanna Kamenova Bulgaria
3. Konstantina Kyoseva Bulgaria
4. Veronika Zemanová Czechia
5. Eliska Dombková Czechia
6. Andra Vagur Estonia
7. Agne Kiviselg Estonia
8. Anette Virkki Finland
9. Tua Wikholm Finland
10. Manuela Payet France
11. Alicia Haverlant France
12. Lisa Weichental Germany
13. Nikoletta Biri Hungary
14. Éva Hegedüs Hungary
15. Kristjana Kristinsdottir Iceland
16. Ramona Ziauberytė Lithuania
17. Asta Kocenaitė Lithuania
18. Ewelina Szala Poland
19. Allison Testu Portugal
20. Diana Pivniceru Romania
21. Ekaterina Andreeva Russia
22. Mariia Rodionova Russia
23. Kateryna Ostrenko Russia
24. Iuliia Romanova Russia
25. Iuliia Dementeva Russia
26. Olga Shilina Russia
27. Olivia Cambalová Slovakia
28. Esther Garcia Spain
29. Selin Nalinci Turkey
30. Aleksandra Ünal Turkey
31. Hanna Haliulina Ukraine
32. Alina Yaman Ukraine
33. Lisa Graham United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM
1. Darya Sitdzikava Belarus
2. Katerina Holmanová Czechia
3. Aletta Illyés Hungary
4. Doina Duran Italy
5. Magdalena Stawisinski Poland
6. Emilia Kostanska Poland
7. Elizaveta Polygalova Russia
8. Ekaterina Lapteva Russia
9. Paula Melisková Slovakia
10. Yana Rebrieva Ukraine

WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
1. Alena Yarshevich Belarus
2. Yuliya Neviarouskaya Belarus
3. Klára Sturmová Czechia
4. Kadri Tammoja Estonia
5. Ksenia Egorova Estonia
6. Kaisa Abner Estonia
7. Mari Pukk Estonia
8. Jane Tammearu Estonia
9. Laura Amadei France
10. Mercédesz Müller Hungary
11. Hajnalka Nagy Hungary
12. Irina Mihailova Latvia
13. Oliwia Mojsiej Poland
14. Alicja Pyszka-Bazan Poland
15. Kseniia Sheveleva Russia
16. Evgeniia Filatova Russia
17. Galina Maslovskaia Russia
18. Natalia Lugovskikh Russia
19. Magdaléna Hromadová Slovakia
20. Kristína Bražinová Slovakia
21. Deniz Eke Turkey
22. Kateryna Alieinikova Ukraine
23. Maryna Oborska Ukraine
24. Marta Nowicka United kingdom

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS 16-19 YEARS, OPEN
1. Cyan Zearo Belgium
2. Lori Malajev Hungary
3. Amalie Fossland Norway
4. Maria Pisarek Poland
5. Valeriia Buhaieva Ukraine

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS 20-21 YEARS, OPEN
1. Tereza Balíková Czechia
2. Klára Fiserová Czechia
3. Iida Peltonen Finland
4. Sanna Paasimaa Finland
5. Zsófia Molnár Hungary
6. Patrycja Zahorska Poland
7. Natalia Pigon Poland
8. Patrycja Slaby Poland

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS 22-23 YEARS, UP TO 160 CM
1. Karina Polovnikova Estonia
2. Bettina Bjoernaa Norway
3. Zaneta Paciorskowska Poland
4. Yana Sukhvolskaya Slovakia
5. Michaela Dubeková Slovakia
6. Nikoleta Šubová Slovakia
7. Nelly Possner Sweden
8. Merve Akosman Turkey
9. Aylin Turk Turkey

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS 22-23 YEARS, UP TO 166 CM
1. Lucie Boury France
2. Sandra Dobrunz Germany
3. Hajnalka Iklódi Hungary
4. Rebecca O’Neill Ireland
5. Elena Konopljova Ireland
6. Angela Skiliaruk Italy
7. Skaistė Danileviciutė Lithuania
8. Jilly Jansen Netherlands
9. Timea Trajtelová Slovakia
10. Veronika Fidlerová Slovakia
11. Sanna Lofgren Sweden
12. Hande Akosman Turkey

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS 22-23 YEARS, OVER 166 CM
1. Ana-Marija Krizic Croatia
2. Michaela Líbalová Czechia
3. Reetta Virtanen Finland
4. Wiebke Krug Germany
5. Neda Silkinytė Lithuania
6. Denisa Knaperková Slovakia
7. Lidia Fernandez Spain
8. Inez Stenis Sweden
9. Yaprak Sarigüzel Turkey
10. Melisa Ozsari Tutrkey
11. Albina Ustymenko Ukraine
12. Claudia Hodgson United Kingdom

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS 35-39 YEARS, UP TO 163 CM
1. Anne Eronen Finalnd
2. Jessica Combe France
3. Denise O’Donovan Ireland
4. Ecaterina Lazarev Moldova
5. Ludmila Wojdak Poland
6. Daniela Andrei Romania
7. Adina Ivascu Romania
8. Ekaterina Leonteva Russia
9. Elena Bartkova Russia
10. Radka Szombathová Slovakia
11. Michaella Bancu Turkey

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS 35-39 YEARS, OVER 163 CM
1. Jana Teder Estonia
2. Tuuli Jurgens Estonia
3. Mervi Kuorilehto Finland
4. Olga Peeters France
5. Jenny Zavrakis Germany
6. Iwona Nowosielska Germany
7. Andrea Horváth Hungary
8. Judit Vilmányi Hungary
9. Eva Papp Hungary
10. Joanna Nejman Poland
11. Maja Olszewska Poland
12. Katarzyna Boik Poland
13. Elena Punina Russia
14. Svetlana Shidlovskaya Russia
15. Marina Bobrovskaia Russia
16. Oksana Oleinik Russia
17. Irina Zheleyko Russia
18. Dominika Kovácsová Slovakia
19. Anita Kuczmanová Slovakia
20. Olena Arusson Ukraine
21. Laura Colledge United Kingdom

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS 40-44 YEARS, OPEN
1. Volha Aksamit Belarus
2. Sari Lilja Finland
3. Tii Alasimi Finland
4. Suvi Lahtinen Finland
5. Geraldine Pottier France
6. Laurene Gaudelier France
7. Dorottya Pink Hungary
8. Ditta Szécsényi Hungary
9. Elia Di Noia Italy
10. Anita Szymczak Poland
11. Andrea Jasková Slovakia
12. Lourdes Inurria Spain
13. Kamila Pardamcova Spain
14. Clare Pritchard United Kingdom

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 45 YEARS, OPEN
1. Marika Harjunpaa Finland
2. Linda Sontag Finland
3. Mariann Miterli Hungary
4. Katarzyna Kowalik Poland
5. Alla Petrova Spain

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 158 CM
1. Arleta Krausová Czechia
2. Susanna Koivisto Finland
3. Serena Salerno Italy
4. Virginija Kaminska Lithuania
5. Josefin Pettersson Sweden
6. Nedret Ciftci Turkey
7. Nadiia Stoliarova Ukraine
8. Tetiana Davidenko Ukraine

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM
1. Ishbel Viga Smith Denmark
2. Ninna Skakon Denmark
3. Elina Niemela Finland
4. Michele Juan France
5. Benedicte Begue France
6. Aideen Geraghty Ireland
7. Elisa Sperati Ireland
8. Karolina Wrobel Poland
9. Beata Bochno Poland
10. Maria Afonso Portugal
11. Alina Aschilean Romania
12. Olga Loskutova Russia
13. Ksenia Lebedeva Russia
14. Juliana Maksiová Slovakia
15. Elena Ordonez Spain
16. Ebru Ay Turkey
17. Olga Meniailo Ukraine

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM
1. Matilda Lazović Croatia
2. Gabriela Linhartová Czechia
3. Jitka Vorlová Czechia
4. Jana Cocherova Czechia
5. Nathalie Jensen Denmark
6. Kirsi Pelamo Finland
7. Natalia Da Costa France
8. France Ceilles France
9. Inga Asgeirsdottir Iceland
10. Edona Luta Kosovo
11. Vita Lenkauskaitė Lithuania
12. Anna Andrzejewska Poland
13. Stanislava Tichá Slovakia
14. Marta Cervera Spain
15. Andrea Regidor Spain
16. Jackie Masete Sweden

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM
1. Aksana Yukhno Belarus
2. Ida Tvarůžková Czechia
3. Anastasia Jevdokimova Estonia
4. Henriikka Kemppinen Finland
5. Anne Lorraine France
6. Michelle Krontal Germany
7. Jennifer Rohde Germany
8. Sarah Grant Ireland
9. Sónia Semedo Portugal
10. Valentina Kalinichenko Russia
11. Tetiana Bakhanova Ukraine
12. Maryna Prykhodko Ukraine

JUNIOR WOMEN’S BODYFITNESS 16-23 YEARS, OPEN
1. Senni Nieminen Finland
2. Janni Rauos Finland
3. Manon Lefebvre France
4. Julie Siljan Norway
5. Marina Rudakova Russia
6. Adriana Sojková Slovakia
7. Timea Secanská Slovakia
8. Maria Tabernero Spain

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 35-39 YEARS, OPEN
1. Mari Vainikainen Finland
2. Riina Kivikoski Finland
3. Susanne Schramm Germany
4. Elke van den Bergh Netherlands
5. Linda Cedell Norway
6. Agnieszka Zembron-Chudzicka Poland
7. Julia Cugier Poland
8. Marta Laskowska Poland
9. Malgorzata Kurek Poland
10. Irina Goloshchapova Russia
11. Tatyana Timoshenko Switzerland
12. Gamze Sakrak Turkey
13. Yana Shyrokykh Ukraine



MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 40-44 YEARS, OPEN
1. Minna Hotti Finland
2. Sari Torvela Finland
3. Noora Korpela Finland – entered April 25th
4. Sabrina Micallef Malta
5. Monica Claussen Norway
6. Ewa Jonska Poland
7. Elena Rakcheeva Russia
8. Tatiana Bocharova Russia
9. Zuzana Benková Slovakia
10. Mariana Palovicová Slovakia
11. Norita Caetano Spain
12. Miriam Lindberg Sweden
13. Magdalena Szymanska United Kingdom
14.
MASTER WOMEN’S BODYFITNESS OVER 45 YEARS, OPEN
1. Esta Pilt Estonia
2. Salli Valta Finland
3. Kati Olamo Finland
4. Karine Sommeria France
5. Catherine Poudou France
6. Gyöngyi Bodonyi Hungary
7. Edita Kaliūnienė Lithuania
8. Janet Zammit Malta
9. Ingrid Stewart Netherlands
10. Marina Reis Portugal
11. Natalia Potapchuk Russia
12. Victoria Hernandez Spain
13. Carina Isaksson Sweden
14. Evalinda Aarvaag Sweden

WOMEN’S PHYSIQUE UP TO 163 CM
1. Satu Javarus Finland
2. Aleksandra Krzyworzeka Poland

WOMEN’S PHYSIQUE OVER 163 CM
1. Linda Ramboe Norway – withdrawn April 23rd (hospitalized)
2. Susanne Naamani Sweden
3. Tatiana Bulut Turkey
4. Viktoriia Pohribniak Ukraine

MASTER WOMEN’S PHYSIQUE OVER 35 YEARS, OPEN
1. Alda Hauksdottir Iceland
2. Isabel Soares Portugal
3. Iuliana Giurgiu Romania
4. Margarita Sherbina Russia
5. Maria Serna Spain
6. Ethel Heredia Spain
7. Ulrika Thunberg Sweden
8. Fadime Karaca Turkey


WOMEN’S WELLNESS FITNESS, UP TO 158 CM
1. Tatiana Naddenna Czechia
2. Carol Maryline France
3. Joanna De Leeuw France
4. Gilliane Bance France
5. Viviana Marulli Italy
6. Valeria Patrascu Italy
7. Sabrina Villari Malta
8. Dagmara Dominiczak Poland
9. Veronica Bastos Spain
10. Tetiana Vovk Ukraine

WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 163 CM
1. Karoliina Kangaskolkka Finland
2. Marianne Laplace France
3. Patricia Romeo Germany
4. Melanie-Maria Roth Germany
5. Maike Neubert Germany
6. Lina Demarre Italy
7. Ilona Miknienė Lithuania
8. Anne Kvernmo Norway
9. Nikoletta Sularz Poland
10. Nataliia Minailova Ukraine

WOMEN’S WELLNESS FITNESS, UP TO 168 CM
1. Onnela Raudsepp Estonia
2. Lilian Rannu Estonia
3. Emma Jarvela Finland
4. Aline Duarte Luxembourg
5. Nicole de Wit Netherlands
6. Viktoriia Shcherbakova Ukraine
7. Jodie Frazer United Kongdom

WOMEN’S WELLNESS FITNESS OVER 168 CM
1. Olga Kulinych Ukraine
2. Natalia Reslinska Poland
3.
MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
1. Andreas Georgiou Cyprus
2. Rayan Hosni France
3. Jean-François Hild France
4. Alessandro Greco Germany
5. Thiago de Mendonca Ireland
6. Andrea Bertelloni Italy
7. Renatas Suleimanovas Lithuania
8. Abdurrahman Alkhaled Netherlands
9. Adrian Dlugokecki Poland
10. José Ferreira Portugal
11. Julian Marin Spain
12. Jonatan Alvarez Spain
13. Daniel Rodriguez Spain
14. Julian Laserna Spain
15. Emre Kutlu Turkey
16. Ufuk Sati Turkey
17. Anton Papezhuk Ukraine

MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM
11. Petar Bundakov Bulgaria
12. Svyatoslav Konyk Czechia
13. Joonas Leppanen Finland
14. Florian Lesellier France
15. Jeremy Muller France
16. Remi Kharbotli France
17. Raymond Biasca Germany
18. Dammy Adeyemo Ireland
19. Regimantas Sinkevicius Lithuania
20. Robert Berg Norway
21. Ronnaphum Angkaew Norway
22. Michal Jankowski Poland
23. Daniel Myszkowski Poland
24. Rafael Bouca Portugal
25. Miroslav Kisil Russia
26. Anthony Pettersson Sweden
27. Cetin Koroglu Turkey – withdrawn April 25th
28. Güray Aydin Turkey

MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM
1. Fakir Bilal Belgium
2. Egert Oiov Estonia
3. Geoffrey Menu France
4. Kevin Druelle France
5. Maxime Herchy France
6. Christophe Difalco France
7. Julien Villa France
8. Victor Coats Italy
9. Cristiano Iommetti Italy
10. Kamil Kozlik Poland
11. Piotr Majchrowicz Poland
12. Flávio Martins Portugal – withdrawn April 21st
13. Ricardo Ezequiel Portugal
14. Rui Silva Portugal
15. Daniel Girtan Romania
16. Enrique Gutierrez Spain
17. Aran Hafid Sweden
18. Salih Enderoglu Turkey – withdrawn April 21st
19. Mehmet Torun Turkey

MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM
1. Jasmin Delalić Croatia
2. Marek Sviridov Czechia
3. Joakim Malassu Finland
4. Yacine Habib France
5. Jonathan Rabelle France
6. Lucas Maparunga Ireland
7. Andrew Maher Ireland
8. Rashid Kwarasey Norway
9. Jorn Roenaasen Norway
10. Piotr Zielinski Poland
11. Pawel Marciniak Poland
12. Jerson Brito Portugal
13. Alexander Lebedev Russia
14. Marcos Iglesias Spain
15. Pierre Eriksson Sweden
16. Marcel Treichler Switzerland
17. Doguscan Ozkan Turkey
18. Samet Bayraktar Turkey
19. Denys Mykolenko Ukraine
20. Abdulrahman Aloumi United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM
1. Yordan Dimitrov Bulgaria
2. Jan Halasz Czechia
3. Libor Kratochvíl Czechia
4. Pierre Murcia France
5. Cyril Besson France
6. Jim Drogo France
7. Stacey Boungou France
8. Michael Sammon Ireland
9. Tolga Hatay Ireland
10. Jakub Obara Poland
11. Alexandru Sucutardean Romania
12. Michal Visnovsky Slovakia
13. Srboslav Lazic Serbia
14. Nenad Glisovic Serbia
15. Joaquin Sol Spain
16. Yigit Unugur Turkey – withdrawn April 21st
17. Oleg Danysh Ukraine
18. Darren Johnson United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM
1. Silvio Krstanović Croatia
2. David Veselý Czechia
3. Rasmus Nielsen Denmark
4. Momar Bah Finland
5. Ali Nezamizadeh France
6. Miguel Col France
7. Sebastien Havin France
8. Destine Obakhavbaye Germany
9. Maurice Laass Germany
10. Michael Xuan Ireland
11. Antonio Ioan Italy
12. Raimondas Jakubauskas Lithuania
13. Elonas Penikas Lithuania
14. Olegário Caldeirao Portugal
15. Ivan Scibravý Slovakia
16. Remus Boroiu Romania
17. m**** Akkose Turkey

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE 16-19 YEARS, OPEN
1. Sandro Sołowiej Poland

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE 20-21 YEARS, OPEN
1. Bjarne Vandevelde Belgium
2. Matej Vecerek Czechia

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE 22-23 YEARS, UP TO 174 CM
1. Marcel Kovacević Croatia
2. Aram Dag Finland
3. Gaye Sadoukane France
4. Dias Lubamba France
5. Oskar Miszta Norway
6. Sebastian Serpescu Romania
7. Dávid Hmelar Slovakia
8. Berk Demiralp Turkey
9. Emrullah Onder Turkey
10. Isaac Francis United Kingdom

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE 22-23 YEARS, UP TO 178 cm
1. Olivier Pieters Belgium
2. Vasilj Simun Croatia
3. Ádám Hámori Hungary
4. Robert Stuparu Romania
5. Yunus Ozhan Turkey
6. Yunus Demircioglu Turkey

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE 22-23 YEARS, OVER 178 CM
1. Dániel Kovács Hungary
2. Edvinas Malyševas Lithuania
3. Deividas Jonikaitis Lithuania
4. Randy Tutu Norway
5. Maciej Kierzk Poland
6. Filip Olsanský Slovakia
7. Muhammed Toprak Turkey
8. Salih Şener Turkey

MASTER MEN’S PHYSIQUE 40-44 YEARS, OPEN
1. Valentin Petkov Bulgaria
2. Khurran Butt Denmark
3. Pierre Boudisseau France
4. Eddy Walczyna France
5. Róbert Fruzsa Hungary
6. Carlo Basso Italy
7. Telmo Oliveira Luxembourg
8. Eirik Loeland Norway
9. Pawel Peplonski Poland
10. Alessandro Fumo Portugal
11. Ricardo Ferreira Portugal
12. Luís Cunha Portugal
13. Stanislav Zainilov Russia
14. Sergei Kharlamov Russia
15. Sergio Violero Spain
16. Daniel Porta Spain
17. Dave Walters United Kingdom

MASTER MEN’S PHYSIQUE 45-49 YEARS, OPEN
1. Zdenek Vrána Czechia
2. Kenneth Bierbum Denmark
3. Jochen Kretz Germany
4. Antonio Damiano Italy
5. Nikolaos Stathopoulos Greece
6. Costin Ilinca Romania
7. Oleg Milkov Russia
8. Mehmet Sevkatlioglu Turkey
9. Sahin Bolcan Turkey
10. Ricky Beckford United Kingdom

MASTER MEN’S PHYSIQUE OVER 50 YEARS, OPEN
1. ??

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE, OPEN
1. Issa Rany France
2. Roman Borgmann Germany
3. Fardo Popal Netherlands
4. Adrian Dzielak Poland
5. Bruno Cunha Portugal
6. Sérgio Rodrigues Portugal
7. Anatolii Strukov Russia
8. Dario Fernandez Spain
9. Manuel Piedrafita Spain
10. Ozcan Kirant Turkey
11. Tunahan Güler Turkey
12. Stanislav Korchynskyi Ukraine

Countries:
1. Austria
2. Azerbaijan
3. Belarus
4. Belgium
5. Bulgaria
6. Croatia
7. Cyprus
8. Czechia
9. Denmark
10. Estonia
11. Finland
12. France
13. Germany
14. Greece
15. Hungary
16. Iceland
17. Ireland
18. Italy
19. Kosovo
20. Latvia
21. Lithuania
22. Luxembourg
23. FYRO Macedonia
24. Malta
25. Moldova
26. Netherlands
27. Norway
28. Poland
29. Portugal
30. Romania
31. Russia
32. Serbia
33. Slovakia
34. Spain
35. Sweden
36. Switzerland
37. Turkey
38. Ukraine
39. United Kingdom
Total: 914 competitors of 39 countries
OFFICIALS:
1. Dr. Wolfgang Schober Austria – NF President + EBFF Ex.Co.
2. Jamil Bunyataliyev Azerbaijan
3. Mahmud Savalan Azerbaijan
4. Andrei Kazlenka Belarus
5. Natallia Kachan Belarus
6. Andre Wouters Belgium – NF President
7. Steven Segers Belgium
8. Irena Ilieva Bulgaria – NF General Secretary
9. Damir Siser Croatia – NF President
10. Neven Mada Croatia
11. Panicos Archontides Cyprus – NF President
12. Costa Costakis Cyprus
13. Tomás Bures Czechia – NF President
14. Ludmila Cízová Czechia
15. Jorn Kim Jensen Denmark – NF President
16. Ramil Lipp Estonia
17. Eleri Reinart Estonia
18. Aino-Maija Laurila Finland
19. Ville Isola Finland
20. Mario Valero France – NF President
21. Jean Marie Mignon France
22. Erich Janner Germany - NF President + EBFF Ex.Co.
23. Guido Falk Germany
24. Alex Stampoulidis Germany
25. István Huber Hungary - NF President
26. Viola Vargha Hungary – NF General Secretary
27. Georg Gardarsson Iceland
28. Michael Bullman Ireland – NF President
29. Noel McPartlin Ireland
30. Benedetto Mondello Italy - NF President + EBFF Ex.Co.
31. Marco Bosco Italy - EBFF Ex.Co.
32. Gianni Francese Italy
33. Sabri Dragusha Kosovo – NF General Secretary
34. Christina Vedernikova Latvia - NF President
35. Sandra Martinkienė Lithuania
36. Rinaldas Cesnaitis Lithuania
37. Guy Kridel Luxembourg – NF President
38. Boban Gjoroski Macedonia (FYROM) – NF President
39. Ralph Decelis Malta - NF President
40. Blanche Coppola Malta
41. Alexandru Lazarev Moldova
42. Juliette Bergmann Netherlands - NF President + EBFF Executive
43. Richard Kien Netherlands
44. Ozden Tekcandan Netherlands
45. Kim Torgersen Norway
46. Jesper Olsen Norway
47. Pawel Filleborn Poland - NF President, EBFF Ex.Co.
48. Andrew Michalak Poland - EBFF Ex.Co.
49. Halina Kunicka Poland
50. Bogdan Szczotka Poland
51. Vitor Reis Portugal - NF President
52. Monica Muresan Romania
53. Costel Torcea Romania
54. Zoran Stojic Serbia
55. Boris Mlsna Slovakia - NF President
56. Gabriela Mlsnova Slovakia
57. Rafael Ovejero Cruz Spain
58. Alfonso Gomez Plaza Spain
59. Niclas Strömqvist Sweden - NF President
60. Jorgen Nilsson Sweden
61. Beat Geser Switzerland - NF President (Congress only)
62. Tobias Hohl Switzerland – IFBB Executive
63. Sener Cinoglu Switzerland
64. Koray Girgin Turkey
65. Ihsan Mirac Görmez Turkey
66. Ihor Deliiev Ukraine - NF President, EBFF Ex.Co.
67. Vadym Vasylevskyi Ukraine
68. Oleg Liashok Ukraine
69. Bill Tierney United Kingdom - NF President, EBFF Ex.Co.
70. Wanda Tierney United Kingdom - EBFF Ex.Co.

JUDGES:
1. Dr. Wolfgang Schober Austria
2. Natallia Kachan Belarus
3. Andrei Borodushkin Belarus
4. Andre Wouters Belgium
5. Steven Segers Belgium
6. Ratchanee Sornbutr Belgium
7. Fabiene Antoine Belgium
8. Damir Siser Croatia
9. Neven Mada Croatia
10. Nada Siser Croatia
11. Pantelis Archontides Cyprus
12. Costa Costakis Cyprus
13. Ludmila Čížová Czechia
14. Palle West Denmark
15. Lars Milsten Denmark
16. Eleri Reinart Estonia
17. Liisa Otsus Estonia
18. Aino-Maija Laurila Finland
19. Pauliina Käiväräinen Finalnd
20. Arja Halmo Finalnd
21. Sampo Kirjovaara Finalnd
22. Jukka Kankala Finalnd
23. Jean Marie Mignon France
24. Mario Valero France
25. Jerôme Dorseuil France
26. Alex Stampoulidis Germany
27. Guido Falk Germany
28. Spiros Memos Germany
29. István Huber Hungary
30. Viola Vargha Hungary
31. Csaba Bara Hungary
32. László Berkes Hungary
33. Zsuzsanna Messe Hungary
34. Katalin Koós Hungary
35. György Turós Hungary
36. Georg Gardarsson Iceland
37. Ivano Bianchi Italy
38. Walter Ghezzi Italy
39. Christina Vedernikova Latvia
40. Vladimir Belov Latvia
41. Sandra Martinkienė Lithuania
42. Rinaldas Cesnaitis Lithuania
43. Egle Rasciute Lithuania
44. Egle Rasciute Lithuania
45. Guy Kridel Luxembourg
46. Boban Gjoroski Macedonia
47. Pedro Fernandez Alvarez Malta
48. Juillette Bergmann Netherlands
49. Jako van den Velden Netherlands
50. Harvey Wehl Netherlands
51. Aeron Soochit Netherlands
52. Tone Opheim Norway
53. Jane McCarthy Norway
54. Anne Grete Andersen Norway
55. Pawel Filleborn Poland – IFBB Judges Comm. Chair
56. Mariola Filleborn Poland
57. Andrew Michalak Poland
58. Halina Kunicka Poland
59. Agnieszka Nawrocka Poland
60. Duda Reis Portugal
61. Ovidiu Mezdrea Romania
62. Calin Brehaita Romania
63. Nina Abramova Russia
64. Anton Girenko-Kotsuba Russia
65. Natalia Proskuryakova Russia
66. Boris Mlsna Slovakia
67. Gabriela Mlsnova Slovakia
68. Peter Uricek Slovakia
69. Lubomír Hecko Slovakia
70. Andej Hlinka Slovakia
71. Rosa Sayago Ardila Spain
72. Alfonso Gomez Plaza Spain
73. Rafael Ovejero Cruz Spain
74. Diego Villegas Spain
75. Victor Hernandez Spain
76. Per Sundström Sweden
77. Rachid Misk Sweden
78. Maria Eriksson Sweden
79. Dagmar Simmen Switzerland (only Thursday and Friday)
80. Sener Cinoglu Switzerland
81. Vitaliy Talavera Ukraine
82. Iryna Deliieva Ukraine
83. Oleksandr Kyslyi Ukraine
84. Valerii Parkhomenko Ukraine

TEST- JUDGES
1. Marijan Horvat Croatia
2. Boris Presečki Croatia
3. Hüseyn Cece Germany
4. Vitor Reis Portugal
5. Rui Baptista Portugal
6. Marina Buchenko Russia
7. Slavomir Lipták Slovakia
8. Vladislav Fedorenko Ukraine
9. Vadym Vasylevskyi Ukraine

EXTRA DELEGATES & SUPPORTERS
1. Catharina Pirker Austria
2. Ali Aliyev Azebaijan
3. Ruslan Akulich Belarus
4. Volha Mansh Belarus
5. Andrei Aksamit Belarus
6. Hanna Kryuda Belarus
7. Viktar Kamianetski Belarus
8. Siarhei Utkin Belarus
9. Fabienne Antoine Belgium
10. Ratchanee Sornbutr Belgium
11. Rudy Versmessen Belgium
12. Amir Ahmadi Belgium
13. Desislava Rachkova Bulgaria
14. Dimitar Atanasov Bulgaria
15. Nataliya Slavcheva Bulgaria
16. Kameliya Kalcheva Bulgaria
17. Aycan Kiryakova + 1.5 years baby Bulgaria
18. Iliana Marinova Bulgaria
19. Hristo Vasilev Bulgaria
20. Konstantin Krumov Bulgaria
21. Yovko Tihov Bulgaria
22. Elitsa Dimitrova Bulgaria
23. Tonya Dimitrova + 2 years baby Bulgaria
24. Yanko Kolev Bulgaria
25. Krunoslav Komesarović Croatia
26. Nada Siser Croatia
27. Marijan Horvat Croatia
28. Valentina Filipović Croatia
29. Monika Imerović Croatia
30. Boris Presečki Croatia
31. Stephanie Costa Cyprus
32. Christos Christoudias Cyprus
33. Pantelis Archontides Cyprus
34. Radmila Formanová Czechia
35. Martin Novotný Czechia
36. Zdeňka Razymová Czechia
37. Eliška Černohlávková Czechia
38. Lukáš Soustružník Czechia
39. Vyacheslav Vinogradov Czechia
40. Danni Peter Harrishoj Nielsen Denmark
41. Henrik Vindfeldt Jensen Denmark
42. Tom Vinge Denmark
43. Kenneth Robert Jensen Denmark
44. Jonas Helbech Denmark
45. Nico Vestergaard Denmark
46. Jesper Aber Denmark
47. Emilie Sofie Nielsen Denmark
48. Eva Behrmann Denmark
49. Henrik Vindfeldt Jensen Denmark
50. Svetlana Fitissova Estonia
51. Ljubov Persikova Estonia
52. Jaanis Muru Estonia
53. Liisa Otsus Estonia
54. Jaana Junson Estonia
55. Ramona Wolf Germany
56. Karsten Wolf Germany
57. Hüseyin Cece Germany
58. Spiros Memos Germany
59. Timo Wagner Germany
60. Gabriela Zimmermann Germany
61. Wolfgang Schmidt Germany
62. Benedikt Wess Germany
63. Andrea Meier Germany
64. Nawid Eskandarpour Germany
65. Katharina Berg Germany
66. Sandy Jobs Germany
67. Sabine Knieriemen Germany
68. Daniel Rihm Germany
69. Kinga Piekarska Germany
70. Yvonne Neumann Germany
71. Calvin Dahm Germany
72. Manuela Pietch Germany
73. Roland Kerber Germany
74. Ramona Tiegel Germany
75. Max Kretz Germany
76. Jennifer Krauss Germany
77. Zsuzsanna Messe Hungary
78. László Berkes Hungary
79. Katalin Koós Hungary
80. György Turós Hungary
81. Csaba Bara Hungary
82. Dóra Gönczi Hungary
83. Tamás Veres Hungary
84. Liliána Gyenes Hungary
85. Györgyné Müller Hungary
86. Péter Nagy Hungary
87. Hans Mlehliw Hungary
88. Máté Völgyesi Hungary
89. János Dávid Hungary
90. Tibor Szécsényi Horváth Hungary
91. Péter Gera Hungary
92. Rakel Andrea Dogg Kolbeinsdottir Iceland
93. Ragnheidur Yr Markusdottir Iceland
94. Ivano Bianchi Italy
95. Walter Ghezzi Italy
96. Pippo Impellizzeri Italy (photographer)
97. Baiba Visocka Latvia
98. Vladimir Belov Latvia
99. Albina Breidak Lithuania
100. Ieva Kazulytė Lithuania
101. Auksė Vandienė Lithuania
102. Anželika Mackevičiūtė Lithuania
103. Arvydas Mickus Lithuania
104. Nojus Liutikas Lithuania
105. Egle Rasciute Lithuania
106. Patrizio Vitali Luxembourg
85. Philomena Bezzina Malta
107. Jessica Demanuele Malta
108. Eric Schembri Malta
109. Angelo Manna Malta
110. Daniela Rusu Moldova
111. Kaboah Rakin Moldova
112. Lilia Secara Moldova
113. Floor van Putten Netherlands
114. Harvey Wehl Netherlands
115. Miranda Wehl Netherlands
116. Jako van de Velden Netherlands
117. Willem Jonkman Netherlands
118. Nickey Aartsen Netherlands
119. Aeroen Soochit Netherlands
120. Mehmet Islek Netherlands
121. Jerry Koolhoven Netherlands
122. Evi Evers Netherlands
123. Miro Vermeeren Netherlands
124. Kevin McCarthy Norway
125. Ann Gundhus Norway
126. Tone Opheim Norway
127. Anne Grete Andersen Norway
128. Jane McCarthy Norway
129. Nina Olsen Norway
130. Agnieszka Nawrocka Poland
131. Bartosz Reslinski Poland
132. Anna Czubieniak Poland
133. Mariola Filleborn Poland
134. Agata Boczkowska Poland
135. Norbert Tymczak Poland
136. Wiktoria Kaznowska Poland
137. Agnieszka Luczak Poland
138. Piotr Kurek Poland
139. Karol Niezwiestny Poland
140. Katarzyna Siwek Poland
141. Krzysztof Buczynski Poland
142. Joanna Frydrychowicz Poland
143. Beata Gawdzinska Poland
144. Jorge Lopes Portugal
145. Rui Baptista Portugal
146. Maria Pereira Portugal
147. Mónica Duarte Portugal
148. Ana Ponte Portugal
149. Tânia Garradas Portugal
150. Milton Anjo Portugal
151. Nuno Baptista Portugal
152. Rui Ferreira Portugal
153. Pedro Costa Portugal
154. Pavel Vasilev Russia
155. Ivan Reshniak Russia
156. Aleksandr Vishnevskiy Russia
157. Ekaterina Kurkina Russia
158. Roman Plachita Russia
159. Artem Azarov Russia
160. Andrey Safronov Russia
161. Oleg Egorov Russia
162. Vladislav Fatiaynov Russia
163. Marius Portik Romania
164. Ovidiu Mezdrea Romania
165. Carmen Frandes Romania
166. Calin Brehaita Romania
167. Peter Antal Slovakia
168. Roland Brosman Slovakia
169. Peter Kokoska Slovakia
170. Ladislav Jankovic Slovakia
171. Tomás Miklás Slovakia
172. Barbora Machalová Slovakia
173. Lucia Košecká Slovakia
174. Alžbeta Peťková Slovakia
175. Elena Masaryková Slovakia
176. Terézia Jankovičová Slovakia
177. Miloš Dolanský Slovakia
178. Dobroslava Lehotská Slovakia
179. Nociar Slovakia
180. Kenneth Willstrom Sweden
181. Rachid Misk Sweden
182. Per Sundström Sweden
183. Eddie Bergkvist Sweden
184. Jojje Lemor Sweden
185. Tina Lemor Sweden
186. Maria Eriksson Sweden
187. Dagmar Simmen Switzerland (only (Thursday and Friday)
188. Deborah Thomi Switzerland
189. Hasan Özsoy Turkey
190. Hüseyin Akçali Turkey
191. Mustafa Korhan Gürhan Turkey
192. Melek Ebru Ekin Turkey
193. Hazal Mert Turkey
194. Orhan Tezişçi Turkey
195. Hasan Sedat Köksoy Turkey
196. Melih Emre Yildiz Turkey
197. Alper Balto Turkey
198. Olena Shevtsova Ukraine
199. Kateryna Nikonorova Ukraine
200. Dmytro Zahlada Ukraine
201. Maryna Girzheva Ukraine
202. Olena Livarenko Ukraine
203. Alina Ivanova Ukraine
204. Illia Shass Ukraine
205. Mr. Pritchard United Kingdom
206. Mrs. ALI + Baby 3 months United Kingdom
207. Marta Nowicka’s Partner United Kingdom
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2691 Napisanych postów 24036 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 588283
Dwie dziewczyny,które trenują na tej samej siłowni są już w Hiszpanii-ciekawe jakim pójdzie-Joanna Nejman i Emilia Kostańska.


Dla przypomninienia -wywiady z w/w paniami








...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull One and One Administrator
Ekspert
Szacuny 894 Napisanych postów 54792 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 325405
Wiec foty całej ekipy i polskich księżniczek















...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull One and One Administrator
Ekspert
Szacuny 894 Napisanych postów 54792 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 325405
:)








3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2691 Napisanych postów 24036 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 588283
Ogólnie kulturystyka zaczyna się robić coraz bardziej kobieca-stąd my ,weterani musimy cały czas pakować :)

Widać też to po listach startowych -w juniorach cienko, w ekstremalnej tak ,jak zawsze,a w weteranach tłok :)
Mistrzyń na każdej siłowni jest kilka ale już mistrżów ,jak na lekarstwo :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull One and One Administrator
Ekspert
Szacuny 894 Napisanych postów 54792 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 325405
komisja antydopingowa podnosi skuteczność, z tego to wynika - lewe federacje przyciągają też brakiem kontroli
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ASNF Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3116 Napisanych postów 38821 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 470690
na kanale IFBB transmisja na żywo

1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull One and One Administrator
Ekspert
Szacuny 894 Napisanych postów 54792 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 325405
przez to polskie darcie ryja pod scena nie da się tego oglądać

gość jest głośniejszy niż prowadzący imprezę i sędzia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
gokuson TEAM SFD Administrator
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 8989 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 110178
ale drze japę :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA MISTRZOSTWA EUROPY W KULTURYSTYCE I FITNESS 2018