SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Metoda mieszana treningu

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4205

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 12 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 47
Mieszana metoda rozwoju siły powstała dzięki łączeniu wysiłków o charakterze dynamicznym i izometrycznym.
Napięcia izometryczne mogą być stosowane zarówno w aktywnościach o cha­rakterze koncentrycznym jak i ekscentrycznym prasy mięśnia.

W zależności od charakteru pracy mięśni, realizacja metody mieszanej jest możliwa w trzech wariantach:
• koncentryczno-izometrycznym
• ekscentryczno-izometrycznym
• ekscentryczno-koncentryczno-izometrycznym

Istotnym parametrem warunkującym skuteczność metody jest czas stoso­wania w niej napięć. W zależności od rodzaju ćwiczenia, i obciążenia, które się w nim stosuje, czas trwania napięcia wynosi od 2 do 6s. I jest tym krótszy im więcej zastosujemy "przystanków izometrycznych".
Ćwiczenia wykonywane z zastosowaniem metody mieszanej jest znacznie trudniejsze od ruchów robionych w sposób tradycyjny. Po wykonaniu każdego zatrzymania izometrycznego, zawodnik jest zmuszony do pokonania bez­władności unoszonego ciężaru, co nie tylko utrudnia, ale i wydłuża czas ćwiczenia. Zastosowanie napięć izometrycznych wymaga umiejętnego połą­czenia różnych rodzajów pracy w jednym ruchu a także wymusza zaanga­żowanie większej liczby włókien motorycznych mięśnia.
Dłuższy niż zwykle czas pracy, konieczność utrzymywania napięcia i zwięk­szenie zaangażowania siłowego mięśni zbliża te metodę do istoty działania wspomnianych już ćwiczeń izokinetycznych. Te zaś, chociaż trudne do wykonania w warunkach zwykłej sali treningowej, uważa się za jeden z najsku­teczniejszych sposobów rozwijania siły mięśniowej.
Do zalet metody mieszanej zalicza się też możliwość wykorzystania jej do pokonywania trudności związanych z istnieniem tzw. "słabych ogniw" łańcucha ruchowego. Są to takie miejsca w strukturze ćwiczenia, których płynne przejście jest trudne, ze względu na istniejące w nich niekorzystne układy dźwigniowe, czy też z powodu nieumiejętności wyłączenia antagonistów w odpowiedniej fazie ruchu. Złotym środkiem na zaradzenie tym kłopotom są "wstawki izometryczne", których można stosować nawet kilka zależnie od liczby "krytycznych momentów" występujących w łańcuchu ruchowym. Po przeanalizowaniu struktury ruchu można przewidzieć, które z jego części będą najtrudniejsze i niejako profilaktycznie zastosować w nich izometrię. Można się spodziewać, że po włączeniu napięć statycznych siła mięśnia w odpowied­nich punktach krytycznych wzrośnie, a ćwiczenie sprawiające do tej pory kłopot będzie możliwe do wykonania.
Oprócz wymienionych już korzyści wynikających ze stosowania "przystanków izometrycznych" stwierdzono również, że zwiększają one efektywność późniejszej pracy dynamicznej mięśni o 20%. Są to przyrosty znaczne zważywszy, że mieszana metoda rozwoju siły powinna być stosowana przez zawodników zaawansowanych.
Zastosowanie jej jest możliwe po uprzednim sprawdzeniu możliwości maksymalnych w poszczególnych ćwiczeniach, co w przypadku zawodników zaawansowanych nie musi oznaczać konieczności wykonania dodatkowego treningu sprawdzającego, gdyż ich rekordy są z reguły znane.
Prowadząc trening tą metodą rozpoczyna się od ciężaru ok. 60% a dochodzi do 80-90% w zależności od rodzaju pracy mięśniowej oraz liczby stosowanych wstawek izometrycznych.
W przypadku wykonywania ruchu o charakterze ekscentrycznym, stosuje się obciążenia większe (nawet do 120% CM).
Oczywiście obciążenia muszą być znacznie mniejszej wartości, (poniżej 90%), gdy uwzględnimy w jednym ćwiczeniu po kilka wstawek zarówno w pracy pozytywnej jak i negatywnej.
Najczęściej w postępowaniu tą metodą stosuje się: przysiady ze sztangą, podciągania i opuszczania sztangi, wyciskania leżąc w różnych ułożeniach ciała, wyciskania stojąc i siedząc, skłony dla ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu "rozpiętki". Właściwie każde a ćwiczeń stosowanych w kształtowaniu siły mięśniowej można wykonać w mieszanym reżimie pracy.

Biorąc pod uwagę stałe elementy charakterystyki metod rozwoju siły można opisać ją w następujący sposób:
1. obciążenie
- od średniego przez submaksymalne do ponad max. w ekscentrycznym (60-90-120%)
2. liczba serii
- z rozgrzewką do 6-7 serii
3. liczba powtórzeń
- mała 1-3 w dynamice
4. czas odpoczynku
- długi nawet ponad 180s.
5. tempo
- wolne i umiarkowane (we wstawkach brak)

Uproszczony wzór metody mieszanej przedstawia się następująco:



Stosowanie tej metody powoduje przyrosty siły dokonujące się dzięki doskonaleniu funkcjonowania mechanizmów nerwowo-mięśniowych i włączaniu większej liczby włókien motorycznych mięśnia dla realizacji zadania ruchowego. Jej wpływ na rozwijanie masy mięśnia jest mniejsze. Ze względu na występującą w niej dużą dozę ćwiczeń izometrycznych, powinna być zalecana zaawansowanym kulturystom we wszystkich okresach treningowych.

jestem

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 6083 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 33055
Czytałem ten ART co do słowa książce Kruszewskiego z tego co pamiętam Ale dam SoG-a bo ostro tą metodę lubie i polecam.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

trening do poprawki

Następny temat

Plan na mase, poprawki

WHEY premium