SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Leżenie na brzuchu a kręgosłup

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16545

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 213 Wiek 30 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 1281
Witam, lubię czytać wieczorem kiedy juz jestem w lozku i robie to zazwyczaj lezac na brzuchu, od pewnego czasu odczuwam bol na granicy czesci ledzwiowo piersiowej, czy lezenie na brzuchu, a dokladniej lezenie z uniesionym tulowiem podpartym na przedramionach moze miec jakis negatywny wplyw na kregoslup? z gory dzieki za odp
pozdro
2

" What you do in life, echoes in eternity. "

napisał(a)
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 2669 Napisanych postów 54958 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 566300
Leżenie w takiej pozycji nie jest zalecane przy problemach z kręgosłupem. Nie tylko powoduje to nadmierne zadarcie w górę i wyciągnięcie kręgosłupa szyjnego, ale również obciąża dolną część kręgosłupa, ale istotną sprawą jest również to, na czym leżymy. U zdrowych osób, leżenie na brzuchu nie sprawia większych problemów, jeśli tylko nadmiernie nie przeprostowujemy kręgosłupa i oczywiście, jeśli podłoże jest odpowiednie. Gdy leżymy na zbyt miękkim materacu, może okazać się, że ból wystąpi i będzie dokuczliwy.

Warto również rozważyć opcję podłożenia poduszki pod brzuch, to może pomóc i wyeliminować ból. Jeśli występuje nadal, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który w razie potrzeby wdrąży terapię manualną, pokaże jak ćwiczyć w domu, by bóle kręgosłupa były mniejsze, zazwyczaj taka terapia trwa od kilku tygodniu do kilku miesięcy, w zależności od dolegliwości. Jeśli nie masz swojego fizjoterapeuty, warto zasięgnąć opinii na temat jakiegoś z Twojej okolicy, w dziale Zdrowie i uroda: http://www.sfd.pl/Zdrowie_i_Uroda-f113.html, na pewno kogoś Ci polecą.

Być może bóle kręgosłupa są powiązane z innymi współistniejącymi schorzeniami, dlatego należy mieć to na uwadze.

1

Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 445 Wiek 25 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2640
neiwiem,ja mam wade kregoslupa tez lubie czytac w ten sposob i mnie troche boli.Ale mnie boli nawet jak leze zwyczajnie na plecach nogi w dół nie skrzyzowane.
Moze ktos wie jaka pozycja jest najlepsza dla kregoslupa aby sie nie meczyl i nie krzywil?
1

"Killers is strong,
your villages is gone,
gorillas was born"

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 695 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 8065
na plecach na wmiare twardym lozku bez duzej poduchy:)

Zmieniony przez - pijka w dniu 2010-08-05 21:27:05
1
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 204 Wiek 26 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5831
albo podkładać pod pępek poduszkę ;D
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 275 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5029
O ile miednica lezy rowno i podparty jestes rowno - to zazwyczaj jest to wlasnie korzysta pozycja - poglebiasz naturalna lordoze. Nadmierny, dlugotrwaly przeprost moze powodowac bol, bo krazki miedzykregowe sa czesciowo unerwione, a zywczajnie je uciskasz wtedy.
Kiedy kogos dopada dyskopatia w odcinku ledzwiowym, to czesto robi sie miedzy innymi wlasnie przeprosty w leżeniu przodem, celem ustawienia wszystkiego jak należy; moze wyglada to troche inaczej, bo unosimy tułów uzywając rąk, a rozluzniajac sie maksymalnie od ledzwiowego w dol, niemniej jednak u zdrowego czlowieka - pozycja jesli nie jest jakas przekoszona - nie powinna szkodzic.
Wielu ludzi ma cos z kregoslupem i nawet nie wie, lub im to nie dokucza - mozliwe, ze przeginajac sie w ktoras strone czjesz bol, w przeciwna bedzie dobrze - sprawdz jesli chcesz, ale powoli z wyczuciem. Mozesz sprobowac lekko przesunac miednice w lewo lub prawo, albo nogi, czy tułów.
1
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 445 Wiek 25 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2640
chodzilem na jakies tam cwiczenia tez;) ale niewiele z tego chyba najmniej odziwo mnie boli spanie w tzw pozycji "embrionalnej" czyli lekko skulon a cala postac nogi pod siebie lekko i nawet gdy leze nie boli a mam tak dziwnie zbudowana sylwetke ze juz zaniechalem silowni bo wiem ze to mnie poglebialo bo bylem u lekarza i wogole... jak leze na miekkim lozku przylegam lopatkami do lozka kompletnie to samo pupą czy tam koscia ogonową a w czesci ledzwiowej jest duze wciecie...przylega tez do lozka nie mam tam takiego przestrzalu ale jakbym cwiczyl to by sie zrobilo jak podwozie auta..:]

"Killers is strong,
your villages is gone,
gorillas was born"

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 213 Wiek 30 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 1281
a czy nie jest tak, ze taka pozycja, jest czynnikiem powodujacym nadmierna lordoze, skrzywienie kregoslupa na tym odcinku?

" What you do in life, echoes in eternity. "

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 275 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5029
Embrionalna, czy w przeproscie? Co do pierwszej - mnie mowili, zeby jej unikac, choc niweluje bol - podobno wynika to z tego, ze krazki, ktore w przeproscie sa 'wpychane' na swoje miejsce, przegieciu do przodu maja wiecej luzu, nie sa uciskane, nie bola, ale tez nie znajduja gdzie powinny (podkreslam - moj przypadek, nie generalizuje, bo za malo chleba jeszcze zjadlem, zeby snuc jakies domysly :) zdrowi nie maja sie co nadmiernie przejmowac, choc kilka przeprostow co rano - dobrze robi)
Co do negatywnego wplywu przeprostu na postawe - byc moze, nie wiem. Dlugo czytasz? Ja robile/robie cwiczenia w przeproscie po jakies pol godziny dziennie, pozniej bezwladny zwis, ostatecznie - normalnie trzymam sie prosto :) i jest ok.

Moze ktos wie jaka pozycja jest najlepsza dla kregoslupa aby sie nie meczyl i nie krzywil?
Nie wiem jaka masz wade, ale ja kiedy bardzo bolalo spalem na brzuchu ze stopami zwieszonymi poza łóżko i niewielka poduszka pod klatka. Spiac na plecach - z walkiem w okolicy lordozy ledzwiowej, mozna tez (ktos tez tak robil) - wziac stare rajstopy - wypchać czyms i zawiazac w okolicy lędźwi - co to daje? Kregosup trzyma sie prosto (mniej wiecej) rowniez kiedy przewrocisz sie na bok.

Zmieniony przez - nokian_86 w dniu 2010-08-06 22:19:03
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 247 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 7647
Mam to samo tylko jak śpię za długo w jednej pozycji.
U mnie to prawdopodobnie przez pracę- 8 godz za biurkiem, bo właśnie od tego się zaczęło- ból karku w dzień i odcinka lędzwiowego podczas snu. Właśnie szukam jak temu zapobiegać.
napisał(a)
Początkujący
embrionalna czyli tak jak dziecko w lonie matki skulona taka postac.Czasem rpobie przeprost i strzela mi a pozniej boli troche

"Killers is strong,
your villages is gone,
gorillas was born"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Żebra

Następny temat

Ginekomastia-Duzy proplem, pytania

Ranking IFBB 2018 - Bikini Fitness Ranking IFBB 2018 - Bikini Fitness Jem mało a waga stoi w miejscu, w czym problem? Jem mało a waga stoi w miejscu, w czym problem? Chlebek bananowy z orzechami Chlebek bananowy z orzechami Co powoduje choroby serca, tłuszcze, cholesterol a może białka zwierzęce? Co powoduje choroby serca, tłuszcze, cholesterol a może białka zwierzęce? Trener Ksiądz pręży muskuły na plaży w Łebie Trener Ksiądz pręży muskuły na plaży w Łebie Aminokwasy EAA skutecznie budują masę mięśniową Aminokwasy EAA skutecznie budują masę mięśniową Nick Santonastasso - bez wymówek! Nick Santonastasso - bez wymówek! 7 przykazań stosowania węglowodanów 7 przykazań stosowania węglowodanów