SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak zwiększyć trwale kondycję i nie zostać sezonowcem?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1289

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 42 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 24
Witajcie,

nie zamierzam pytać o treningi dla początkującego, diety, programy, odżywki itp bo to nic nie da jeżeli człowiek będzie uprawiał sport dorywczo to co najwyżej straci pieniądze i zdrowie. Moje próby uprawiania dowolnego wysiłku w przerwach pomiędzy siedzeniem przed komputerem (Próbowałem coś tam pływać/biegać/jeździć na rolkach) doprowadziły mnie do kontuzji kolana i kostki.

Dane człowieka-zombie
- wiek 35 lat
- wzrost 168
- waga 72 kg
- budowa atletyczny
- praca siedząca
- po pracy również większość czasu siedzę
- w sumie to ruszam się jak wychodzę do sklepu/pracy/zjeść na mieście

Czy kiedyś uprawiałem jakiś sport: nie, jedyną aktywnością ruchową którą lubiłem ale obecnie nie uprawiam były tańce w klubach

Zależałoby mi na jakimkolwiek zwiększeniu wydolności organizmu ale obawiam się, że jak się za to źle zabiorę to skończy się na miesiącu ćwiczeń i tyle.

A więc pytanie do was: Jak nie zostać sezonowcem?


Zmieniony przez - Juzio35 w dniu 2017-02-06 18:14:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851

Niestety bez względu jaki rodzaj szeroko pojętej sprawności fizycznej chcemy kształtować czy to wydolność, siła, gibkość itd. to regularna praca jest tutaj niezbędna. Niestety nie da się kondycji budować na zapas ani długookresowo, ani szybko.

Aktywność fizyczna wymaga regularności i zdroworozsądkowego podejścia. Czyli nie ma tak dobrze żebyśmy uprawiali sport przez jakiś okres czasu, a później nie robili nic i liczyli, że to co wypracowaliśmy utrzyma się choćby na podobnym poziomie przez jakiś okres czasu. Tutaj zależność jest prosta trenujemy to budujemy formę, jeśli nie trenujemy to ona bardzo szybko się zmniejsza.

Sekret kształtowania ogólnej sprawności fizycznej i jej utrzymania to wybór takiego sportu, który będzie sprawiał nam przyjemność. To podstawa jeśli dana aktywność fizyczna nie sprawia nam przyjemności i nie daje satysfakcji to nigdy regularnie i długo nie będziemy danej dyscypliny uprawiać.
Wybór aktywności jest ogromny dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, a zacząć należy stopniowo dostosowując poziom trudności do aktualnej naszej kondycja aby zapobiegać kontuzji.

Polecamy również: Od czego zacząć? 8 tygodniowy plan treningowy dla początkujących!




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-11-24 10:46:58

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Masz już tyle lat, że powinieneś aktywność fizyczną potraktować poważnie i jako inwestycję w lepsze życie później. Bez szaleństw i za dużych aspiracji, żeby się nie spalić na starcie. Zwyczajnie kilka dni w tygodniu siłka, w sezonie rower, rolki, spacery, etc.
Lepiej się odżywiać i ćwiczyć - poprawi się samopoczucie i wzrośnie motywacja. Ale najważniejsza jest samoświadomość i chęć zmian. Na to nikt Ci recepty nie da, bo każdy mimo wszystko ma inną motywację i cele.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Musisz znaleźć przede wszystkim taką aktywność fizyczną dla siebie, która sprawi Ci przyjemność bo jak to co robisz nie sprawia przyjemności to prędzej czy później i tak pójdzie w odstawkę

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ojan Jan Olejko Moderator
Ekspert
Szacuny 12071 Napisanych postów 30493 Wiek 74 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1130564
Zacznij trenować kulturystykę (nawet w domu) a sprawność, siła i piękno pozostanie z Tobą do końca życia.
Zajrzyj do działu senior :)
https://www.sfd.pl/Po_35_roku_życia-f406.html


Zmieniony przez - ojan w dniu 2017-02-08 10:37:41
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 42 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 24
Jak wspominałem chodziło by mi tylko o kondycję, nie porywa mnie idą podnoszenia ciężarów/napompowania się itp A poprawa sylwetki napewno przyszłaby wraz z poprawą kondycji.

emenems
Ale najważniejsza jest samoświadomość i chęć zmian. Na to nikt Ci recepty nie da, bo każdy mimo wszystko ma inną motywację i cele.

No tak ale można coś powiedzieć na temat tego czy lepiej samemu uprawiać sport czy w grupie, czy dojeżdżać 1h aby poćwiczyć 1h a potem wracać 1h czy może w domu po pracy mieć zestaw do ćwiczeń/bieżnię/itp

rion10
Musisz znaleźć przede wszystkim taką aktywność fizyczną dla siebie, która sprawi Ci przyjemność bo jak to co robisz nie sprawia przyjemności to prędzej czy później i tak pójdzie w odstawkę


No i chyba z tym jest największy problem. Nie uprawiałem żadnego sportu bo:
- nie znoszę przegrywać i zwykle po przegranej w czymkolwiek mam bardzo złe samopoczucie
- nie mam kondycji na 1h walki z ludźmi, którzy przez ostatnie 10 lat amatorsko uprawiali cokolwiek i jestem przy nich amatorem
- w sumie to nie mam żadnych znajomych, którzy regularnie uprawiają jakieś sporty i z którymi na luzie mógłbym w coś pograć

Do obcych ludzi raczej nie pójdę, to już nie czas na szukanie znajomych szczególnie, że mam ciężki charakter. Wychodzi na to, że jestem skazany na ćwiczenie/uprawianie sportu samemu.

To czego się najbardziej obawiam to brak efektów. Że cały wysiłek będzie jak krew w piach. Napewno trzeba mieć jakiś plan i odpowiednio się odżywiać. Ja samemu tego wszystkiego nie ogarnę. Nie wiem, może dobrze by było na początkowy okres skorzystać pomocy profesjonalisty? Tylko to rodzi kolejne pytania, na kogo trafię, czy wytrzyma moje marudzenie (a marudzić napewno będę) czy pieniądze nie wyrzucę w błoto ...

Meczy mnie samo myślenie o tym a co dopiero zabranie się za to porządnie :/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ojan Jan Olejko Moderator
Ekspert
Szacuny 12071 Napisanych postów 30493 Wiek 74 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1130564
"Meczy mnie samo myślenie o tym a co dopiero zabranie się za to porządnie :/ "

Racja!
Możesz robić coś w domu: pompki, brzuszki, przysiady, podciągania.
Najtrudniej zacząć - potem już będą efekty i pojawi się przyjemność z osiągnięć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Wiesz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś typem sportowca bo aktywność fizyczna nie każdemu sprawia przyjemność

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 42 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 24
ojan
"Meczy mnie samo myślenie o tym a co dopiero zabranie się za to porządnie :/ "
Racja!
Możesz robić coś w domu: pompki, brzuszki, przysiady, podciągania.
Najtrudniej zacząć - potem już będą efekty i pojawi się przyjemność z osiągnięć.

No i to jest coś co warto spróbować, bez siłowni, terminów, trenerów, diet, rygorów itp To wydaje mi się najsensowniejsze dla mnie. Wielkie dzięki za tą wypowiedź.

rion10
Wiesz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś typem sportowca bo aktywność fizyczna nie każdemu sprawia przyjemność

Oczywiście, że po wcześniejszych wypowiedziach widać jak na dłoni, że nie jestem typem sportowca. Niestety brak aktywności fizycznej + siedzenie 20 lat na krześle (były zawodowy gracz w C-S'a) + 10 lat picia sporych ilości alkoholu miał katastrofalny wpływ na moje zdrowi. Katastrofalny. I muszę coś znaleźć/wymyślić aby nadawało się dla mnie na dłuższą metę bo lekarz mi powiedział, że bez tego będzie tlyko gorzej :/ Jedyne co z aktywności fizycznej sprawia mi przyjemność to taniec ale to wiąże się z piciem dużej ilości alkoholu więc na razie to odpada.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6455 Napisanych postów 62218 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 776851
Ale znam kilka osób, które miały podobny styl życia a jak zaczęły sensownie trenować to zrobiły się wręcz nałogowcami więc może i Ciebie złapie)

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FBW ze sztangielkami a ledzwia

Następny temat

Serie czy mozna takim sposobem?

Wiecej