Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 86861 razy
 • Autor

  JOHIMBINA - unikalny reduktor tkanki tłuszczowej

 • Grasik
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 22600
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 112291

  Wysłano 7 VII 2004 10:38

  zgłoś naruszenie

  Ostatnimi czasy tematem gorących dyskusji zarówno wśród producentów suplementów sportowych, jak również w gronie entuzjastów sportów pragnących uzyskać możliwie najwięcej ze swoich treningów, jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, stała się johimba, a dokładnie jej czynny alkaloid johimbina. Bazując na przeglądzie literatury naukowej, okazuje się, że johimbina może stanowić silną broń w walce z trudną do pozbycia się tkanką tłuszczową, która u mężczyzn z reguły rozmieszczona jest w okolicy brzucha, zaś u kobiet w dolnych partiach ciała (uda i pośladki). Co takiego jest w tej roślinie, co - zwłaszcza u osób ćwiczących regularnie - wpływa na przemianę materii i stymuluje utratę tkanki tłuszczowej podczas treningów?
  28:06:42:12
  That is when the world will end.
  0
 • Grasik
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 22600
  • Wiek: 13 lat
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 112291

  Wysłano 7 VII 2004 10:38

  zgłoś naruszenie


  Johimba to wiecznie zielone drzewo znane jako Pausinystalia yohimbe lub Corynanthe yohimbe, które występuje w Afryce (południowo-zachodnia Nigeria, Kamerun, Gabon oraz Kongo). Z jego kory pozyskuje się johimbinę. Niemniej jednak związek ten obecny jest również w innych roślinach typu kebraczo czy rauwolfia żmijowa.
  28:06:42:12
  That is when the world will end.
  0
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 22600
  • Wiek: 13 lat
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 112291

  Wysłano 7 VII 2004 10:38

  zgłoś naruszenie


  Johimbina jest alkaloidem indolowym pozyskiwanym z kory johimby (oprócz innych substancji czynnych takich jak pseudojohimbina i ajmalina). Związek ten jest stymulantem podobnym do efedryny lub kofeiny. Kora tego drzewa zawiera około 6 % alkaloidów, z czego 10-15 % stanowi johimbina. Jej wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej można podzielić na dwie fazy: inhibicję receptorów alfa-2-adrenergicznych oraz stymulację uwalniania noradrenaliny.

  Johimbina a receptory alfa-2-adrenergiczne  Receptory alfa-2-adrenergiczne rozlokowane są przede wszystkim w okolicy klatki piersiowej, brzucha, ud i pośladków - z czego dwa pierwsze miejsca charakterystyczne są głównie dla mężczyzn, a pozostałe dwa dla kobiet. Krążące w ustroju katecholaminy (hormony wydzielane przez część rdzeniową nadnerczy), do których należą norepinefryna i epinefryna, oddziaływują na owe receptory, przez co dochodzi do inhibicji (zahamowania) lipolizy (rozpadu tłuszczu). Dzieje się to poprzez aktywację pewnych białek hamujących cyklazę adenylową (enzym zlokalizowany na wewnętrznej powierzchni błony komórkowej, którego aktywacja prowadzi do konwersji ATP i powstania cAMP), stąd przeciwdziałających zdolności receptorów beta-adrenergicznych do zwiększania ilości cAMP (cząsteczki wykorzystywanej przez komórki jako jeden z tzw. 'drugich przekaźników' /second messengers/ i mającej wpływ na wiele różnorakich procesów życiowych oraz aktywność rozmaitych genów) i „wyłączających” proces mobilizacji zapasów tłuszczu. W tym samym czasie wpływ katecholamin na receptory beta powoduje wzrost rozpadu tkanki tłuszczowej poprzez stymulację uwalniania kwasów tłuszczowych do krwiobiegu. Po ich uwolnieniu oraz jeśli ich koncentracja nie została podniesiona w wyniku spożycia posiłku, są one zazwyczaj błyskawicznie utleniane. W przeciwnym razie, gdy równowaga pomiędzy wykorzystywaniem kwasów tłuszczowych jako źródła energii oraz ich podażą nie będzie zachowywana, dochodzi do ich zmagazynowania w postaci tkanki tłuszczowej.

  Inhibicja receptorów alfa-2 w czasie przeprowadzania okresu redukcji powoduje, iż więcej katecholamin ‘dostępnych’ jest dla receptorów beta-2, co zaowocuje zwiększonym tempem rozpadu tkanki tłuszczowej. Takie też działanie posiada johimbina.

  Johimbina a stymulacja noradrenaliny (norepinefryny)  Noradrenalina jest hormonem wydzielanym z zakończeń nerwowych, który oddziałuje na specyficzne tkanki organizmu. Jedną z jej ról jest stymulacja uwalniania kwasów tłuszczowych z adipocytów (komórek tłuszczowych). Przy niskim poziomie insuliny, norepinefryna wraz z epinefryną sprzyjają mobilizacji zapasów tłuszczu; jeżeli natomiast poziom insuliny jest podniesiony proces rozpadu tkanki tłuszczowej zostaje zahamowany. Alkaloid obecny w korze johimby stymuluje uwalnianie noradrenaliny z zakończeń nerwowych, co daje efekt w postaci uaktywnienia rozpadu tkanki tłuszczowej. Badania wykazują, że właśnie ten mechanizm działania johimbiny ma główny wpływ lipolizę.
  28:06:42:12
  That is when the world will end.
  0
 • Grasik
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 22600
  • Wiek: 13 lat
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 112291

  Wysłano 7 VII 2004 10:39

  zgłoś naruszenie


  Dawkowanie johimbiny  Optymalna dawka johimbiny przyjmowana w celach wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej wynosi 0,2 mg na kilogram wagi ciała. Przykładowo więc osoba ważąca 80 kg potrzebuje 16 mg alkaloidu, aby móc zwiększyć lipolizę. Niektóre jednostki mogą reagować dość gwałtownie na przyjmowaną johimbinę, stąd też istotnym może okazać się ustanowienie tolerancji dla związku poprzez rozpoczęcie od przyjmowania mniejszych doz. Należy pamiętać, iż insulina hamuje działanie johimbiny, stąd też powinno się ją przyjmować z dala od posiłków zawierających węglowodany, najlepiej na czczo około 30 min przed treningiem aerobowym.

  Efekty uboczne oraz przeciwwskazania  Pomimo posiadania pożądanych właściwości, johimbina ma również szereg skutków ubocznych. Mimo że nie wszystkie mogą wystąpić, nie należy o nich zapominać. Do najbardziej powszechnych należą wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Niemniej jednak stosunkowo powszechne są również bóle głowy, mdłości, poddenerwowanie, drażliwość, niepokój i halucynacje. Rzadko występują mdłości i wymioty, wysypka, nadmierna potliwość, częste oddawanie moczu, retencja wody, wzrost temperatury ciała, psychoza, paraliż, osłabienie oraz problemy gastryczne. Istnieje również przypuszczenie, iż johimbina może wpływać na zwiększone uwalnianie potasu z ustroju. Badania wykazały, iż wszystkie wymienione powyżej efekty występują rzadziej w przypadku administracji chlorowodorku johimbiny w porównaniu do form roślinnych.

  Johimbiny nie powinny przyjmować osoby cierpiące na nadciśnienie, niedociśnienie, choroby nerek, serca i wątroby, wrzody żołądka, cukrzycę, zapalenie organów płciowych, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, a także osoby przyjmujące antydepresanty, środki uspokajające, antyhistaminy, środki uzależniające bądź znaczne ilości alkoholu. W przypadku osób cierpiących na depresję, a chcących stosować johimbinę, wymagana jest konsultacja lekarska.

  Z racji, że johimbina jest inhibitorem MAO (monoaminooksydazy – enzymu występującego w wielu tkankach ustroju; zaburzenia działania MAO są przyczyną występowania chorób afektywnych oraz zaburzeń ciśnienia tętniczego) nie powinno się równocześnie przyjmować produktów spożywczych zawierających duże ilości tyraminy (jedna z fenyloetyloamin, do których należą m.in. tyrozyna, dopamina, adrenalina, noradrenalina, meskalina, efedryna czy amfetamina), która jest metabolizowana właśnie przez MAO. Należą do nich m.in.: sery twarde, czekolada, śledzie, mięso czerwone, wątroba, wino, wędzone ryby, pomarańcze, figi, rodzynki i awokado. Nie należy także przyjmować jej wraz z aminokwasami: tyrozyną i fenylalaniną.

  Johimbina a ECA  Efedryna zawarta w ECA jest nieselektywnym agonistą receptorów beta-adrenergicznych, jednakże posiada również pewne działanie na receptory alfa-2-adrenergiczne. Wynika z tego, iż poniekąd samoczynnie zmniejsza swój potencjał działania. Teoretycznie więc stosowanie wraz z nią antagonisty receptorów alfa-2 adrenergicznych, jakim jest johimbina, mogłoby zwiększyć jej działanie. Niestety pomimo tak pozytywnych i obiecujących efektów działania obu związków, kombinacja ta ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi i pracę serca. Istnieją dwa możliwe wyjścia. Jednym z nich jest naprzemienne stosowanie johimbiny i ECA, drugim zaś przyjmowanie jej z samego rana, a dopiero po kilku godzinach efedryny. Przy obu tych sposobach konieczne jest monitorowanie akcji serca i ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy natychmiast zaprzestać powyższej praktyki.

  Johimbina działa także synergistycznie z kofeiną – przyjmowanie johimbiny oraz kofeiny w dawce 5 mg/kg w okresie przedtreningowym zaowocowało wzrostem tempa lipolizy.  Referencje


  Galitzky, J., et al., "Pharmacodynamic effects of chronic yohimbine treatment in healthy volunteers.", Eur J Clin Pharmacol, Vol 39(5), 1990: 447-451.
  Galitzky, J., et al., "Alpha 2-antagonist compounds and lipid mobilization: evidence for a lipid mobilizing effect of oral yohimbine in healthy male volunteers.", Eur J Clin Invest, Vol. 18(6), 1988: 587-594.
  Kucio, C., et al., "Does yohimbine act as a slimming drug?", Isr J Med Sci, Vol. 27(10), 1991: 550-556.
  Lafontan, M., et al., "Alpha-2 adrenoceptors in lipolysis: alpha 2 antagonists and lipid-mobilizing strategies.", Am J Clin Nutr, Vol 55(Suppl), 1992: 219S-227.
  Murburg, M.M., et al., "Effects of yohimbine on human sympathetic nervous system function.", J Clin Endocrinol Metab, Vol. 73(4), 1991: 861-865.
  Waluga, M., et al., "Cardiovascular effects of ephedrine, caffeine and yohimbine measured by thoracic electrical bioimpedance in obese women.", Clinical Physiology, Vol. 18(1), 1998: 69-76.

  Autor: Grasik

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części artykułu nie może być kopiowana bądź udostępniana w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakichkolwiek środków bez zgody i uprzedniego zawiadomienia autora.
  28:06:42:12
  That is when the world will end.
  0
 • megon
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 1764
  • Na forum: 11 lat
  • LPA: 5987

  Wysłano 7 VII 2004 10:59

  zgłoś naruszenie
  Dziękuje Grasiku - zaraz sobie drukne :)
  chemik-mafia.suple.hardcor.pl
  0
 • Goral
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 11776
  • Wiek: 30 lat
  • Na forum: 13 lat
  • LPA: 62881

  Wysłano 7 VII 2004 12:02

  zgłoś naruszenie
  <brawo>
  ==================================================
  Autor: Grasik

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części artykułu nie może być kopiowana bądź udostępniana w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakichkolwiek środków bez zgody i uprzedniego zawiadomienia autora.
  ===================================================

  dobrze, ze wreszcie cos takiego jest chociaz zaraz pewni art pojawi sie na innych stronach

  Teraz ja mam pytanko, ktore mnie wlasnie dreczy od wielu dni i nie moge sie zdecydowac co mam brac. Otoz mam zarowno johimbine hcl i efedryne hcl. Zalezy mi na jak najlepszym efekcie i nie wiem co brac najpierw, mozesz zasugerowac jakis cyklik? Mam do zrzucenia ok. 4 kg samego tluszczu (oj nazbieralo sie tego heh)
  >>> DORADCA W SUPLEMENTACJI <<<
  Michał G. vel GÓRAL. Pomogłem, wejdź na [http://www.pajacyk.pl] Dzięki
  0
 • Veron
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 2147
  • Na forum: 11 lat
  • LPA: 55484

  Wysłano 7 VII 2004 12:07

  zgłoś naruszenie
  Dzieki Grasik, wlasnie szukalem info na ten temat...sog jak wejdzie.
  Bold w Suplementacji
  0
 • kanarek
  • Pochwały:0
  • Nagany:0
  • Postów: 17398
  • Na forum: 12 lat
  • LPA: 79160

  Wysłano 7 VII 2004 12:49

  zgłoś naruszenie
  Grasik

  Góral - oba naraz. Dawkowanie obu tych substancji to swietna sprawa - nie wybieraj pomiedzy nimi - szczegolnie ze masz HCL obydiwe. Jesli mialbys herbale - toco inngeo bo efekty ubocze nie dawalyby Ci spokoju .
  Dawke 20mg Yoh-Hcl rozloz w ciagu dnia - to samo z Efka-Hcl - conajmniej 60mg (jesli masz vaso - 75mg)
  Zacznij o dmniejszej dawki yohimbiny aby sprawdzic efekty jej stosowania (skutki uboczne/)
  Nie lacz ich razem - polacz Yohimbine z Kofeina najlepiej a bierz naprzemiennie.
  Wszystko co mowie tyczy sie osoby una tyle madrej - ktora kontroluje to co robi i nie ma problemow z cisnieniem i krazenie.
  W innych przypadkach - polecalbym (jesli juz ktos chce ryzykowac) uzuplenienie artykułu Grasi - Yohimbine wcierana - w postaci transdermalnej. To ciekawa gama produktow - zaewirajacych jako glowny skladnik yominbine hcl - i odzialywujaca na obszar tylko posnarowany - tam blokujac receptory alfa-2 - przenikajaca przez skore za pomoca żelu.
  Dobre produkty - choc drogie - i pamietajmy ze uzycie ich to raczej szlif formy a nie podstawa dzialan do spalania tluszczu.
  pozdrwiam

  Zmieniony przez - kanarek w dniu 2004-07-07 12:59:59
  0
 • Anonim

   Wysłano 7 VII 2004 13:05

   zgłoś naruszenie
   Inny skutek uboczny - johimbina kiedyś była sprzedawana jako afrodyzjak, ale to pewnie przez to lepsze ukrwienie
   0
  • Strongbart
   • Pochwały:0
   • Nagany:0
   • Postów: 4202
   • Na forum: 12 lat
   • LPA: 31385

   Wysłano 7 VII 2004 13:53

   zgłoś naruszenie
   No fajny art - SOG
   0
  • Piękny Zbyszek
   Seewy
   • Pochwały:0
   • Nagany:brak
   • Postów: 21015
   • Wiek: 31 lat
   • Na forum: 13 lat
   • LPA: 203805

   Wysłano 7 VII 2004 15:03

   zgłoś naruszenie
   semmen - dalej jest tak sprzedawana tylko to inna 'postac'

   a artykul super

   Zmieniony przez - Seewy w dniu 2004-07-07 15:04:00
   FITNESS ACADEMY King Square Kraków


   "Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."
   0