SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

EPA+DHA+GLA

temat działu:

Hi Tec Nutrition & Peak Performance

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 3823

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
EPA+DHA+GLA
Suplement diety
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

Składniki:
Olej rybi, żelatyna spożywcza, olej roślinny, olej z wiesiołka dwuletniego, przeciwutleniacz: α-tokoferol.

Kwasy tłuszczowe w: 1 kapsułce 2 kapsułkach
Kwas eikozapentaenowy (EPA) - Ω3 210 mg 420 mg
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) - Ω3 161 mg 322 mg
Kwas γ-linolenowy (GLA) - Ω6 63 mg 126 mg

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6 są niezbędnym składnikiem pokarmowym, gdyż organizm nie jest w stanie sam ich syntezować. Regulują one pracę układu nerwowego, hormonalnego, sercowo-naczyniowego, systemu odpornościowego a także kontrolują gospodarkę cukrową i tłuszczową w organizmie.

Sposób użycia: 1 - 2 kapsułki dziennie. Zażywać najlepiej podczas posiłków. Popijać wodą.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.


Okres przydatności do spożycia: Najlepiej spożyć przed końcem i nr partii- informacje na etykiecie.

Po otwarciu przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Suplement diety powinien być przechowywany w sposób niedostępny dla małych dzieci.

90 kapsułek po 1400 mg
Masa netto: 126 g = 90 porcji

Dystrybutor w Polsce: Hi Tec Nutrition Sp. z o.o., ul. Opolska 30, 55-011 Siechnice.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z serii Omega-3 i Omega-6 wchodzą w skład fosfolipidów budujących błony biologiczne każdej żywej komórki. Na powierzchni błon biologicznych znajdują się niezliczone enzymy, receptory, kanały i pompy jonowe czyli białka warunkujące prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w komórce, a ich funkcjonalność i efektywność działania zależy od warunków panujących w błonie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 regulują płynność błony, a tym samym wspomagają działanie niemal wszystkich białek zagnieżdżonych w dwuwarstwie lipidowej błony komórkowej. Jeśli kwasy tłuszczowe ulegną uwolnieniu z fosfolipidów błony to wykorzystywane są do syntezy lokalnie działających hormonów tkankowych - eikozanoidów lub uczestniczą w kaskadach przekazywania informacji wewnątrz komórki, a nawet bezpośrednio wpływają na ekspresje wielu genów. Eikozanoidy regulują m.in. przepływ krwi przez naczynia krwionośne, modyfikują odpowiedź zapalną i immunologiczną oraz funkcje płytek krwi, wpływają na prawidłową pracę nerek oraz zwiększają barierę ochronną komórek wyściełających przewód pokarmowy. Aspiryna i inne leki przeciwzapalne hamują syntezę eikozonaidów przez co mogą uszkadzać śluzówkę żołądka prowadząc nawet do krwawiących wrzodów i perforacji.
Do najważniejszych kwasów tłuszczowych Omega-3 należą EPA i DHA, które występują głównie w olejach rybich i tranie, a także w mniejszych ilościach w algach morskich, żółtkach jaj i mięsie czerwonym. W organizmie człowieka zachodzi synteza tychże substancji z kwasu tłuszczowego ALA (siemię lniane, orzechy włoskie, olej rzepakowy), lecz jest ona bardzo nieefektywna. Suplementacja diety kwasami EPA i DHA wydaje się być koniecznością zważywszy na fakt niskiego spożycia ryb o owoców morza, zubożenia żywności w kwasy Omega-3 oraz niewydajną endogenną syntezę. Kwasy tłuszczowe Omega-6 to głównie LA, ARA i GLA. Uznano, że są one przeciwstawne w działaniu do kwasów Omega-3, lecz w niektórych sytuacjach wzmacniają oraz uzupełniają ich pro-zdrowotne właściwości. W przeciwieństwie do LA i ARA kwas GLA (olej z wiesiołka dwuletniego, ogórecznik, pestki czarnej porzeczki, olej konopny) bardziej przypomina w działaniu kwasy Omega-3 niż Omega-6, gdyż hamuje nadmierną agregację płytek krwi, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz silnie wytłumia stany zapalne w organizmie. Jest on prekursorem syntezy bardzo silnie działającego hormonu tkankowego PGE1
EPA+DHA+GLA to klucz do pełnej ochrony organizmu
Synteza samego GLA oraz bioaktywnych metabolitów GLA ulega zahamowaniu podczas niekontrolowanego przyjmowania kwasu EPA i DHA. Istnieje wtedy ryzyko wystąpienia niedoboru GLA i jego pochodnych. Z drugiej zaś strony EPA zwiększa syntezę PGE1, dzięki czemu potęguje fizjologiczne działanie kwasu GLA. Nadmierna i długotrwała podaż samego GLA (bez kwasów Omega-3) grozi akumulacją niekorzystnych, pro-zapalanych i pro-zakrzepowych kwasów Omega-6 w komórce oraz obniża stężenie EPA w fosfolipidach błon komórkowych. Zatem tylko jednoczesne przyjmowanie EPA/DHA wraz z GLA zapewnia harmonię w syntezie odpowiednich pro-zdrowotnych bioaktywnych cząsteczek oraz nasila wzajemne korzystne oddziaływanie kwasów tłuszczowych na komórki w organizmie.
Terapia kombinowana jest powszechnie stosowana w przypadku wielu schorzeń i tak dla przykładu połączenie EPA, DHA i GLA przynosi ogromne korzyści w łagodzeniu symptomów ADD i ADHD u dzieci. Jednoczesne zażywanie EPA i GLA poprawia biochemiczne i kliniczne parametry stanu zdrowia w przebiegu zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Ponadto suplementacja diety kwasami GLA, EPA oraz wapniem znacznie lepiej leczy i zapobiega osteoporozie niż stosowanie samego wapnia. U pacjentów astmatycznych jednoczesne podawanie EPA i GLA powodowało znaczące obniżenie się mediatorów stanu zapalnego, które wywołują ataki astmy. Ostatnie badania pokazały, że mieszanka EPA, DHA i GLA aż o 43% zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.
Sylwetka i ilość tłuszczu w organizmie
Olej rybi, pomimo że jest skoncentrowanym źródłem energii, korzystnie wpływa na poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i zapobiega otyłości. Wyższe spożycie kwasów Omega-3 wiąże się z korzystniejszym BMI, mniejszym obwodem bioder i pasa. Kwasy tłuszczowe Omega-3 znacząco zmniejszają gromadzenie się tłuszczu w trakcie stosowania wysokotłuszczowej i bogato cukrowej diety, a także przyśpieszają utratę masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej podczas stosowania diet odchudzających - niskokalorycznych.
U osób nie odchudzających się kwasy Omega-3 zapewniają utrzymania stałej masy ciała. Dodatkowo bez potrzeby ograniczania zjadanych kalorii i zwiększania aktywności fizycznej oraz przy zachowaniu dotychczasowej masy ciała suplementacja kwasami Omega-3 może spowodować:
• spadek całkowitej zawartości tłuszczu,
• spadek zawartości tłuszczu w jamie brzusznej,
• zmniejszenie się średnicy komórek tłuszczowych w tkance podskórnej,
• zachowanie beztłuszczowej masy mięśniowej.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 drastycznie pobudzają spalanie kwasów tłuszczowych w wątrobie oraz ograniczają syntezę enzymów związanych z tworzeniem zapasowych cząsteczek tłuszczu. Ponadto zwiększone spożycie tłuszczu rybiego wywołuje zmiany w ekspresji genów, które przypominają stosowania niskoenergetycznych diet.
Korzystne dla sportowców
Wiele efektów fizjologicznych wywołanych przez regularną aktywność fizyczną przypomina zmiany jakie można osiągnąć podczas stosowania kwasów tłuszczowych Omega-3. Zarówno ćwiczenia fizyczne jak i EPA/DHA powodują:
• wzrost utleniania kwasów tłuszczowych,
• zwiększoną syntezę enzymów antyoksydacyjnych - obrona przed stresem oksydacyjnym,
• wzrost wrażliwości na działanie insuliny oraz ochronę przed wysokim poziomem cukru we krwi,
• wzrost tempa spoczynkowej przemiany materii,
• indukcja syntezy tlenku azotu,
• poprawę samopoczucia i mniejsze ryzyko depresji,
• poprawę pracy serca, spadek tętna i zmniejszone ryzyko arytmii,
• mniejszą agregację płytek krwi i lepkość krwi, poprawę parametrów fibrynolizy,
• obniżenie poziomu trójglicerydów i wzrost stężenia „dobrego" cholesterolu
• obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
• obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie i ryzyka otyłości brzusznej,
• zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie,
• zwiększenie gęstości tkanki kostnej i zachowanie masy mięśniowej.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 wspomagają metabolizm wysiłkowy i poprawiają wydolność sportowca, gdyż zwiększają dowóz tlenu do mięśnia sercowego a tym samym usprawniają pracę serca w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Zwiększają one także elastyczność i plastyczność krwinek czerwonych, co umożliwia im efektywniejsze “przeciskanie się" przez drobne naczynia włosowate.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 wraz z kwasem GLA wykazują silne działanie terapeutyczne w przypadku astmy wysiłkowej u narciarzy biegowych, kolarzy i innych przedstawicieli sportów wytrzymałościowych - trenujących w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Nadmierna produkcja wolnych rodników oraz mikrouszkodzenie włókien mięśniowych w trakcie i po zakończeniu intensywnego treningu wywołują chroniczny stan zapalny, który objawia się silnymi bólami mięśni, ograniczeniem ruchomości kończyn i zmęczeniem. Olej rybi ogranicza stan zapalny i jest wskazany w trakcie regeneracji powysiłkowej w celu zmniejszenia skutków wywołanych przez zapalne uszkodzenia struktury mięśni, tkanki łącznej i stawów.
Układ sercowo-naczyniowy
Kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6 można uznać za uniwersalną tabletkę na problemy z sercem, gdyż działają przeciwzapalnie i rozrzedzającą na krew jak aspiryna, obniżają ciśnienie i cholesterol, regulują poziom cukru oraz działanie insuliny jak nowoczesne leki przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Do najważniejszych efektów terapeutycznych i mechanizmów działaniu w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych należą:
• działanie antyarytmiczne w przypadku np. epizodów niedokrwienia czy też silnego stresu,
• spowalnianie pracy serca (ilości uderzeń na minutę) - mniejsze zużycie się organu,
• zapobieganie nagłej śmierci sercowej w sytuacji rozległego zawału,
• stabilizacja płytki miażdżycowej aby nie uległa oderwaniu się i nie zablokowała światła naczynia krwionośnego w sercu lub mózgu,
• hamowanie agregacji i aktywacji płytek krwi - rozrzedzenie krwi i zapobieganie udarom niedokrwiennym mózgu i zawałom serca,
• obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
• znaczące obniżenie poziomu trójglicerydów w surowicy krwi,
• ograniczenie stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych
• opóźnienie/zahamowanie procesu tworzenia się blaszki miażdżycowej,
• zwiększenie poziomu HDL-C czyli „dobrego" cholesterolu.
Uważa się, że kwasy Omega-3 mogą także podnosić poziom „złego" cholesterolu LDL-C, jednakże okazuję się, że zwiększają one jego wielkość i zmniejszają wrażliwość na patogenną modyfikacje. Niewielki wzrost poziomu LDL-C nie jest szkodliwy, gdyż jego wielkość i niska podatność na utlenienie zabezpiecza przed wnikaniem tej cząsteczki do ściany naczyń i tworzeniem się złogów tłuszczowo-wapiennych w arteriach.
Układ kostno-stawowy
Badania pokazały, że kwasy EPA i GLA ułatwiają akumulację wapnia w kościach oraz hamują procesy kataboliczne w tkance kostnej. Suplementacja diety tymi kwasami znacząco poprawia mineralizację i wytrzymałość mechaniczną kości oraz chroni przed osteoporozą. Olej rybi wpływa korzystnie na procesy zapalne zachodzące w przyzębiu i dziąsłach, dzięki czemu redukuje utratę zębów związaną z wiekiem i paradontopatiami.
Połączenie EPA/DHA z GLA ogranicza ból, poprawia funkcje stawów w spoczynku i w trakcie wysiłku fizycznego podczas uszkodzenie przyczepów mięśni stożka rotatorów oraz innych przewlekłych tendopatii.
Kwasy Omega-3 uśmierzają ból i zapalenie w przypadku zwyrodnień dysków kręgowych. Ograniczają także stan zapalny i aktywność enzymów degradujących macierz stawową w przebiegu osteoartrozy. Są zatem wskazane w przypadku leczenia wszelkiego rodzaju chorób degeneracyjnych stawów działając jak leki modyfikujące przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów.
Połączenie EPA, DHA z GLA przynosi ogromną ulgę cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, gdyż pozwala znacząco zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, uśmierza ból, zmniejsza opuchliznę, tkliwość i poranną sztywność stawów.
Wskazania neurologiczne i psychiatryczne
Kwas DHA jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przez co wpływa na: wzrost poziomu IQ, poprawę pamięci i zdolności uczenia się, koncentrację oraz samopoczucie psychiczne. DHA można uznać za pigułkę antystresową, gdyż powoduje aż 30%-ową redukcję poziomu noradrenaliny w osoczu krwi. Kwasy tłuszczowe Omega-3 zmniejszają agresję werbalną, gniew i niepokój wywołany przez sytuacje stresowe np. egzaminy. Wpływają także na inicjację i utrzymanie zdrowego i głębokiego snu. DHA zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym takim jak: demencja starcza czy też choroba Alzheimera. Wraz z GLA wspomaga terapię zaburzeń behawioralnych u dzieci - attention deficit disorder (ADD) oraz attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). W przypadku chorób psychiatrycznych kwasy Omega-3 i Omega-6 chronią przed i leczą depresje, depresje okołoporodową, dwubiegunową chorobę afektywną, schizofrenie.
Skuteczne są także w przypadku bólów menstruacyjnych, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bólów migrenowych oraz wspomagają leczenie jadłowstrętu psychicznego (anorexia nervosa).
Układ odpornościowy i choroby autoimmunologiczne
Starzenie się organizmu oraz zachodni styl życia obniżają odporność organizmu przeciwko infekcjom wirusowym i bakteryjnym i jednocześnie nasilają chroniczny stan zapalny z tendencją do autoagresji. Kwasy tłuszczowe omega-3 regulują działanie „rozchwianego" i nieudolnego układu odpornościowego, dzięki czemu z jednej strony stymulują białe krwinki do walki z patogenami, a z drugiej strony tłumią nadmierną reakcję zapalną i autoimmunologiczną, przez co ograniczają lub zapobiegają trwałemu uszkodzeniu tkanek. Do chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, w których stwierdzono skuteczność terapeutyczna kwasów tłuszczowych Omega-3 (wraz z GLA), należą:
• reumatoidalne zapalenie stawów,
• nieswoiste zapalenie jelita grubego,
• toczeń układowy,
• toczniowe zapalenie nerek,
• IgA nefropatia,
• Łuszczyca,
• alergie pokarmowe i wziewne,
• astma oskrzelowa,
• zespół Sjögrena.
Nowotwory
EPA, DHA i GLA wykazują wielotorowe działanie przeciwnowotworowe, gdyż hamują rozwój nowotworów na poziomie promocji, progresji i metastazy (przerzutów odległych). Są bardzo skuteczne w przypadku profilaktyki oraz wspomagania leczenia guzów piersi, czerniaka złośliwego, raka jelita grubego i nowotworów prostaty. Na poziomie molekularnym indukują proces apoptozy czyli samobójstwa komórek nowotworowych i jednocześnie hamują namnażanie się kolejnych transformowanych komórek. Ponadto ograniczają rozwój nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu są w stanie „zagłodzić" raka oraz mogą pobudzić różnicowanie się komórek co zmniejsza inwazyjność guzów. Wpływają także na poprawę jakości i długości życia pacjentów onkologicznych, gdyż zapobiegają masywnej utracie masy ciała w przypadku np. raka trzustki oraz wspomagają radio- i chemioterapię, gdyż zwiększają wrażliwość komórek nowotworowych na działanie promieniowania jonizującego i wielu powszechnie stosowanych cytostatyków.

Zdrowie skóry
Wiele uszkodzeń komórek skóry wywołanych przez długotrwałą ekspozycje na promieniowanie UV można znacząco ograniczyć poprzez podawanie kwasów tłuszczowych Omega-3. Kwasy te stanowią wewnętrzną ochronę w trakcie opalania i zmniejszają objawy poparzenia słonecznego, a także pozwalają dłużej i bezpieczniej przebywać na słońcu. Połączenie EPA, DHA i GLA powinno stanowić terapię pierwszego rzutu w przypadku fotodermatoz czyli uczulenia na słońce, trądziku, łuszczycy, oraz egzemy.
Wątroba
Kwasy tłuszczowe Omega-3 zapewniają sprawną cyrkulację krwi w miąższu wątrobowym (nawet w przypadku włóknienia i częściowej marskości wątroby), zapobiegają stłuszczeniu narządu w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby, cukrzycy, syndromu metabolicznego i otyłości. Ograniczają także stan zapalny i spowalniają włóknieniu wątroby wywołane przez toksyny, wirusy, zatrzymanie odpływu żółci, niedokrwienie. Na oddziałach gastroenterologicznych i hepatologicznych podaję się oleje rybie w przypadku: dysfunkcji i uszkodzenia wątroby związanego z żywieniem pozajelitowym, rozległych operacji gastrologicznych, wstrząsu septycznego. Kwasy tłuszczowe mogą także pomóc pacjentom cierpiącym na autoimmunogiczne zapalenie wątroby, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, pierwotna marskość żółciową a nawet hepatocellular carcinoma.
Nerki
Kwasy tłuszczowe Omega-3 wpływają na poprawę parametrów hemodynamicznych pracy nerek, czyli warunkują lepszy przepływ krwi oraz zapewniają wydajniejszą filtrację kłębuszkową. Mogą także spowalniać postęp destrukcji miąższu nerkowego, gdyż hamują stany zapalne i procesy włóknienia. Bardzo istotnym efektem terapeutycznym stosowania EPA i DHA u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek jest zmniejszenie wydalania białka wraz z moczem, które uszkadza nefrony i potęguje postęp choroby. Stwierdzono wzrost współczynnika przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz zmniejszoną ilość wydalanego białka z moczem u pacjentów nefrologicznych po zastosowaniu diety wysokobiałkowej suplementowanej kwasami tłuszczowymi Omega-3. Ponadto EPA ogranicza wydalanie wapnia z moczem co może mieć istotne znaczenie w terapii i profilaktyce kamicy nerkowej i wapnicy nerek. Najczęstszym wskazaniem do suplementacji kwasami Omega-3 jest wystąpienie następujących jednostek chorobowych:
• IgA nefropatii,
• Toczniowego zapalenia nerek,
• zapalenia nerek związanego z przyjmowaniem niektórych leków nefrotoksycznych
• przeszczepu nerek.
Oczy
W siatkówce, podobnie jak w układzie nerwowym, znajduje się duża ilość kwasów tłuszczowych DHA. Suplementacja tymi kwasami zapobiega lub spowalnia wystąpienie degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD). Choroba ta jest obecnie najpowszechniejszą przyczyną ślepoty w starzejącym się społeczeństwie. Dodatkowo kwasy tłuszczowe Omega-3 wyrównują ciśnienie w gałce ocznej dzięki czemu pozwalają łagodzić objawy i wspomagają terapię jaskry.

pozdrawiam
HI TEC NUTRITION TEAM
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 14530 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 62110
mój ulubiony suplement z peaka obok phospholipids

szczegolnie wyrozniajacy sie produkt z o-3 na naszym rynku
sporo GLA ktore nie jest tanie a słabo z jego dosteposcia w diecie

DORADCA W SUPLEMENTACJI
GG 1844256

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 3987 Wiek 41 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19056
Phospholipids to jest nie doceniany produkt, z reszto jak dużo innych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 5229 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 55031
z tego co kojarze GLA jest w oliwie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 14530 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 62110
GLA jest w oleju z wiesiołka

DORADCA W SUPLEMENTACJI
GG 1844256

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 5229 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 55031
a do czego może być przydatne?
bo jest z rodziny omega 6 a i tak wiekszosc ma zaburzone proporcje miedzy o3 o6 i o9
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 28
Mam PSC, oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Co poleciłby mi specjalista od suplementów? Jeśli w ogóle coś można stosować przy tym schorzeniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Jest liderem w tym dziale Szacuny 4 Napisanych postów 2187 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9227
Na pewno polecam PEAK - HepaCare i EPA+DHA+GLA.
Poczytaj i kup sobie - sok z noni. Może większość z was będzie to śmieszyło, ale ja znam osoby, którym ten sok pomógł.
Dodałbym jeszcze 2-3x dziennie do posiłków cynamon, imbir i kurkumę.
Pozdrawiam.

Get fit...
Be fit...
Stay fit!

www.zostanfit.pl
www.my-gym.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 56 Napisanych postów 12532 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 33175
zaufaj karolowi bo wie co mowi jak malo kto!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 852
ja też polecam sok z noni. :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 56 Napisanych postów 12532 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 33175
to nie pozostaje nic innego kolego jak sprobowac..
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Whey Protein Pytanie

Następny temat

GABA

WHEY premium