SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dlaczego jest tyle kontuzji podczas ćwiczen na siłowni??

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1635

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 180 Napisanych postów 1239 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3510
Witam chciałem się z wami podzielić pewnym spostrzeżeniem, uwagą, wiadomościa.

Wczoraj czyli w piątek byłem sobie poćwiczyć na silowni, jako że pod nią znajduje się mój gabinet nie miałem daleko, warto było sie przejsc.

Cwicząc podglądałem inne osoby ich zachowanie, technike ćwiczeń itp

Odpowiedzią na moje pytanie zawarte w temacie jest?

1 więcej niż połowa ćwiczacych na siłowni osob stosuje za duże ciężary kosztem poprawnej techniki są to przede wszystkim młode osoby 16-19 lat które myślą ze moze komus zaimponuja nie zwracając uwagi ze sobie po prostu robia krzywde.

2 duzo osob w ogole nie ma pojecia jakie mieśnie cwiczy w jakim ruchu. Np zaobserwowałem kolesia który sciagał drązek wyciągu do brzucha:D i twierdził ze to cwiczenie na klate. Przy czym jego plecy były wygiete w łuk porównywalny do łuku triumfalnego w Paryzu. Tymmsamym powiekszał on swoja dosyc duza wade plecy okrągłe a jego nadmierna kiofoza była widoczna z końca siłowni.

3 Niektórzy w ogole pomijaja rozgrzewke ograniczajac się do przejscia wzdłuż całej silowni i wyciagnięcia reki na przywitanie z kolegami.
Nie bede sie tutaj rozpisywał na temat zlet rozgrzewki bo z pewnościa było to juz tutaj opisywane.

Może teraz opisze kilka cwiczen które zaobserwiwałem jak robia to " zawodowcy" z siłowni na której wczoraj byłem .

Oprócz wczesniej wspomnianego kolesia który sciagal drazek do brzucha byli tez kolesie którzy:

-cwiczenie na bramie na klatke chyba kazdy zna ale zaobserwowałem nastepna osobe która zgięta była w poł prawie do 90 stopni zalozone nie wiem ile obciazenia, jakims nadludzkim wysiłkiem sciagnąl te linki łokcie zgiete maksymalnie jak sie da po czym gwałtownie puszcza linki bez kontroli mieśni.

-wyciskanie na klatke na płaskiej chyba ulubione cwiczenia na silowniach. To jest cwiczenie na klatke piersiowo a nie na mięsnie naramienne częśc przednia. łopatki maja być sciagniete do siebie a ramiona cofnitete, a nie tak jak niektórzy pomagaja sobie ramionami i wysuwaja cała obręcz barkowa w koncowym zakresie ruchu zeby wiecej podnieśc. Efekt tego widać uszkodzenie stawu ramiennego i wszystkie bóle barku typu uszkodzenie pierscienia rotatorów, zespół cieśni podbarkowej itp

-uginanie przedramion na biceps ze sztanga lub z hantlami jak sama nazwa mowi to jest uginanie przedramion a nie podrzucanie tułowiem sztangi i zeby jak najwiecej. W tym cwiczeniu najważniejsza sprawa jest nie ruch do góry sztangi czy hantli ale powolne powolne i kontrolowane jej opuszczanie czyli ruch jak to sie okresla negatywny (skurcz ekscentryczny) podczas opuszczania mozna tez przytrzymac sztange na 2-3 sek w srodkowym zakresie ruchu (skurcz koncentryczny) dodaje bardzo duzo siły a co za tym idzie masy.

-wyciskanie zza karku ze sztanga w ogole nie polecam tego cwiczenia ponieważ jest to ruch nienaturalny dla człowieka nigdzie nie ma zastosowania wiekszosć ludzi zgina jeszcze dodatkowo szyje do przodu i uszkadza sobie kręgosłup. Lepiej zastapic to cwiczenie wyciskaniem z hantlami zupełnie inny ruch hantle prowadzone sa nieco bardziej z przodu

To narazie tyle co zaobserwowałem. Przykładów mogło by być wiecej ale reszte pozostawie dla siebie i może spowoduje to , że osoby które robia powyzsze błedy sięgna do fachowej literatury i poprawią swoje błedy
1

mgr fizjoterapii
terapeuta manualny

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 278 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2800
zgadza sie panie Piotrze ja rowniez czesto obserwuje takie zachowania u ludzi, ktorzy po prostu nie mysla o konsekwencjach dopuki cos sie im nie stanie. Ja sam popełniałem chyba wszystkie te bledy o ktorych pan pisze i rezultaty sa dzis widoczne czyli bole barków, ale na swoje usprawiedliwienie moge dodac ze cwiczylem w silowni gdzie nie bylo instruktora i cwiczylo sie tak jak wieksi koledzy. Dopiero potem zrozumialem jakie bledy popelnialem ale niestety konsekwencje dzis czuje bledów. Myśle ze takie przyklady moznaby mnozyc w nieskonczonosc, mozna jeszcze wspomniec o martwym ciagu wykonywanym z plecami wygietymi jak grzbiet kota, łatwo sie domyslic jak to sie konczy. Najgorsze sa te nawyki ktore wlasnie pozostaja i potem czlowiek tak cwiczy, nabiera sily wiecej a wiadomo co sie dzieje przy wiekszych ciezarach jak sie trenuje w taki sposob. Wedlug mnie na profesjonalnych silowniach powiniene byc zakaz cwiczenia poczatkujacyh bez opieki instruktora ktory pokazalby jak sie cwiczy bo dzieciaki robia sobie krzywde w ten sposob. Niestety czlowiek jest tak stworzony ze dopuki cos sie mu nie stanie nie widzi problemu, i mysli sie dopiero po fakcie jakie to bledy popelnialo sie i teraz sie trzeba meczyc z bolami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2479 Wiek 34 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 36531
Interesujące spostrzeżenia. Brak rozgrzewki, a później duże ciężary + zła technika, i narzekanie, że wszystkie stawy bolą.
Ciężko opanować poprawną technikę w wyciskaniu płaskim. Wyciskanie zza karku jak dla mnie też nienaturalne i hantle rzeczywiście lepsze.
Sog się należy

' Nie jesteśmy aniołami '

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 523 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5451
witam zgadza sie panie Piotrze ja tez wypowiem sie na ten temat z swojego wlasnego doswiadczenia i glupoty :./ po 1 na siłownaich nie ma instruktorow takich ktorzy znaja sie na wadach podstawy itd a nie wspomne juz o piwniczanych silkach:d po 2 cwiczacy sam nie wie jakie sobie szkody robi cwiczac np gdy jzu ma wrodzana podstawe po 3 zbyt wczesny wiek i zbyt duze ciezary po to aby zaimponowac kolegom:P o rozgrzewce rozciaganiu strechingu itd jzu nie wspomne basen jakas inna forma wysilku nie wchodzi w gre liczy sie tylko klata i biseps heh teraz moj wlasny prsyklad jaki ja zrobiłem pomysl piotrze mialem 13-14 lat kiedy 1 raz weszelem na silke oczywiscie trenera itd nie bylo byli tylko 120kg chopy ktorzy pokazywali jak cwiczyc klata bicpes plecy oczywiscie bylo wioslowanie i cuiezkie martwe ciagi w wikeu 14 lat nie byly to dyuze ciezary bo tak nie moglo byc i tak sobie cwiczylem roslem wiesz liczyla sie tylko klata bicpes gra w pilke lub cos innego nie liczylo sie wogule najwazniejszer masa masa pozniej jzu doszly wieksze ciezary itd doszla ciezka praca na koplani naprawde ciezka nie ma luzu mialem 21 lat oczywiscie silka nadal byla oczywiscie o rozciaganiu itd itd nie mialem pojecia dopiero jakies pol roku temu zorientowalem sie ze jest cos nie tak silne bole krzyza nie do wytrzymania prady lasery komora hiperbaryczna itd nic nie pomoglo do dzis oczywiscie silka odpuszxczona calkowicie z forum sfd dowiedzialem sie ze mam wade podstawy oczywiscie lekarz rehabilitacji nbic nie powiedzial tylko tyle"sam jest pan sobie winien " zakaz siłowni i basen wiec przestroga dla młodych w przyszlem tygodniu jade do pana piortra bo poirade jakie cwiczenia itd pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bol, kregoslupa, sztywnosc karku.

Następny temat

Szyja po kontuzji

WHEY premium