SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy płaskostopie wpływa na wyskok???

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19363

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 123 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 417
Cześć mam takie pytanie otóż mam 15 lat niecałe 170 cm wzrostu, no i powiem szczerze, że do niedawna to nie zajmowałem się aż tak bardzo sportem, byłem raczej domatorem. Zaczęłem grać to w siatkę to w kosza no i wyskok się przyda, a bardzo nisko podskakuje :( Chodzi o to czy płaskostopie (dosyć zaawansowane stadium) może wpływać jakoś na wysokość wyskoku, bo slyszalem tak od mojego nauczyciela z wuefu :/ piszcie pozdro

Nikt nie obiecywal, ze po drugiej stronie bedzie na Nas czekal Pan...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1319
No ciekawe... możliwe że nieswiadomie wykonywałeś jakieś ćwiczenia wzmacniające łuki stopy i może Twoje płaskostopie najzwyczajniej się cofnęło? Najlepiej skonsultować to ze specjalistą :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 9 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53
nie sadze zeby mialo jakis wplyw.

Daj sobie troche czasu, jelsi piszesz ze dopiero zaczynasz to przeciez nie mozesz oczekiwac ze bedziesz mial jump'a na 1.5m? Baw sie sportem, nie trzeba bardzo wysoko skakac by miec przyjemnosc z dyscyplin ktore wymieniles. Jesli bedzie radosc z gry to bedziesz gral coraz wiecej i jump sam pojdzie w gore.

nie ma ludzi twardych sa tylko zle przetestowani

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 32 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 114
oki thanks

Nie samym chlebem żyje człowiek...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1319
A ja mam pewne wątpliwości co do stwierdzenia że to nie ma wpływu:
Już samo leczenie płąskostopia wskazuje na to że:
! wzmacniamy wszystkie mięśnie odpowiedzialne za wysklepienie stopy. Należą do nich mięśnie krótkie stopy położone na jej powierzchni podeszwowej oraz mięśnie długie biegnące z podudzia, do których należą: piszczelowy przedni, piszczelowy tylni, trójgłowy łydki, strzałkowy długi. Wzmacniają się one przy ruchach: wspięcia na palce, zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy z uniesieniem jej krawędzi wew. Dużą grupę stanowią ćwiczenia chwytne- aktywizujące głównie zginacze podeszwowe palców stóp.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 9 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53
wybacz anka ale nie nadazam za twoja wklejana argumentacja, jesli byla bys tak uprzejma i wyjasnila to bardziej doglebnie.

nie ma ludzi twardych sa tylko zle przetestowani

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1319
Hmmm no więc chodzi mi o mięśnie a jak wiadomo to ich wydajniejsza praca wpływa na lepszy wyskok, wiele by tu pisać... trzebaby się zagłębić w anatomię, spłaszczenie łuków poprzecznych i podłużnych stopy, przyczepów mięśni na stopie itd.(ale wybacz nie mam teraz czasu może jak znajdę chwilkę teraz muszę już uciekać na zajęcia na uczelni ;) )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 491 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14527
Ania ma racje, wada stóp wpływa na wyskok!!!

"O sporcie jesteś pokojem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 183 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2511
pozytywnie czy negatywnie? :) jeśli tak w jakim stopniu? i jak zwalczyć płaskostopie

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 925 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 8193
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1319


Tak na szybko znalazłam w necie, coś przydatnego :)

Płaskostopie jest to wada kończyn dolnych polegająca na obniżeniu łuków wysklepiających stopę.
Chorobą naszego wieku można jednak nazwać płaskostopie statyczne. Specyficzna rola stopy to przenoszenie zsumowanego ciężaru ciała, różnych jego ruchów i postaw na podłożu i odwrotnie. Zrozumiałe jest więc, dlaczego stopa zaangażowana we wszystkich prawie czynnościach życia, podlega szczególnie ich wpływom. Przeciążenie stopy spotęgowane niewydolnością jej układu mięśniowo – więzadłowego doprowadza do zniekształceń, zaburzenia funkcji, bolesności. Obserwuje się na przykład stopę statyczną w zawodach wymagających stania oraz przenoszenia ciężarów.

Stopa płaska podłużnie charakteryzuje się tym, iż największe zmiany zachodzą w stawach najbardziej ruchomych: piętowo – skokowym i skokowo – łódkowym. Kość piętowa ustawia się koślawo, głowa kości skokowej zsuwa się w dół do środka i ku przodowi, pociąga za sobą kość łódkową, co przyczynia się do odwiedzenia przodostopia. Wynikiem tych zmian jest spłaszczenie łuku dynamicznego w miejscach największego obciążenia.

Ze względu na lokalizację spłaszczenia rozróżniamy: stopę płaską podłużnie

z koślawością kości piętowej lub bez koślawości, stopę płaską poprzecznie z paluchem koślawym lub nie, stopę płasko – koślawą ze zniesieniem obu łuków.

Ze względu na stopień zaawansowania procesu patologicznego można wyróżnić następujące okresy rozwoju stopy płaskiej podłużnie:
- stopa płaska niewydolna (niewydolność mięśniowa) – jest ona najlżejszą formą płaskostopia. W odciążeniu (np. leżąc) łuki stopy ukształtowane są prawidłowo. W obciążeniu ciężarem własnym, zwłaszcza dodatkowym ulegają one spłaszczeniu.
- stopa płaska wiotka (niewydolność więzadłowa) – charakteryzuje się tym, że w odciążeniu łuki jej są już nieco spłaszczone; potęguje się to w warunkach wzrastającego obciążenia. Występuje też koślawość kości piętowej.
- stopa płaska przykurczona – może ona towarzyszyć poprzedniej postaci stopy płasko – koślawej statycznie lub też stanowi odrębną jednostkę chorobową. Przyczyną są zmiany zniekształcające lub przewlekłe zapalenie stawów stępu.
- stopa płaska zesztywniała – jest ona wynikiem zmian strukturalnych – zniekształcających w obrębie stawów i kości. Odmiennie niż powyższe, utrwalona – może być nawet niebolesna, mimo dużych odkształceń.

Dość wydolna statycznie, nie ma ona jednak zdolności dostosowywania się do zmian podłoża, pozycji itp.

Stopa płaska poprzecznie – towarzyszy najczęściej niedomodze mięśniowej lub więzadłowej stopy. Polega na obniżeniu główek drugiej i trzeciej kości śródstopia i spłaszczeniu łuku poprzecznego przedniego i występowaniu często znacznej bolesności.

U dzieci w większości przypadków przebiega boleśnie. Pod wyżej wymienionymi główkami wytwarza się gruby i drążący w głąb odcisk.

Ze stopą poprzecznie – płaską, zwłaszcza w przypadku szpotawego ustawienia pierwszej kości śródstopia, występuje paluch koślawy – zniekształcenie polegające na odchyleniu na zewnątrz palucha, który podkłada się lub nakłada na palec drugi, a w przypadku koślawego ustawienia palców ustawia się do nich równolegle. Najczęstszymi przyczynami schorzenia są: predyspozycje rodzinne, obuwie (wysoki obcas, nosek wąski, spiczasty), urazy, dna , zapalenie stawu pierwszego palca i kaletki maziowej. Paluch koślawy kwalifikuje się do leczenia ortopedycznego.

We wszystkich wadach statycznych należy zwracać uwagę na przebieg zmian pamiętając, że osłabione mięśnie jakby przerzucają cały ciężar ciała na aparat więzadłowy, który rozciąga się, nie mogąc podołać temu wysiłkowi. W końcu przeciążeniu zaczyna ulegać układ kostno – stawowy, co w konsekwencji prowadzi do reakcji zapalnych i zniekształceń. Zmiany tego typu są już nieodwracalne. Dlatego też ważne jest uzyskanie takiej wydolności układu mięśniowego stopy, żeby mógł on w pełni zapewnić fizjologiczną budowę łuków, nawet przy zwiększonych wymaganiach – zarówno statycznych, jak i dynamicznych
W warunkach prawidłowych stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia . Między tymi punktami przebiegają trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.

Przy stopach płaskich zaleca się:
- Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli
- Pływanie
- Chodzenie po nierównym i urozmaiconym terenie
- Prawidłowe obuwie
- Higiena nóg Przeciwwskazane są:długotrwałe stanie, marsz z dużym obciążeniem
- dźwiganie ciężarów
- skoki i zeskoki na twarde podłoże
- siad klęczny z podudziami rozsuniętymi na zewnątrz
- piłka nożna
- jazda na nartach techniką oporową

Leczenie:
- wygodne, szerokie obuwie,
- wkładki ortopedyczne,
- aparaty korygujące paluch,
- ćwiczenia mięśni stopy,
- zabieg operacyjny - w utrwalonych zmianach.

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ

Ćwiczenia korygujące ustawienia stopy
pozycja wyjściowa- siad na ławce stopy oparte o podłoże - ruch czynne napinanie mięsni stopy wysklepiające łuk przyśrodkowy i korygujące ustawienie tyło stopia
pw- leżenie tyłem, stopy oparte o skrzynię - ruch napinanie łuku podłużnego stopy
p.w. – leżenie tyłem o nogach ugiętych w stawach kolanowych lub stanie , stopy ustawione równolegle – ruch napinanie łuku podłużnego stopy

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie krótkie stopy i zginacze palców
pw- siad ugięty na podłodze , stopy ustawione równolegle – ruch – zginanie na przemian z wyprostem i rozkładaniem palców stóp, bez unoszenia ich nad podłogę.
Pw- leżenie tyłem stopy oparte o ścianę skrzynię siad ugięty lub stanie – ruch – zginanie palców i podciąganie pięt w przód lub cofanie ich w tył „ marsz gąsienicy”
Pw- siad ugięty lub leżenie przodem, NN ugięte w stawach kolanowych – ruch- zginanie palców stóp z oporowaniem dłońmi lub przez współćwiczącego
Pw-siad ugięty – ruch- zwijanie koca palcami stóp bez obciążenia lub z obciążeniem
Pw- siad ugięty w parach, twarzą do siebie, laska gimnastyczna między ćwiczącymi- ruch- przeciągania laski palcami stóp na swoją stronę
Pw- siad prosty lub siad na krześle- ruch –chwyty i przekładanie przez drugą nogę lub do przeciwnej dłoni kulek z papieru , korków, wstążek, worków
Pw siad ugięty lub na ławeczce – ruch – chwyt i wkładanie różnych przyborów do pudełka
Pw- jw.- ruch- rzuty w dal rzuty do celu
Pw- siad ugięty – ruch – przekładanie ołówka stopą do stopy

Ćwiczenia z elementem supinacji stóp
pw –siad skrzyżny – ruch – odwracanie stopy dłońmi „LUSTERKO”
pw- siad o NN ugiętych i rozchylonych kolanach – ruch – łączenie podeszwowe stóp „okienko”
pw- jw.- ruch- „ klaskanie podeszwową stroną stóp
pw –siad prosty, jedna N wyprostowana w przód, drugą stopą chwyt gąbki palcami- ruch – przesuwanie po prostej N od palców do uda „ mycie nogi”
pw – siad ugięty, stopy złączone podeszwowo – ruch – rysowanie po rozłożonym papierze
pw –siad ugięty z trzymaniem dłońmi laski gimnastycznej ustawionej pionowo między stopami – ruch –marsz stopami w górę i w dół obejmując laskę palcami stóp „ małpka chodzi po drzewie”
pw – siad ugiety – ruch – obejmowanie podeszwową stroną obu stóp różnej wielkości piłek

Ćwiczenia wzmacniające mięsnie długie i krótkie
pw- leżenie tyłem z trzymaniem szarfy palcami stóp- ruch- rowerek
pw- leżenie przodem z trzymaniem woreczków palcami stóp –ruch- nożyce
pw –leżenie tyłem przy ścianie- ruch- toczeni piłki stopami w górę
pw- siad ugięty z trzymaniem ołówków palcami stóp – ruch- „akcentowanie ołówkami”- „bębenek”
pw – siad na skrzyni – ruch – obracanie stopami maczugi
pw – postawa- ruch – zwijanie szarfy palcami stóp zjadanie szarfy.


-----------------

Jeśli czytałeś kiedyś o wyskoku to wiesz mniej więcej jakie mięśnie w tym uczestniczą, ale przypomnę przyczepy

Mięśnie z przyczepami na stopie:
⇒ tibialis anterior(m. piszczelowy przedni) - rozpoczyna się na kłykciu bocznym i górnych 2/3 bocznej powierzchni piszczeli, górnych 2/3 błony międzykostnej i powięzi goleni; kończy się na powierzchni podeszwowej k. klinowatej przyśrodkowej i powierzchni podeszwowej podstawy I k. śródstopia.
Czynność : zgina grzbietowo i odwraca stopę, utrzymuje wysklepienie podłużne stopy.
Unerwienie : n. peroneus profundus (n. strzałkowy głęboki)

⇒ extensor digitorum longus et m. peroneus tertius (m. prostownik długi palców i m. strzałkowy trzeci) - rozpoczynają się na kłykciu bocznym piszczeli, na głowie i brzegu przednim strzałki, przegrodzie międzymięśniowej przedniej goleni, błonie międzykostnej i powierzchni wewnętrznej powięzi goleni ; prostownik długi palców kończy się czterema ścięgnami, które wraz ze ścięgnami prostownika krótkiego palców kończą się w rozcięgnach grzbietowych palców II - V. M. peroneus tertius kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy V k. śródstopia.
Czynność : zginają grzbietowo i nawracają stopę.
Unerwienie: n. strzałkowy głęboki

⇒ extensor hallucis longus (m. prostownik długi palucha) - rozpoczyna się na środkowej części powierzchni przyśrodkowej strzałki i przylegającym odcinku błony międzykostnej. Kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy dalszego paliczka palucha.
Czynność : zgina grzbietowo, nawraca lub odwraca stopę.
Unerwienie : n. strzałkowy głęboki

⇒ peroneus longus (m. strzałkowy długi) - część górna rozpoczyna się na kłykciu bocznym piszczeli, torebce stawu piszczelowo-strzałkowego i głowie strzałki. Część dolna rozpoczyna się poniżej głowy strzałki, na przegrodzie międzymięśniowej goleni przedniej i tylnej i powięzi goleni. Kończy się na k. klinowatej przyśrodkowej i guzowatości I k. śródstopia.
Czynność : nawraca i zgina podeszwowo stopę, wzmacnia wysklepienie poprzeczne stopy.
Unerwienie : n. peroneus superficialis (n. strzałkowy powierzchowny)

⇒ peroneus brevis (m. strzałkowy krótki) - rozpoczyna się na środkowej 1/3 powierzchni bocznej strzałki i przegrodach międzymięśniowych goleni : przedniej i tylnej. Kończy się na guzowatości V k. śródstopia.
Czynność : zgina stopę podeszwowo i nawraca
Unerwienie : n. peroneus superficialis.

⇒gastrocnemius - rozpoczyna się na powierzchni podkolanowej k. udowej i na tylnej powierzchni torebki stawowej stawu kolanowego; głowa boczna - powyżej kłykcia bocznego, głowa przyśrodkowa - powyżej kłykcia przyśrodkowego. W 1/3 dolnej goleni brzusiec przechodzi w ścięgno łączące się ze ścięgnem m. płaszczkowatego (m. soleus), wytwarzając tendo calcaneus (ścięgno Achillesa) i kończy się na guzie piętowym (tuber calcanei).
Unerwienie : n. tibialis

⇒soleus - rozpoczyna się na powierzchni tylnej głowy strzałki, na 1/4 górnej części tylnej powierzchni tej kości, na łuku ścięgnistym rozpiętym między k. piszczelową a strzałką (arcus tendineus m. solei), na kresie m. płaszczkowatego (linea m. solei), nieco poniżej kresy, na tylnej powierzchni piszczeli i dochodzi do ścięgna piętowego, które jak wyżej przyczepia się do guza piętowego.
Unerwienie : n. tibialis
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1319


c.d.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

piłka reczna

Następny temat

Zbity mięsień, co z tym zrobic?

WHEY premium