SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Charakterystyka treningu HST

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 14793

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4429 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32976
Często na łamach naszego forum pojawiają się posty dotyczące prośby o ułożenie konkretnego planu treningowego. Zwykle prośby dotyczą standardowych programów dzielonych, które mają się przyczynić do wzrostu masy mięśniowej. Z ułożeniem takiego programu większość nie ma problemu i dlatego też osoba pytająca szybko uzyskuje odpowiedz. Często jednak wśród przedstawianych rad, pojawią się sugestie by zmienić dotychczasowe nawyki treningowe i spróbować czegoś zupełnie innego - a mianowicie treningu HST. Podekscytowani magiczną nazwą forumowicze proszą o rozszyfrowanie tajemniczego skrótu, gdyż myślą, ze może właśnie akurat ten trening przyczyni się do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Dlatego też, by pomóc użytkownikom w ułożeniu swojego pierwszego treningu HST, postanowiłem z charakteryzować jego ogólne założenia.
Na początku rozszyfrujemy skrót - HST:
HST - Hypertrophy Specific Training, czyli trening, którego głównym celem jest wywołanie hipertrofii [wzrostu objętości komórek, bez zmiany ich ilości]. Trening ten został ułożony na drodze przeprowadzanych badań nad najefektywniejszym rodzajem treningu ukierunkowanym na wzrost masy mięśniowej.
Przejdźmy teraz do omówienia cech treningu HST i ogólnych porad jak samemu ułożyć trening HST:

Dobieramy zestaw ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać na każdej sesji treningowej.
Podczas jednej sesji treningowej HST, trenujemy całe ciało [tak jak przy treningach obwodowych], zatem musimy dobrać po 1-2 ćwiczenia dla każdej grupy mięśniowej - przy czym muszą one zaliczać się do tkz. złożonych, angażujących więcej jak jeden staw i wykonywane na wolnych ciężarach - sztanga czy sztangielki.
Przykładowy dobór ćwiczeń:
Nogi:
Przysiady ze sztangą[czworogłowy uda], uginanie nóg leżąc[dwugłowy uda], wspięcia ze sztangą trzymaną na barkach[łydki]
Klatka Piersiowa:
Wyciskanie sztangi na ławce poziomej, wyciskanie sztangielek na ławce skośnej
Grzbiet:
Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia, ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej
Barki:
Wyciskanie sztangi z przed klatki piersiowej
Unoszenie bokiem w góre w opadzie tułowia sztangielek
Biceps:
Unoszenie przedramion stojąc
Triceps:
Prostowanie rąk na linkach wyciągu górnego
Kaptury:
Sztruksy
Brzuch:
Spięcia

Kolejność grup mięśniowych zależy od własnych priorytetów, jednak również należy przestrzegać zasadę, że zaczynamy od treningu dużych grup mięśniowych, a kończymy na małych.
Mała uwaga: pamiętajmy by nie wykonywać na jednym treningu przysiadów i martwego ciągu, ponieważ nasz kręgosłup może nie wytrzymać tak dużych obciążeń.

Liczba serii:
Jeżeli w standardowym treningu kulturystycznym najlepsze efekty osiągaliśmy przy 9 seriach, na np. klatkę piersiową to w treningu HST będziemy ich wykonywać również 9, lecz nie na jednej sesji treningowej, a licząc łączna ilość wykonanych serii w tygodniu.
Zatem trenując HST [3 razy w tygodniu] będziemy wykonywać 9 / 3 = 3 serie na każdym treningu - przy czym na każde ćwiczenie przypadają nie więcej jak 2 serie.

Mierzenie ciężaru maksymalnego
Przed Przystąpieniem do właściwego treningu HST należy sprawdzić swoje ciężary maksymalne dla 15, 10 i 5 powtórzeń. Polega to na przeprowadzeniu oddzielnych 3 treningów[np. poniedziałek, środa, piątek], na których, techniką identyczną, jaką będziemy przestrzegać przez cały czas trwania cyklu HST, wykonujemy 15,10 czy 5 powtórzeń ciężarem, który nie pozwoli na wykonanie ani jednego powtórzenia więcej.

SD, - czyli strategiczne roztrenowanie
Polega ona na jak największej wstrzemięźliwości od wykonywanych wysiłków fizycznych, najczęściej przez okres 9-14 dni. SD jest bardzo ważnym elementem treningu HST, gdyż po roztrenowaniu mięśni w czasie treningów HST możemy osiągnąć ciągły wzrost masy mięśniowej nie zwiększając obciążenia, czyli upraszczając: HST pozwala na dalsze przyrosty, nawet wtedy, kiedy nasza siła już nie rośnie.


Pełny cykl HST trwa 8 tygodni[4x2tygodnie]. W którym:
1) Przez pierwsze 2 tygodnie wykonujemy trening, w którym w każda seria kończy się po 15 powtórzeniach
2) Przez drugie 2 tygodnie wykonujemy trening, w którym w każda seria kończy się po 10 powtórzeniach
3) Przez trzecie 2 tygodnie wykonujemy trening, w którym w każda seria kończy się po 5 powtórzeniach
4) Ostatnie 2 tygodnie to trening, w którym wykonujemy powtórzenia negatywne, bądź, jeżeli nie mamy takiej możliwości, bo np. trenujemy sami, robimy 5 powtórzeń z ciężarem maksymalnym.
Od zasad można zrobić pewne ustępstwa min. jeżeli nie obawiamy się kondycję własnych stawów to rezygujemy treningów tkz. „15stek", ponieważ nie mają one większego wpływu na wzrost masy mięśniowej. Możemy również, jeżeli nie czujemy się na siłach zrezygnować z ostatnich 2 tygodni treningów

Ustalanie treningów uwzględniając ciągłą PROGRESJĘ
Kolejną charakterystyczną cechą treningu HST jest ciągła progresja. Mierząc ciężary maksymalne dla konkretnych przedziałów powtórzeń dowiedziałeś się, z jakim ciężarem będziesz się zmagał podczas ostatniego - szóstego treningu każdego 2 tygodniowego „cyklu". Teraz należy obliczyć, z jakim obciążeniem będziesz ćwiczył pozostałych każdym ćwiczeniu w pozostałych treningach. Progresją ciężaru wynosi 5%, zatem:
1 trening 15/10/5:75%
2 trening 15/10/5:80%
3 trening 15/10/5:85%
4 trening 15/10/5:90%
5 trening 15/10/5:95%
6 trening 15/10/5:100%

Np., jeżeli wykonujemy 10 powtórzeń ze 100kg wyciskając na ławce poziomej to progresja będzie wyglądała następująco:
1-75kg
2-80kg
3-85kg
4-90kg
5-95kg
6-100kg

Jeżeli nie mamy możliwości zmiany ciężaru o idealnie 5% to wynik obliczonego ciężaru staramy się jak najbardziej zaokrąglić.

Ćwicząc w ten sposób często, szczególnie na początkowych treningach każdego przedziału, będziemy odczuwać pewien niedosyt jednak by osiągnąć końcowy sukces należy przestrzegać wyżej wymienionej zasady.

Przykładowy trening HST: [sprawdzony osobiście przeze mnie, jak do tej pory na nim uzyskałem najlepsze efekty]

1. Wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej x2
2. Wyciskanie sztangielek leżąc na ławce skośnej x1
3. Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia x2
4. Przyciąganie linki wyciągu górnego do klatki piersiowej x1
5. Wyciskanie sztangi w górę z przed klatki piersiowej siedząc x2
6. Unoszenie sztangielek bokiem w górę w opadzie tułowia x1
7. Unoszenie przedramion ze sztangą stojąc x2
8. Prostowanie linki wyciągu górnego x2
9. Sztrugsy x1
10. Spięcia x2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 113277
oczywiscie na lydki czy na przedramiona robie od 12 do 15 powtorzen i to mi wchodzi jak najlepiej
oczywiscie jesli masz klopoty ze stawami to odpusc te najciezsze powtorzenia ale jesli wszystko jest ok to wlasnie te "piątki" daja najwiekszy wzrost masy

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 7736 Wiek 43 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 42192
wlasnie szukalem czegos takiego..trafiles w dziesiatke z tym palnem
a moge do tego dorzucic kreatynke?? bo mam w zanadrzu conieco

CZERWONY HANDLARZ


Bene mori praestat, quam turpiter vivere

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
glod a do ad wchodziłeś?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 7736 Wiek 43 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 42192
jakos nie bylo czasu

wiem ze HST jest juz w cholere czasu na forum ale moja proznosc mi nie pozwalala porzadnie sie rozejzec a tu prosze przez przypadek trafilem na ten txt i jestem zadowolony widocznie plan musial sam do mnie przyjsc

CZERWONY HANDLARZ


Bene mori praestat, quam turpiter vivere

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4429 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32976
GLODCIS:
kreatyne oczywiscie mozesz dodac masz 2 opcje:
1)5g codziennie przez 8 tygodni [caly cykl HST]
2)z faza nasycenia przy 15stkach, a pozniej ok.3g codziennie

aha i masz w AD podwieszony post o HST, gdzie sa linki do wszystkich ciekawych artow/postow dotyczacych tego treningu. - warto czasem zajrzec

Zmieniony przez - anar w dniu 2004-12-10 17:32:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 7736 Wiek 43 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 42192
juz lookalem...ale to twoj art mnie przekonal do tego zeby tam zajrzec...zasiedzialem sie w swoim dziale i nie czesalem forum a tam takie ciekawe rzeczy
oczywiscie przetestuje twoj plan bo mi bardzo pasuje taki rozklad cwiczen doczytam reszte i jazda
pozdro

CZERWONY HANDLARZ


Bene mori praestat, quam turpiter vivere

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4429 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32976
uuuu juz widze malutki blad przed kapturami a po tricepsie powinien byc jeszcze:
2x przysiad
1x uginanie nog lezac
1x wspiecia stojac [choc sam osobiscie nie cwicze lydek]

chyba, ze ktos nie trenuje nog....

Zmieniony przez - anar w dniu 2004-12-11 03:28:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 7736 Wiek 43 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 42192
mowile ci ze ten plan mi pasuje bo ja nog nie robie mam cos z kolanem i tyle moge sobie pocwiczyc( ale spoko jakos daje rade
pisss

CZERWONY HANDLARZ


Bene mori praestat, quam turpiter vivere

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 890 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 40179
,,Od zasad można zrobić pewne ustępstwa min. jeżeli nie obawiamy się kondycję własnych stawów to rezygujemy treningów tkz. "15stek", ponieważ nie mają one większego wpływu na wzrost masy mięśniowej."

Dlaczego uwazasz ze trening 15 nie ma wiekszego wplywu na wzros masy miesniowej?

http://www.sfd.pl/temat266261/ - Cyber Test - GASPARI NUTRITION

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4429 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32976
Głowny [najwiekszy] wzrost masy miesniowej nastepuje przy 5 i 5max/neg - wykonujac normalny program na mase chyba nie robisz przy 15 powtorzeniach masy? - jezeli obserujesz wzrost wagi to zwykle jest to glikogen i woda

Zmieniony przez - anar w dniu 2004-12-13 14:36:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Na niektóre partie mięśniowe, przynajmniej u mnie lepiej na rozrost działają większe ilości powtórzeń, też bym sie nie zgodził, że nie warto robić 15. Jeżeli mamy problemy ze stawami to lepiej odpuścić negatywy.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FITNESS FESTIVALEN SZWECJA foto story

Następny temat

sponsor...

WHEY premium