SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

ALFA LAKTOALBUMINA: białko dla atlety...?

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4505

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 249 Napisanych postów 41358 Wiek 230 dni Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 126098
Siłacze i kulturyści jedzą dużo białka – wiadomo! Mięśnie zbudowane są z białka, więc – aby rosły w siłę i masę – potrzebują go dużo. Długo myśleliśmy o białkach pokarmowych li tylko w kategoriach materiałów budulcowych. Białka zbudowane są z aminokwasów; trawienie spożytych białek rozkłada je do aminokwasów, które - wchłaniane i transportowane z obiegiem krwi - trafiają do tkanek, dostarczając cegiełek do budowania własnych białek organizmu. Od pewnego czasu wiemy jednak, że białka pokarmowe znacznie szerzej penetrują nasz metabolizm. Wszystko zaczęło się bodaj od obserwacji białka serwatkowego... Karmienie zwierząt tym produktem dawało efekt w postaci większego gromadzenia białek w organizmie, niż wynikałoby to z samej ich wartości budulcowej. Obserwacje te zdawały się pokazywać, że białko serwatkowe działa podobnie do leków anabolicznych, zatrzymujących białka w organizmie i tworzących dodatni bilans białkowy. Gdy udoskonalono narzędzia badawcze – potwierdzono tę tezę niektórymi doświadczeniami... Przywołajmy w tym miejscu może tylko pracę Hulmiego z 2009 roku, gdzie autor udowodnił, że białko serwatkowe aktywuje szlaki sygnałowe takich hormonów anabolicznych, jak np. insulina, IGF-1 czy testosteron, biegnące poprzez dobrze znany kulturystom enzym – kinazę mTOR – zawiadującą wiązaniem poszczególnych aminokwasów w złożone struktury białkowe (translacją); ostatecznie więc, że działa podobnie do tych hormonów, zwiększając produkcję i gromadzenie białka we włóknach mięśniowych, i rozmiary mięśni.

Wszystkie te obserwacje wskazywały jednoznacznie na białko serwatkowe jako na znakomity produkt spożywczy, ułatwiający rozwój masy i siły mięśniowej sportowcom z dyscyplin siłowych i sylwetkowych. No i faktycznie – odżywki białkowe, oparte na białku serwatkowym, stały się od pewnego czasu ulubionym dodatkiem dietetycznym wszystkich atletów.

Popyt stymulował podaż, tak że w chwili obecnej rynek suplementów sportowych oferuje tony białka serwatkowego.

Jednocześnie popyt na białka serwatkowe wzrósł wykładniczo w innym rynku – farmaceutycznym; chodzi tutaj o odżywki dla niemowląt i jedną konkretną frakcję białka serwatkowego – alfa laktoalbuminę – posiadającą niezwykle wysoką wartość odżywczą dla noworodków, z uwagi na strukturalne i składowe podobieństwo do białka mleka ludzkiego.

W związku z tym – niektórzy producenci surowca odciągają samą alfa laktoalbuminę i sprzedają ją za grube pieniądze firmom farmaceutycznym, oferując resztę frakcji za niższą cenę producentom odżywek dla sportowców.

Ostatecznie mamy więc na rynku suplementów sportowych niejako dwie klasy odżywek wysokobiałkowych opartych o serwatkę: pierwszą – zawierającą pełne białko serwatkowe i drugą - zawierającą frakcje białek serwatkowych, pozbawione alfa laktoalbuminy.

Ta sytuacja zainicjowała dyskusję na temat przydatności alfa laktoalbuminy dla atletów... Jeżeli ma ona jakieś szczególne znaczenie dla rozwoju kulturystycznej formy – to odżywki pierwszej klasy są lepsze, jeżeli nie – to te z drugiej klasy mogą być równie dobre. Dlatego też w tym miejscu wniosę drobny głos do całej tej dyskusji: spróbuję przedstawić wam, Drodzy Czytelnicy, co do tej pory ustalili w niniejszym temacie naukowcy...

(...)

Czy alfa laktoalbumina posiada wartość dla rozwoju kulturystycznej formy i czy powinna być nieodłącznym składnikiem diety każdego atlety...? Nie chcę w tej kwestii formułować kategorycznych wniosków! Powyżej przedstawiłem suche fakty, ale interpretację faktów wolę pozostawić ocenie Czytelników...

http://www.perfectbody.pl/DIETA-I-SUPLEMENTACJA/1/818/ALFA-LAKTOALBUMINA-bialko-dla-atlety.html 

TWORCA ALTERNATYWNEJ DROGI (i nie tylko) - zaprasza do dzialu NUTRIFARM
i lektury magazynu PERFECT BODY http://www.perfectbody.pl

Dieta JEM / NIE JEM pozwala na wiecej !
http://www.sfd.pl/JEM_/_NIE_JEM_dieta_by_Biniu_oficjalny_watek_Q&A_Patrz_str_1-t931736.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

5 najlepszych ćwiczeń na BRZUCH