Znajdz stabilizator / ortezę

Zadaj anonimowe pytanie i otrzymaj błyskawiczną odpowiedź
Temat został odczytany 101334 razy
  • Autor

ALAT - 68, Amylaza 69 - co to oznacza?

• Zapytajnik
    • Pochwały:0
    • Nagany:0
    • Na forum: 9 lat
    • LPA: 31

Wysłano 15 września 2004 15:10

zgłoś naruszenie

Przypadkiem robiąc badanie krwi wyszło mi, że ALT (ALAT?) mam 58,4, a Amylase 69. Niestety lekarze w ogóle to zignorowali. Trzy miesiące później trafiłem do szpitala na obserwację - z upełnie innego powodu - i tu poziom ALAT wyszedł mi 68. W ostatni poniedziałek zrobiłem badania i ALAT mam 69, czekam na wyniki badań wirusowych... Przerażony poczytałem o HCV. Od kilku lat mam miejsca, które wyraźnie mnie swędzą, na czole mam taką ciemniejszą plamę, z roku na rok (33 lata) czuję się coraz bardziej zmęczony, a ostatnio rok jem mniej, a ciągle czuję się jak napompowany. Niestety wyniki będą za dwa tygodnie, a już dziś ledwo mogę usiedzieć z nerwów. Praktycznie nie biorę żadnych tabletek, nie palę, mogę powiedzieć, że właściwie nie piję, używek zero. Ostatni zabieg hirurgiczny miałem jakieś 15 lat temu. O czym mogą świadczyć te wyniki?

Jacek
  •  Odżywki i suplementy

Wysłano 15 września 2004 15:45

Koniecznie sprawdź te produkty:

sprawdź pozostałe odżywki, odżywki białkowe, odżywki na masę
  • decadeuko
    • Na forum: 10 lat
    • LPA: 32603

Wysłano 15 września 2004 15:45

zgłoś naruszenie
    norma zrowno w ptrzypadku ASPATu jak i ALATu wynosi w zaleznoci od wieku i plci 38-45
    Expert w dziale DOPING
  • Zapytajnik

Wysłano 15 września 2004 20:13

zgłoś naruszenie
    Znalazlem informacje o normie, dlatego jestem zaniepokojony [mało powiedziane... :(] Tylko, czy te objawy i wyniki mogą wskazywać na coś innego?

Jacek
  • Boofi
    • Na forum: 12 lat
    • Trenuje: teoretycznie od zeszłego wieku
    • LPA: 18697
    • Status:Ekspert

Wysłano 15 września 2004 23:24

zgłoś naruszenie
    Alat podwyższony - powinno być w zależności od laboratorium 20-40 max (ludzie to i mają kilkaset a i powyzej tuysiąca)... ale to co masz to jeszcze o niczym nie świadczy - mało co podniesione
    lekko watroba uszkodzona (hepatil sylimarol ? )

amylaza - to enzym który sie oznacza w podejrzeniu zapalenia trzustki - moze byc tez podwyzszoony w ch nerek , slinianek
    twoj wynik to sie chyba w normie miesci
    XXX Boofi XXX
    Hard Core Straight Edge
    "Blood and Guts bro , thats the way it goes !!" - lifter ?

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
  • Boofi

Wysłano 15 września 2004 23:25

zgłoś naruszenie
    i sie nie martw !
    XXX Boofi XXX
    Hard Core Straight Edge

Nie dyskutuj z d****em. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
  • Zapytajnik

Wysłano 15 września 2004 23:32

zgłoś naruszenie
    Szczerze mówiąc jesteś pierwszą osobą, która powiedziała coś innego niż to HCV. O tyle z tą wątrobą mnie to zadziwa, że naprawdę jestem abstynentem, leków raczej unikam, może co nieco powinienem dietę zmienić... Postanowiłem jutro z żoną zrobić badania HBs i anty-HCV, jesteśmy oboje lekko przerażeni, ale chyba nie ma wyjścia. 40 dla AlAT to norma... Ale czy 70 to już zdrowo nadszarpnięta choroba? Czy w wyniku złego odżywiania mogą być takie objawy?

Pozdrowienia,
    Jacek
  • Boofi

Wysłano 16 września 2004 01:01

zgłoś naruszenie
    ogólnie ciężko powiedziec od czego moga być wartości podniesione (np alkohol)
    badanie zrobić jak najbardziej a chorobą sie nie przejmować
    oczywiście grunt to dobry lekarz !
    XXX Boofi XXX
    Hard Core Straight Edge

• Zapytajnik

Wysłano 28 czerwca 2006 16:00

zgłoś naruszenie
    Wracam z tematem... Dwa lata później - ale temat nadal aktualny. "Zwykłe" badnia na RNA HCV wyszły ujemne, kilka dni w szpitalu i wypisano mnie ze stwierdzeniem, mówiąc ogólnie "ten model tak ma". Od tego czasu co kilka miesięcy robię badania i ten ALAT nie spada. Lekarze olewali i zapraszali wtedy, jak coś będzie się działo. Dwa tygodnie temu zrobiłem USG i lekarz napisał mi, że cała wątroba zmieniona (inny kolor na USG niż np. nerki), co wskazuje na przeciągłe zapalenie lub stłuszczenie. No i zbaraniałem. W przychodni mogą przyjąć mnie najwcześniej w sierpniu... Co to może oznaczać? Kupiłem sobie jakieś ziołowe leki (wyciąg z ostropostu, mniszka i karczochów), biorę Hepatil. Sporo zmieniłem dietę. Od około 3 tygodni zdrowo pobolewa mnie w prawym boku - różnie, wyżej, niżej (jak blizna po wyrostku), z tyłu - jak nerki. Parę miesięcy temu robiłem na własną rękę wszelkie możliwe badania, które mi przyszły do głowy - w tym markery układu pokarmowego i wyniki były ok. Parę dni temu doczytałem o badaniu PCR na HCV, znowu z własnej kieszeni wybuliłem parę stów na badanie i czekam na wynik - w niezłym stresie. Czy to wymienione stłuszczenie (czy nie daj Boże zwłóknienie) może wynikać z odżywiania? Może ktoś coś mi podpowie, bo lekarze to mają to wszystko w głębokim poważaniu - nawet jeśli idzie się prywatnie...

Jacek
  • badzzdrowy
    • Na forum: 5 lat
    • LPA: 4

Wysłano 13 listopada 2008 17:42

zgłoś naruszenie
    hej Jacek

Fajnie, ze o tym napisales to uswiadomi sporo osob, ktore zle sie odzywiaja o tym, ze watroba jest wazna.
    Powiem Ci szczerze, ze schorzenie ktore Ciebie dotknelo nie jest jakies przerazajace i wyniki nie wskazuja wcale na HCV, takze moim zdaniem badz spokojny. Niemniej jednak nie lekcewaz tego wyniku, poniewaz stluszczenie w dluzszej perspektywnie prowadzic moze np. do marskosci, a wtedy ma sie juz przerabane lekko, no i potem mozna sie nabawic jeszcze czegos gorszego.
    Niemniej jednak proces stluszczenia trwa latami, sprzyja temu jadanie typowo po staropolsku, postaraj sie przerzucic na lekka kuchnie, jadaj wiecej zielonego ktore plucze z organizmu niejako wszystko co generuje pozniejsze problemy.

p.s. nie zryj chemicznych srodkow na przeczyszczanie watroby, to bledne kolo, pij sporo ziolowych srodkow, rob odstepy. Poczujesz roznice i ALAT, oraz ASPAT, GGTP (jak dobrze pamietam) i AMYLAZA wroci do normy.
    Profilaktycznie moglbym jeszcze cos zalecic, ale chyba to na razie styknie. Na razie naprawde nie masz sie o co martwic. Zmiana trybu życia prowadzi do tego, że stłuszczenie może się cofać, zbędne kilogramy trzeba zrzucić :)

UPS, lekko zdezaktualizowany wątek, ale mam nadzieje, że komuś się informacja przyda w przyszłości.
    Jeśli mogę coś zasugerowac, to jeśli ktoś nie nadużywa alkoholu to niech sobie zrobi badanie na cukier przed i po wysiłku, w jakichś odstępach 2 h, ponadto też badanie cholesterolu gra rolę.

Zmieniony przez - badzzdrowy w dniu 2008-11-13 17:48:29
    Pamiętaj o tym, że jedzenie to podstawa
  • modelka23
    • LPA: 3

Wysłano 03 grudnia 2008 14:44

zgłoś naruszenie
    Proszę o odpowiedż. Mam właśnie zrobić badanie ALAT i ASPAT, czy przed pobieraniem krwi, bo to bede robić? trzeba byc na czczo? Pozdrawiam wszystkich gorąco co właśnie to czytają
  • adamzdarta
    • LPA: 13

Wysłano 03 grudnia 2008 18:00

zgłoś naruszenie
    Czesc, te alaty i aspat to są podwyrzszone normy watrobowe wiem bo sam to mialem... i mialem o wiele wyrzsze... Dobra rada jest taka zebys robił jak najmniejszy wysilek fizyczny i duzo odpoczywac w pozycji lezącej,wtedy wątroba odpoczywa bo jest najbardziej ukrwiona i sie regeneruje... ja piłem taki domowy sposup wywar z korzenia rabarberu... wykop korzen z ziemi obiez go jak ziemniaka, wyplukac, okł. 1 L wody wlewasz do garnka i gotujesz wode w momecie jak sie zaczyna gotowac woda wrzucasz korzen i na wolnym palnisku niech sie gotuje 10 min. wylanczasz gaz i potem niech to stoi 1 godz. z tym korzeniem.a pozniej jest gotowe do picia jest to strasznie niedobre ale skuteczne dwa razy dziennie po 100 mnl no sete... mi to pomogło..... Pozdrawiam
    ...
    OSF - targi