SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ćwiczenia po artroskopii kolana

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24327

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 3 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 13
Witam wszystkich serdecznie,

Jestem nowa na forum. 20 lipca miałam artroskopię kolana ( przerośnięty fałd podrzepkowy oraz shaving rzepki). W związku z zabiegiem nie bardzo wiem jak zacząć ćwiczyć aby nie zrobić sobie krzywdy. Chciałabym troszkę schudnąć ( zwłaszczą w boczkach i brzuchu) w udach też by się przydało. Jakiego rodzaju ćwiczenia mogę już wykonywać aby nie obciążać za bardzo kolana ale zacząć doprowadzać ciało do formy. z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie :)
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 6261 Napisanych postów 76002 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754672
Artroskopia stawu kolanowego jest rodzajem zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu małego endoskopu, poprzez nacięcie w jego okolicy. Lekarz wykonujący zabieg, dzięki niemu może dokładnie zobaczyć, co jest nie tak w stawie i dokonać ewentualnych zabiegów poprawiających funkcjonalność. Najczęściej dokonuje się dwóch lub trzech nacięć w celu wprowadzenia endoskopu.

Artroskopia kolana posiada wiele zalet. Z tego też względu jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Do zalet artroskopii zaliczyć należy:

- mała inwazyjność w stawie,
- brak lub niewielkie blizny,
- krótki pobyt w szpitalu,
- szybki powrót do aktywności.

Dojście do sprawności po zabiegu artroskopii zależne jest od tego wielu czynników. Między innymi od:

- tego, co dokładnie było robione w stawie kolanowym,
- jak przebiegł zabieg,
- czy i jaką rehabilitację podjęliśmy po zabiegu,
- czy wcześniej byliśmy aktywni fizycznie,
- jak się odżywiamy.

Zdecydowanie warto konsultować wszystkie swoje wątpliwości z lekarzem wykonującym zabieg oraz fizjoterapeutą. To właśnie fizjoterapeuta stosując zabiegi manualne, doprowadzi naszą nogę do szybszego powrotu do sprawności. Pokaże on nam również jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby wzmocnić mięśnie. Warto również zadbać o odpowiednią profilaktykę i ew. pomoc w dojściu do sprawności, poprzez stosowanie suplementacji: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Flex_All_Complete-opis33950.html



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Usunięty przez obliques za pkt 1 regulaminu
Remik7 Ćpaj Sport
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 34667 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 254666
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
Powiedz pierw co lekarz co rehabilitant zalecil ci za cwiczenia
I powiedz jakie cwiczenia dotychczas wykonywałas, musimy ocenic poziom twojego doswiadczenia w cwiczeniach.
I powiedz jeszcze do czego masz dostep, siłownia? ćwiczenia w domu?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 3 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 13
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
lekarz powiedział mi że mogę jeździć na rowerze. Ogólnie to po zabiegu nie dostałam żadnego skierowania na rehabilitację. Sama poszłam sobie prywatnie. Jeśli chodzi o ćwiczenia jakie wykonywałam to głównie był to fitness... ABS i step. Także poziom mojego doświadczenia jest raczej mały. W domu narzeczony ma ławeczkę i sztangi z różnymi obciążeniami, no i mam tez orbitrek. Czekam na dalsze wytyczne :) Dzięki :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
Możesz jeszcze powiedziec jak wyglada u ciebie w tej chwili sprawność kolana. To ułatwi jeszcze ewentualne propozycje. Ja moge co najwyzej doradzic cos w temaci etreningu na gore ciała ale z tego co wiem tez mozesz i powinnaś cwiczyc nogi tylko to nie moja dzialka wiec ei chce sie wypowiadac.
Zapytałam naszego forumowego specjaliste , jak znajdzie chwile to mam nadzieje ze wpadnie i cos podpowie
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 24786 Wiek 43 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 89719
Ze to niby ja?

To na szybko

1. Co to za herezja z tym rowerem? Mialam shaving rzepki i artro i zapyerdalalam na fizjo przez 3 miesiace, potem mialam nakaz silowni (czworoglowe, dwuglowe, posladkowe)

2. Zapomnij o redukcji- jestem o wiele bardziej doswiadczona od Ciebie (wyczynowy sportowiec), a 'odchudzajac' sie w czasie rehabilitacji doslownie spalilam miesien czworoglowy lewej nogi i do dzis (2 lata!), po wielu miesiacach dosc ciezkiego treningu silowego nie odbudowalam miesni- mam tlusta noge (choc niby chuda). Bardzo zle to wplynelo na rzepke. Najpierw sie zrehabilituj a potem idz na silownie sie redukowac

3. Cwiczylam pod okiem fizjo: w okresie pooperacyjnym pilki gumowe, guma theraband- wzmacnianie glow przysrodkowych.
Potem silownia (ok.2 miesiace od operacji)- najpierw na maszynach prostowanie nog, uginanie w lezeniu, odwodzenie nogi do tylu, suwnica. Bardzo ostrozne kardio, ale odradzano mi (oczywiscie wiedzialam lepiej).

Po wielu miesiach od operacji przysiady, martwy ciag i dopiero te cwiczenia jako tako odbudowaly mi glowe przysrodkowa miesnia czworoglowego.

Zmieniony przez - wrong w dniu 2011-08-30 23:03:27

The woman is wild, a she-cat tamed by the purr of a Jaguar

Oficjalnie certyfikowana przez Vitalie jako 'odrazajaca anorektyczka'

HCFC: But skim milk is low in saturated fat
Charles Poliquin: So is Napalm

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 3 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 13
Dziękuję bardzo za wszelkie rady. Jeśli chodzi o moja ruchomość kolana to zgięcie mam praktycznie do końca. Tylko jak zginam je na maksa to troszkę ciągnie. Mam też niemy mięsień czworogłowy. Także może dobrze byłoby załapać się jeszcze gdzieś na rehabilitację. Co myślicie o orbitreku? Warto w ogóle tracić na niego teraz czas... czy skupić się raczej na nogach i ich wzmocnieniu? Rehabilitacja jaką mi zapisali zaraz po zabiegu to krioterapia, mechaniczne zginanie nogi w takiej specjalnej maszynie ( nie wiem jak to sie fachowo nazywa) no i pole magnetyczne. $ tygodnie po zabiegu dostałam jeszcze ćwiczenia na takim krzesełku z którego musiałam się odpychać nogami do ich wyprostowania i prądy na pobudzenie mięśnia czworogłowego.

Wrong czy mogłabym Cię prosić o jakieś propozycje ćwiczeń ( oczywiście jeśli znalazłabyś chwilkę aby mi odpisać).

Z góry Wam dziękuję dziewczyny - bardzo mi pomagacie :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 24786 Wiek 43 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 89719
Pierwsza sprawa- nie zwlekaj z rehabilitacja, nawet jak trzeba zaplacic.

Orbitrek- na razie nie, fizjo Ci powie kiedy bedziesz mogla.

Czy to maszyna, w ktora wkladasz noge i ona Ci zgina do ustalonego kata? Jesli tak to naprawde zapomnij o orbim.

Cwiczenia- poza rehabilitacja- zaopatrz sie w obciazniki (takie na rzepy- ja mialam 2kg,ale pewnie 1kg dla Ciebie) i robisz rozne unoszenia nog z tym. Palce na siebie, stopa lekko w bok- duzo serii. Pilka gumowa- sciskasz udami w pozycji 'na malysza'.
Guma theraband- odwodzisz noge w bok.

To wszystko Ci fizjo musi pokazac, bo tak jak pisze to niewiele pewnie wiadomo. Po tych cwiczeniach bedziesz mogla isc na silownie i probowac maszyn.

Tu jest moj watek sprzed lat, moze cos Ci rozjasni.

https://www.sfd.pl/Odbudowa_mięśnia_czworogłowego_-_kobieta_-_modyfikacja_treningu_i_diety-t522447.html

Zmieniony przez - wrong w dniu 2011-08-31 20:46:05

The woman is wild, a she-cat tamed by the purr of a Jaguar

Oficjalnie certyfikowana przez Vitalie jako 'odrazajaca anorektyczka'

HCFC: But skim milk is low in saturated fat
Charles Poliquin: So is Napalm

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

marcia1990 / redukcyjno-motywacyjny spowiednik :-)

Następny temat

Plan zmiany myślenia+ 100% konsekwencji.

WHEY premium