SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Dieta (odchudzanie)

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3044

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez domer z działu Odżywianie.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 324 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1254
Wiele ludzi pragnie się odchudzić, to oczywiste że chcemy wyglądać jak najlepiej. Jednak to nie jest takie proste... Musimy zmierzyć się z wieloma przeszkodami:

Chyba największą z nich - zmorą odchudzania i postrachem początkujących jest podjadanie między posiłkami. Zastanówcie się nawet nad dzisiejszym dniem: jakie mieliście główne posiłki i co zjedliście ponad to?

Dlaczego podjadamy?
Przede wszystkim dlatego że jesteśmy głodni, ale dlaczego skoro zjedliśmy duży posiłek jakiś czas temu?
Ponieważ zjedliśmy rzeczy które zawierały mnóstwo węglowodanów no i teraz jak nagle mamy zastrzyk (bombe) węglowodanów to uwalnia się duża dawka insuliny która działa antagonistycznie do cukru... Niestety uwalniana jest jej zbyt duża ilość i poziom cukru spada poniżej poziomu w którym się znajdował przed zjedzeniem posiłku bogatego w cukry. Odczuwamy to jako głód, zmęczenie i brak chęci do czegokolwiek... jak sobie z tym poradzić?
Musimy jeść produkty o niskim Indeksie Glikemicznym.

Indeks Glikemiczny - To wskaźnik zawartości cukru w danym produkcie, a dla naszego organizmu określa wzrost poziomu cukru we krwi.

Chodzi o to by jeść produkty o IG < 40 co nam zapewni małą ilość insuliny która będzie zwalczać nasz cukier zdecydowanie wolniej niż w poprzedniej sytuacji co oznacza że będziemy dłużej najedzeni.

Drugim powodem podjadania jest nasza słabość do słodyczy, jedzenia typu fast-food i smażonych produktów
Dlaczego?
Odpowiedź nasuwa się sama:
"Bo to takie dobre", ale nie tylko to wchodzi w gre weźmy pod lupe słodycze:
Słodycze posiadają 80-100% węglowodanów, co oznacza że rozłożą nam się one na między innymi glukoze która jest niemal jedynym pożywieniem dla naszego mózgu, pobudza go - w efekcie przyswajamy więcej wiedzy, mamy więcej sił, witalności, odczuwamy euforie - cukier spada (jak mówiłem poniżej poziomu w którym był) więc mózg pragnie słodyczy po raz kolejny:) albo fast-food nie dość że smaczny, szybki to jeszcze zawiera związek który pomaga nam wrócić i kupić go ponownie -glutaminian sodu. Nie jest bardzo uzależniający jednak pomaga nam w sięgnięciu po produkt po raz kolejny:)

Trzeci powód - Nuda:
Każdemu kiedyś się nudziło w domu, z różnych powodów: Deszczowy dzień, książki przeczytane, w telewizji same nudy no i co robimy oczywiście "nic" - nudzimy się a nasz mózg tego nienawidzi! Więc podświadomie dążymy do zajęcia, przyjemności - Niestety jak nie ma nic innego to jest jedzenie!

Większość powodów naszego podjadania tkwi w naszej głowie musimy ustalić sobie dietę i jak chcemy sięgnąć do szafki czy lodówki mówimy że NIE! Nie jestem głodny tylko tak mi się wydaje:)

Ok podjadanie mamy załatwione teraz nadchodzi pytanie: co i ile jeść?

Mnie uczono że zapotrzebowanie na białko wynosi 12-14%, na tłuszcze 25-30% i na węglowodany 50-60% jednak polecam zmniejszyć ciut cukry na rzecz białek:) tak jakieś 5 % i w tym momencie układamy sobie diete (o niskim IG) jak to można zrobić i gdzie nie będę mówił bo zostało to powiedziane wielokrotnie (nie tylko na tym forum).

Ile jeść:
Są kampanie propagujące 5 posiłków dziennie (w tym szaleństwie jest metoda). Nie będe tłumaczył dokałdnie o co chodzi, ale w ten sposób mniej i lepiej jemy:)
Musimy pamiętać jednak aby w każdym z posiłków znajdowały warzywa, owoce i pełnowartościowe białka (pochodzenia zwierzęcego, ew. soja)
Wiem że to jest trudne jednak da sie do tego przyzwyczaić:)

No i teraz dochodzimy do najważniejszej sprawy jaką jest motywacja:
Możemy sobie wieszać na lodówce piękna szczupła panią, czy dobrze zbudowanego pana, ale i tak w pewnym momencie jak będziemy mieli kryzys to ich nawet nie zauważymy:)

a więc co zrobić?
Pokaże Wam dwie metody:
1.)Usiądź sobie w cichym miejscu i wyobraź - ZWIZUALIZUJ sobie samego siebie w momencie kiedy jesteś zdeterminowany, pewny siebie chętny do odchudzania i na 100% przekonany że Ci sie uda osiągnąć cel - Poczuj te emocje, masz poprostu być całym sobą w tym momencie. Upajaj się tym i dotknij jakiejś części swojego ciała i przytrzymaj 5 sek, jeżeli wykonałeś prawidłowo to po dotknięciu tego miejsca ponownie poczujesz namiastke tego co czułeś w tym momencie a nawet nie namiastke tylko będzie 4 razy bardziej zmotywowany niż przed dotknięciem. Oczywiście wykorzystujemy to w trakcie słabych chwil... a efekt trzeba odnawiać co jakiś czas (miesiąc czy dwa):)
2.)Wzajemne wspieranie się - Zaangarzujmy w odchdzanie się nawego przyjaciela/przyjaciółkę (płeć nie ma znaczenia, ale jak jest przeciwna to mamy więcej motywacji by wypaść jak najlepiej)
W trudnych chwilach pocieszajcie sie, motywujcie nawzajem a nawet zmuszajcie jak trzeba!


Mógłbym pisać dużo, dużo więcej na temat różnych produktów i ich wpływu na nasze odchudzanie, o tym że owoce i warzywa nie zawsze popłacają itp. ale nie chce za dużo w jednym temacie;) jak się spodoba to pomyśle nad drugim:)

Zmieniony przez - Rozbi48 w dniu 2013-11-08 23:55:57
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Rozbi48

Argument wieku jest równoznaczny z argumentem doświadczenia (wiadomo dlaczego) a chciałbym Ci przypomnieć że zostałem zaatakowany przez kogoś tam (nie wiem czy pzez Ciebie czy nie) tym właśnie argumentem

Tekst o hormonach był tylko i wyłącznie po to żebyś się opamiętał i napisał coś mądrego - jak widać się udało:)



1. Ja jestem opamiętany. Nie kieruje się emocjami a rozsądkiem.
2. Argument poniżania mnie przez wiek jest idiotyczny i nic tego nie zmieni.
3. Nie zaatakowałem Cię żadnym wiekiem. Zwróciłem Ci uwagę na przejrzystość pracy.
4. Rób dalej co chcesz. Ja kończę dyskusję

Zmieniony przez - IneTheEnd w dniu 2013-11-10 16:49:07
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9048 Napisanych postów 82715 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699576
co to ma być?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 324 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1254
Podstawy na temat odchudzania:P jakieś uwagi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9048 Napisanych postów 82715 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699576
https://www.sfd.pl/Zbiór_linków_działu_Odżywianie-t418003.html

tutaj jest wszystko
ten temat nie wnosi nic nowego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 324 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1254
W sumie to tak... ale jest napewno kilka rzeczy które nie zostały poruszone:) i naprwade trudno tak ni z gruchy ni z pietruchy zacząć od środka:) próbowałem ale mi sie kupy nie trzymało:) Okroiłem temat, linków nie dawałem. Potem jak będą jakies pytani dalsze o których nie było na forum, stworze nowy Artykuł o danej rzeczy:)

Zmieniony przez - Rozbi48 w dniu 2013-11-09 00:06:26

Zmieniony przez - Rozbi48 w dniu 2013-11-09 00:08:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9048 Napisanych postów 82715 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699576
https://www.sfd.pl/Trening_na_mase-t982037.html
Ty najpierw ogarnij swoje podstawy
a dopiero potem bierz się za pisanie art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 324 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1254
Kiedy trening na mase i dieta z nim związana to co innego niż dieta związana z odchudzaniem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9048 Napisanych postów 82715 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699576
idź już może spać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51765 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349847
Wygrałeś tym tematem status moderatora w odżywianiu, będzie nadany w ciągu 7 dniu roboczych, szczegóły ustal z anubis84.

Zmieniony przez - Koniu151 w dniu 2013-11-09 02:00:53

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9048 Napisanych postów 82715 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699576
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaki to typ budowy? Pomocy!

Następny temat

Odpowiednie odżywianie na masę oraz plan ćwiczeń. 17 lat.

WHEY premium